Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Evaldas Siskevicius vandt dagens etape i Frankrig, og han overtager samtidig førertrøjen.
Annonce
Den anden etape i det store franske 2.HC-løb Tour du Limousin blev i dag afviklet. Rytterne skulle tilbagelægge 186 kilometer fra Oradour Sur Glane til Saint Junien.
Et stort udbrud på 20 ryttere dominerede etapen. Det bestod af Jérémy Roy, Sebastien Bergeret (begge FDJ-Big Mat), Romain Lemarchand, Jimmy Raibaud (begge AG2R La Mondiale), Alexandre Pichot, Christophe Kern (begge Team Europcar), Gaël Malacarne, Florian Guillou (begge Bretagne-Schuller), Kevin Lalouette (Roubaix Lille Metropole), Julien Duval, Kevin Denis (begge Veranda Rideau-Super U), Nicolas Rousseau, Johan Mombaerts (begge Auber 93), Mathieu Delaroziere, Thomas Vaubourzeix (begge La Pomme Marseille), Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet-Euphony), Laszlo Bodrogi, Vegard Stake Laengen (begge Team Type 1-Sanofi), Stefano Borchi samt Diego Caccia (begge Farnese Vini-Selle Italia).
Kontraangreb
Forspringet var næsten helt oppe på tre minutter, men efterhånden blev det kørt ind af feltet. Straks efter de 20 mand var indhentet, var der kontraangreb, og fire ryttere kom væk med 50 kilometer til mål. Det var Jérémy Roy og Kevin Denis, der begge havde været med i det oprindelige udbrud, samt Sebastien Turgot (Team Europcar) og Evaldas Siskevicius (La Pomme Marseille). Senere kørte Nicolas Vogondy (Cofidis), Jonathan Thire (Auber 93) samt Sebastien Duret (Bretagne-Schuller) op til dem, så gruppen bestod af syv ryttere.
De syv arbejdede godt sammen, og forspringet steg til over et minut med kun 36 kilometer tilbage af etapen.
Det blev et tæt forfølgelsesløb helt til målstregen, og det lykkedes lige akkurat Siskevicius at vinde etapen foran det jagtende hovedfelt. Steven Tronet (Auber 93) kørte ind på andenpladsen, mens Julien Simon (Saur-Sojasun) blev treer.
I den samlede stilling overtager Siskevicius føringen.
Resultat af 2. etape
1 Evaldas Siskevicius - La Pomme Marseille 04.17.49
2 Steven Tronet - Auber 93
3 Julien Simon - Saur - Sojasun
4 Jérémie Galland - Saur - Sojasun
5 Reinier Honig - Landbouwkrediet-Euphony
6 Nikolay Trusov - RusVelo
7 Clément Koretzky - La Pomme Marseille
8 Vincent Jerome - Team Europcar
9 Fabien Schmidt - Roubaix Lille Metropole
10 Benoit Drujon - Auber 93
11 Jure Kocjan - Team Type 1 - Sanofi
12 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller
13 Guillaume Faucon - Auber 93
14 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne
15 Rafael Andriato - Farnese Vini - Selle Italia
16 Steven Caethoven - Accent Jobs - Willems Veranda's
17 Marcello Pavarin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
18 Jonathan Thire - Auber 93
19 Anthony Roux - FDJ-Big Mat
20 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
21 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
22 Gael Malacarne - Bretagne - Schuller
23 Freddy Bichot - Veranda Rideau - Super U
24 Steve Houanard - AG2R La Mondiale
25 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller
26 Yohann Gene - Team Europcar
27 Arnaud Gerard - FDJ-Big Mat
28 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
29 Matthieu Boulo - Roubaix Lille Metropole
30 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
31 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne
32 Thomas Degand - Accent Jobs - Willems Veranda's
33 Anthony Geslin - FDJ-Big Mat
34 Gregory Habeaux - Accent Jobs - Willems Veranda's
35 Sébastien Turgot - Team Europcar
36 Vegard Stake Laengen - Team Type 1 - Sanofi
37 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale
38 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
39 Loïc Desriac - Roubaix Lille Metropole
40 Franck Bouyer - Team Europcar
41 Sébastien Bergeret - FDJ-Big Mat
42 Sebastian Stamegna - Farnese Vini - Selle Italia
43 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
44 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne
45 Egidijus Juodvalkis - Landbouwkrediet-Euphony
46 Jimmy Raibaud - AG2R La Mondiale
47 Eduardo Sepulveda - FDJ-Big Mat
48 Jasper Hamelink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
49 Yukiya Arashiro - Team Europcar
50 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale
51 Frederik Backaert - Landbouwkrediet-Euphony
52 Alexandre Pichot - Team Europcar
53 Mathieu Delaroziere - La Pomme Marseille
54 Julien Guay - Roubaix Lille Metropole
55 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Euphony
56 Laszlo Bodrogi - Team Type 1 - Sanofi
57 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Willems Veranda's
58 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale
59 Julien Antomarchi - Team Type 1 - Sanofi
60 Nikita Eskov - RusVelo
61 Yannick Martinez - La Pomme Marseille
62 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
63 Johan Mombaerts - Auber 93
64 Grégoire Tarride - La Pomme Marseille
65 Julien Duval - Veranda Rideau - Super U
66 Willem Wauters - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
67 Gilles Devillers - Landbouwkrediet-Euphony
68 Kevin Lalouette - Roubaix Lille Metropole
69 Gaylord Cumont - Veranda Rideau - Super U
70 Guillaume Malle - Veranda Rideau - Super U
71 Nicolas Rousseau - Auber 93
72 Aleksejs Saramotins - Cofidis, Le Credit En Ligne
73 Pierre Drancourt - Roubaix Lille Metropole
74 Ronan Racault - Auber 93
75 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun
76 Thomas Vaubourzeix - La Pomme Marseille
77 Benjamin Giraud - La Pomme Marseille
78 Maxime Renault - Saur - Sojasun
79 Koen Barbe - Landbouwkrediet-Euphony
80 Baptiste Planckaert - Landbouwkrediet-Euphony
81 Florian Le Corre - Roubaix Lille Metropole 0.21
82 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne 0.23
83 Tim de Troyer - Accent Jobs - Willems Veranda's 0.28
84 Kévin Denis - Veranda Rideau - Super U
85 Rafai Chtioui - Team Europcar
86 Jérémy Roy - FDJ-Big Mat
87 Valery Valynin - RusVelo
88 Amir Zargari - AG2R La Mondiale
89 Pierre-Luc Perrichon - La Pomme Marseille
90 Diego Caccia - Farnese Vini - Selle Italia
91 Luca Ascani - Farnese Vini - Selle Italia
92 David Lelay - Saur - Sojasun
93 Laurent Mangel - Saur - Sojasun
94 Dimitri Champion - Bretagne - Schuller
95 Jonathan Hivert - Saur - Sojasun 0.33
96 Viktor Manakov - RusVelo 0.39
97 Roman Maikin - RusVelo
98 Franck Vermeulen - Veranda Rideau - Super U 0.41
99 Benoit Jarrier - Veranda Rideau - Super U
100 Tomasz Olejnick - Veranda Rideau - Super U
101 Francis Mourey - FDJ-Big Mat
102 Christophe Kern - Team Europcar 0.46
103 Damien Monier - Cofidis, Le Credit En Ligne 0.53
104 Thomas Bertolini - Farnese Vini - Selle Italia
105 Julien Fouchard - Cofidis, Le Credit En Ligne 0.58
106 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.04
107 Nicolas Vogondy - Cofidis, Le Credit En Ligne
108 Etienne Tortelier - Saur - Sojasun
109 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 1.09
110 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 1.13
111 Stefano Borchi - Farnese Vini - Selle Italia
112 Cristian Benenati - Farnese Vini - Selle Italia 1.26
113 Rémi Cusin - Team Type 1 - Sanofi 4.15
114 Filippo Fortin - Team Type 1 - Sanofi 14.30
115 Martijn Verschoor - Team Type 1 - Sanofi
116 Daniele Callegarin - Team Type 1 - Sanofi
Udgået
HD Jérôme Gilbert - Accent Jobs - Willems Veranda's
DNF Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Anthony Ravard - AG2R La Mondiale
DNF Kevin Van Melsen - Accent Jobs - Willems Veranda's
DNF Kjell Van Driessche - Landbouwkrediet-Euphony
Samlet stilling
1 Evaldas Siskevicius - La Pomme Marseille 08.07.59
2 Julien Simon - Saur - Sojasun 0.01
3 Jure Kocjan - Team Type 1 - Sanofi 0.03
4 Eduardo Sepulveda - FDJ-Big Mat 0.09
5 Fabien Schmidt - Roubaix Lille Metropole 0.10
6 Steve Houanard - AG2R La Mondiale
7 Gregory Habeaux - Accent Jobs - Willems Veranda's
8 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale 0.12
9 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.13
10 Franck Bouyer - Team Europcar
11 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne
12 Julien Antomarchi - Team Type 1 - Sanofi
13 Nicolas Rousseau - Auber 93
14 Steven Tronet - Auber 93 0.17
15 Vegard Stake Laengen - Team Type 1 - Sanofi 0.18
16 Grégoire Tarride - La Pomme Marseille
17 Freddy Bichot - Veranda Rideau - Super U
18 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 0.19
19 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.20
20 Sébastien Turgot - Team Europcar 0.21
21 Thomas Vaubourzeix - La Pomme Marseille 0.22
22 Reinier Honig - Landbouwkrediet-Euphony 0.23
23 Jérémie Galland - Saur - Sojasun
24 Nikolay Trusov - RusVelo
25 Steven Caethoven - Accent Jobs - Willems Veranda's
26 Clément Koretzky - La Pomme Marseille
27 Anthony Roux - FDJ-Big Mat
28 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller
29 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller
30 Marcello Pavarin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
31 Rafael Andriato - Farnese Vini - Selle Italia
32 Matthieu Boulo - Roubaix Lille Metropole
33 Arnaud Gerard - FDJ-Big Mat
34 Anthony Geslin - FDJ-Big Mat
35 Yohann Gene - Team Europcar
36 Yukiya Arashiro - Team Europcar
37 Guillaume Faucon - Auber 93
38 Mathieu Delaroziere - La Pomme Marseille
39 Jonathan Thire - Auber 93
40 Yannick Martinez - La Pomme Marseille
41 Frederik Backaert - Landbouwkrediet-Euphony
42 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
43 Vincent Jerome - Team Europcar
44 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne
45 Sébastien Bergeret - FDJ-Big Mat
46 Jimmy Raibaud - AG2R La Mondiale
47 Thomas Degand - Accent Jobs - Willems Veranda's
48 Loïc Desriac - Roubaix Lille Metropole
49 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
50 Gael Malacarne - Bretagne - Schuller
51 Laszlo Bodrogi - Team Type 1 - Sanofi
52 Willem Wauters - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53 Baptiste Planckaert - Landbouwkrediet-Euphony
54 Julien Guay - Roubaix Lille Metropole
55 Benjamin Giraud - La Pomme Marseille
56 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Willems Veranda's
57 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
58 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
59 Jasper Hamelink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.23
60 Nikita Eskov - RusVelo
61 Egidijus Juodvalkis - Landbouwkrediet-Euphony
62 Gaylord Cumont - Veranda Rideau - Super U
63 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale
64 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Euphony
65 Kevin Lalouette - Roubaix Lille Metropole
66 Johan Mombaerts - Auber 93
67 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
68 Alexandre Pichot - Team Europcar
69 Guillaume Malle - Veranda Rideau - Super U
70 Ronan Racault - Auber 93
71 Julien Duval - Veranda Rideau - Super U
72 Pierre Drancourt - Roubaix Lille Metropole
73 Aleksejs Saramotins - Cofidis, Le Credit En Ligne
74 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun
75 Benoit Drujon - Auber 93 0.38
76 Florian Le Corre - Roubaix Lille Metropole 0.44
77 Jérémy Roy - FDJ-Big Mat 0.48
78 Kévin Denis - Veranda Rideau - Super U 0.50
79 Pierre-Luc Perrichon - La Pomme Marseille 0.51
80 Diego Caccia - Farnese Vini - Selle Italia
81 Laurent Mangel - Saur - Sojasun
82 Luca Ascani - Farnese Vini - Selle Italia
83 Jonathan Hivert - Saur - Sojasun 0.56
84 Francis Mourey - FDJ-Big Mat 1.04
85 Thomas Bertolini - Farnese Vini - Selle Italia 1.16
86 Etienne Tortelier - Saur - Sojasun 1.27
87 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
88 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 1.32
89 Julien Fouchard - Cofidis, Le Credit En Ligne 5.30
90 Nicolas Vogondy - Cofidis, Le Credit En Ligne 5.36
91 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne 7.05
92 Maxime Renault - Saur - Sojasun
93 Dimitri Champion - Bretagne - Schuller 7.31
94 Roman Maikin - RusVelo 7.44
95 Franck Vermeulen - Veranda Rideau - Super U 7.46
96 Christophe Kern - Team Europcar 7.51
97 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 8.18
98 Stefano Borchi - Farnese Vini - Selle Italia
99 Cristian Benenati - Farnese Vini - Selle Italia 8.31
100 David Lelay - Saur - Sojasun 9.51
101 Sebastian Stamegna - Farnese Vini - Selle Italia 11.06
102 Gilles Devillers - Landbouwkrediet-Euphony
103 Koen Barbe - Landbouwkrediet-Euphony 11.15
104 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne 11.29
105 Amir Zargari - AG2R La Mondiale 11.34
106 Tim de Troyer - Accent Jobs - Willems Veranda's
107 Tomasz Olejnick - Veranda Rideau - Super U 11.47
108 Benoit Jarrier - Veranda Rideau - Super U
109 Damien Monier - Cofidis, Le Credit En Ligne 11.59
110 Daniele Callegarin - Team Type 1 - Sanofi 14.53
111 Rémi Cusin - Team Type 1 - Sanofi 15.21
112 Valery Valynin - RusVelo 17.56
113 Filippo Fortin - Team Type 1 - Sanofi 21.35
114 Viktor Manakov - RusVelo 24.33
115 Martijn Verschoor - Team Type 1 - Sanofi 25.36
116 Rafai Chtioui - Team Europcar 28.19
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce