Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Jens Voigt forsvarede førertrøje på kongeetape

Jens Voigt forsvarede førertrøje på kongeetape

14. august 2007 16:370

Team CSC havde forventet et lille tidstab til Jens Voigt på dagens meget hårde 5. etape af Deuthsland-Tour, der efter næsten 25 km opstigning sluttede i Sölden. Men Jens Voigt var kun nogle ganske få sekunder efter dagens etapevinder David Lopez Garcia og ligner nu en samlet vinder af det tyske etapeløb. Danske Chris Anker Sørensen imponerede endnu engang og slap først de bedste med tre kilometer til mål og kom i mål på en flot niendeplads.

Pro Tourens længste stigning ventede rytterne på dagens 158 km lange etape af Deuthsland-Tour fra Sonthofen til Sölden, der er placeret i 2671 meters højde og efter en opstigning på næsten 26 km. Det fik dog langt fra rytterne til at tage det med ro fra starten af etapen og gennemsnitsfarten blev holdt over 40 km/t de første timer af etapen.

Christophe Laurent (Credit Agricole) og Dimitri Champion (Boygues Telecom) var de første til at forsøge et angreb. Duoen blev dog hurtigt hentet, hvorefter en 20 mand stor gruppe med bl.a. José Angel Gomez Merchante (Saunier Duval-Prodir) blev samlet i front. Efter et par kilometers jagt kom der dog igen samling på feltet, hvorefter seks ryttere fik hul til feltet. Jon Bru Pascal (Euskaltel-Euskadi) var bedst placerede rytter i klassementet 2.47 min efter Jens Voigt (Team CSC), men alligevel fik gruppen ikke lov at slippe væk.

Dagens første seriøse angreb blev således først dannet efter 30 km kørsel, hvor først Vladimir Efimkin (Caisse D`Epargne), Matej Mugerli (Liquigas), Lloyd Mondory (Ag2r) og Christoph Meschenmoser (Skil-Shimano) slår hul til feltet og et par kilometer efter følger Alan Perez Lezaun (Euskaltel-Euskadi), Sebastien Minard (Cofidis) og Carlos Dacruz (Francaise des Jeux). Og det var åbenbart den perfekte kombination for de syv ryttere får stille og roligt lov at oparbejde et forspring på lidt over fire minutter.

Discovery Channel og Lampre-Fondital sørgede dog for at holde højt tempo i feltet, der allerede ved den anden kategori 3-stigning efter 78 km kørsel knækker over i to store grupper.

Det høje tempo gav også udbryderne svære vilkår og forspringet faldt til lige omkring et minut i bunden af den hårde stigning, og i det stigningen begyndte at tage til skrumpede udbrydergruppen hurtigt til en duo bestående af Perez Lezaun og Vladimir Efimkin.

Stigningen tog dog først for alvor fadt med 11 km til mål med stigningsprocenter flere steder på 14-16%. Perez Lezaun må her slippe Vladimir Efimkins hjul, men lige meget hjalp det da den russiske rytter kort efter blev hentet af favoritgruppen.

I favoritgruppen begyndte et regulært udskilningsløb og med otte kilometer til mål var gruppen på bare 14 ryttere, mens ryttere som bl.a. Tom Danielson (Discovery Channel) og Linus Gerdemann (T-Mobile) var faldet fra. Specielt Marzio Bruseghin (Lampre-Fondital) sørgede for længe at holde højt tempo, mens flere og flere ryttere faldt fra gruppen.

Med fire kilometer til mål må en af forhåndsfavoritterne Davide Rebellin slippe det høje tempo i frontgruppen og kort efter følger Josep Jufre Pou (Predictor-Lotto) efter sammen med Luis Sanchez Gil (Caisse D´Epargne). Endelig med tre kilometer til mål må Chris Anker Sørensen også slippe gruppen, der på dette tidspunkt bestod af bare otte ryttere. Kort efter vælger David Lopez Garcia (Caisse D´Epargne) at angribe og selvom Damiano Cunego forsøger at svare får Caisse D´Epargne-rytteren hul.

Med to kilometer til mål må den samlede treer i Tour de France og vinder af Deuthsland-Tour i 2005, Levi Leipheimer (Discovery Channel), slippe frontgruppen, hvorved kun Damiano Cunego, Robert Gesink (Rabobank) og Jens Voigt sad tilbage og efter ca. en kilometers kørsel må også Damiano Cunego opgive at følge Jens Voigts høje tempo. Jens Voigt sætter et hårdt tempo den sidste kilometer, hvilket resultere i, at Robert Gesink må slippe med 500 meter til mål. Team CSC-rytteren kunne dog ikke nå David Lopez Garcia, der kører alene i mål 13 sekunder foran Jens Voigt.


Resultat af 5. etape
1 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 4.21.07 (36.028 km/t)
2 Jens Voigt - Team CSC 0.12
3 Robert Gesink - Rabobank 0.20
4 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 0.33
5 Laurens Ten Dam - Unibet.com 0.46
6 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.04
7 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.10
8 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
9 Chris Anker Sørensen - Team CSC 1.29
10 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 1.43
11 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 2.10
12 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 2.15
13 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.27
14 Florian Stalder - Team Volksbank 2.33
15 Davide Rebellin - Gerolsteiner 2.48
16 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
17 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 3.04
18 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 3.09
19 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.20
20 Koos Moerenhout - Rabobank 3.27
21 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 3.34
22 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 3.47
23 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 4.04
24 Ronny Scholz - Gerolsteiner 4.13
25 Franco Pellizotti - Liquigas
26 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 4.17
27 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
28 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 4.40
29 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
30 Alexandr Kolobnev - Team CSC
31 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 4.55
32 René Mandri - AG2r Prévoyance 4.59
33 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 5.16
34 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
35 Matthias Russ - Gerolsteiner 5.18
36 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.28
37 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 5.34
38 Gil Suray - Unibet.com 5.44
39 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 6.14
40 Joost Posthuma - Rabobank 6.26
41 Theo Eltink - Rabobank
42 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
43 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
45 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
46 Bobby Julich - Team CSC
47 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
48 Patrick Calcagni - Liquigas
49 Albert Timmer - Skil-Shimano 6.32
50 René Weissinger - Team Volksbank 6.37
51 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 6.55
52 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 7.02
53 Matteo Carrara - Unibet.com 7.11
54 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 7.22
55 Paul Martens - Skil-Shimano 7.23
56 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 7.26
57 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 7.34
58 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 7.36
59 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
60 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 7.48
61 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 8.09
62 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8.28
63 Christophe Laurent - Crédit Agricole 8.31
64 Sebastian Lang - Gerolsteiner
65 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 8.38
66 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
67 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 8.51
68 Martin Müller - Team Milram 8.57
69 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 8.59
70 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.19
71 Jérémy Roy - Française des Jeux 9.31
72 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.36
73 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 9.38
74 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 10.16
75 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 10.30
76 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
77 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano
78 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
79 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
80 Fabio Sacchi - Team Milram 11.05
81 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 11.08
82 Grischa Niermann - Rabobank
83 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 11.17
84 Harald Morscher - Team Volksbank
85 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 11.34
86 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 12.12
87 Francesco Failli - Liquigas 13.00
88 Marco Marzano - Lampre-Fondital 13.15
89 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 13.18
90 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 13.31
91 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 13.37
92 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 14.35
93 Marco Pinotti - T-Mobile Team
94 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
95 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 14.38
96 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
97 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
98 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 15.12
99 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
100 Pieter Jacobs - Unibet.com
101 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
102 Erik Zabel - Team Milram
103 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
104 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
105 Enrico Poitschke - Team Milram
106 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
107 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
108 Ralf Grabsch - Team Milram
109 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
110 Marc De Maar - Rabobank
111 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 15.17
112 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 15.37
113 Mariusz Witecki - Team Volksbank 15.39
114 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 16.09
115 Robert Förster - Gerolsteiner
116 Philipp Ludescher - Team Volksbank 16.34
117 Bradley Mcgee - Française des Jeux
118 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
119 Ian Mcleod - Française des Jeux
120 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
121 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
122 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
123 Volodymir Gustov - Team CSC
124 Christophe Kern - Crédit Agricole 16.42
125 Mark Renshaw - Crédit Agricole 16.54
126 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 17.03
127 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
128 Bart Dockx - Predictor-Lotto
129 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 17.19
130 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
131 Rony Martias - Bouygues Telecom 17.27
132 Niki Terpstra - Team Milram
133 Björn Schröder - Team Milram
134 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 17.47
135 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 17.51
136 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 18.19
137 Mauro Da Dalto - Liquigas 18.43
138 Sebastian Siedler - Team Milram
139 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 19.14
140 Juan José Haedo - Team CSC 19.20
141 Matej Mugerli - Liquigas 19.25
142 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
143 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 19.44
144 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
145 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 19.51
146 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 19.56
147 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
148 Morris Possoni - Lampre-Fondital
149 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 20.01
150 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 20.11
151 André Greipel - T-Mobile Team
152 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 20.25
153 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 20.42
154 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 20.51
155 Roman Kreuziger - Liquigas 21.07
156 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
157 Markus Zberg - Gerolsteiner
158 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
159 Magnus Backstedt - Liquigas
160 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
161 Andreas Klier - T-Mobile Team
162 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
163 Carlos Dacruz - Française des Jeux
164 Markus Eichler - Unibet.com 21.36
165 Julien Belgy - Bouygues Telecom 23.03
166 Angelo Furlan - Crédit Agricole 24.12
167 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 24.53
168 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 25.01
169 Sven Teutenberg - Team Volksbank 25.38
170 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 26.20
171 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 26.49
172 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 28.06


Samlet stilling efter 5. etape
1 Jens Voigt - Team CSC 18.54.44
2 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 0.33
3 Robert Gesink - Rabobank 1.14
4 Chris Anker Sørensen - Team CSC 1.24
5 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.31
6 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 2.19
7 Laurens Ten Dam - Unibet.com 2.34
8 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 2.48
9 Davide Rebellin - Gerolsteiner 3.27
10 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.45
11 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 4.30
12 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 4.33
13 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 4.34
14 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.35
15 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 4.37
16 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 4.40
17 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 5.02
18 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5.03
19 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 5.09
20 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
21 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 5.16
22 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 5.22
23 Florian Stalder - Team Volksbank 5.27
24 Franco Pellizotti - Liquigas 5.28
25 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.49
26 Matthias Russ - Gerolsteiner 6.07
27 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.10
28 Koos Moerenhout - Rabobank 6.11
29 Alexandr Kolobnev - Team CSC 6.21
30 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 6.22
31 René Mandri - AG2r Prévoyance 6.27
32 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 6.38
33 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.47
34 Bobby Julich - Team CSC 7.05
35 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 7.16
36 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 7.20
37 Joost Posthuma - Rabobank 7.24
38 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 7.28
39 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 7.40
40 Patrick Calcagni - Liquigas 7.41
41 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 7.52
42 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 7.54
43 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic 8.11
44 Theo Eltink - Rabobank 8.58
45 Matteo Carrara - Unibet.com 8.59
46 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 9.11
47 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi 9.49
48 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 10.00
49 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 10.13
50 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
51 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 10.27
52 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 10.32
53 Paul Martens - Skil-Shimano 10.51
54 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 11.16
55 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 11.30
56 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 11.38
57 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 12.07
58 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.23
59 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 12.50
60 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 13.07
61 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 13.47
62 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 13.48
63 Grischa Niermann - Rabobank 13.52
64 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 14.08
65 Francesco Failli - Liquigas 14.15
66 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 14.45
67 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 14.46
68 Gil Suray - Unibet.com 15.32
69 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 15.46
70 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.49
71 Fabio Sacchi - Team Milram 15.53
72 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 16.15
73 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 16.23
74 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16.28
75 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 16.42
76 Harald Morscher - Team Volksbank 17.21
77 René Weissinger - Team Volksbank 17.22
78 Marc De Maar - Rabobank 17.23
79 Erik Zabel - Team Milram 17.26
80 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 17.29
81 Bradley Mcgee - Française des Jeux 18.12
82 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 18.13
83 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 18.44
84 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19.05
85 Marco Marzano - Lampre-Fondital
86 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 19.10
87 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 19.45
88 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 20.07
89 Albert Timmer - Skil-Shimano 20.17
90 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 21.07
91 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 21.12
92 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 21.43
93 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 21.52
94 Christophe Laurent - Crédit Agricole 22.35
95 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 23.49
96 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 24.10
97 Morris Possoni - Lampre-Fondital 25.24
98 Volodymir Gustov - Team CSC 26.21
99 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 26.23
100 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 27.00
101 Mariusz Witecki - Team Volksbank 27.51
102 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 28.55
103 Marco Pinotti - T-Mobile Team 29.03
104 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 29.13
105 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 29.20
106 Sebastian Lang - Gerolsteiner 29.38
107 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 29.55
108 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 30.02
109 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 30.16
110 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 30.36
111 Mauro Da Dalto - Liquigas 31.24
112 Jérémy Roy - Française des Jeux 31.30
113 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 31.31
114 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 31.53
115 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 31.59
116 Roman Kreuziger - Liquigas 32.14
117 Niki Terpstra - Team Milram 32.27
118 Martin Müller - Team Milram 32.43
119 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
120 Ralf Grabsch - Team Milram 33.18
121 Christophe Kern - Crédit Agricole 33.26
122 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 34.09
123 Ian Mcleod - Française des Jeux 34.32
124 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 34.55
125 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 35.14
126 Markus Zberg - Gerolsteiner 35.24
127 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 35.44
128 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 37.08
129 Pieter Jacobs - Unibet.com 37.17
130 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 38.24
131 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
132 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 38.33
133 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
134 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 38.36
135 Björn Schröder - Team Milram 39.12
136 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 39.13
137 Philipp Ludescher - Team Volksbank 39.32
138 Carlos Dacruz - Française des Jeux 39.38
139 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 40.01
140 Bart Dockx - Predictor-Lotto 40.07
141 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 40.49
142 Matej Mugerli - Liquigas 40.52
143 André Greipel - T-Mobile Team 41.21
144 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 42.30
145 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 43.32
146 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 43.46
147 Robert Förster - Gerolsteiner 44.01
148 Sebastian Siedler - Team Milram 44.42
149 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 44.45
150 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 44.48
151 Julien Belgy - Bouygues Telecom 46.05
152 Mark Renshaw - Crédit Agricole 46.41
153 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 46.58
154 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 47.03
155 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 49.02
156 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 49.23
157 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 49.33
158 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 49.38
159 Andreas Klier - T-Mobile Team 49.50
160 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 52.19
161 Enrico Poitschke - Team Milram 52.51
162 Markus Eichler - Unibet.com 53.19
163 Angelo Furlan - Crédit Agricole 54.22
164 Sven Teutenberg - Team Volksbank 54.54
165 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 55.29
166 Rony Martias - Bouygues Telecom 55.55
167 Magnus Backstedt - Liquigas 57.50
168 Juan José Haedo - Team CSC 57.54
169 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 58.11
170 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 58.47
171 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 1.02.29
172 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 1.05.52


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 46 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 45
3 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 41
4 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 38
5 Robert Förster - Gerolsteiner 31
6 Jens Voigt - Team CSC 25
7 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 24
8 Patrick Calcagni - Liquigas 22
9 Davide Rebellin - Gerolsteiner 21
10 Bradley Mcgee - Française des Jeux 20
11 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 20
12 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
13 Robert Gesink - Rabobank 16
14 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 15
15 Mariusz Witecki - Team Volksbank 14
16 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 14
17 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 13
18 Carlos Dacruz - Française des Jeux 12
19 Laurens Ten Dam - Unibet.com 11
20 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 11
21 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 10
22 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 10
23 René Weissinger - Team Volksbank 10
24 Matej Mugerli - Liquigas 10
25 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
26 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 9
27 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 9
28 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 9
29 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 9
30 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 8
31 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 8
32 Chris Anker Sørensen - Team CSC 7
33 René Mandri - AG2r Prévoyance 7
34 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 7
35 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
36 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
37 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
38 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 6
39 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 6
40 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
41 Niki Terpstra - Team Milram 5
42 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 5
43 Florian Stalder - Team Volksbank 5
44 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 4
45 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 4
46 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 4
47 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 4
48 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 4
49 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
50 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 3
51 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
52 Matthias Russ - Gerolsteiner 2
53 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 2
54 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
55 Roman Kreuziger - Liquigas 2
56 André Greipel - T-Mobile Team 2
57 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Niki Terpstra - Team Milram 23 pts
2 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 15
3 Jens Voigt - Team CSC 12
4 Robert Gesink - Rabobank 12
5 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 12
6 Matej Mugerli - Liquigas 9
7 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 9
8 Matthias Russ - Gerolsteiner 8
9 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 8
10 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 8
11 Laurens Ten Dam - Unibet.com 6
12 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4
13 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
14 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
15 Davide Rebellin - Gerolsteiner 3
16 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2
17 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2
18 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
19 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 1
20 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 1


Ungdomskonkurrencen efter 5. etape
1 Robert Gesink - Rabobank 18.55.58
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.10
3 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.31
4 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.21
5 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 3.55
6 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 4.02
7 Florian Stalder - Team Volksbank 4.13
8 Matthias Russ - Gerolsteiner 4.53
9 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 4.56
10 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 5.08
11 René Mandri - AG2r Prévoyance 5.13
12 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 6.02
13 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 6.14
14 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 6.26
15 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 8.59
16 Paul Martens - Skil-Shimano 9.37
17 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 10.02
18 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 10.53
19 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 12.54
20 Francesco Failli - Liquigas 13.01
21 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 13.32
22 Gil Suray - Unibet.com 14.18
23 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 14.32
24 Marc De Maar - Rabobank 16.09
25 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 16.15
26 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 17.51
27 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 18.53
28 Albert Timmer - Skil-Shimano 19.03
29 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 19.53
30 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 22.35
31 Morris Possoni - Lampre-Fondital 24.10
32 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 28.06
33 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 28.41
34 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 28.48
35 Jérémy Roy - Française des Jeux 30.16
36 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 30.17
37 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 30.39
38 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 30.45
39 Roman Kreuziger - Liquigas 31.00
40 Niki Terpstra - Team Milram 31.13
41 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 31.29
42 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 32.55
43 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 34.00
44 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 35.54
45 Pieter Jacobs - Unibet.com 36.03
46 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 37.10
47 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 37.19
48 Philipp Ludescher - Team Volksbank 38.18
49 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 39.35
50 André Greipel - T-Mobile Team 40.07
51 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 41.16
52 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 42.32
53 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 43.31
54 Julien Belgy - Bouygues Telecom 44.51
55 Mark Renshaw - Crédit Agricole 45.27
56 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 45.44
57 Markus Eichler - Unibet.com 52.05
58 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 54.15


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Team CSC 56.51.02
2 Caisse D'epargne 4.15
3 Rabobank 6.05
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 7.17
5 Team Gerolsteiner 7.54
6 Unibet.Com 8.38
7 Liquigas
8 Lampre-fondital 10.13
9 Ag2r Prevoyance 10.22
10 Cofidis, Le Credit Par Telephone 11.44
11 Predictor-lotto 12.55
12 Elk Haus - Simplon 15.12
13 Quick Step - Innergetic 17.32
14 T-mobile Team 20.28
15 Euskaltel - Euskadi 26.07
16 Saunier Duval - Prodir 27.27
17 Française Des Jeux 32.28
18 Team Volksbank 33.10
19 Skil-shimano 33.15
20 Credit Agricole 33.29
21 Team Milram 48.36
22 Bouygues Telecom 51.47
23 Team Wiesenhof Felt 54.49

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER