Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

John Gadret tog både etape og førertrøje

John Gadret tog både etape og førertrøje

14. august 2007 17:200
John Gadret (AG2r- Prevoyance) vandt i dag den 128 km lange kuperede etape fra Belley til Culoz Grand Colombier i det franske etapeløb Tour de l'Ain. Etapen endte faktisk i den helt store AG2r succes, da John Gadrets holdkammerat Ludovic Turpin blev nummer to - 35 sekunder efter. Blot 5 sekunder efter kom Bauke Mollerma (Rabobank) i mål på 3. pladsen.

Med dagens etape overtager John Gadret førertrøjen i løbet.


Resultat af 3. etape
1 John Gadret - AG2r Prévoyance 3.34.18 (35.83 km/t)
2 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 0.35
3 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 0.40
4 Guillaume Levarlet - Auber 93 1.18
5 Beat Zberg - Gerolsteiner 1.51
6 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 2.27
7 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team 2.38
8 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom
9 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 2.55
10 Rémy Pauriol - Crédit Agricole 3.11
11 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
12 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 3.23
13 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 3.36
14 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.44
15 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 4.24
16 Nicolas Roche - Crédit Agricole 5.52
17 Grégory Habeaux - Jartazi Promo Fashion 6.15
18 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team
19 Stijn Devolder - Discovery Channel
20 Nicolas Jalabert - Agritubel 6.22
21 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance
22 Anthony Roux - Française des Jeux
23 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 7.03
24 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel 7.47
25 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 7.55
26 Benoît Salmon - Agritubel 8.00
27 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 8.14
28 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 8.23
29 Olivier Zaugg - Gerolsteiner 8.25
30 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux 8.33
31 Denis Robin - Agritubel
32 Patrice Halgand - Crédit Agricole 8.42
33 Niels Brouzes - Auber 93
34 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole
35 Glenn Bak - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 9.50
36 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 9.58
37 Alexandr Dymovskikh - Kazakh National Team
38 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 11.07
39 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux
40 Renaud Pioline - Auber 93 11.50
41 Allan Davis - Discovery Channel 12.22
42 Marcel Beima - T-Mobile Professional Cycling
43 Stephen Gallagher - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
44 Arnold Jeannesson - Auber 93 12.31
45 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team 13.35
46 Valentin Iglinskiy - Kazakh National Team
47 Yohan Cauquil - Jartazi Promo Fashion 13.54
48 Leonardo Scarselli - Quickstep-Innergetic 14.25
49 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 14.50
50 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
51 Pierre Rolland - Crédit Agricole
52 Franck Renier - Bouygues Telecom 16.12
53 Tom Veelers - Rabobank (Continental)
54 Hervé Duclos Lassalle - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
55 Maxime Bouet - Agritubel
56 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
57 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
58 Brian Vandborg - Discovery Channel
59 Bart Aernouts - Rabobank (Continental)
60 Ricardo Van Der Velde - Rabobank (Continental)
61 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
62 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic 18.04
63 Fuyu Li - Discovery Channel 20.56
64 Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic 21.33
65 Gianni Meersman - Discovery Channel
66 Mickaël Cherel - Française des Jeux
67 Samuel Dumoulin - AG2r Prévoyance
68 Arnaud Gerard - Française des Jeux
69 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
70 Michael Barry - T-Mobile Professional Cycling
71 Roger Hammond - T-Mobile Professional Cycling
72 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
73 Andréa Moletta - Gerolsteiner
74 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
75 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner
76 Jan Soetens - Jartazi Promo Fashion
77 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling
78 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
79 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
80 Cédric Coutouly - Agritubel
81 Christophe Mengin - Française des Jeux
82 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
83 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team
84 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux
85 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
86 Yohann Gene - Bouygues Telecom
87 Andrey Klyuev - T-Mobile Professional Cycling
88 David Kopp - Gerolsteiner
89 Bram Deprez - Jartazi Promo Fashion 26.16
90 Morgan Chedhomme - Auber 93 26.23
91 Jean-Eudes Demaret - Française des Jeux
92 Simon Kelly - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 26.40
93 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 28.07
94 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 28.14
95 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole 29.45

Samlet stilling efter 3. etape
1 John Gadret - AG2r Prévoyance 10.54.13
2 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 0.39
3 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 0.46
4 Beat Zberg - Gerolsteiner 1.45
5 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 2.48
6 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team
7 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 3.12
8 Guillaume Levarlet - Auber 93
9 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.21
10 Rémy Pauriol - Crédit Agricole
11 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 4.21
12 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 4.30
13 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 5.17
14 Stijn Devolder - Discovery Channel 6.25
15 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 7.39
16 Nicolas Jalabert - Agritubel 8.16
17 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance
18 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 8.33
19 Niels Brouzes - Auber 93 8.46
20 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 8.58
21 Anthony Roux - Française des Jeux 9.18
22 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel 9.41
23 Benoît Salmon - Agritubel 9.54
24 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux 10.27
25 Patrice Halgand - Crédit Agricole 10.36
26 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 10.45
27 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team 12.27
28 Grégory Habeaux - Jartazi Promo Fashion
29 Alexandr Dymovskikh - Kazakh National Team 12.54
30 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux 13.01
31 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
32 Nicolas Roche - Crédit Agricole 14.02
33 Stephen Gallagher - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 14.16
34 Marcel Beima - T-Mobile Professional Cycling
35 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole 14.54
36 Yohan Cauquil - Jartazi Promo Fashion 15.48
37 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 16.33
38 Denis Robin - Agritubel 16.43
39 Brian Vandborg - Discovery Channel 17.38
40 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 17.56
41 Glenn Bak - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 18.00
42 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 18.16
43 Renaud Pioline - Auber 93 19.04
44 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19.08
45 Maxime Bouet - Agritubel 19.12
46 Hervé Duclos Lassalle - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19.28
47 Arnold Jeannesson - Auber 93 19.45
48 Allan Davis - Discovery Channel 20.32
49 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic 20.38
50 Leonardo Scarselli - Quickstep-Innergetic 21.46
51 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 21.56
52 Olivier Zaugg - Gerolsteiner 22.06
53 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 22.38
54 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team 22.47
55 Franck Renier - Bouygues Telecom 23.26
56 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 23.27
57 Ricardo Van Der Velde - Rabobank (Continental) 23.36
58 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 24.07
59 Valentin Iglinskiy - Kazakh National Team 24.18
60 Michael Barry - T-Mobile Professional Cycling 24.29
61 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner
62 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling
63 Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
64 Pierre Rolland - Crédit Agricole 25.18
65 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 27.30
66 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 28.41
67 Roger Hammond - T-Mobile Professional Cycling 28.47
68 Yohann Gene - Bouygues Telecom
69 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 29.17
70 Andréa Moletta - Gerolsteiner 29.30
71 Arnaud Gerard - Française des Jeux 29.43
72 Bart Aernouts - Rabobank (Continental) 29.54
73 Gianni Meersman - Discovery Channel 29.57
74 Fuyu Li - Discovery Channel 30.08
75 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 30.21
76 Andrey Klyuev - T-Mobile Professional Cycling 30.43
77 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 31.55
78 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team 33.09
79 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion 33.12
80 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 34.12
81 Samuel Dumoulin - AG2r Prévoyance 34.13
82 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 34.39
83 Cédric Coutouly - Agritubel 35.00
84 Jan Soetens - Jartazi Promo Fashion
85 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
86 David Kopp - Gerolsteiner 35.15
87 Tom Veelers - Rabobank (Continental) 35.46
88 Christophe Mengin - Française des Jeux 36.37
89 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 40.03
90 Morgan Chedhomme - Auber 93 40.10
91 Simon Kelly - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 40.27
92 Bram Deprez - Jartazi Promo Fashion 41.33
93 Jean-Eudes Demaret - Française des Jeux 41.51
94 Mickaël Cherel - Française des Jeux 43.01
95 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole 50.02


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Beat Zberg - Gerolsteiner 37 pts
2 John Gadret - AG2r Prévoyance 34
3 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 29
4 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 28
5 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 27
6 Niels Brouzes - Auber 93 27
7 Brian Vandborg - Discovery Channel 25
8 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 22
9 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 20
10 Guillaume Levarlet - Auber 93 19
11 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 16
12 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 15
13 Pierre Rolland - Crédit Agricole 15
14 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team 13
15 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 13
16 Rémy Pauriol - Crédit Agricole 12
17 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 10
18 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 10
19 Stijn Devolder - Discovery Channel 10
20 Allan Davis - Discovery Channel 10
21 Nicolas Roche - Crédit Agricole 9
22 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 8
23 Nicolas Jalabert - Agritubel 6
24 Patrice Halgand - Crédit Agricole 5
25 David Kopp - Gerolsteiner 5
26 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 4
27 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 4
28 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 4
29 Arnaud Gerard - Française des Jeux 3
30 Christophe Mengin - Française des Jeux 3
31 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team 2
32 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling 2
33 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 1
34 Denis Robin - Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 John Gadret - AG2r Prévoyance 41 pts
2 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 22
3 Pierre Rolland - Crédit Agricole 22
4 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 22
5 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 22
6 Guillaume Levarlet - Auber 93 22
7 Beat Zberg - Gerolsteiner 16
8 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team 13
9 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 12
10 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 10
11 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 10
12 Rémy Pauriol - Crédit Agricole 9
13 Brian Vandborg - Discovery Channel 9
14 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 8
15 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 8
16 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 6
17 Patrice Halgand - Crédit Agricole 6
18 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 6
19 Stijn Devolder - Discovery Channel 5
20 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 4
21 Christophe Mengin - Française des Jeux 4
22 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
23 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel 3
24 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic 3
25 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 3
26 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 2
27 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 2
28 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 1
29 Arnold Jeannesson - Auber 93 1
30 Franck Renier - Bouygues Telecom 1
31 Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic 1
32 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 1


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 10.54.59
2 Guillaume Levarlet - Auber 93 2.26
3 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 3.35
4 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance 7.30
5 Anthony Roux - Française des Jeux 8.32
6 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 9.59
7 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole 14.08
8 Yohan Cauquil - Jartazi Promo Fashion 15.02
9 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 17.30
10 Maxime Bouet - Agritubel 18.26
11 Arnold Jeannesson - Auber 93 18.59
12 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 21.10
13 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 21.52
14 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team 22.01
15 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 22.41
16 Ricardo Van Der Velde - Rabobank (Continental) 22.50
17 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner 23.43
18 Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
19 Pierre Rolland - Crédit Agricole 24.32
20 Gianni Meersman - Discovery Channel 29.11
21 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 29.35
22 Andrey Klyuev - T-Mobile Professional Cycling 29.57
23 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team 32.23
24 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 39.17
25 Morgan Chedhomme - Auber 93 39.24
26 Bram Deprez - Jartazi Promo Fashion 40.47
27 Mickaël Cherel - Française des Jeux 42.15


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 AG2r Prévoyance 32.51.50
2 Quickstep-Innergetic 8.06
3 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 8.27
4 Bretagne-Armor Lux 9.10
5 Crédit Agricole 18.16
6 Kazakhstan 18.58
7 Agritubel 19.26
8 Discovery Channel 20.53
9 Auber 93 21.57
10 Bouygues Telecom 25.24
11 Gerolsteiner 28.34
12 Rabobank (Continental) 29.45
13 T-Mobile Professional Cycling 34.02
14 Roubaix Lille Metropole 48.41
15 Jartazi Promo Fashion 48.47
16 Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 51.49
17 Française des Jeux 1.03.37

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

Schaal Sels(1.1) 23/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?