Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

KONGEETAPE TIL MICHAEL RASMUSSEN - opd.

KONGEETAPE TIL MICHAEL RASMUSSEN - opd.

19. juli 2006 17:280

Michael Rasmussen vinder kongeetapen (Foto: Sirotti)


Som proklameret vandt Michael Rasmussen i dag kongeetapen i årets Tour de France. Carlos Sastre viste storform og kom ind på andenpladsen, mens Floyd Landis gik helt ned og nu er langt væk i klassementet.

Som Michael Rasmussen havde udtalt til Feltet.dk i går aftes, så var han klar til at angribe lige fra starten af dagens etape. Der var ikke kørt mange kilometer på Col du Galibier, før Michael kørte fra feltet. Han fik to ryttere, Tadej Valjavec og Sandy Casar, med sig, og de tre fandt hurtigt ind i et godt samarbejde.


Tour de France 2006 i Alperne (Foto: Sirotti)


Nede i feltet prøvede Phonak holdet at holde styr på det, men flere andre ryttere forsøgte også at komme væk, og til sidst lykkedes det 14 mand at få hul. Selvom der sad mange stærke ryttere blandt de 14 ryttere, tabte de tid til Rasmussen gruppen hele vejen op ad Col du Galibier, og på toppen af stigningen var de hele 3 minutter efter med feltet yderligere små to minutter efter.

Derefter startede en lang nedkørsel, inden rytterne skulle i gang med Col de la Croix de Fer. I bunden af stigningen havde Rasmussen gruppen øget deres forspring til 14 mandsgruppen, så de nu havde næsten seks minutter, mens feltet var yderligere 1½ minut efter.

Da opswtigningen til Col de la Croix de Fer gik i gang, sagde Michael først farvel til Sandy Casar, og lidt senere på stigningen sagde han også farvel til Tadej Valjavec. Dermed var han alene på vejen, kæmpende for en stor etapesejr og point til bjergkonkurrencen.

Feltet tog det i starten af stigningen stille og roligt, men midtvejs oppe prøvede Team CSC at sætte Vande Velde og Fränk Schelck frem med Sastre på hjul. Dette resulterede i, at 14 mandsgruppen blev indhentet, men ellers skete der ikke meget andet med feltet. Landis sad endnu engang alene, men både Ag2r, T-Mobile og Caisse d’Epargne sad med fem ryttere. Det var på dette tidspunkt at Levi Leipheimer indledte sit lange angreb. Ingen havde lyst til at gå med ham, og derfor kunne han nemt køre væk.

På toppen af stigningen havde Michael 5.30 ned til Sandy Casar og Levi Leipheimer, mens feltet var hele 8.24 minutter efter. Derefter startede en vanvittig nedkørsel, hvor Michael gav sig 100 procent, og dermed holdt han sit forspring til bunden af kategori 2 stigningen, col du Mollard, med 5½ minut ned til Leipheimer.

Opad stigningen satte Leipheimer dog tryk på, og på toppen var han 4.45 minutter efter Michael Rasmussen. Nede i feltet havde Caisse d’Epargne sat sig frem, og de havde på toppen hentet et lille minut til Michael, så de nu kun var 7.20 minutter efter.

Derefter startede endnu en lang nedkørsel, hvor Michael flere gange var ved at skride ud i svinget. Han holdt sit forspring ned til Leipheimer, som på dette tidspunkt lå sammen med Valjavec. Dermed manglede Michael kun den sidste stigning, som var La Toussuire, som er hele 18,4 kilometer lang og med et gennemsnit på seks procent. På dette tidspunkt havde Michael 4.50 minutter ned til Leipheimer og 6.50 minutter ned til et hårdt jagtende felt.

Leipheimer satte hurtigt Valjavec, og indledte derefter en hårdt jagt på Michael. Med 15 kilometer til mål havde Leipheimer hentet en del tid, så han nu kun 4.06 min. efter. Nede i feltet satte Team CSC endnu engang Schleck til at trække, men det rystede ikke favoritterne, som sad stille og roligt i hjul på CSC rytterne.

Derefter begyndte T-Mobile at spille ud. De satte Rogers frem for at trække, og det fik blandt andet straks Schelck til at falde fra. Derefter satte Menchov et flot angreb ind. Rogers, Pereiro og Evans gik med ham. Men den gule trøje, Floyd Landis, tog det hele meget afslappet. Der gik dog heller ikke mange sekunder, før T-Mobile satte sig frem og lukkede hullet. Derefter opretholdt T-Mobile et meget hårdt tempo. Dog ikke hårdt nok til at holde Sastre tilbage. Team CSC's kaptajn satte et hårdt angreb ind med 10 kilometer til mål, og det var et angreb, der fik Landis til at gå fuldstændig ned. Andreas Klöden satte Rogers og Mazzoleni til at trække for sig, med Menchov, Evans, Pereiro, Dessel, Caucchioli og Moreau på hjul. De holdt hele tiden afstanden til Carlos Sastre på omkring 30 - 40 sekunder. Sastre kom meget hurtigt frem til Leipheimer og satte ham efter kort tid. Derefter var det Sastre, som jagtede Michael.


Floyd Landis trækkes op af Alex Merckx (Foto: Sirotti)


Med fem kilometer til mål satte Klöden sig frem, og kun Pereiro og Evans kunne følge med. De tre samarbejdede flot, men Sastre kørte også stærkt, og de nåede ikke op til ham.


Andreas Klöden, Oscar Pereiro og Cadel Evans (Foto: Sirotti)


Der var dog en mand, som ingen kunne indhente - MICHAEL RASMUSSEN! Han kørte fremragende opad dagens sidste stigning og kom flot i mål med 1.41 min. ned til Carlos Sastre, som havde yderligere 15 sekunder ned til de tre forfølgere.


Michael Rasmussen (Foto: Sirotti)



Resultat af 16. etape
1 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 5.36.04 (32.493 km/t)
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.41

3 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.54
4 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 1.56
5 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
6 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 2.37
7 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
8 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
9 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 3.24
10 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.42
11 Denis Menchov (Rus) Rabobank
12 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
13 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
14 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 4.21
15 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 6.33
16 José Azevedo (Por) Discovery Channel 7.55
17 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 8.37
18 Frank Schleck (Lux) Team CSC
19 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 9.14
20 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.40
21 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
22 Axel Merckx (Bel) Phonak 10.04
23 Floyd Landis (USA) Phonak
24 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 11.16
26 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 12.01
27 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.16
28 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 14.28
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 15.19
30 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 15.40
31 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 15.42
32 David Moncoutié (Fra) Cofidis
33 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 16.33
34 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 17.24
35 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
36 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 21.10
37 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 22.12
38 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
39 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 24.46
40 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
41 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
42 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
43 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25.44
44 David Millar (GBr) Saunier Duval 25.50
45 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 28.56
46 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
47 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
48 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
49 George Hincapie (USA) Discovery Channel
50 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
51 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
52 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
53 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 35.05
54 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
55 Moises Duenas (Spa) Agritubel
56 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
57 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
58 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
59 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
60 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
61 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
62 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
63 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
64 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
65 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 37.17
66 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
67 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
68 Pieter Weening (Ned) Rabobank 43.42
69 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 44.01
70 Marco Velo (Ita) Milram
71 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
72 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
73 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
74 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
75 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
77 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
78 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
79 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
80 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
81 Christian Knees (Ger) Milram
82 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
83 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
84 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
85 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
86 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
87 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
88 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
89 Luca Paolini (Ita) Liquigas
90 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
93 Ralf Grabsch (Ger) Milram
94 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
95 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
96 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
97 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
98 Bert Grabsch (Ger) Phonak
99 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
100 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
101 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
102 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
103 Michael Albasini (Ita) Liquigas
104 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
105 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
106 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
107 Jens Voigt (Ger) Team CSC
108 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
109 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
110 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
111 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
112 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
113 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
114 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
115 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Erik Zabel (Ger) Milram
117 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
118 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
119 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
120 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
121 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
122 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
123 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
124 Alexandre Moos (Swi) Phonak
125 Robert Hunter (RSA) Phonak
126 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
127 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
128 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
129 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
130 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
131 Oscar Freire (Spa) Rabobank
132 Björn Schröder (Ger) Milram
133 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
134 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
135 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
136 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
137 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
138 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
139 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
140 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
141 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
142 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
143 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
144 David Zabriskie (USA) Team CSC
145 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
146 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
147 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 46.45

Udgået på dagens etape
DNF David Kopp (Ger) Gerolsteiner
DNF Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
DNF Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
DNF Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
DNF Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram

Samlet stilling efter 16. etape
1 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 74.38.05
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.50
3 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 2.29
4 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 2.43
5 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 2.56
6 Denis Menchov (Rus) Rabobank 3.58
7 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 6.47
8 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 7.03
9 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 7.46
10 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.06
11 Floyd Landis (USA) Phonak 8.08
12 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 13.27
13 Frank Schleck (Lux) Team CSC 13.48
14 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 13.52
15 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 15.04
16 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 17.46
17 Axel Merckx (Bel) Phonak 18.33
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.57
19 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 19.21
20 José Azevedo (Por) Discovery Channel 19.46
21 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 20.48
22 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.30
23 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 31.16
24 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 33.03
25 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 33.41
26 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 34.36
27 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 34.37
28 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 34.39
29 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 37.28
30 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 40.48
31 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 40.59
32 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 43.15
33 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 43.52
34 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 46.39
35 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 49.45
36 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 49.57
37 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 50.19
38 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 52.01
39 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 52.17
40 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 52.58
41 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 53.01
42 George Hincapie (USA) Discovery Channel 53.18
43 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 53.24
44 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 54.29
45 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 55.08
46 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 55.33
47 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 59.07
48 David Moncoutié (Fra) Cofidis 1.07.36
49 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 1.08.09
50 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 1.11.52
51 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.14.48
52 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.14.53
53 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.16.12
54 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 1.20.57
55 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 1.21.07
56 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 1.21.45
57 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 1.21.54
58 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 1.22.31
59 David Millar (GBr) Saunier Duval 1.23.44
60 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 1.26.21
61 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 1.27.08
62 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 1.28.46
63 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.33.53
64 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 1.36.12
65 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 1.36.22
66 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1.38.34
67 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 1.38.36
68 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.41.47
69 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.42.14
70 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.42.45
71 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.44.13
72 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.45.55
73 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 1.46.02
74 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 1.48.22
75 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 1.49.10
76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 1.49.17
77 David Zabriskie (USA) Team CSC 1.52.22
78 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 1.52.32
79 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1.55.38
80 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 1.56.07
81 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 1.56.26
82 Björn Schröder (Ger) Milram 1.56.37
83 Erik Zabel (Ger) Milram 1.58.51
84 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1.58.58
85 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 2.01.31
86 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2.01.34
87 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 2.02.01
88 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.03.34
89 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 2.03.53
90 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.04.39
91 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2.04.44
92 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 2.04.55
93 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 2.05.38
94 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 2.05.56
95 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.08.00
96 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2.08.18
97 Marco Velo (Ita) Milram 2.09.03
98 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.09.43
99 Alexandre Moos (Swi) Phonak 2.10.21
100 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.14.21
101 Ralf Grabsch (Ger) Milram 2.14.33
102 Christian Knees (Ger) Milram 2.15.10
103 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2.15.19
104 Oscar Freire (Spa) Rabobank 2.15.47
105 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 2.16.11
106 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 2.16.44
107 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 2.17.15
108 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 2.18.40
109 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 2.18.46
110 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.19.48
111 Bert Grabsch (Ger) Phonak 2.21.27
112 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2.24.07
113 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 2.24.21
114 Robert Hunter (RSA) Phonak 2.25.54
115 Luca Paolini (Ita) Liquigas 2.26.10
116 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.27.29
117 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 2.27.35
118 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 2.29.16
119 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 2.30.10
120 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 2.30.32
121 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 2.30.51
122 Michael Albasini (Ita) Liquigas 2.30.59
123 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 2.31.07
124 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 2.31.35
125 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.31.42
126 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 2.32.36
127 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 2.34.14
128 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 2.34.24
129 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2.34.32
130 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 2.36.57
131 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 2.38.21
132 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.38.30
133 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.38.46
134 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 2.38.57
135 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 2.39.50
136 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 2.41.48
137 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 2.42.16
138 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 2.43.07
139 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.43.40
140 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2.45.51
141 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 2.45.59
142 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 2.46.11
143 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 2.52.55
144 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.57.46
145 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 3.01.43
146 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 3.04.50
147 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 3.05.31

Pointkonkurrencen efter 16. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 252 pts
2 Oscar Freire (Spa) Rabobank 207
3 Erik Zabel (Ger) Milram 172
4 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 159
5 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 152
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas 148
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 120
8 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 99
9 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
10 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 84
11 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 72
12 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 67
13 George Hincapie (USA) Discovery Channel 62
14 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 58
15 Jens Voigt (Ger) Team CSC 57
16 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 56
17 Floyd Landis (USA) Phonak 53
18 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 52
19 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 50
20 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 49
21 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 48
22 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 46
23 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 44
24 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
25 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 42
26 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 40
27 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 40
28 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 40
29 Marco Velo (Ita) Milram 40
30 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 39
31 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
32 Denis Menchov (Rus) Rabobank 38
33 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
34 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
35 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 34
36 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 33
37 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 33
38 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 33
39 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 32
40 Frank Schleck (Lux) Team CSC 31
41 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 30
42 Michael Albasini (Ita) Liquigas 30
43 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 28
44 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 28
45 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 28
46 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 27
47 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 27
48 David Zabriskie (USA) Team CSC 26
49 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 26
50 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 26
51 Björn Schröder (Ger) Milram 26
52 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
53 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 25
54 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
55 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
56 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 24
57 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 22
58 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 22
59 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 22
60 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 22
61 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 20
62 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
63 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 20
64 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
65 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
66 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 16
67 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 16
68 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 16
69 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
70 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
71 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
72 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
73 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 14
74 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 12
75 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
76 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
77 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
78 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
79 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 10
80 Christian Knees (Ger) Milram 10
81 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
82 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
83 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 8
84 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 7
85 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 7
86 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 7
87 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
88 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
89 Robert Hunter (RSA) Phonak 6
90 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
91 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
92 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5
93 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
94 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
95 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
96 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4
97 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 4
98 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
99 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
100 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
101 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3
102 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 2
103 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
104 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
105 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
106 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
107 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
108 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
109 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
110 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
111 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital -5
112 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic -5

Bjergkonkurrencen efter 16. etape
1 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 153 pts

2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 108
3 Frank Schleck (Lux) Team CSC 74
4 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 72
5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 69
6 Floyd Landis (USA) Phonak 63
7 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 63
8 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 63
9 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
10 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 60
11 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 52
12 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 52
13 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 47
14 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 45
15 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 42
16 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 39
17 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
18 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 37
19 Denis Menchov (Rus) Rabobank 36
20 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
21 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
22 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 34
23 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 31
24 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 30
25 Jens Voigt (Ger) Team CSC 29
26 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
27 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 28
28 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 26
29 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
30 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
31 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
32 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 24
33 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 23
34 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
35 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 20
36 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
37 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
38 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 19
39 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 17
40 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 17
41 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 14
42 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 14
43 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13
44 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 12
45 David Moncoutié (Fra) Cofidis 12
46 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
47 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
48 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 10
49 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
50 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
51 Björn Schröder (Ger) Milram 9
52 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
53 David Zabriskie (USA) Team CSC 9
54 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 8
55 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 8
56 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
57 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 7
58 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
59 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 6
60 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
61 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
62 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 5
63 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
64 Axel Merckx (Bel) Phonak 5
65 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
66 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 5
67 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
68 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
69 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
70 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
71 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 3
72 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3
73 Oscar Freire (Spa) Rabobank 2
74 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 2
75 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
76 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
77 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
78 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
79 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1

Ungdomskonkurrencen efter 16. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 74.53.09
2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.42
3 Moises Duenas (Spa) Agritubel 59.49
4 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.01.08
5 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 1.06.41
6 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.27.10
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 1.34.06
8 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.48.30
9 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1.49.40
10 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 1.53.14
11 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1.54.39
12 Christian Knees (Ger) Milram 2.00.06
13 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 2.01.07
14 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 2.02.11
15 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.04.44
16 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 2.12.31
17 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 2.15.06
18 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 2.16.03
19 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 2.26.44
20 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 2.30.55
21 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.42.42

Holdkonkurrencen efter 16. etape
1 Team CSC 224.07.07

2 T-Mobile Team 2.23
3 Caisse D’Epargne-Illes Balears 14.25
4 Rabobank 16.07
5 AG2R Prevoyance 20.24
6 Lampre-Fondital 40.57
7 Gerolsteiner 47.49
8 Phonak Hearing Systems 1.19.06
9 Euskaltel - Euskadi 1.24.13
10 Saunier Duval - Prodir 1.29.46
11 Discovery Channel Team 1.32.20
12 Cofidis Credit Par Telephone 1.55.23
13 Davitamon - Lotto 1.57.14
14 Credit Agricole 1.58.28
15 Agritubel 2.07.21
16 Bouygues Telecom 2.19.52
17 Francaise Des Jeux 3.40.18
18 Team Milram 4.06.39
19 Liquigas 4.41.51
20 Quick Step - Innergetic 5.11.35
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger