UAE Team Emirates og Jumbo-Visma topper, og Astana flopper. Sådan har billedet været i det meste af 2023 - også i ugen, der netop er gået.
Med 2.500 UCI-point på en uge har Jumbo-Visma næsten lukket hullet til UAE Team Emirates på UCI´s holdrangliste.
Wout Van Aert, Primoz Roglic og Christophe Laporte tog fire WorldTour-sejre blandt adskillige andre topplaceringer, og selvom UAE Team Emirates var ugens næstmest scorende mandskab, er forspringet nu nede på under 400 point.
På henholdsvis 7.175 og 6.826 point har de to storhold for alvor skilt sig ud. Ineos Grenadiers (4.607) er treer lige foran Soudal Quick-Step. Efter en habil start er Intermarché nede som nummer fem.
Ugens højdespringere i placeringer er Alpecin-Deceuninck (17. - 12.) og Israel - Premier Tech (18 - 14.).
Dårligste WorldTour-hold er igen, igen, igen Astana, som er i gang med at grave et tidligt, men dybt hul for sig selv i kampen om WorldTour-licenser fra 2026.
Sølle 65 UCI-point, hvoraf 40 stammer fra Christian Scaronis niendeplads i GP Industria, samlede kasakherne sammen i de forgangne syv dage. Det bringer deres total op på 491, hvilket blot er 29. flest blandt alle mandskaber og dermed fortsat dårligere end adskillige ProTeams.
Fakisk har Thailand Continental Cycling Team via de nationale mesterskaber skrabet nok point sammen til at lægge sig foran Astana.
Uno-X er nummer 23 med 851 point, mens det næstdårligste WorldTour-mandskab stadig er Arkea-Samsic (1.757).
Mens der ikke er sket det store på nationsranglisten, som Belgien fører foran Frankrig og Spanien (Danmark er nummer seks), er der rykket lidt rundt i toppen af den individuelle.
Andenpladsen og de to etapesejre i Catalonien Rundt har sendt Remco Evenepoel forbi Wout Van Aert, der trods den massive succes på brostenene rykker ned som treer. Ingen af dem er specielt langt efter Tadej Pogacar, og Van Aert står med en reel chance for at overhale sloveneren på tirsdag efter Flandern Rundt.
Jonas Vingegaard, Mathieu van der Poel og Arnaud De Lie udgør resten af top seks, mens Catalonien-vinder Primoz Roglic skyder tilbage ind i top 10 på en syvendeplads. Også Jasper Philipsen (10.) er ny blandt de 10 bedste.
Længere nede er Mads Pedersen rykket fra nummer 20 til 15 takket være sin femteplads ved Gent-Wevelgem, hvilket var to placeringer bedre end i fjor. Også Mattias Skjelmose (36.) er rykket fem pladser frem, endda helt uden at køre.
Søren Kragh kunne ikke forsvare sin femteplads fra sidste års Gent-Wevelgem og ryger derfor ud af top 100. Til gengæld er der store fremskridt for Mikkel Bjerg (nu 222.) og Mathias Bregnhøj (nu 482.).
Hos kvinderne er top tre uforandret for både ryttere, hold og nationer. Blandt rytterne er den skadede Emma Norsgaard røget seks pladser tilbage til nummer 26.
Movistar-stjernen er blandt andre blevet overhalet af Gent-Wevelgem-vinderen Marlen Reusser (37. - 25.), mens der naturligvis også er avancement til De Panne-vinder Pfeiffer Georgi (28. - 19.).
Annemiek van Vleuten fører foran Lorena Wiebes og Elisa Longo Borghini. Cecilie Uttrup er fortsat nummer 10.
Holdranglisten toppes af Trek-Segafredo, men Team SD Worx nærmer sig efterhånden den førsteplads, som de er sluttet fire af de seneste fem sæsoner på. Team DSM er rykket fra 13. til sjettepladsen. Uno-X er nier.
På nationsranglisten er Danmark, i høj grad qua tabet af Norsgaards point, nede som nummer otte, to pladser dårligere end i sidste uge. Holland, Italien og Australien fører an.
Annonce
Annonce
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 30/05
Ronde van Limburg(1.1) 29/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 30/05
Giro dell'Appennino(1.1) 02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 03/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-11/06
Asiatiske mesterskaber(CC) 07/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 08/06-11/06
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Oversigt: Flest WorldTour-sejre i 2023
Den store tv-oversigt 2023 - Køb Discovery+
Oversigt: Se alle danske UCI-sejre i 2023
Oversigt: De 58 danskere i løbsaktion denne søndag
Oversigt: De 12 elite-danskere ved Gent-Wevelgem