Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Ved World Cuppen i Saint-Quentin-en-Yvelines kørte Julius Johansen sig til en 10.-plads. Spanske Albert Torres blev en suveræn sejrherre.
Annonce
Julius Johansen fik den første start i World Cuppen i omniuim for Danmark, og han kom fint igennem den. Med 10.-pladsen indsamlede han vigtige kvalifikationspoint frem mod OL i et løb, hvor han dog aldrig var med helt fremme i stillingen.
Det startede skidt for Julius Johansen, der blot blev nummer 17 i det indledende scratch og derfor havde en del at skulle hente ind. Han kom dog flot igen med en fjerdeplads i tempoløbet. Her vandt han en omgang undervejs og vandt også de tre sidste spurter i løbet - sandynligvis i jagten på en omgang mere.
Spansk triumf med stærkt pointløb
I tredje afdeling, udskilningsløb, blev det til en sjetteplads. Dermed havde Johansen kørt sig pænt frem i stillingen og lå på ottendepladsen inden sidste afdeling, det altafgørende pointløb. Inden det løb var topstillingen meget tæt, hvor kun fire point adskilte de første fem ryttere, og med 24 point op til fronten kunne Johansen med en vundet omgang godt nå at blande sig i topstriden.
Men sådan skulle det ikke gå. Johansen fik ikke et eneste point i løbet, og han endte med at rykke to placeringer tilbage til en samlet tiendeplads. I stedet var spanske Albert Torres helt ustoppelig. Som den eneste rytter i løbet vandt han tre omgange undervejs, og han var også den eneste, der formåede at vinde tre af pointløbets ti spurter. Dermed vandt han løbet ganske suverænt med 32 points forspring.
Britiske Oliver Wood vandt sølv efter at have vundet udskilningsløbet og to omgange i pointløbet. Han holdt franske Benjamin Thomas på afstand gennem hele pointløbet. Thomas fik bronze efter ligeledes at have vundet to omgange undervejs, men han startede pointløbet 6 point bag Wood og endte det tre bag ham.
Julius Johansen har ikke flere løbe tilbage ved denne World Cup. I går var han med til at vinde guld i holdforfølgelsesløb. I morgen skal Lasse Norman og Michael Mørkøv køre parløb, Amalie Dideriksen omnium og Julie Leth scratch.
Resultat
1 Albert Torres - Spanien 174
2 Oliver Wood - Storbritannien 142
3 Benjamin Thomas - Frankrig 139
4 Jan Willem van Schip - Holland 123
5 Szymon Sajnok - Polen 120
6 Christos Volikakis - Grækenland 104
7 Raman Tshishkou - Hviderusland 104
8 Derek Gee - Canada 100
9 Simone Consonni - Italien 81
10 Julius Johansen - Danmark 72
11 Robbe Ghys - Belgien 64
12 Thery Schir - Schweiz 60
13 Maksym Vasyliev - Ukraine 56
14 Joao Matias - Portugal 50
15 Maximilian Beyer - Tyskland 47
16 Sergei Rostovtsev - Rusland 43
17 Nicholas Kergozou - New Zealand 36
18 Chun Wing Leung - Hong Kong 32
19 Marc Potts - Irland 22
20 Joshua Harrison - Maloja Pushbikers 19
21 Krisztian Lovassy - Ungarn 16
22 Shane Kline - USA 13
23 Artyom Zakharov - Kasakhstan 10
24 Tomas Conte - Argentina 6
Scratch - 1. afdeling
1 Jan Willem van Schip - Holland 40
2 Albert Torres - Spanien 38
3 Raman Tshishkou - Hviderusland 36
4 Oliver Wood - Storbritannien 34
5 Christos Volikakis - Grækenland 32
6 Benjamin Thomas - Frankrig 30
7 Maximilian Beyer - Tyskland 28
8 Derek Gee - Canada 26
9 Simone Consonni - Italien 24
10 Thery Schir - Schweiz 22
11 Szymon Sajnok - Polen 20
12 Nicholas Kergozou - New Zealand 18
13 Joao Matias - Portugal 16
14 Krisztian Lovassy - Ungarn 14
15 Robbe Ghys - Belgien 12
16 Shane Kline - USA 10
17 Julius Johansen - Danmark 8
18 Marc Potts - Irland 6
19 Maksym Vasyliev - Ukraine 4
20 Artyom Zakharov - Kasakhstan 2
21 Chun Wing Leung - Hong Kong 1
22 Joshua Harrison - Maloja Pushbikers 1
23 Tomas Conte - Argentina 1
24 Sergei Rostovtsev - Rusland 1 deklasseret
Tempoløb - 2. afdeling
1 Christos Volikakis - Grækenland 45 - 40
2 Albert Torres - Spanien 43 - 38
3 Robbe Ghys - Belgien 41 - 36
4 Julius Johansen - Danmark 24 - 32
5 Raman Tshishkou - Hviderusland 24 - 30
6 Chun Wing Leung - Hong Kong 23 - 28
7 Maksym Vasyliev - Ukraine 23 - 26
8 Szymon Sajnok - Polen 23 - 24
9 Benjamin Thomas - Frankrig 22 - 22
10 Thery Schir - Schweiz 22 - 20
11 Jan Willem van Schip - Holland 22 - 18
12 Oliver Wood - Storbritannien 21 - 16
13 Simone Consonni - Italien 20 - 14
14 Nicholas Kergozou - New Zealand 20 - 12
15 Derek Gee - Canada 2 - 10
16 Maximilian Beyer - Tyskland 1 - 8
17 Joshua Harrison - Maloja Pushbikers 0 - 6
18 Joao Matias - Portugal 0 - 4
19 Sergei Rostovtsev - Rusland 0 - 2
20 Shane Kline - USA 0 - 1
21 Krisztian Lovassy - Ungarn 0 - 1
22 Tomas Conte - Argentina 0 - 1
13 Marc Potts - Irland 0 - 1
24 Artyom Zakharov - Kasakhstan 0 - 1
Udskilningsløb - 3. afdeling
1 Oliver Wood - Storbritannien 40
2 Sergei Rostovtsev - Rusland 38
3 Simone Consonni - Italien 36
4 Jan Willem van Schip - Holland 34
5 Benjamin Thomas - Frankrig 32
6 Julius Johansen - Danmark 30
7 Raman Tshishkou - Hviderusland 28
8 Joao Matias - Portugal 26
9 Maksym Vasyliev - Ukraine 24
10 Christos Volikakis - Grækenland 22
11 Szymon Sajnok - Polen 20
12 Albert Torres - Spanien 18
13 Thery Schir - Schweiz 16
14 Marc Potts - Irland 14
15 Derek Gee - Canada 12
16 Joshua Harrison - Maloja Pushbikers 10
17 Maximilian Beyer - Tyskland 8
18 Robbe Ghys - Belgien 6
19 Tomas Conte - Argentina 4
20 Nicholas Kergozou - New Zealand 2
21 Chun Wing Leung - Hong Kong 1
22 Shane Kline - USA 1
23 Krisztian Lovassy - Ungarn 1
24 Artyom Zakharov - Kasakhstan 1
Samlet stilling inden pointløb - 4. afdeling
1 Raman Tshishkou - Hviderusland 96
2 Jan Willem van Schip - Holland 94
3 Christos Volikakis - Grækenland 94
4 Albert Torres - Spanien 94
5 Oliver Wood - Storbritannien 92
6 Benjamin Thomas - Frankrig 86
7 Simone Consonni - Italien 76
8 Julius Johansen - Danmark 72
9 Szymon Sajnok - Polen 66
10 Thery Schir - Schweiz 60
11 Maksym Vasyliev - Ukraine 56
12 Robbe Ghys - Belgien 54
13 Derek Gee - Canada 50
14 Joao Matias - Portugal 48
15 Maximilian Beyer - Tyskland 46
16 Sergei Rostovtsev - Rusland 43
17 Nicholas Kergozou - New Zealand 34
18 Chun Wing Leung - Hong Kong 32
19 Marc Potts - Irland 21
20 Joshua Harrison - Maloja Pushbikers 19
21 Krisztian Lovassy - Ungarn 16
22 Shane Kline - USA 13
23 Tomas Conte - Argentina 6
24 Artyom Zakharov - Kasakhstan 4
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce