Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Jonas Aaen sejrede i Horsens

Jonas Aaen sejrede i Horsens

17. juni 2007 16:200

Annonce

I dag blev Stensballe Trailercenterløbet kørt i Horsens og omegn. Hjemmeholdet Glud & Marstrand Horsens forsøgte at styre begivenhederne, alligevel var det dog Team GLS' Jonas Aaen Jørgensen, som sejrede foran Jacob Kodrup (Team Reelight) og holdkammeraten Thomas Oredsson (Team GLS).



2 sejre på 2 dage
Team GLS fik i dag endnu en sejr da Jonas Aaen 24 timer efter gårsdagens sejr i Greve, vandt Stensballe Trailercenterløbet i Horsens. Udover sejren til Aaen havde Team GLS holdet også Thomas Oredsson på podiet med en tredjeplads, så det var en god dag i det jyske.

”Det var endnu engang helt perfekt. Holdet kørte fremragende i dag og med to sejre på to dage, har det bare været en rigtig god weekend for mig og holdet,” udtalte Jonas Aaen efter sejren.

Rytterne skulle i dag køre 171 kilometer fordelt over syv omgange. På hver omgang var der en næsten 1 kilometer lang stigning, og det var her at løbets vigtige momenter skete.

”Allerede på anden omgang kommer godt 30 ryttere afsted, og vi har hele fire mand med. Udover mig selv var det Thomas Oredsson, Nikola Aistrup og Niki Østergaard. Nede i feltet blev der dog jagtet hårdt, så næste gang vi ramte stigningen, satte vi os alle fire i front. Dermed blev gruppen reduceret til kun 16 ryttere, og vi fik skabt et godt hul ned til feltet.”

”Da vi gik ud på sidste omgang, blev der stadigvæk arbejdet godt sammen i gruppen. Opad stigningen for sidste gang - med godt 15 kilometer til mål - angreb Thomas Oredsson, og jeg og tre andre kom med. Direkte efter stigningen kom yderligere to ryttere frem, så vi sad syv ryttere.”

”Kort inden den sidste kilometer fik yderligere to ryttere kontakt. Derefter startede en flot finale. Flere ryttere prøvede at komme afsted, men Oredsson lukkede helt fantastisk alle hullerne. Med 400 meter til mål angreb Jacob Kodrup (Team Reelight) og jeg kom med på hjul. Med 200 meter til mål gik jeg forbi ham, og kunne til sidst vinde med et par længder,” sluttede en meget tilfreds Jonas Aaen af med fra Horsens.

Jonas Aaen vil nu bruge den næste uge til at få trænet rigtig hårdt, inden det næste uge gælder Post Cuppen i Randers og sidst men ikke mindst DM i Roskilde om 14 dage.

Fotos: www.Mbaek.dk

Klasse: A Distance: 171 km.
1 Jonas Aaen Jørgensen Team GLS 4.14,00
2 Jacob Kodrup Team Reelight s.t.
3 Thomas Oredsson Team GLS 4.14,02
4 Jesper Odgaard Nielsen Team Designa Køkken s.t.
5 Rudi Nielsen Randers CK 1910 s.t.
6 Lasse Bøchman Glud & Marstrand Horsens s.t.
7 Michael Skelde Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 Rune Sørensen Fredericia CC 4.14,11
9 Thomas Guldhammer Team Designa Køkken 4.14,19
10 Kalle K. Corneliussen Herning CK 4.15,10
11 Nicola Aistrup Team GLS s.t.
12 Nicolaj Foulum Olesen Glud & Marstrand Horsens s.t.
13 Daniel Vestergård Andersen CK Aarhus 4.15,13
14 Dean Pagh Iversen Farsø CK s.t.
15 Anders Hilligsøe Herning CK 4.15,16
16 Niki Østergaard Team GLS s.t.
17 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 4.23,34
18 Keld Fjord CK Kronborg s.t.
19 Michael Larsen Team Odense Energi s.t.
20 Christian Hansen Cykling Odense 4.23,35

Klasse: B Distance: 122 km.
1 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK 3.03,13
2 Klaus Vesterlund Nielsen Århus MTB 3.03,28
3 Martin Tom Hansen Hammel CK 3.03,33
4 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 3.03,35
5 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR 3.03,42
6 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Christian Poulsen Kolding BC s.t.
8 Michael Henneberg Jensen Cycling Nord s.t.
9 Kennet Nielsen Cycling Langeland s.t.
10 Rasmus Mejldal Cykling Odense 3.04,00
11 Lasse Munk Asmussen Middelfart CC 3.04,10
12 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 3.05,32

Klasse: C Distance: 98 km.
1 Michael Larsen Hedensted Cykelklub 2.28,46
2 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
3 Erik Lahm Odder CK 2.28,48
4 Dennis Boje Nissen Tønder ACR 2.28,50
5 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK 1910 s.t.
6 Thomas Rødtnes Aalborg CR 2.29,01
7 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.31,12
8 Brian Poulsen Horsens AC 2.31,14
9 Kasper Bay Cykling Odense s.t.
10 Kenneth Trosborg Silkeborg IF Cykling 2.31,18
11 Tommy Jacobsen Vejen BC 2.31,23
12 Leon Vibholm Horsens AC 2.32,02
13 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder ACR s.t.
14 Thomas Bank Egebirk Horsens AC s.t.
15 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.

Klasse: Junior Distance: 122 km.
1 Christopher Juul-Jensen Vejle CK 3.11,21
2 Mathias Lisson Herning CK s.t.
3 Mads Meyer Roskilde CR s.t.
4 Rasmus Lyngholm Malmkjær Glud & Marstrand 3.12,00
5 Jesper Hansen Odder CK s.t.
6 Nicki Rasmussen Glud & Marstrand  3.17,29
7 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle s.t.
8 Mikkel Schiøler Roskilde CR 3.17,55
9 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK 3.17,56
10 Mathias Gade Jakobsen Glud & Marstrand  3.18,00
11 Jonas Arentz Larsen ABC 3.18,13
12 Jimmi Sørensen Herning CK 3.20,10
13 Christian Skadborg CK Aarhus s.t.
14 Max Elmholt Herning CK 3.20,12
15 Rasmus Christian Quaade Roskilde CR s.t.

Klasse: Dame A Distance: 73 km.
1 Mette Nørtoft Jensen CK Aarhus 2.08,58
2 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus s.t.

Klasse: Dame B Distance: 73 km.
1 Henriette Christensen Kolding BC 2.11,10
2 Charlotte Lygum Christensen Kolding BC 2.21,36
3 Anette Wammen Vejle Cykel Motion 2.22,52

Klasse: Begynder Distance: 73 km.
1 Michael Bønding Thorsager Motion Cykling 1.56,28
2 Johnny Brandt Hammel CK s.t.
3 Dennis Ebbesen Randers CK 1910 s.t.
4 Henrik Roland Jensen CK Aarhus s.t.
5 Troels Vesterlund Nielsen Vejle CK s.t.
6 Kenny Møberg CK Aarhus s.t.
7 Jan Vestergård Pedersen Varde CK s.t.
8 Kristian Kjærgård Nielsen Herning CK s.t.
9 Jeppe Engberg Pedersen CK Aarhus s.t.
10 Karsten Kousgaard Randers CK 1910 s.t.
11 Hans Engell Jensen Skive CK s.t.
12 Paw Andersen Skive CK 1.56,33

Klasse: Veteran H40 Distance: 98 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.32,21
2 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub s.t.
3 Jan Steen Mathiesen Holstebro CC 2.32,23
4 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
5 Thomas Aabling Petersen Hedensted Cykelklub 2.32,26
6 Flemming Wollf Kristensen Cykling Odense 2.32,30
7 Henning Sørensen Hammel CK 2.32,31
8 Henrik Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 2.32,39
9 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub 2.35,38
10 Roy Andersen Grenaa CC s.t.
11 Mogens Falk Nielsen Bov CC 2.35,41
12 Faber Christian Pearl Master Pro Cycling Team 2.35,42
13 Bent Pedersen Herning CK 2.35,44
14 Rudy D. Løvig Simonsen Hammel CK 2.35,46
15 Kurt Sørensen Fredericia CC 2.35,52

Klasse: Veteran H50 Distance: 73 km.
1 Ove Birk CCH Hjørring 1.58,56
2 Peter Andersen Randers CK 1910 s.t.
3 Svend Erik Hansen Svendborg CC 1.59,21
4 Ole Jensen Hedensted Cykelklub 1.59,22
5 Per Sandahl Hammel CK 2.00,50
6 Kim Theils Randers CK 1910 s.t.
7 Henning Thygesen Svendborg CC s.t.
8 Kurt Knudsen Herning CK s.t.
9 Tommy Vibholm Horsens AC s.t.
10 Henrik Sørensen Randers CK 1910 s.t.
11 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 73 km.
1 Bjarne Brøndum Cykling Odense 2.07,36
2 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring s.t.
3 Villy Christensen Hammel CK s.t.
4 Allan Søndergaard Hammel CK 2.10,52

Klasse: Dame Junior Distance: 73 km.
1 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR 2.11,11

Klasse: Ældste-1 Distance: 49 km.
1 Thomas Grand Schmidt Køge CR 1.27,21
2 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
3 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
4 Joachim Clausen Team Cykling Ringsted s.t.
5 Daniel Mielke Roskilde CR s.t.
6 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
8 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
9 Jakob Bertelsen Ordrup CC s.t.
10 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.
11 Søren Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
12 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
13 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
14 Mads Gregersen Varde CK s.t.
15 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
16 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC s.t.
17 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
18 Esben Peter Christian Clapp Roskilde CR s.t.
19 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
20 Oliver Stausholm Esbjerg CR s.t.
21 Patrick Olesen Roskilde CR s.t.
22 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
23 Michael Munch Køge CR 1.27,29
24 Søren Birkemose Svendborg CC 1.27,31

Klasse: Ældste-Piger Distance: 49 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.27,25
2 Kamilla Sofie Valin Ordrup CC 1.33,06
3 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.38,41

Klasse: Mellemste-1 Distance: 22 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK 0.40,47
2 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.
3 Simon Hamann Larsen Kolding BC s.t.
4 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK s.t.
6 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.
7 Niklas Eg Herning CK s.t.
8 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
9 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
10 Patrick Leth Odder CK s.t.
11 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
12 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
13 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Mellemste-Piger Distance: 22 km.
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.40,49
2 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 0.40,51

Klasse: Yngste-1 Distance: 11 km.
1 Andreas Stokbro CK Fix 0.20,18
2 Anthon Charmig CK Aarhus 0.20,20
3 Simon Andreassen Cykling Odense 0.20,23
4 Rasmus von der Heide Sønderborg CK s.t.
5 Rasmus Beck Knudsen Esbjerg CR s.t.

Klasse: Yngste-Piger Distance: 11 km.
1 Ida Kragh Andersen Middelfart CC 0.20,24
2 Simone Eg Herning CK 0.20,29

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR