Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Lars Bak nummer 3 i Bayern Rundfahrt - Opd.

Lars Bak nummer 3 i Bayern Rundfahrt - Opd.

25. maj 2006 15:450
Danske Lars Bak (Team CSC) blev nummer tre på dagens etape af Bayern Rundfahrt. På en lettere kuperet rute vandt Gerhard Trampusch (Wiesenhof) foran Massimo Codol (Tenax) og den danske mester Lars Ytting Bak (Team CSC).

Resultat af 2. etape
1 Gerhard Trampusch (Aut) Wiesenhof-Akud 4.28.38
2 Massimo Codol (Ita) Tenax-Salmilano
3 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
4 Alberto Martinez (USA) Agritubel
5 Maint Berkenbosch (Ned) Regiostrom-Senges
6 Stefan Cohnen (Ned) Naturino-Sapore di Mare
7 Mariusz Witecki (Pol) Intel-Action
8 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
9 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Voralberg-Volksbank 0.05
10 Marcel Sieberg (Ger) Wiesenhof-Akud 0.26
11 Erik Zabel (Ger) Team Milram
12 Bartosz Huzarski (Pol) Intel-Action
13 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
14 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel-Action
15 Markus Eichler (Ger) Regiostrom-Senges
16 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques
17 Elnathan Heizmann (Ger) Regiostrom-Senges
18 Robert Retschke (Ger) Wiesenhof-Akud
19 Jacob Piil (Den) Team CSC
20 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques
21 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax-Salmilano
22 Micula Dematteis (Ita) Tenax-Salmilano
23 Aivarus Baranauskas (Ltu) Agritubel
24 Eddy Ratti (Ita) Naturino-Sapore di Mare
25 Hannes Blank (Ger) Team Lamonta
26 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
27 Andreas Matzbacher (Aut) Team Voralberg-Volksbank
28 Patrick Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
29 Luke Roberts (Aus) Team CSC
30 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
31 Christ Girschweiler (Swi) Team Voralberg-Volksbank
32 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
33 Brian Vandborg (Den) Team CSC
34 Manuel Calvente Gorbas (Spa) Agritubel
35 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
36 Daniel Becke (Ger) Team Milram
37 Bernard Kohl (Aut) T-Mobile Team
38 Luigi Sestili (Ita) Naturino-Sapore di Mare 11.59
39 Steffen Weigold (Ger) Team Lamonta
40 Björn Schröder (Ger) Team Milram
41 Thomas Brozyna (Pol) Intel-Action
42 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
43 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques 20.13
44 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques 25.06
45 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques
46 Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques
47 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques
48 Marcus Lewandowski (Pol) Intel-Action
49 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel-Action
50 Tobias Schleifring (Ger) Notebooksbilliger:de
51 Marco Kiritschenko (Ger) Notebooksbilliger:de
52 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
53 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
54 Slawomir Kohut (Pol) Miche
55 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
56 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
57 Bo Hamburger (Den) Miche
58 Seweryn Kohut (Pol) Miche
59 Werner Riebenbauer (Aut) Team Voralberg-Volksbank
60 Harald Morscher (Aut) Team Voralberg-Volksbank
61 Antonio Quadranti (Ita) Naturino-Sapore di Mare
62 Pasquale Muto (Ita) Miche
63 Antonio D'Aniello (Ita) Miche
64 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax-Salmilano
65 Mauro Gerosa (Ita) Miche
66 Cristiano Salerno (Ita) Tenax-Salmilano
67 Marcus Weinberg (Ger) Notebooksbilliger:de
68 Rigoberto Uran (Col) Tenax-Salmilano
69 Julian Rammler (Ger) Notebooksbilliger:de
70 Gerald Ciolek (Ger) Wiesenhof-Akud
71 Artur Gajek (Ger) Wiesenhof-Akud
72 Gregor Willwohl (Ger) Wiesenhof-Akud
73 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
74 Stefan Heiny (Ger) Team Lamonta
75 Felix Odebrecht (Ger) Wiesenhof-Akud
76 Søren Petersen (Den) Team Lamonta
77 Alexander Gut (Ger) Team Lamonta
78 Andre Korff (Ger) T-Mobile Team
79 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
80 Erik Hoffmann (Nam) Team Lamonta
81 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
82 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
83 Jens Mouris (Ned) Regiostrom-Senges
84 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
85 Konstantin Schubert (Ger) Regiostrom-Senges
86 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
87 Emanuele Rizza (Ita) Naturino-Sapore di Mare
88 Gerrit Glomser (Aut) Team Voralberg-Volksbank
89 Patrik Riedesser (Aut) Team Voralberg-Volksbank
90 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
91 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
92 Joshua Collingwood (Aus) Regiostrom-Senges
93 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
94 Anto Fischer Murilo (Bra) Naturino-Sapore di Mare
95 Martin Mares (Cze) Naturino-Sapore di Mare
96 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team
97 Matti Breschel (Den) Team CSC
98 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
99 Christian Müller (Ger) Team CSC

Samlet stilling efter 2. etape
1 Gerhard Trampusch (Aut) Wiesenhof-Akud 9.47.27
2 Massimo Codol (Ita) Tenax-Salmilano 0.08
3 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 0.10
4 Stefan Cohnen (Ned) Naturino-Sapore di Mare 0.11
5 Alberto Martinez (USA) Agritubel 0.13
6 Maint Berkenbosch (Ned) Regiostrom-Senges 0.14
7 Mariusz Witecki (Pol) Intel-Action
8 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
9 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Voralberg-Volksbank 0.17
10 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.27
11 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques 0.31
12 Marcel Sieberg (Ger) Wiesenhof-Akud 0.32
13 Daniel Becke (Ger) Team Milram 0.38
14 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 0.40
15 Elnathan Heizmann (Ger) Regiostrom-Senges
16 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax-Salmilano
17 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
18 Jacob Piil (Den) Team CSC
19 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel-Action
20 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques
21 Micula Dematteis (Ita) Tenax-Salmilano
22 Markus Eichler (Ger) Regiostrom-Senges
23 Aivarus Baranauskas (Ltu) Agritubel
24 Eddy Ratti (Ita) Naturino-Sapore di Mare
25 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
26 Robert Retschke (Ger) Wiesenhof-Akud
27 Andreas Matzbacher (Aut) Team Voralberg-Volksbank
28 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
29 Bartosz Huzarski (Pol) Intel-Action
30 Luke Roberts (Aus) Team CSC
31 Brian Vandborg (Den) Team CSC

32 Hannes Blank (Ger) Team Lamonta
33 Bernard Kohl (Aut) T-Mobile Team
34 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
35 Patrick Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
36 Christ Girschweiler (Swi) Team Voralberg-Volksbank 1.37
37 Manuel Calvente Gorbas (Spa) Agritubel
38 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 12.12
39 Björn Schröder (Ger) Team Milram
40 Steffen Weigold (Ger) Team Lamonta 12.13
41 Thomas Brozyna (Pol) Intel-Action
42 Luigi Sestili (Ita) Naturino-Sapore di Mare 13.10
43 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques 21.13
44 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 25.13
45 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 25.15
46 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques 25.19
47 Werner Riebenbauer (Aut) Team Voralberg-Volksbank
48 Mauro Gerosa (Ita) Miche
49 Stefan Heiny (Ger) Team Lamonta
50 Andre Korff (Ger) T-Mobile Team
51 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel-Action 25.20
52 Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques
53 Gerald Ciolek (Ger) Wiesenhof-Akud
54 Gregor Willwohl (Ger) Wiesenhof-Akud
55 Jens Mouris (Ned) Regiostrom-Senges
56 Harald Morscher (Aut) Team Voralberg-Volksbank
57 Rigoberto Uran (Col) Tenax-Salmilano
58 Anto Fischer Murilo (Bra) Naturino-Sapore di Mare
59 Bo Hamburger (Den) Miche
60 Emanuele Rizza (Ita) Naturino-Sapore di Mare
61 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
62 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
63 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
64 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax-Salmilano
65 Cristiano Salerno (Ita) Tenax-Salmilano
66 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
67 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC

68 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
69 Matti Breschel (Den) Team CSC
70 Erik Hoffmann (Nam) Team Lamonta
71 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
72 Konstantin Schubert (Ger) Regiostrom-Senges
73 Joshua Collingwood (Aus) Regiostrom-Senges
74 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
75 Martin Mares (Cze) Naturino-Sapore di Mare
76 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques 26.06
77 Patrik Riedesser (Aut) Team Voralberg-Volksbank 26.16
78 Slawomir Kohut (Pol) Miche 26.17
79 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
80 Antonio Quadranti (Ita) Naturino-Sapore di Mare
81 Pasquale Muto (Ita) Miche
82 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
83 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
84 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team
85 Christian Müller (Ger) Team CSC 28.01
86 Seweryn Kohut (Pol) Miche 28.15
87 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques 28.57
88 Marco Kiritschenko (Ger) Notebooksbilliger:de
89 Antonio D'Aniello (Ita) Miche
90 Artur Gajek (Ger) Wiesenhof-Akud
91 Alexander Gut (Ger) Team Lamonta
92 Søren Petersen (Den) Team Lamonta
93 Marcus Lewandowski (Pol) Intel-Action 30.10
94 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 30.14
95 Gerrit Glomser (Aut) Team Voralberg-Volksbank 30.16
96 Julian Rammler (Ger) Notebooksbilliger:de 34.45
97 Felix Odebrecht (Ger) Wiesenhof-Akud
98 Tobias Schleifring (Ger) Notebooksbilliger:de 35.51
99 Marcus Weinberg (Ger) Notebooksbilliger:de
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger