Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Kasper Jebjerg sejrede på 2. etape

Kasper Jebjerg sejrede på 2. etape

18. august 2007 18:020
På 2. etape af etapeløbet 2 Dage ved Århus blev det til sejr til Team Designa Køkkens U23-mester Kasper Jebjerg, som sejrede foran André Steensen (Glud & Marstrand Horsens) og Casper Jørgensen (Team Odense Energi).

Jacob Moe fortsætter med at vise storform, hvilket han i dag beviste, da "2 dage ved Århus” startede. I formiddags skulle rytterne køre en 10,5 kilometer lang enkeltstart, hvorefter de hen af eftermiddagen kørte et 56 kilometer langt kriterium, inden de i morgen slutter med et langt linieløb.

Jacob Moe startede med at vinde formiddagens enkeltstart, så selvtilliden var i top inden det korte kriterium.

”Det var en dejlig sejr at starte med, men afstanden ned til nærmeste konkurrenter var ikke ret stor. Så da vi senere skulle køre kriterium, gjaldt det om at have hovedet med. Jeg kom tidligt afsted samme med tre andre, Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken), André Steensen (Glud & Marstrand Horsens) og Casper Jørgensen (Team Odense Energi). Jeg besluttede, at flere fra holdet skulle med frem, så jeg valgte ikke at køre med rundt, hvilket fik de andre til at sætte angreb ind, så jeg kom på hårdt arbejde.”

”Desværre fik feltet ikke lukket hullet, og med 1100 meter til mål satte Jebjerg et angreb ind, og han fik et lille hul. Jeg blev nødt til at gå frem og trække helt til stregen, og dermed glemme alt om spurten. Jebjerg vandt etapen og jeg kom ind på fjerdepladen. Det vigtigste var dog, at jeg ikke tabte nogle sekunder, og eftersom der heller ikke er bonussekunder, så fører jeg stadigvæk samlet.”

”Derudover kom feltet ind fem sekunder efter os, så det hele ser stadigvæk meget godt ud inden morgendagens afsluttende etape, hvor vi fra Team GLS gerne skulle vise os helt fremme og afgøre dette til vores fordel,” slutter Jacob Moe.


Klasse: A Distance: 56 km.
1 Kasper Jebjerg Team Designa Køkken 1.13,08
2 André Steensen Glud & Marstrand Horsens s.t.
3 Casper Jørgensen Team Odense Energi s.t.
4 Jacob Moe Rasmussen Team GLS s.t.
5 Jonas Aaen Jørgensen Team GLS 1.13,13
6 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens s.t.
7 Michael Smith Larsen Herning CK - Elite s.t.
8 Thomas Guldhammer Team Designa Køkken s.t.
9 Michael Mørkøv Team GLS s.t.
10 Nicolaj Foulum Olesen Glud & Marstrand Horsens s.t.
11 Lars Bojsen Kolding BC s.t.
12 Jesper Odgaard Nielsen Team Designa Køkken s.t.
13 Martin Frost Lollesgaard Team Odense Energi s.t.
14 Rune Sørensen Fredericia CC s.t.
15 Thomas Oredsson Team GLS s.t.
16 Michael Tronborg Team Designa Køkken s.t.
17 Max Sloth Nielsen Farsø CK s.t.
18 Nikola Aistrup Team GLS s.t.
19 Mark Hester Dan s.t.
20 Jan Almblad Team GLS s.t.
21 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
22 Thomas Kristiansen Team GLS s.t.
23 Martin Wang Hjørngaard CK Aarhus s.t.
24 Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS s.t.
25 Michael Færk Christensen Herning CK - Elite s.t.
26 Troels Toftager Nielsen ABC s.t.
27 Jacob Kollerup Team Vision Bikes - Løgstør Par s.t.
28 Andreas Frisch Team Designa Køkken s.t.
29 Rudi Nielsen Randers CK 1910 s.t.
30 René Ahrenkiel Farsø CK s.t.
31 Jacob Søndergaard Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
32 Morten Kruse Brink Herning CK s.t.
33 Niki Østergaard Team GLS s.t.
34 Morten Birck Reckweg Team GLS s.t.
35 Daniel Vestergård Andersen CK Aarhus s.t.
36 Thomas Japp Hansen Team Vision Bikes - Løgstør Par s.t.
37 Troels Dyrlund Nakel Svendborg CC s.t.
38 Michael Skelde Glud & Marstrand Horsens s.t.
39 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi s.t.
40 Claus Nielsen CK Aarhus s.t.
41 Dirk Vobbe Kieler RV s.t.
42 Daniel Kreutzfeldt Team Odense Energi s.t.
43 Kalle K. Corneliussen Herning CK s.t.
44 Martin Gasberg Randers CK 1910 s.t.
45 Rasmus Majdahl Cykling Odense s.t.
46 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
47 Kasper Elmar Malmkjær Herning CK - Elite s.t.
48 Patrick Wonsyld Team Vision Bikes - Løgstør Par s.t.
49 Jesper Mørkøv Team Odense Energi s.t.
50 Christian Hansen Cykling Odense s.t.
51 Simon Andreasen Herning CK - Elite 1.13,55
52 Flemming Rasmussen Herning CK - Elite s.t.
53 Henrik Lønsmann Cykling Odense 1.14,40
54 Kristian Arnt Jensen Hillerød CK 1.16,41
55 Lars Ejaas CK Aarhus s.t.
56 Morten Knudsen Farsø CK s.t.
57 Christian Moberg Jørgensen Team Reelight s.t.
58 Morten Høberg Team Reelight s.t.
59 Morten Brinch Jensen Herning CK s.t.

Klasse: B Distance: 56 km.
1 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 1.19,20
2 John Ebsen Cycling Nord s.t.
3 Martin Tom Hansen Hammel CK s.t.
4 Mads Nielsen CK Aarhus 1.19,41
5 Jakob Bak Mølbæk Cycling Nord 1.19,52
6 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC s.t.
7 Stephan Phillip Vejle CK s.t.
8 Jacob Schneevoigt CK Aarhus 1.19,56
9 Mattias Friis Odder CK 1.20,00

Klasse: C Distance: 47 km.
1 Kenneth Fahl Andersen Esbjerg CR 1.04,08
2 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK s.t.
3 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
4 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
5 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
6 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
7 Bjørn Kristiansen Cykling Odense s.t.
8 Jeppe Udby CK Aarhus s.t.
9 Mikkel Hou Svendborg CC s.t.
10 Tobias Fogh Hammel CK s.t.
11 Thomas Rødtnes Aalborg CR s.t.
12 Erik Lahm Odder CK s.t.
13 Dennis Boje Nissen Tønder ACR s.t.
14 Peter Jacobsen Cycling Nord s.t.

Klasse: Junior Distance: 47 km.
1 Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle 1.05,15
2 Kasper Sørensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
3 Kasper Tungesvig Christensen Team Festina Vejle s.t.
4 Tim Wennberg Motala SWE s.t.
5 Anders Rosquist Kjærgaard Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Jesper Hansen Odder CK s.t.
7 David Sigurdsson Island s.t.
8 Mathias Lisson Herning CK s.t.
9 Martin Lind Aalborg CR s.t.
10 Nick Iversen Herning CK s.t.
11 Søren T. Kirkegaard Madsen Odder CK s.t.
12 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle 1.05,48
13 Nikolaj E. Svenningsen Herning CK s.t.
14 Rasmus Lyngholm Malmkjær Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.

Klasse: Dame A Distance:
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 0.45,24
2 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR s.t.
3 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR s.t.
4 Kine Høst Denstad Grenland SK Norge s.t.
5 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus s.t.
6 Maria Kruse CK Aarhus s.t.
7 Winnie Marud Nielsen Nr. Søby CK 0.45,30
8 Henriette Frederiksen Herning CK s.t.
9 Katrine Bjaler CK Fix 0.46,05
10 Line Eriksen CK Århus 0.46,07
11 Katrine Damm Esbjerg CK 0.54,37
12 Marianne Larsen Larsen Rødekro CC s.t.

Klasse: Begynder Distance: 37 km.
1 Lars Peter Otte Agerskov CK91 0.53,54
2 Kristen Pind Sønderborg CK 0.54,08
3 Brian Høgild Viborg Cycling 0.54,10
4 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord s.t.
5 Per Juel Jensen Odder CK s.t.
6 Per Krosgaard ABC s.t.
7 Torben Bryld Fredericia CC s.t.
8 Christian Møller Thomsen Aalborg CR s.t.
9 Anders Steiniche Johansen Kolding BC s.t.
10 Thomas Rodtwitt JC Cykelklub s.t.
11 Helmut Ebbe Kok Aalborg CR s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 37 km.
1 Johnny Franck CK Aarhus 0.53,45
2 Benny Pedersen Skive CK s.t.
3 Carsten Høgh Christiansen CK Århus s.t.
4 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t.
5 Klaus Kynde Odder CK 0.54,06
6 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Kurt Sørensen Fredericia CC 0.54,08
8 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Roy Andersen Grenaa CC 0.54,41
10 Henning Nørskov Grenaa CC 0.54,49

Klasse: Veteran H50 Distance: 37 km.
1 Allan Hillers Skive CK 0.54,09
2 Kai Pedersen Randers CK 1910 s.t.
3 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.
4 Hans-Jørgen Pedersen Grenaa CC s.t.
5 Niels Winther CK Aarhus s.t.
6 Svend Christensen Herning CK s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 37 km.
1 Bjarne Brøndum Cykling Odense 0.54,15

Klasse: Ældste-1 Distance: 18 km.
1 Aske Louring Vorre Vejle CK 0.27,48
2 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
3 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
4 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
6 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
7 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
8 Daniel Mielke Roskilde CR s.t.
9 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.
10 Oliver Stausholm Esbjerg CR s.t.
11 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
12 Mads Gregersen Varde CK s.t.
13 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
14 Alexander Hjortnæs Ordrup CC s.t.
15 Rasmus Hviid Schmidt Randers CK 1910 s.t.
16 Niklas Kjær Runliden Horsens AC s.t.
17 Patrick Olesen Roskilde CR s.t.
18 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK s.t.
19 Jimmie Marud Skive CK s.t.
20 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.

Klasse: Ældste-Piger Distance: 18 km.
1 Julie Leth Odder CK 0.27,49
2 Nina Schultz Nielsen Herning CK 0.27,51

Klasse: Mellemste-1 Distance: 18 km.
1 Simon Hamann Larsen Kolding BC 0.31,46
2 Niklas Eg Herning CK s.t.
3 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
4 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
5 Thomas Sandtrøm Aalborg CR s.t.
6 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
7 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
8 Emil Wang CK Fix s.t.
9 Jonas Wang CK Fix s.t.
10 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Christoffer Lisson Herning CK s.t.
12 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK s.t.
13 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR s.t.

Klasse: Yngste-1  Distance: 9 km.
1 Anthon Charmig CK Aarhus 0.14,55
2 Anders Mielke Roskilde CR 0.15,21
3 Rasmus Beck Knudsen Esbjerg CR s.t.
4 Simone Eg Herning CK s.t.
5 Rasmus Klæstrup Lind CK Aarhus 0.15,29
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?