Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev endagesløbet Grand Prix de Plumelec - Morbihan afviklet med Julie Simon (Saur-Sojasun) som vinder.
Annonce
Løbet var 181 kilometer langt med start og mål i Plumelec. Først skulle der køres en stor omgang på 51,4 kilometer, herefter seks omgange á 13,9 kilometer, inden der blev sluttet af med seks omgang á 7,7 kilometer.
Tæt på mål blev en frontgruppe bestående af Brice Feillu (Saur-Sojasun), Cyril Gautier (Team Europcar) og Arthur Vichot (FDJ-BigMat) hentet, og i stedet skulle der spurtes om sejren.
Julien Simon var den bedste her og vandt løbet foran Samuel Dumoulin (Cofidis) og Julien El Fares (Team Type 1). Det var Simons fjerde sejr i år efter to etaper i Catalonien Rundt og endagesløbet Tour de Finéstre.
Resultat
1 Julien Simon - Saur - Sojasun 4.28.48
2 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Credit En Ligne
3 Javier Mejias Leal - Team Type 1 - SANOFI
4 Pierrick Fedrigo - FDJ - BigMat
5 Matthieu Ladagnous - FDJ - BigMat
6 David De La Fuente Rasilla - Caja Rural
7 Clément Koretzky - La Pomme Marseille
8 Arnaud Gerard - FDJ - BigMat
9 Romain Feillu - Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
10 Rob Ruijgh - Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 0.04
11 Julien Guay - Roubaix - Lille Métropole
12 Romain Hardy - Bretagne Schuller
13 Alex Meenhorst - Team Differdange
14 Vincent Jerome - Europcar
15 Laurent Pichon - Bretagne Schuller 0.08
16 Davy Commeijne - Landbouwkrediet - Euphony
17 Julian Alaphilippe - Armée De Terre
18 Rémi Pauriol - FDJ - BigMat
19 Brice Feillu - Saur - Sojasun 0.11
20 David Veilleux - Europcar
21 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
22 Julien El Fares - Team Type 1 - SANOFI 0.13
23 Yohan Cauquil - La Pomme Marseille
24 Michal Olejnik - Team Véranda Rideau-U
25 Marcello Pavarin - Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
26 Fabricio Ferrari - Caja Rural
27 Matthieu Boulo - Roubaix - Lille Métropole
28 Benoit Vaugrenard - FDJ - BigMat
29 Anthony Geslin - FDJ - BigMat
30 Jonathan Hivert - Saur - Sojasun 0.17
31 Dimitri Le Boulch - Auber 93
32 Anthony Colin - Roubaix - Lille Métropole
33 Johan Coenen - Team Differdange
34 Sebastien Delfosse - Landbouwkrediet - Euphony
35 Julien Antomarchi - Team Type 1 - SANOFI
36 Alexander Ryabkin - Caja Rural 0.20
37 Kevin Lalouette - Roubaix - Lille Métropole 0.24
38 Geoffroy Lequatre - Bretagne Schuller
39 Jaco Venter - Team Differdange
40 Theo Vimpere
41 Kurt Hovelijnck - Landbouwkrediet - Euphony 0.28
42 Kristof Goddaert - AG2R La Mondiale
43 Guillaume Bonnet - Sco Dijon
44 Reinier Honig - Landbouwkrediet - Euphony
45 Remi Cusin - Team Type 1 - SANOFI
46 Jonas Ljungblad - Team Differdange
47 César Bihel - Team Differdange
48 Gilles Devillers - Landbouwkrediet - Euphony
49 Fabio Calabria - Team Type 1 - SANOFI 0.35
50 Tomasz Olejnik - Team Véranda Rideau-U
51 Garikoitz Bravo - Caja Rural 0.40
52 Mathieu Delaroziere - La Pomme Marseille
53 Florian Le Corre - Roubaix - Lille Métropole
54 Giovanni Bernaudeau - Europcar
55 Johan Mombaerts - Auber 93
56 Guillaume Malle - Team Véranda Rideau-U 0.42
57 Sebastien Duret - Bretagne Schuller
58 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale 0.44
59 Yukiya Arashiro - Europcar 0.45
60 Matti Helminen - Landbouwkrediet - Euphony
61 Enzo Josue Moyano - Caja Rural
62 Damien Le Fustec
63 Grégoire Tarride - La Pomme Marseille
64 Nicolas Edet - Cofidis - Le Credit En Ligne 0.48
65 Cyril Gautier - Europcar
66 Kévin Denis - Team Véranda Rideau-U 0.53
67 Wouter Mol - Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 0.58
68 Vegard Laengen Stake - Team Type 1 - SANOFI
69 Mickael Buffaz - Cofidis - Le Credit En Ligne 1.08
70 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale
71 Pierre Drancourt - Roubaix - Lille Métropole
72 Gael Malacarne - Bretagne Schuller 1.15
73 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun 1.16
74 Pierre Luc Perichon - La Pomme Marseille 1.20
75 Karol Domagalski - Caja Rural
76 Angelo Tulik - Europcar 1.23
77 Arthur Vichot - FDJ - BigMat
78 Arnold Jeannesson - FDJ - BigMat
79 Kevin Reza - Europcar
80 Pierre Rolland - Europcar 1.24
81 Florian Vachon - Bretagne Schuller 1.31
82 Nicolas Bazin - Auber 93 1.33
83 Eric Berthou - Bretagne Schuller 1.40
84 Rudy Molard - Cofidis - Le Credit En Ligne
85 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
86 Jean-christophe Peraud - AG2R La Mondiale
87 Yoann Bagot - Cofidis - Le Credit En Ligne 1.50
88 David Chopin - Hennebont Cyclisme
89 Aitor Galdos Alonso - Caja Rural 2.16
90 Bruno Sandinha Saraiva - Team Differdange 4.53
91 Jean-marc Marino - Saur - Sojasun 4.55
92 Nicolas Vogondy - Cofidis - Le Credit En Ligne
93 Arnaud Labbe - Cofidis - Le Credit En Ligne
94 Franck Vermeulen - Team Véranda Rideau-U
95 Nikita Novikov - Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
96 Thomas Vaubourzeix - La Pomme Marseille 5.33
97 Tristan Valentin - Cofidis - Le Credit En Ligne 6.48
98 Jérémy Bescond 7.59
99 Armindo Fonseca - Bretagne Schuller
100 Barry Markus - Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
101 Tom Thill - Team Differdange 8.41
102 Fabien Schmidt - Roubaix - Lille Métropole 12.46
103 Morgan Kneisky - Roubaix - Lille Métropole
Udgået
DNF Ronan Racault - Auber 93
DNF Jonathan Thire - Auber 93
DNF Benjamin Giraud - La Pomme Marseille
DNF Benoit Jarrier - Team Véranda Rideau-U
DNF Freddy Bichot - Team Véranda Rideau-U
DNF Fabien Bacquet - Auber 93
DNF Sascha Weber - Team Differdange
DNF Etienne Tortelier - Saur - Sojasun
DNF Warren Barguil - CC Etupes Le Doubs
DNF Romain Matheou - Team Véranda Rideau-U
DNF Steven Tronet - Auber 93
DNF Kévin Labeque
DNF Mathieu Drujon - Auber 93
DNF Laszlo Bodrogi - Team Type 1 - SANOFI
DNF Alessandro Bazzana - Team Type 1 - SANOFI
DNF Jonathan Breyne - Landbouwkrediet - Euphony
DNF Christophe Laborie - Saur - Sojasun
DNF Jeremie Galland - Saur - Sojasun
DNF Boris Shpilevsky - AG2R La Mondiale
DNF Steve Houanard - AG2R La Mondiale
DNF Sylvain Georges - AG2R La Mondiale
DNF Joeri Bueken - Landbouwkrediet - Euphony
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce