Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Kurt Asle Arvesen vandt 8. etape

Kurt Asle Arvesen vandt 8. etape

20. maj 2007 17:130

Det blev til en overraskende sejr til Kurt Asle Arvesen på Giroens 8. etape, som eller på papiret så ud til at være endnu en afgørelse for sprinterholdene.

Annonce

185 ryttere stillede til start på dagens 200 km lange etape fra Barberino di Mugello til Fiorano Modenese, idet Thomas Voeckler ikke kom til start på grund af smerter i knæet. Undervejs måtte også Cyrille Monnerais fra Française Des Jeux opgive at fortsætte.

Dagens første alvorlige stigning, Passo della Futa, kostede tilslutningen for sprinterne, og en gruppe på 22 ryttere kom af sted i det, der skulle blive det afgørende udbrud.

Blandt de 22 sad en enkelt CSC-rytter, men det viste sig også at være tilstrækkeligt, når det var en Kurt Asle Arvesen i skarpeste opsætning. På et tidspunkt havde de 22 udbrydere et forspring på næsten syv minutter, men en ihærdig jagt fra T-Mobile fik forspringet minimeret, så førertrøjen fortsat sidder på Marco Pinotti, når rytterne i morgen kører ud på 9. etape.
Mod slutningen af etapen kunne man også se det sjældne syn af cykelryttere på Ferrari fabrikkernes testbane, ligesom de også passerede Enzo Ferraris hjem. Herefter gjaldt det en 26,2 km lang rundstrækning igennem Sassuolo, Formigine, Maranello, inden det hele blev afgjort i Fiorano Modenese.

Efterhånden som målstregen nærmede sig ophørte også enigheden blandt de 22 udbrydere. Først var det en gruppe på fire ryttere, som forsøgte at rive sig løs, dernæst prøvede William Walker fra Rabobank, som fik følgeskab af en Liquigas rytter. Til sidst forsøgte Mario Aerts sig, men ingen af dem fik slået et afgørende hul, dertil var Paolo Bettini og de øvrige for opsatte på også at komme først.

For paolo Bettini viste det sig imidlertid, at han havde for meget is i maven. Først omkring fem hundrede meter fra mål kom angrebet fra hans side, og det var simpelthen for sent, for i et uimodståeligt ryk kørte norske Kurt Asle Arvesen simpelthen forbi og tog sejren fra den italienske Quick Step rytter.


Resultat af 8. etape
1 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 4.44.59 (41.476 km/t)
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
3 Assan Bazayev - Astana
4 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
5 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
6 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
7 Alessandro Spezialetti - Liquigas
8 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
9 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
10 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
11 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
12 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
13 William Walker - Rabobank
14 Francis Mourey - Française des Jeux
15 Andrea Noe' - Liquigas
16 Mario Aerts - Predictor - Lotto
17 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
18 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
19 Marco Marzano - Lampre - Fondital
20 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Serguei Yakovlev - Astana
22 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 0.06
23 Marco Pinotti - T-Mobile Team 4.19
24 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
25 Dmitriy Muravyev - Astana
26 Paolo Savoldelli - Astana
27 Eddy Mazzoleni - Astana
28 Benoît Joachim - Astana
29 Andrey Mizourov - Astana
30 Maxim Gourov - Astana
31 Steve Morabito - Astana
32 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
35 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
36 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
37 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
38 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
39 Alessandro Vanotti - Liquigas
40 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
41 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
42 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
43 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
44 Enrico Gasparotto - Liquigas
45 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
46 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
47 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
48 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
49 Vladimir Miholjevic - Liquigas
50 Robert Förster - Gerolsteiner
51 Danilo Di Luca - Liquigas
52 Andy Schleck - Team CSC
53 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
54 Volodymir Gustov - Team CSC
55 Vincenzo Nibali - Liquigas
56 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
57 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
58 Franco Pellizotti - Liquigas
59 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
60 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
61 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
62 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
63 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
64 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
65 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
66 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
67 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
68 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
69 Angelo Furlan - Crédit Agricole
70 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
71 Christian Knees - Team Milram
72 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
73 Alessandro Petacchi - Team Milram
74 Mirco Lorenzetto - Team Milram
75 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
76 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
77 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
78 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
79 Alexandr Kolobnev - Team CSC
80 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
81 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
82 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
83 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
84 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
85 Davide Rebellin - Gerolsteiner
86 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
87 Alessandro Cortinovis - Team Milram
88 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
89 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
90 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
91 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
92 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
93 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
94 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
95 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
96 Matthias Russ - Gerolsteiner
97 Charles Wegelius - Liquigas
98 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
99 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi
100 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
101 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
102 Martin Müller - Team Milram
103 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
104 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
105 Franck Renier - Bouygues Telecom
106 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
107 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
108 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
109 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
110 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
111 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
112 Alberto Ongarato - Team Milram
113 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Lilian Jégou - Française des Jeux
115 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
116 David Zabriskie - Team CSC
117 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
118 Christophe Kern - Crédit Agricole
119 Koos Moerenhout - Rabobank
120 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
121 Tim Klinger - Gerolsteiner
122 Thomas Fothen - Gerolsteiner
123 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
124 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
125 Yohann Gène - Bouygues Telecom
126 Arnaud Gérard - Française des Jeux
127 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
128 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
129 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
130 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Matti Breschel - Team CSC
132 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
133 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
134 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
135 Thor Hushovd - Crédit Agricole
136 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
137 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
138 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.41
139 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
140 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
141 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
142 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4.52
143 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 4.54
144 Nick Gates - Predictor - Lotto
145 Julian Dean - Crédit Agricole
146 Sergio Ghisalberti - Team Milram
147 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
148 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
149 Axel Merckx - T-Mobile Team
150 Brett Lancaster - Team Milram
151 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 5.08
152 Michael Rasmussen - Rabobank
153 Fabian Cancellara - Team CSC 5.09

154 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
155 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
156 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 5.13
157 Matteo Bono - Lampre - Fondital 5.20
158 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
159 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
160 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
161 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 5.26
162 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 5.50
163 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 7.57
164 Fabien Patanchon - Française des Jeux 11.08
165 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 11.10
166 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 12.37
167 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
168 Gregory Henderson - T-Mobile Team 22.47
169 Juan José Haedo - Team CSC
170 Fabio Sabatini - Team Milram 24.22
171 Oscar Gatto - Gerolsteiner
172 Aaron Olson - T-Mobile Team
173 Max Van Heeswijk - Rabobank
174 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
175 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
176 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
177 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
178 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
179 Sven Krauss - Gerolsteiner
180 Nicolas Roche - Crédit Agricole
181 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 24.25


Udgået

Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 
Cyrille Monnerais - Française des Jeux


Samlet stilling efter 8. etape
1 Marco Pinotti - T-Mobile Team 34.48.34
2 Andrea Noe' - Liquigas 0.28
3 Serguei Yakovlev - Astana 0.54
4 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.06
5 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.10
6 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.36
7 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.43
8 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.51
9 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 2.13
10 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.17
11 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.27
12 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.58
13 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 3.04
14 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 3.30
16 William Walker - Rabobank 4.06
17 Danilo Di Luca - Liquigas 4.12
18 Franco Pellizotti - Liquigas 4.38
19 Vincenzo Nibali - Liquigas 4.47
20 Marco Marzano - Lampre - Fondital 5.05
21 Andy Schleck - Team CSC
22 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 5.06
23 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 5.11
24 David Zabriskie - Team CSC 5.15
25 Paolo Savoldelli - Astana 5.19
26 Eddy Mazzoleni - Astana
27 Andrey Mizourov - Astana
28 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 5.25
29 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 5.29
30 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
31 Volodymir Gustov - Team CSC 5.36
32 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.37
33 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.45
34 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.55
35 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 6.08
36 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 6.12
37 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
38 Francis Mourey - Française des Jeux 6.21
39 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 6.29
40 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 6.31
41 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 6.34
42 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.36
43 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 6.39
44 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.44
45 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 6.48
46 Dmitriy Muravyev - Astana 6.51
47 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 6.55
48 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 6.57
49 Christian Knees - Team Milram 7.05
50 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 7.07
51 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.12
52 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
53 Charles Wegelius - Liquigas 7.21
54 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 7.23
55 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.27
56 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.30
57 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 7.41
58 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 7.42
59 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.45
60 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 7.56
61 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 8.00
62 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 8.01
63 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 8.06
64 Matthias Russ - Gerolsteiner 8.10
65 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 8.17
66 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.21
67 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 8.24
68 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 8.41
69 Davide Rebellin - Gerolsteiner 8.44
70 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 9.10
71 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 9.12
72 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 9.17
73 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 9.28
74 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 9.53
75 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9.54
76 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 10.21
77 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 10.29
78 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 10.32
79 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 12.10
80 Koos Moerenhout - Rabobank 12.23
81 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 12.42
82 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.46
83 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 12.53
84 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 13.16
85 Assan Bazayev - Astana 13.31
86 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 13.35
87 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 14.14
88 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 14.23
89 Vladimir Miholjevic - Liquigas 14.26
90 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 14.28
91 Lilian Jégou - Française des Jeux 14.32
92 Alexandr Kolobnev - Team CSC 14.57
93 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 15.00
94 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 15.34
95 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 15.54
96 Alessandro Petacchi - Team Milram 16.15
97 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 17.09
98 Mirco Lorenzetto - Team Milram 17.53
99 Sergio Ghisalberti - Team Milram 17.55
100 Steve Morabito - Astana 18.10
101 Enrico Gasparotto - Liquigas 18.56
102 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 19.21
103 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 19.40
104 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 19.50
105 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 20.04
106 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.06
107 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 20.29
108 Axel Merckx - T-Mobile Team 20.58
109 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.00
110 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 21.57
111 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 23.24
112 Alessandro Spezialetti - Liquigas 23.42
113 Alessandro Vanotti - Liquigas 24.02
114 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 24.18
115 Matti Breschel - Team CSC 24.35
116 Maxim Gourov - Astana 25.00
117 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 25.03
118 Christophe Kern - Crédit Agricole 25.05
119 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 25.10
120 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 25.15
121 Brett Lancaster - Team Milram 25.28
122 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 26.01
123 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 26.40
124 Angelo Furlan - Crédit Agricole 26.47
125 Julian Dean - Crédit Agricole 26.51
126 Franck Renier - Bouygues Telecom 27.01
127 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 27.45
128 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 28.52
129 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 28.54
130 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 29.03
131 Robert Förster - Gerolsteiner 29.20
132 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 29.28
133 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 29.31
134 Fabian Cancellara - Team CSC 29.40
135 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 29.44
136 Thomas Fothen - Gerolsteiner 29.45
137 Benoît Joachim - Astana 29.48
138 Michael Rasmussen - Rabobank 29.55
139 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 30.11
140 Alberto Ongarato - Team Milram 30.39
141 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 30.44
142 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 30.51
143 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 31.35
144 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 31.57
145 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 32.22
146 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 32.46
147 Arnaud Gérard - Française des Jeux 33.07
148 Martin Müller - Team Milram 33.11
149 Alessandro Cortinovis - Team Milram 33.37
150 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 35.06
151 Thor Hushovd - Crédit Agricole 35.34
152 Fabien Patanchon - Française des Jeux 36.04
153 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 36.05
154 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 36.06
155 Yohann Gène - Bouygues Telecom 37.18
156 Tim Klinger - Gerolsteiner 37.38
157 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 38.49
158 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 38.53
159 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 39.25
160 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 41.48
161 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42.32
162 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 43.26
163 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 43.38
164 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 43.39
165 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 44.13
166 Nick Gates - Predictor - Lotto 47.15
167 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 48.57
168 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 50.17
169 Max Van Heeswijk - Rabobank 50.56
170 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 52.52
171 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 53.50
172 Nicolas Roche - Crédit Agricole 53.51
173 Matteo Bono - Lampre - Fondital 55.22
174 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 55.23
175 Juan José Haedo - Team CSC 56.39
176 Sven Krauss - Gerolsteiner 58.33
177 Fabio Sabatini - Team Milram 1.01.27
178 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.03.04
179 Gregory Henderson - T-Mobile Team 1.03.24
180 Aaron Olson - T-Mobile Team 1.03.31
181 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 1.14.28


Pointkonkurrencen efter 8. etape

1 Alessandro Petacchi - Team Milram 94 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 60
3 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 56
4 Robert Förster - Gerolsteiner 50
5 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 48
6 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 46
7 Thor Hushovd - Crédit Agricole 40
8 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 38
9 Assan Bazayev - Astana 37
10 Danilo Di Luca - Liquigas 29
11 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
12 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
13 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
14 Marco Pinotti - T-Mobile Team 24
15 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 21
16 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20
17 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 20
18 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 20
19 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
20 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 17
21 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 17
22 Enrico Gasparotto - Liquigas 16
23 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
24 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
25 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 16
26 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
27 Andy Schleck - Team CSC 14
28 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 12
29 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
30 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
31 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
32 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 10
33 Franco Pellizotti - Liquigas 10
34 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 10
35 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
36 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
37 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 9
38 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9
39 Serguei Yakovlev - Astana 8
40 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
41 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
42 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
43 William Walker - Rabobank 8
44 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
45 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7
46 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
47 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
48 David Zabriskie - Team CSC 6
49 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
50 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 6
51 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6
52 Max Van Heeswijk - Rabobank 6
53 Oscar Gatto - Gerolsteiner 6
54 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
55 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
56 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5
57 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 4
58 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 4
59 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 4
60 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
61 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
62 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
63 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
64 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
65 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
66 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3
67 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
68 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 2
69 Francis Mourey - Française des Jeux 2
70 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
71 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
72 Andrea Noe' - Liquigas 1
73 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
74 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
75 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 1
76 Christian Knees - Team Milram 1
77 Alberto Ongarato - Team Milram 1
78 Martin Müller - Team Milram 1
79 Franck Renier - Bouygues Telecom -1
80 Gregory Henderson - T-Mobile Team -5
81 Marco Marzano - Lampre - Fondital -6
82 Juan José Haedo - Team CSC -8


Bjergkonkurrencen efter 8. etape

1 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 18 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 15
3 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 11
4 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 10
5 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
6 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
7 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
8 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 6
9 Andy Schleck - Team CSC 4
10 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 3
11 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
12 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
13 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
14 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
15 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
16 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
17 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
18 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
19 William Walker - Rabobank 1
20 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 1
21 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
22 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1
23 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
24 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1


Ungdomskonkurrencen efter 8. etape
1 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 34.50.51
2 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.13
3 William Walker - Rabobank 1.49
4 Vincenzo Nibali - Liquigas 2.30
5 Andy Schleck - Team CSC 2.48
6 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 3.28
7 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 4.40
8 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 4.50
9 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.28
10 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 5.39
11 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 5.44
12 Matthias Russ - Gerolsteiner 5.53
13 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.04
14 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 6.24
15 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 7.11
16 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7.36
17 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.37
18 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 10.36
19 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 11.18
20 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 12.06
21 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 12.11
22 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 13.37
23 Steve Morabito - Astana 15.53
24 Enrico Gasparotto - Liquigas 16.39
25 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 19.40
26 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 21.07
27 Matti Breschel - Team CSC 22.18
28 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 26.35
29 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 27.11
30 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 27.14
31 Thomas Fothen - Gerolsteiner 27.28
32 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 28.27
33 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 28.34
34 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 30.05
35 Arnaud Gérard - Française des Jeux 30.50
36 Fabien Patanchon - Française des Jeux 33.47
37 Tim Klinger - Gerolsteiner 35.21
38 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 37.08
39 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 40.15
40 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 41.21
41 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 41.56
42 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 46.40
43 Nicolas Roche - Crédit Agricole 51.34
44 Matteo Bono - Lampre - Fondital 53.05
45 Sven Krauss - Gerolsteiner 56.16
46 Fabio Sabatini - Team Milram 59.10
47 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.00.47
48 Gregory Henderson - T-Mobile Team 1.01.07


Kombinationskonkurrencen efter 8. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 21 pts
2 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 17
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 14
4 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 13
5 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 12
6 Marco Pinotti - T-Mobile Team 12
7 Robert Förster - Gerolsteiner 11
8 Christophe Kern - Crédit Agricole 11
9 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 10
10 Thor Hushovd - Crédit Agricole 10
11 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
12 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 8
13 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 8
14 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 7
15 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 7
16 Assan Bazayev - Astana 7
17 Danilo Di Luca - Liquigas 6
18 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 6
19 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 6
20 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 6
21 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 6
22 Serguei Yakovlev - Astana 5
23 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 5
24 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
25 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 5
26 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 5
27 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5
28 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
29 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 4
30 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 4
31 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 4
32 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4
33 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 3
34 Andy Schleck - Team CSC 3
35 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
36 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
37 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
38 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 2
39 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
40 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2
41 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
42 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 2
43 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2
44 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1
45 Mario Aerts - Predictor - Lotto 1
46 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
47 Franco Pellizotti - Liquigas 1
48 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1
49 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 1
50 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 1
51 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1


Holdkonkurrencen efter 8. etape

1 Lampre - Fondital 103.20.17
2 Ceramica Panaria - Navigare 2.38
3 Liquigas 3.28
4 Astana 5.02
5 Predictor - Lotto 6.40
6 Discovery Channel Pro C.T. 7.06
7 Team CSC 8.46
8 Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 10.07
9 Caisse D'Epargne 10.30
10 Tinkoff Credit Systems 12.05
11 Credit Agricole 12.21
12 Euskaltel - Euskadi 13.21
13 AG2r Prevoyance 13.27
14 Quick Step - Innergetic
15 Saunier Duval - Prodir 13.40
16 Cofidis, Le Credit P. Telephone 15.33
17 T-Mobile Team 16.11
18 Rabobank 16.47
19 Bouygues Telecom 20.57
20 Gerolsteiner 21.09
21 Francaise Des Jeux 21.46
22 Team Milram 24.17

Foto: Sirotti

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR