Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Kun McEwen kunne slå Breschel

Kun McEwen kunne slå Breschel

04. marts 2006 17:330
Dagens etape i 3daagse van West-Vlaanderen sluttede efter 180 kilometers kørsel i en massespurt og her viste Robbie McEwen sig at være den hurtigste. Ikke overraskende viste Matti Breschel endnu engang, at han kan blande sig helt i toppen, da han tog andenpladsen.

”Der manglede ikke ret meget, så havde jeg holdt McEwen bag mig. Det ville have været stort at vinde, men jeg er trods alt glad for, at formen virkelig har indfundet sig. Sejren mangler stadigvæk, men lige nu tænker jeg lige så meget på at holde niveauet, så jeg måske kan prøve kræfter med de helt store løb”, sagde Matti Breschel efter den 140 kilometer lange etape, der gik fra Torhout til Handzame.

I den samlede stilling er det stadigvæk Francesco Chicchi som fører, mens Breschel også her er avanceret fra sin 11. plads efter første etape.

Resultat af 2. etape
1 MC EWEN ROBBIE - DAVITAMON-LOTTO 4.21'12''
2 BRESCHEL MATTI - TEAM CSC s.t
3 HUNT JEREMY - UNIBET.COM s.t
4 WEYLANDT WOUTER - QUICK STEP - INNERGETIC s.t
5 EECKHOUT NIKO - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT s.t
6 ZANOTTI MARCO - UNIBET.COM s.t
7 CIOLEK GERALD - TEAM WIESENHOF AKUD s.t
8 CAETHOVEN STEVEN - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT s.t
9 MÜLLER MARTIN - TEAM MILRAM s.t
10 FARRAR TYLER - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE s.t
11 MEIRHAEGHE FILIP - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
12 SCOGNAMIGLIO CARLO - TEAM MILRAM s.t
13 AMORISON FRÉDÉRIC - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
14 INAUDI NICOLAS - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE s.t
15 AUG ANDRES - ACQUA SAPONE s.t
16 SABATINI FABIO - TEAM MILRAM s.t
17 CHICCHI FRANCESCO - QUICK STEP - INNERGETIC s.t
18 GRISHKIN OLEG - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN s.t
19 MAASKANT MARTIJN - RABOBANK s.t
20 DUQUE LEONARDO - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE s.t
21 VAN DEN HOUTTE SVEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG s.t
22 BOUCHER DAVID - UNIBET.COM s.t
23 GENE YOHANN - BOUYGUES TELECOM s.t
24 SIEBERG MARCEL - TEAM WIESENHOF AKUD s.t
25 ABAKOUMOV IGOR - JARTAZI-7MOBILE s.t
26 BLANCHY MICHAEL - JARTAZI-7MOBILE s.t
27 VAN ZIMMEREN WERNER - FLANDERS s.t
28 VAN LOOCKE JURGEN - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
29 BERENGUER JORDI - MASSI s.t
30 POELVOORDE RONNY - FLANDERS s.t
31 WESTPHAL CARLO - TEAM WIESENHOF AKUD s.t
32 DE MUNSTER GREGORY - FLANDERS s.t
33 LABBE ARNAUD - BOUYGUES TELECOM s.t
34 DE ZUTTER KRISTOF (1982) - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG s.t
35 D'AMORE CRESCENZO - ACQUA SAPONE s.t
36 MEUL ROBBY - JARTAZI-7MOBILE s.t
37 DUCLOS-LASSALLE HERVÉ - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE s.t
38 BERTOLINI DENIS - ACQUA SAPONE s.t
39 PRONK MATHEUS - UNIBET.COM s.t
40 GRABSCH RALF - TEAM MILRAM s.t
41 RENDERS JENS - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT s.t
42 DUYN HUUB - RABOBANK s.t
43 VAN EMDEN JOS - RABOBANK s.t
44 CLARKE HILTON - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN s.t
45 MURAVYEV DMITRIY - JARTAZI-7MOBILE s.t
46 SUTTON CHRISTOPHER - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE s.t
47 KOBZARENKO VALERY - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN s.t
48 ROESEMS BERT - DAVITAMON-LOTTO s.t
49 MONIER DAMIEN - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE s.t
50 DYUDYA VOLODYMYR - TEAM MILRAM s.t
51 PENNE FREDERIK - YAWADOO-COLBA-ABM s.t
52 VEELERS TOM - RABOBANK s.t
53 COENEN JOHAN - UNIBET.COM s.t
54 WILLEMS FREDERIK - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT s.t
55 BOUYER FRANCK - BOUYGUES TELECOM s.t
56 CAPPELLE ANDY - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
57 INGELS NICK - DAVITAMON-LOTTO s.t
58 VAN MINGEROET JARNO - JARTAZI-7MOBILE s.t
59 DONATI ALESSANDRO - ACQUA SAPONE s.t
60 GATES NICK - DAVITAMON-LOTTO s.t
61 KAREEV ALEXANDRE - FLANDERS s.t
62 BARBE KOEN - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT s.t
64 VAN DULMEN THOM - RABOBANK s.t
65 THIJS ERWIN - UNIBET.COM s.t
66 KAUPAS VYTAUTAS - JARTAZI-7MOBILE s.t
67 MINARD SÉBASTIEN - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE s.t
68 TESAR LUBOR - TEAM WIESENHOF AKUD s.t
69 VERHEYEN GEERT - QUICK STEP - INNERGETIC s.t
70 DE WAELE BERT - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
71 VEUCHELEN FREDERIK - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT s.t
72 DE FAUW DIMITRI - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT s.t
73 NEYENS MAARTEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG s.t
74 IGLINSKIY MAXIM - TEAM MILRAM s.t
75 DOCKX BART - DAVITAMON-LOTTO s.t
76 KLEYNEN STEVEN - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
77 JOHANSEN ALLAN - TEAM CSC s.t
78 STAMSNIJDER TOM - RABOBANK s.t
79 DE NEEF STEVEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG s.t
80 FLENS RICK - RABOBANK s.t
81 BOGAERT EDUARD - YAWADOO-COLBA-ABM s.t
82 ROSSI ANDREA - ACQUA SAPONE s.t
83 DAS KOEN - YAWADOO-COLBA-ABM s.t
84 ZRIMSEK JURE - ACQUA SAPONE s.t
85 KONECNY TOMAS - TEAM WIESENHOF AKUD s.t
86 MOLINERO DARIO DAVID - MASSI s.t
87 SCARSELLI LEONARDO - QUICK STEP - INNERGETIC s.t
88 VERSTREPEN JOHAN - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
89 HAUEISEN DENNIS - TEAM MILRAM s.t
90 ROBERTS LUKE - TEAM CSC s.t
91 DRANCOURT PIERRE - BOUYGUES TELECOM s.t
92 KAISEN OLIVIER - DAVITAMON-LOTTO s.t
93 O'LOUGHLIN DAVID - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN s.t
94 SIJMENS NICO - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO s.t
95 POZZATO FILIPPO - QUICK STEP - INNERGETIC s.t
96 WILSON MATTHEW - UNIBET.COM 0'23''
97 CHADWICK GLEN ALAN - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN 0'28''
98 DE SPIEGELAERE BART - FLANDERS 1'43''
99 KUYCKX JAN - DAVITAMON-LOTTO
100 BROOKS BENJAMIN - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN
101 MOSER LEONARDO - ACQUA SAPONE
102 BONNAIRE OLIVIER - BOUYGUES TELECOM
103 SCHWAB HUBERT - QUICK STEP - INNERGETIC
104 POLEUNIS GLENN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG
105 RIEMSLAGH GIANNI - YAWADOO-COLBA-ABM
106 ROELANDTS JURGEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG
107 LAGUTIN SERGEY - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN
108 ENGELS ADDY - QUICK STEP - INNERGETIC
109 SCHEIRLINCKX BERT - JARTAZI-7MOBILE 2'53''
110 VANDERAERDEN GERT - YAWADOO-COLBA-ABM 4'34''
111 DEDECKER JONAS - FLANDERS
112 MANZANAS PATO JOSE MIGUEL - MASSI
113 CEPEDA CUERVO WILSON - MASSI
114 JURCO MATEJ - TEAM MILRAM
115 VAN KUIK FRANK - YAWADOO-COLBA-ABM
116 VANULDEN BERNARD - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN
117 LEBEN CHRISTIAN - TEAM WIESENHOF AKUD
118 MIGUEL PARRA ANTONIO - MASSI
119 RONSSE PETER - JARTAZI-7MOBILE
120 RAVARD ANTHONY - BOUYGUES TELECOM
121 MÜLLER CHRISTIAN - TEAM CSC 9'41''
122 SOLER JOAQUIN - MASSI
123 BRACKE TONY - YAWADOO-COLBA-ABM


Samlet stilling efter 2. etape
1 CHICCHI FRANCESCO - QUICK STEP - INNERGETIC 8.30'17''
2 HUNT JEREMY - UNIBET.COM 0'03''
3 MC EWEN ROBBIE - DAVITAMON-LOTTO
4 WILLEMS FREDERIK - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT 0'05''
5 MEIRHAEGHE FILIP - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO 0'06''
6 BRESCHEL MATTI - TEAM CSC 0'07''
7 CIOLEK GERALD - TEAM WIESENHOF AKUD
8 INGELS NICK - DAVITAMON-LOTTO 0'08''
9 DE ZUTTER KRISTOF - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG 0'09''
10 MEUL ROBBY - JARTAZI-7MOBILE 0'11''
11 BARBE KOEN - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT
12 EECKHOUT NIKO - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT 0'12''
13 ZANOTTI MARCO - UNIBET.COM 0'13''
14 AMORISON FRÉDÉRIC - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO
15 MÜLLER MARTIN - TEAM MILRAM
16 ABAKOUMOV IGOR - JARTAZI-7MOBILE
17 VAN LOOCKE JURGEN - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO
18 SCOGNAMIGLIO CARLO - TEAM MILRAM
19 AUG ANDRES - ACQUA SAPONE
20 MAASKANT MARTIJN - RABOBANK
21 DUCLOS-LASSALLE HERVÉ - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE
22 POELVOORDE RONNY - FLANDERS
23 BERENGUER JORDI - MASSI
24 GENE YOHANN - BOUYGUES TELECOM
25 FARRAR TYLER - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE
26 DUYN HUUB - RABOBANK
27 LABBE ARNAUD - BOUYGUES TELECOM
28 BOUCHER DAVID - UNIBET.COM
29 COENEN JOHAN - UNIBET.COM
30 PRONK MATHEUS - UNIBET.COM
31 INAUDI NICOLAS - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE
32 MURAVYEV DMITRIY - JARTAZI-7MOBILE
33 D'AMORE CRESCENZO - ACQUA SAPONE
34 VAN ZIMMEREN WERNER - FLANDERS
35 VEELERS TOM - RABOBANK
36 SIEBERG MARCEL - TEAM WIESENHOF AKUD
37 CAPPELLE ANDY - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO
38 DUQUE LEONARDO - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE
39 RENDERS JENS - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT
40 GRABSCH RALF - TEAM MILRAM
41 DE WEERT KEVIN - QUICK STEP - INNERGETIC
42 DE WAELE BERT - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO
43 WESTPHAL CARLO - TEAM WIESENHOF AKUD
44 ROESEMS BERT - DAVITAMON-LOTTO
45 MONIER DAMIEN - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE
46 SUTTON CHRISTOPHER - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE
47 PENNE FREDERIK - YAWADOO-COLBA-ABM
48 DE MUNSTER GREGORY - FLANDERS
49 VAN EMDEN JOS - RABOBANK
50 WEYLANDT WOUTER - QUICK STEP - INNERGETIC
51 BOGAERT EDUARD - YAWADOO-COLBA-ABM
52 VERHEYEN GEERT - QUICK STEP - INNERGETIC
53 KOBZARENKO VALERY - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN
54 CAETHOVEN STEVEN - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT
55 BOUYER FRANCK - BOUYGUES TELECOM
56 SABATINI FABIO - TEAM MILRAM
57 VAN DEN HOUTTE SVEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG
59 KLEYNEN STEVEN - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO
60 THIJS ERWIN - UNIBET.COM
61 VERSTREPEN JOHAN - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO
62 DE FAUW DIMITRI - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT
63 GATES NICK - DAVITAMON-LOTTO
64 TESAR LUBOR - TEAM WIESENHOF AKUD
65 MINARD SÉBASTIEN - COFIDIS, LE CREDIT PAR TELEPHONE
66 SCARSELLI LEONARDO - QUICK STEP - INNERGETIC
67 DONATI ALESSANDRO - ACQUA SAPONE
68 BERTOLINI DENIS - ACQUA SAPONE
69 DYUDYA VOLODYMYR - TEAM MILRAM
70 DRANCOURT PIERRE - BOUYGUES TELECOM
71 JOHANSEN ALLAN - TEAM CSC
72 NEYENS MAARTEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG
73 VAN DULMEN THOM - RABOBANK
74 STAMSNIJDER TOM - RABOBANK
75 IGLINSKIY MAXIM - TEAM MILRAM
76 VAN MINGEROET JARNO - JARTAZI-7MOBILE
77 KAUPAS VYTAUTAS - JARTAZI-7MOBILE
78 MOLINERO DARIO DAVID - MASSI
79 FLENS RICK - RABOBANK
80 DOCKX BART - DAVITAMON-LOTTO
81 KONECNY TOMAS - TEAM WIESENHOF AKUD
82 ZRIMSEK JURE - ACQUA SAPONE
83 O'LOUGHLIN DAVID - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN
84 ROSSI ANDREA - ACQUA SAPONE
85 VEUCHELEN FREDERIK - CHOCOLADE JACQUES - TOPSPORT
86 SIJMENS NICO - LANDBOUWKREDIET - COLNAGO
87 DAS KOEN - YAWADOO-COLBA-ABM
88 ROBERTS LUKE - TEAM CSC
89 POZZATO FILIPPO - QUICK STEP - INNERGETIC 0'32''
90 WILSON MATTHEW - UNIBET.COM 0'36''
91 CHADWICK GLEN ALAN - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN 0'41''
92 GRISHKIN OLEG - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN 1'04''
93 LAGUTIN SERGEY - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN 1'55''
94 KUYCKX JAN - DAVITAMON-LOTTO 1'56''
95 SCHWAB HUBERT - QUICK STEP - INNERGETIC
96 BROOKS BENJAMIN - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN
97 ROELANDTS JURGEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG
98 BONNAIRE OLIVIER - BOUYGUES TELECOM
99 DE SPIEGELAERE BART - FLANDERS
100 MOSER LEONARDO - ACQUA SAPONE
101 POLEUNIS GLENN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG
102 DE NEEF STEVEN - BODYSOL - WIN FOR LIFE - JONG 2'23''
103 RIEMSLAGH GIANNI - YAWADOO-COLBA-ABM 2'42''
104 CLARKE HILTON - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN 3'35''
105 BLANCHY MICHAEL - JARTAZI-7MOBILE 3'41''
106 RAVARD ANTHONY - BOUYGUES TELECOM 4'47''
107 JURCO MATEJ - TEAM MILRAM
108 LEBEN CHRISTIAN - TEAM WIESENHOF AKUD
109 VANDERAERDEN GERT - YAWADOO-COLBA-ABM
110 ENGELS ADDY - QUICK STEP - INNERGETIC 5'18''
111 KAREEV ALEXANDRE - FLANDERS 6'48''
112 DEDECKER JONAS - FLANDERS 8'04''
113 VANULDEN BERNARD - NAVIGATORS INSURANCE CYCLIN 8'09''
114 KAISEN OLIVIER - DAVITAMON-LOTTO 8'15''
115 MANZANAS PATO JOSE MIGUEL - MASSI 9'37''
116 MÜLLER CHRISTIAN - TEAM CSC 9'54''
117 SCHEIRLINCKX BERT - JARTAZI-7MOBILE 12'05''
118 CEPEDA CUERVO WILSON - MASSI 12'49''
119 MIGUEL PARRA ANTONIO - MASSI
120 RONSSE PETER - JARTAZI-7MOBILE
121 VAN KUIK FRANK - YAWADOO-COLBA-ABM 13'37''
122 SOLER JOAQUIN - MASSI 16'29''
123 BRACKE TONY - YAWADOO-COLBA-ABM 17'56''
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger