Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Jonas Aaen vandt ny UCI sejr
05. september 2009 17:04 af Kenneth Meyer 0

Team Capinordics Jonas Aaen vandt dagens hårde bjergrige etape i Tour of Slovakia og fik dermed hentet sin fjerde UCI sejr i denne sæson og holdets 14 UCI sejr.

”En rigtig dejlig sejr, som kommer på det helt rigtige tidspunkt,” forklarede Jonas Aaen kort inden han skulle på podiet for at hyldes for sejren.

Dagens 162 kilometer lange etape startede fladt de første 60 kilometer, inden stigningerne begyndte at skyde op de sidste 100 kilometer, med blandt andet en 10 kilometer lang stigning med 20 kilometer til mål.

”Det var meget hård sidevind i starten af etapen, og det udnyttede det tyske LKT Brandenburger hold til at splitte feltet fuldstændig. Det endte med at vi kun sad 11 ryttere fremme, seks tyskere, mig og fire andre. Eftersom hverken polakkerne eller australierne var repræsenteret, så satte de tempoet i feltet.”

”Vi fik aldrig lov til at få mere end et minut, og da vi ramte dagens første stigning kørte en gruppe på fire ryttere frem til os fra feltet. Ganske kort efter blev det hele samlet og en ny gruppe på fire ryttere kørte væk, hvor vi havde Lucas Persson med.”

”Den gruppe fik oparbejdet et forspring på små fire minutter, og da vi havde Lucas med, kunne vi sidde og slappe lidt af i feltet. Da vi ramte den sidste stigning med 20 kilometer til mål, blev der virkelig åbnet op i feltet, og jeg kom med i den forreste gruppe på otte ryttere. På toppen havde vi indhentet Lucas Persson og to til, men der lå stadigvæk en Miche-Silver ryttere længere fremme.”

”Lidt flere ryttere kom tilbage til os på nedkørslen, så vi sad med hele fem ryttere i det forholdsvist lille felt. Med otte kilometer til mål havde den forreste rytter stadigvæk et forspring på et lille minut, så jeg valgte at sende mine holdkammerater frem, og de kørte virkelig som motorcykler, så med 1½ kilometer tilbage var han indhentet.”

”Derefter skød et par andre hold frem for at køre spurten, og jeg kom perfekt med på deres hjul. Finalen passede mig helt perfekt. Der var tre skarpe 90 grader sving og derudover gik den lidt opad. Med lidt over 100 meter tilbage rykkede jeg forbi den forreste og kunne tage en klar sejr,” tilføjede Jonas Aaen efter etapen.

I den samlede stilling ligger Fredrik Ericsson stadigvæk på en syvendeplads som bedste rytter fra holdet, mens Jonas Aaen ligger nogle placeringer længere tilbage. I morgen venter der dog en ny meget hård etape, og med den form Aaen viser på stigningerne, kan der måske vente et yderligere avancement eller måske en ny etapesejr. ”Det tænker jeg egentlig ikke så meget på lige nu, det vigtigste er at vi nyder sejren,” sluttede Jonas Aaen.

Team Capinordic rytterne viser med sejren stor mental styrke, da det er mindre end en uge siden, at rytterne fik at vide, at holdets sponsor trækker sig fra den kommende sæson. Forhåbentligt kan denne sejr overbevise eventuelle firmaer om det interessante i at sponsorere et cykelhold.

Resultat af 4. etape
1 Jonas Aaen Jørgensen - Team Capinordic 3.42.36
2 Stefan Schäfer - LKT Team Brandenburg
3 Zdenek Štýbar - Fidea Cycling Team
4 Timon Seubert - German National Team
5 Robert Bengsch - German National Team
6 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia
7 Ján Valach - Slovakian National Team
8 Peter Kusztor - Atlas-Romer's Hausbäckerei
9 Petr Dlask - Fidea Cycling Team
10 Kristofers Racenajs - Rietumu Bank Riga Club Team
11 Leigh Howard - Australia National Team
12 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia
13 Martin Mahdar - Dukla Trencin Merida
14 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia
15 Róbert Gavenda - Fidea Cycling Team
16 Jacek Morajko - Poland National Team
17 Adrian Honkisz - Poland National Team
18 Pavol Polievka - Dukla Trencin Merida
19 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei
20 Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia
21 Kamil Zielinski - Poland National Team
22 Roman Broniš - CK Windoor's Pribram
23 Fredrik Ericsson - Team Capinordic
24 Timothy Roe - Australia National Team
25 Nebojsa Jovanovic - AC Sparta Praha
26 Quentin Bertholet - Fidea Cycling Team
27 Henning Bommel - LKT Team Brandenburg 0.10
28 Lucas Persson - Team Capinordic 0.15
29 Martin Pedersen - Team Capinordic 0.28
30 Nikola Aistrup - Team Capinordic 0.32
31 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.39
32 Ilya Syrtsev - Moscow 1.23
33 Travis Meyer - Australia National Team 1.26
34 Andreas Linden - Team Capinordic
35 Ingmar Dassler - LKT Team Brandenburg
36 Sergey Valinin - Moscow
37 Theo Reinhardt - German National Team
38 Jirí Šíbl - CK Windoor's Pribram 2.14
39 Martin Boubal - CK Windoor's Pribram 2.16
40 Vincent Baestaens - Fidea Cycling Team
41 Bart Wellens - Fidea Cycling Team
42 Jozef Palcák - CK Banská Bystrica - Club Team
43 Jakub Novák - CK Windoor's Pribram
44 Roger Kluge - LKT Team Brandenburg
45 Maroš Kovác - Dukla Trencin Merida 2.18
46 Ján Šipeky - Dukla Trencin Merida
47 Jaroslaw Marycz - Poland National Team 4.32
48 Michael Matthews - Australia National Team 4.54
49 Kalvis Eisaks - Rietumu Bank Riga Club Team
50 Indulis Bekmanis - Rietumu Bank Riga Club Team 5.54
51 Konrad Czajkowski - Poland National Team
52 Mathias Belka - LKT Team Brandenburg 7.32
53 Andrey Klyuev - Moscow 7.35
54 Evgeny Kovalev - Moscow
55 Robert Bartko - LKT Team Brandenburg
56 Erik Mohs - German National Team
57 Florian Salzinger - Atlas-Romer's Hausbäckerei 11.00
58 Rida Cador - Atlas-Romer's Hausbäckerei 23.46
59 Taavi Selder - Rietumu Bank Riga Club Team 25.08
60 Denis Lozinskiy - Moscow
61 Jakub Kratochvíla - CK Windoor's Pribram
62 Tomáš Danacík - CK Windoor's Pribram
63 Martin Haring - CK Banská Bystrica - Club Team
64 Peter Košút - CK Banská Bystrica - Club Team
65 Jurco Matej - Slovakian National Team
66 Dimitriy Sorokin - Rietumu Bank Riga Club Team
67 Rostislav Krotký - AC Sparta Praha
68 Lukas Rohner - Atlas-Romer's Hausbäckerei
69 Martin Uher - AC Sparta Praha
70 Róbert Nagy - Slovakian National Team
71 Marek Canecký - CK Banská Bystrica - Club Team
72 Ivan Víglaský - CK Banská Bystrica - Club Team
73 Ondrej Pávek - AC Sparta Praha
74 Richard Faltus - AC Sparta Praha
75 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida
76 Miloš Masný - Slovakian National Team
77 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team
78 Thomas Juhas - German National Team
79 Ladislav Fabišovský - AC Sparta Praha
80 Fabien Wolf - Atlas-Romer's Hausbäckerei
81 Marcel Kalz - German National Team

Samlet stilling
1 Stefan Schäfer - LKT Team Brandenburg 11.30.12
2 Leigh Howard - Australia National Team 0.01
3 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.18
4 Robert Bengsch - German National Team 0.26
5 Jacek Morajko - Poland National Team 0.30
6 Fredrik Ericsson - Team Capinordic 0.37
7 Timon Seubert - German National Team 0.39
8 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.56
9 Timothy Roe - Australia National Team 0.58
10 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia 1.05
11 Roman Broniš - CK Windoor's Pribram 1.08
12 Pavol Polievka - Dukla Trencin Merida 1.19
13 Peter Kusztor - Atlas-Romer's Hausbäckerei 1.21
14 Travis Meyer - Australia National Team 1.22
15 Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia 1.23
16 Henning Bommel - LKT Team Brandenburg 1.30
17 Jonas Aaen Jørgensen - Team Capinordic 1.52
18 Ján Valach - Slovakian National Team 2.20
19 Quentin Bertholet - Fidea Cycling Team 3.13
20 Ingmar Dassler - LKT Team Brandenburg 3.16
21 Nebojsa Jovanovic - AC Sparta Praha 3.28
22 Kamil Zielinski - Poland National Team 3.30
23 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia 3.39
24 Adrian Honkisz - Poland National Team 3.54
25 Martin Mahdar - Dukla Trencin Merida 4.48
26 Michael Matthews - Australia National Team 5.43
27 Jaroslaw Marycz - Poland National Team 9.07
28 Ján Šipeky - Dukla Trencin Merida 9.27
29 Petr Dlask - Fidea Cycling Team 9.40
30 Lucas Persson - Team Capinordic 9.58
31 Zdenek Štýbar - Fidea Cycling Team 10.35
32 Roger Kluge - LKT Team Brandenburg 10.58
33 Kristofers Racenajs - Rietumu Bank Riga Club Team 11.09
34 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei 11.22
35 Nikola Aistrup - Team Capinordic 11.39
36 Róbert Gavenda - Fidea Cycling Team 11.44
37 Andrey Klyuev - Moscow 12.13
38 Theo Reinhardt - German National Team 12.15
39 Martin Boubal - CK Windoor's Pribram 12.52
40 Bart Wellens - Fidea Cycling Team 13.11
41 Jirí Šíbl - CK Windoor's Pribram 13.17
42 Ilya Syrtsev - Moscow 13.41
43 Jozef Palcák - CK Banská Bystrica - Club Team 13.48
44 Vincent Baestaens - Fidea Cycling Team 13.51
45 Sergey Valinin - Moscow 13.59
46 Jakub Novák - CK Windoor's Pribram 14.24
47 Martin Pedersen - Team Capinordic 14.39
48 Indulis Bekmanis - Rietumu Bank Riga Club Team 15.57
49 Kalvis Eisaks - Rietumu Bank Riga Club Team 16.19
50 Robert Bartko - LKT Team Brandenburg 16.40
51 Mathias Belka - LKT Team Brandenburg 17.51
52 Konrad Czajkowski - Poland National Team 18.05
53 Erik Mohs - German National Team 19.06
54 Maroš Kovác - Dukla Trencin Merida 19.26
55 Florian Salzinger - Atlas-Romer's Hausbäckerei 21.11
56 Evgeny Kovalev - Moscow 24.32
57 Rida Cador - Atlas-Romer's Hausbäckerei 25.48
58 Ladislav Fabišovský - AC Sparta Praha 26.03
59 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 26.45
60 Andreas Linden - Team Capinordic 27.52
61 Jurco Matej - Slovakian National Team 28.02
62 Ondrej Pávek - AC Sparta Praha 35.14
63 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 35.15
64 Taavi Selder - Rietumu Bank Riga Club Team 35.16
65 Marcel Kalz - German National Team 35.56
66 Róbert Nagy - Slovakian National Team 36.08
67 Fabien Wolf - Atlas-Romer's Hausbäckerei 36.14
68 Rostislav Krotký - AC Sparta Praha 36.58
69 Miloš Masný - Slovakian National Team 37.40
70 Richard Faltus - AC Sparta Praha 37.50
71 Marek Canecký - CK Banská Bystrica - Club Team 38.01
72 Dimitriy Sorokin - Rietumu Bank Riga Club Team 38.04
73 Peter Košút - CK Banská Bystrica - Club Team 38.11
74 Denis Lozinskiy - Moscow 38.33
75 Tomáš Danacík - CK Windoor's Pribram 39.50
76 Lukas Rohner - Atlas-Romer's Hausbäckerei 42.01
77 Jakub Kratochvíla - CK Windoor's Pribram 42.12
78 Thomas Juhas - German National Team 43.15
79 Martin Haring - CK Banská Bystrica - Club Team 43.30
80 Ivan Víglaský - CK Banská Bystrica - Club Team 43.57
81 Martin Uher - AC Sparta Praha 57.10

Sprintkonkurrencen
1 Leigh Howard - Australia National Team 20
2 Stefan Schäfer - LKT Team Brandenburg 19
3 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 18
4 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia 17
5 Robert Bengsch - German National Team 17
6 Jonas Aaen Jørgensen - Team Capinordic 15
7 Roger Kluge - LKT Team Brandenburg 15
8 Timon Seubert - German National Team 13
9 Travis Meyer - Australia National Team 13
10 Timothy Roe - Australia National Team 12
11 Jaroslaw Marycz - Poland National Team 10
12 Zdenek Štýbar - Fidea Cycling Team 10
13 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia 9
14 Jacek Morajko - Poland National Team 7
15 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia 7
16 Peter Kusztor - Atlas-Romer's Hausbäckerei 7
17 Henning Bommel - LKT Team Brandenburg 6
18 Robert Bartko - LKT Team Brandenburg 6
19 Florian Salzinger - Atlas-Romer's Hausbäckerei 6
20 Ján Valach - Slovakian National Team 4
21 Michael Matthews - Australia National Team 4
22 Lucas Persson - Team Capinordic 4
23 Fredrik Ericsson - Team Capinordic 3
24 Pavol Polievka - Dukla Trencin Merida 3
25 Adrian Honkisz - Poland National Team 3
26 Petr Dlask - Fidea Cycling Team 2
27 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 2
28 Kamil Zielinski - Poland National Team 1
29 Kristofers Racenajs - Rietumu Bank Riga Club Team 1
30 Ladislav Fabišovský - AC Sparta Praha 1

Bjergkonkurrencen
1 Jacek Morajko - Poland National Team 18
2 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 12
3 Fabien Wolf - Atlas-Romer's Hausbäckerei 9
4 Lucas Persson - Team Capinordic 8
5 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia 7
6 Mathias Belka - LKT Team Brandenburg 7
7 Stefan Schäfer - LKT Team Brandenburg 4
8 Jurco Matej - Slovakian National Team 4
9 Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia 4
10 Timon Seubert - German National Team 3
11 Florian Salzinger - Atlas-Romer's Hausbäckerei 2
12 Ingmar Dassler - LKT Team Brandenburg 2
13 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei 2
14 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 2

U23-konkurrencen
1 Leigh Howard - Australia National Team 11.30.13
2 Timon Seubert - German National Team 0.38
3 Timothy Roe - Australia National Team 0.57
4 Travis Meyer - Australia National Team 1.21
5 Quentin Bertholet - Fidea Cycling Team 3.12
6 Kamil Zielinski - Poland National Team 3.29
7 Adrian Honkisz - Poland National Team 3.53
8 Martin Mahdar - Dukla Trencin Merida 4.47
9 Michael Matthews - Australia National Team 5.42
10 Jaroslaw Marycz - Poland National Team 9.06
11 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei 11.21
12 Nikola Aistrup - Team Capinordic 11.38
13 Róbert Gavenda - Fidea Cycling Team 11.43
14 Andrey Klyuev - Moscow 12.12
15 Theo Reinhardt - German National Team 12.14
16 Jirí Šíbl - CK Windoor's Pribram 13.16
17 Ilya Syrtsev - Moscow 13.40
18 Jozef Palcák - CK Banská Bystrica - Club Team 13.47
19 Vincent Baestaens - Fidea Cycling Team 13.50
20 Sergey Valinin - Moscow 13.58
21 Jakub Novák - CK Windoor's Pribram 14.23
22 Indulis Bekmanis - Rietumu Bank Riga Club Team 15.56
23 Konrad Czajkowski - Poland National Team 18.04
24 Evgeny Kovalev - Moscow 24.31
25 Radoslaw Kwiatkowski - Poland National Team 26.44
26 Andreas Linden - Team Capinordic 27.51
27 Juraj Sagan - Dukla Trencin Merida 35.14
28 Marcel Kalz - German National Team 35.55
29 Miloš Masný - Slovakian National Team 37.39
30 Marek Canecký - CK Banská Bystrica - Club Team 38.00
31 Denis Lozinskiy - Moscow 38.32
32 Tomáš Danacík - CK Windoor's Pribram 39.49
33 Lukas Rohner - Atlas-Romer's Hausbäckerei 42.00
34 Jakub Kratochvíla - CK Windoor's Pribram 42.11
35 Thomas Juhas - German National Team 43.14

Holdkonkurrencen
1 Poland National Team 34.32.33
2 Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.19
3 Australia National Team 0.21
4 LKT Team Brandenburg 1.09
5 Dukla Trencin Merida 6.27
6 Team Capinordic 10.44
7 German National Team 10.45
8 Fidea Cycling Team 21.07
9 Atlas-Romer's Hausbäckerei 22.43
10 CK Windoor's Pribram 25.20
11 Moscow 37.01
12 Rietumu Bank Riga Club Team 39.16
13 AC Sparta Praha 1.02.48
14 Slovakian National Team 1.04.33
15 CK Banská Bystrica - Club Team 1.28.03
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Trophée Centre Morbihan(2.NCUP) 25/05-26/05

Grote Prijs Marcel Kint(1.1) 26/05

Winston Salem Cycling Cla...(1.1) 27/05

Tour of Norway(2.HC) 28/05-02/06

Circuit de Wallonie(1.1) 30/05

Szlakiem Walk Majora Hubala(2.1) 30/05-02/06

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 30/05-02/06

Grand Prix de Plumelec-Mo...(1.1) 01/06

Orlen Nations Grand Prix(2.NCUP) 01/06-02/06

Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 02/06

Rund um Köln(1.1) 02/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger