Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Twitter Nyhedsbrev VELOMIO

Jonas Aaen sekser i Slovakiet
03. september 2009 21:160
Jonas Aaen var bedste Team Capinordic rytter på dagens etape i Tour of Slovakia, hvor han i finalen fik kørt en sjette plads hjem.

”Det var en meget hård etape for holdet. Vi skulle køre lidt over 150 kilometer, med en godt 20 kilometer lang stigning halvvejs i løbet. Den udnyttede ni ryttere til at køre væk fra feltet, og desværre fik vi ikke nogen ryttere med. Vi satte os derfor frem i feltet sammen med nogle andre hold, og med godt 40 kilometer igen lykkedes det os at fange fem af de forreste ryttere. Desværre var der færre og færre hold som ville hjælpe os.

”Da vi med 15 kilometer tilbage indhentede yderligere tre af de forreste ryttere, manglede vi kun østrigeren Timothy Roe. Polakken Radoslaw Kwiatkowski kørte derefter op til ham, og med 10 kilometer til mål havde de stadigvæk et minuts forspring. Desværre var vi nu de eneste som ville arbejde, så vi ofrede hele holdet med undtagelse af mig. Det lykkedes os lige netop ikke at indhente dem, og de kunne dermed spurte om sejren. Jeg kørte i mål som nummer seks og kunne egentlig more mig lidt over, at det lykkedes de to ryttere at holde hjem, for så kan det måske være at nogle af sprinterholdene vil hjælpe os lidt mere senere i løbet,” forklarede Jonas Aaen efter etapen.

I den samlede stilling ligger Fredrik Ericsson nummer otte, mens Jonas Aaen er få sekunder efter er nummer 13. I morgen skal rytterne dog ud på en 21 kilometer lang flad enkeltstart og her er da forhåbninger om, at den svenske rytter kan fyre en god enkeltstart af og måske avancere nogle placeringer i klassementet.

Resultat af 2. etape
1 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 3.29.46
2 Timothy Roe - Australia National Team
3 Roger Kluge - LKT Team Brandenburg
4 Leigh Howard - Australia National Team
5 Henning Bommel - LKT Team Brandenburg
6 Jonas Aaen Jørgensen - Team Capinordic
7 Peter Kusztor - Atlas-Romer's Hausbäckerei
8 Robert Bengsch - German National Team
9 Zdenek Štýbar - Fidea Cycling Team
10 Michael Matthews - Australia National Team
11 Jaroslaw Marycz - Poland National Team
12 Stefan Schäfer - LKT Team Brandenburg
13 Ondrej Pávek - AC Sparta Praha
14 Konrad Czajkowski - Poland National Team
15 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia
16 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia
17 Marcel Kalz - German National Team
18 Erik Mohs - German National Team
19 Róbert Gavenda - Fidea Cycling Team
20 Indulis Bekmanis - Rietumu Bank Riga Club Team
21 Petr Dlask - Fidea Cycling Team
22 Jurco Matej - Slovakian National Team
23 Vincent Baestaens - Fidea Cycling Team
24 Thomas Juhas - German National Team
25 Kristofers Racenajs - Rietumu Bank Riga Club Team
26 Allan Oras - Rietumu Bank Riga Club Team
27 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia
28 Kamil Zielinski - Poland National Team
29 Kalvis Eisaks - Rietumu Bank Riga Club Team
30 Rostislav Krotký - AC Sparta Praha
31 Miloš Masný - Slovakian National Team
32 Roman Broniš - CK Windoor's Pribram
33 Dimitriy Sorokin - Rietumu Bank Riga Club Team
34 Ilya Syrtsev - Moscow
35 Martin Boubal - CK Windoor's Pribram
36 Florian Salzinger - Atlas-Romer's Hausbäckerei
37 Fredrik Ericsson - Team Capinordic
38 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia
39 Pavol Polievka - Dukla Trencin Merida
40 Rida Cador - Atlas-Romer's Hausbäckerei
41 Ján Valach - Slovakian National Team
42 Ladislav Fabišovský - AC Sparta Praha
43 Jirí Šíbl - CK Windoor's Pribram
44 Bart Wellens - Fidea Cycling Team
45 Nebojsa Jovanovic - AC Sparta Praha
46 Taavi Selder - Rietumu Bank Riga Club Team
47 Martin Mahdar - Dukla Trencin Merida
48 Mathias Belka - LKT Team Brandenburg
49 Timon Seubert - German National Team
50 Adrian Honkisz - Poland National Team
51 Patrik Tybor - Dukla Trencin Merida
52 Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia
53 Theo Reinhardt - German National Team
54 Travis Meyer - Australia National Team
55 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei
56 Ingmar Dassler - LKT Team Brandenburg
57 Jakub Novák - CK Windoor's Pribram
58 Denis Lozinskiy - Moscow
59 Andrey Klyuev - Moscow
60 Jakub Kratochvíla - CK Windoor's Pribram
61 Quentin Bertholet - Fidea Cycling Team
62 Róbert Nagy - Slovakian National Team
63 Ivan Víglaský - CK Banská Bystrica - Club Team
64 Martin Uher - AC Sparta Praha
65 Jacek Morajko - Poland National Team
66 Ján Šipeky - Dukla Trencin Merida
67 Lucas Persson - Team Capinordic
68 Lukas Rohner - Atlas-Romer's Hausbäckerei
69 Jozef Palcák - CK Banská Bystrica - Club Team
70 Marek Canecký - CK Banská Bystrica - Club Team
71 Richard Faltus - AC Sparta Praha
72 Nikola Aistrup - Team Capinordic
73 Peter Košút - CK Banská Bystrica - Club Team
74 Evgeny Kovalev - Moscow
75 Sergey Valinin - Moscow 0.16
76 Fabien Wolf - Atlas-Romer's Hausbäckerei 0.23
77 Robert Bartko - LKT Team Brandenburg
78 Tomáš Danacík - CK Windoor's Pribram 1.08
79 Martin Pedersen - Team Capinordic 1.56
80 Martin Haring - CK Banská Bystrica - Club Team 4.17
81 Maroš Kovác - Dukla Trencin Merida 6.01
82 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida
83 Andreas Linden - Team Capinordic 13.54

Udgåede
DNF Mark O´Brien - Australia National Team
DNF Tomasz Marczynski - Miche - Silver Cross - Selle Italia
DNF Ivan Kovalev - Moscow

Samlet stilling
1 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia 7.21.14
2 Leigh Howard - Australia National Team 0.16
3 Robert Bengsch - German National Team 0.18
4 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.24
5 Jacek Morajko - Poland National Team 0.32
6 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.33
7 Stefan Schäfer - LKT Team Brandenburg 0.48
8 Fredrik Ericsson - Team Capinordic
9 Pavol Polievka - Dukla Trencin Merida
10 Travis Meyer - Australia National Team
11 Timothy Roe - Australia National Team 0.54
12 Henning Bommel - LKT Team Brandenburg 1.00
13 Jonas Aaen Jørgensen - Team Capinordic
14 Michael Matthews - Australia National Team
15 Peter Kusztor - Atlas-Romer's Hausbäckerei
16 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia
17 Jurco Matej - Slovakian National Team
18 Kamil Zielinski - Poland National Team
19 Timon Seubert - German National Team
20 Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia
21 Adrian Honkisz - Poland National Team
22 Roman Broniš - CK Windoor's Pribram 1.03
23 Ján Valach - Slovakian National Team
24 Ladislav Fabišovský - AC Sparta Praha
25 Patrik Tybor - Dukla Trencin Merida
26 Quentin Bertholet - Fidea Cycling Team
27 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 1.14
28 Rida Cador - Atlas-Romer's Hausbäckerei 1.17
29 Nebojsa Jovanovic - AC Sparta Praha
30 Ingmar Dassler - LKT Team Brandenburg 1.32
31 Martin Mahdar - Dukla Trencin Merida 1.43
32 Andrey Klyuev - Moscow 2.05
33 Jaroslaw Marycz - Poland National Team 5.36
34 Ján Šipeky - Dukla Trencin Merida
35 Taavi Selder - Rietumu Bank Riga Club Team 7.01
36 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 7.02
37 Marcel Kalz - German National Team 9.13
38 Konrad Czajkowski - Poland National Team
39 Róbert Gavenda - Fidea Cycling Team
40 Erik Mohs - German National Team
41 Vincent Baestaens - Fidea Cycling Team
42 Petr Dlask - Fidea Cycling Team
43 Dimitriy Sorokin - Rietumu Bank Riga Club Team
44 Kristofers Racenajs - Rietumu Bank Riga Club Team
45 Zdenek Štýbar - Fidea Cycling Team
46 Ondrej Pávek - AC Sparta Praha
47 Ilya Syrtsev - Moscow
48 Mathias Belka - LKT Team Brandenburg
49 Rostislav Krotký - AC Sparta Praha
50 Florian Salzinger - Atlas-Romer's Hausbäckerei
51 Allan Oras - Rietumu Bank Riga Club Team
52 Indulis Bekmanis - Rietumu Bank Riga Club Team
53 Theo Reinhardt - German National Team
54 Kalvis Eisaks - Rietumu Bank Riga Club Team
55 Jirí Šíbl - CK Windoor's Pribram
56 Denis Lozinskiy - Moscow
57 Miloš Masný - Slovakian National Team
58 Martin Boubal - CK Windoor's Pribram
59 Marek Canecký - CK Banská Bystrica - Club Team
60 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei
61 Bart Wellens - Fidea Cycling Team
62 Jakub Novák - CK Windoor's Pribram
63 Róbert Nagy - Slovakian National Team
64 Nikola Aistrup - Team Capinordic
65 Lucas Persson - Team Capinordic
66 Jozef Palcák - CK Banská Bystrica - Club Team
67 Richard Faltus - AC Sparta Praha
68 Peter Košút - CK Banská Bystrica - Club Team
69 Roger Kluge - LKT Team Brandenburg 9.19
70 Sergey Valinin - Moscow 9.29
71 Robert Bartko - LKT Team Brandenburg 9.36
72 Fabien Wolf - Atlas-Romer's Hausbäckerei 9.57
73 Tomáš Danacík - CK Windoor's Pribram 10.21
74 Martin Pedersen - Team Capinordic 11.09
75 Martin Haring - CK Banská Bystrica - Club Team 13.30
76 Jakub Kratochvíla - CK Windoor's Pribram 14.31
77 Ivan Víglaský - CK Banská Bystrica - Club Team
78 Lukas Rohner - Atlas-Romer's Hausbäckerei
79 Evgeny Kovalev - Moscow
80 Maroš Kovác - Dukla Trencin Merida 15.14
81 Thomas Juhas - German National Team 17.14
82 Andreas Linden - Team Capinordic 23.07
83 Martin Uher - AC Sparta Praha 29.47

Spurtkonkurrencen
1 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 18
2 Leigh Howard - Australia National Team 16
3 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia 12
4 Timothy Roe - Australia National Team 12
5 Robert Bengsch - German National Team 11
6 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia 9
7 Roger Kluge - LKT Team Brandenburg 8
8 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia 7
9 Jacek Morajko - Poland National Team 7
10 Henning Bommel - LKT Team Brandenburg 6
11 Jonas Aaen Jørgensen - Team Capinordic 5
12 Peter Kusztor - Atlas-Romer's Hausbäckerei 4
13 Travis Meyer - Australia National Team 4
14 Pavol Polievka - Dukla Trencin Merida 3
15 Adrian Honkisz - Poland National Team 3
16 Stefan Schäfer - LKT Team Brandenburg 2
17 Zdenek Štýbar - Fidea Cycling Team 2
18 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 2
19 Michael Matthews - Australia National Team 1
20 Fredrik Ericsson - Team Capinordic 1

Bjergkonkurrencen
1 Jacek Morajko - Poland National Team 18
2 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 12
3 Fabien Wolf - Atlas-Romer's Hausbäckerei 9
4 Jurco Matej - Slovakian National Team 4
5 Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia 4
6 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 2
7 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei 2

Ungdomskonkurrencen
1 Leigh Howard - Australia National Team 7.21.30
2 Travis Meyer - Australia National Team 0.32
3 Timothy Roe - Australia National Team 0.38
4 Michael Matthews - Australia National Team 0.44
5 Kamil Zielinski - Poland National Team
6 Timon Seubert - German National Team
7 Adrian Honkisz - Poland National Team
8 Patrik Tybor - Dukla Trencin Merida 0.47
9 Quentin Bertholet - Fidea Cycling Team
10 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 0.58
11 Martin Mahdar - Dukla Trencin Merida 1.27
12 Andrey Klyuev - Moscow 1.49
13 Jaroslaw Marycz - Poland National Team 5.20
14 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 6.46
15 Marcel Kalz - German National Team 8.57
16 Konrad Czajkowski - Poland National Team
17 Vincent Baestaens - Fidea Cycling Team
18 Ilya Syrtsev - Moscow
19 Indulis Bekmanis - Rietumu Bank Riga Club Team
20 Theo Reinhardt - German National Team
21 Jirí Šíbl - CK Windoor's Pribram
22 Denis Lozinskiy - Moscow
23 Miloš Masný - Slovakian National Team
24 Marek Canecký - CK Banská Bystrica - Club Team
25 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei
26 Jakub Novák - CK Windoor's Pribram
27 Nikola Aistrup - Team Capinordic
28 Jozef Palcák - CK Banská Bystrica - Club Team
29 Sergey Valinin - Moscow 9.13
30 Tomáš Danacík - CK Windoor's Pribram 10.05
31 Jakub Kratochvíla - CK Windoor's Pribram 14.15
32 Lukas Rohner - Atlas-Romer's Hausbäckerei
33 Evgeny Kovalev - Moscow
34 Thomas Juhas - German National Team 16.58
35 Andreas Linden - Team Capinordic 22.51

Holdkonkurrencen
1 Miche-Silver Cross-Selle Italia 22.04.54
2 Australia National Team 0.58
3 Poland National Team 1.25
4 Dukla Trencin Merida 1.42
5 LKT Team Brandenburg 2.08
6 German National Team 9.23
7 Team Capinordic 9.49
8 Slovakian National Team 10.04
9 Atlas-Romer's Hausbäckerei 10.18
10 AC Sparta Praha 10.21
11 Fidea Cycling Team 18.17
12 CK Windoor's Pribram
13 Moscow 19.19
14 Rietumu Bank Riga Club Team 24.15
15 CK Banská Bystrica - Club Team 26.27
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 23/09

VM - Holdtidskørsel (Mix)(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 22/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 22/09

Memorial Marco Pantani(1.1) 21/09

Trofeo Matteotti(1.1) 22/09

VM - Holdtidskørsel (Mix)(CM) 22/09

Gooikse Pijl(1.1) 22/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 22/09

Trofeo Matteotti(1.1) 22/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 23/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 23/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 24/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

Omloop van het Houtland L...(1.1) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - U23 Herrer(CM) 27/09

VM - Dame Junior(CMW) 27/09

VM - Kvinder(CMW) 28/09

VM - Herrer(CM) 29/09

Paris-Chauny(1.1) 29/09

Cro Race(2.1) 01/10-06/10

Tour of Croatia(2.1) 01/10-06/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG OG SAMMENLIGN BLANDT MILLIONER AF CYKLER OG CYKELGEAR