Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Julich sejrede på prologen i Paris-Nice

Julich sejrede på prologen i Paris-Nice

05. marts 2006 17:330
Bobby Julich sikrede i dag Team CSC deres første sejr ved at vinde prologen i Paris-Nice. Team CSC fortsætter dermed, hvor de slap sidste år.

i 2005-udgaven vandt Bobby Julich som bekendt løbet, mens Jens Voigt vandt prologen. Kasakken Andrey Kaschechkin fra Liberty Seguros-Würth lå ellers længe til at vinde, men Julich nåede lige akkurat at skubbe ham fra sejren, og han vandt prologen med 1 sekund. Bradley McGee blev nummer 3, mens Kaschechkins holdkammerat, Alberto Contador, blev nummer 4.

Verdensmestren på landevej Tom Boonen snuppede en 5.-plads, 3 sekunder efter Julich, og han ligner en der med bonussekunder snupper førertrøjen i morgen.

Dagens prolog blev kørt på en teknisk svær 4,8 kilometer lang rute, og Bobby Julich kunne med bare et sekunds forspring til Andrey Kashechkin iføre sig den førertrøje, han også stod med, da 2005-udgaven af løbet sluttede.

”Jeg havde simpelthen super ben i dag. Ruten passede mig perfekt, og jeg havde virkelig følelsen af, at jeg kunne køre en god tid. Det var en speciel følelse at starte som den sidste og så være i stand til at holde alle bag mig rent tidsmæssigt. Det er altid fedt at vinde, og så er det trods alt en god statistisk, jeg indleder min europæiske sæson med: én start – en sejr! Jeg er formentlig i bedre form, end jeg selv var klar over, så nu må vi se, hvad løbet bringer,” udtalte han, idet han dog nedtonede forventningerne om en gentagelse af sidste års samlede sejr. ”Quickstep ligger godt til med Boonen, og det er oplagt, at de vil gå efter trøjen nu, og det skal de for så vidt have lov til. Nu tager vi en dag ad gangen uden at slide alt for meget på holdet. Jeg tror først, at løbet bliver afgjort i bjergene nede omkring Nice, og hvis jeg er lige så godt kørende om en uge, er alt muligt,” lød det fra en glad Bobby Julich.

Også Bjarne Riis var meget tilfreds efter dagens indledende etape. ”Bobby kørte en fantastisk prolog. Rent teknisk var han simpelthen i særklasse den bedste i dag. Der er ingen tvivl om, at han er i god form, selvom han endnu ikke har ramt toppen, og det gør det bare endnu mere imponerende.”

Omkring de kommende dage var team manageren også optimist. ”Det er klart, at vi skal forsøge at forsvare trøjen, men jeg tror, der er andre hold, der har samme interesser som os nu. Der er trods alt tre relativt flade etaper, inden det begynder at gå opad, og der skal de andre hold ud og angribe for at true os. Set ud fra det perspektiv ligger vi i en ønskeposition.”

Resultat ef prologen
1 Bobby Julich (USA) Team CSC 6.07 (47.084 km/t)
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 0.01
3 Bradley Mc Gee (Aus) Française des Jeux 0.02
4 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.03
5 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
6 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 0.05
8 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
9 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 0.07
10 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
11 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 0.08
12 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
13 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
14 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.09
15 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
16 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Frank Schleck (Lux) Team CSC
18 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.10
19 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
20 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.11
21 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
22 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
23 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
25 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 0.13
26 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
27 David Zabriskie (USA) Team CSC
28 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Francesco Failli (Ita) Liquigas
30 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
31 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 0.14
32 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
33 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
35 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 0.15
36 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
37 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
39 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
40 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
41 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.16
41 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
43 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
44 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
45 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
47 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
48 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 0.17
49 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
50 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
51 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
53 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
55 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.18
56 Jens Voigt (Ger) Team CSC
57 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
58 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
59 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
60 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
61 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
62 Michaël Blaudzun (Den) Team CSC
63 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
64 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.19
65 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
66 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
67 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
68 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
69 Erik Dekker (Ned) Rabobank
70 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
71 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
73 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital
74 Dario Cioni (Ita) Liquigas
75 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 0.20
76 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir
77 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
78 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
79 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
80 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
81 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
82 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 0.21
83 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
84 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
85 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
86 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
87 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
88 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.22
89 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team
90 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
91 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
92 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
93 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
94 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
95 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
96 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 0.23
97 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
98 Graeme Brown (Aus) Rabobank
99 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
100 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.24
101 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.25
102 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
103 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
104 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
105 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 0.26
106 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
107 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
108 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
110 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.27
111 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
112 Björn Schröder (Ger) Team Milram
113 Jan Boven (Ned) Rabobank
114 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
115 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 0.28
116 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
117 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
118 Michael Albasini (Swi) Liquigas
119 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 0.29
120 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
121 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
122 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
124 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 0.30
125 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
126 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
127 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
128 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
129 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
130 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
131 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 0.31
132 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
133 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
134 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.32
135 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
136 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
137 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
138 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
139 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 0.33
140 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
141 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 0.34
142 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
143 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
144 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
145 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
146 Ramos Fernandez De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
147 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
148 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.35
149 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir
150 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 0.36
151 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
152 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
153 Daniele Colli (Ita) Liquigas
154 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 0.37
155 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.38
156 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
157 Nicola Loda (Ita) Liquigas
158 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
159 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 0.39
160 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 0.41
161 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 0.42
162 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
163 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.44
164 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
165 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.45
166 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.46
167 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.59
168 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.01

Pointkonkurrencen efter prologen
1 Bobby Julich (USA) Team CSC 25 pts
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 22
3 Bradley Mc Gee (Aus) Française des Jeux 20
4 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18
5 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 16
6 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
7 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 14
8 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13
9 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 12
10 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11
11 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 10
12 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 9
13 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 8
14 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 7
15 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
16 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
17 Frank Schleck (Lux) Team CSC 4
18 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3
19 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2
20 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 1

Holdkonkurrencen efter prologen
1 Francaise Des Jeux 18.36
2 Team CSC 0.05
3 Liberty Seguros-Würth Team 0.08
4 Phonak Hearing Systems 0.15
5 Euskaltel-Euskadi 0.17
6 Cofidis Credit Par Telephone 0.19
7 Discovery Channel Team 0.20
8 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.21
9 Bouygues Telecom
10 Ag2R Prevoyance 0.24
11 Davitamon-Lotto
12 Liquigas 0.25
13 Quick Step-Innergetic 0.27
14 Credit Agricole 0.34
15 Gerolsteiner 0.35
16 Rabobank
17 Team Milram 0.36
18 Saunier Duval-Prodir 0.40
19 Lampre-Fondital 0.41
20 Agritubel 0.49
21 T-Mobile Team 0.52
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger