Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Lars Bak tæt på førertrøjen, men styrtede

Lars Bak tæt på førertrøjen, men styrtede

12. maj 2007 17:360

Annonce

På 5. etape af etape 4 jours de Dunkerque lignede det længe en samlet føring til danske Lars Bak. Men et styrt 15 km før mål ødelægge danskerens forhåbninger. Det udbrud, som Lars Bak var en del af, holdte til mål, og hvis danskeren havde siddet med i gruppen, så havde han overtaget førertrøjen.

I stedet blev etapen vundet af Mathieu Ladagnous. I den samlede stillinger overtager Dominique Cornu førertrøjen foran dagens etapevinder Mathieu Ladagnous.

Resultat af 5. etape
1 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 4.33.31 (38.54 km/h)
2 Baden Cooke - Canyon.com
3 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
4 Mathieu Drujon - Auber
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
6 Dominique Cornu - Predictor - Lotto
7 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
8 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 0.14
9 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano
10 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.27
11 Lars Ytting Bak - Team CSC
12 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
13 Guillaume Levarlet - Auber 0.33
14 Bert Roesems - Predictor - Lotto 0.35
15 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
16 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.26
17 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.56
18 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2.07
19 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.08
20 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
21 Sebastian Siedler - Team Milram 8.32
22 Christian Murro - Tenax Salmilano
23 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
24 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
25 Gorik Gardeyn - Canyon.com
26 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
27 Evgeniy Sladkov - Astana
28 Geert Steurs - Predictor - Lotto
29 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed
30 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
31 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
32 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
33 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
34 Erik Zabel - Team Milram
35 William Bonnet - Crédit Agricole
36 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle
37 Matthé Pronk - Canyon.com
38 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
39 Nicolas Jalabert - Agritubel
40 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC
41 Paul Martens - Skil - Shimano
42 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
43 Aivaras Baranauskas - Agritubel 8.37
44 Mickael Delage - Française des Jeux
45 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
46 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
47 Anders Lund - Team CSC
48 Roger Hammond - T-Mobile Team
49 Scott Davis - T-Mobile Team
50 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
51 Christophe Mengin - Française des Jeux
52 Nicolas Vogondy - Agritubel
53 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic 8.40
54 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
55 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
56 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
57 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed 8.42
58 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8.43
59 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux
60 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
61 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
61 Thierry Marichal - Française des Jeux
63 Pierre Rolland - Crédit Agricole
64 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 9.28
65 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 11.37
66 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
67 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux
68 Mark Cavendish - T-Mobile Team
69 Enrico Poitschke - Team Milram
70 Allan Johansen - Team CSC
71 Wim De Vocht - Predictor - Lotto
72 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle
73 David Navas Chica - AG2r Prévoyance
74 Jakob Piil - T-Mobile Team
75 Volodymyr Dyudya - Team Milram
76 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle
77 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
78 Carlo Scognamiglio - Team Milram 11.43
79 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.07
80 René Haselbacher - Astana 13.43
81 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 17.12
82 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
83 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
84 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
85 Aart Vierhouten - Skil - Shimano
86 Steve Chainel - Auber
87 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
88 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
89 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
90 Rony Martias - Bouygues Telecom
91 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
92 Christophe Laurent - Crédit Agricole
93 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
94 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
95 Erwin Thijs - Canyon.com
96 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
97 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt
98 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99 Florian Morizot - Auber
100 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
101 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
102 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
103 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
104 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
105 Hans Dekkers - Agritubel
106 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
107 Niki Terpstra - Team Milram
108 Mark Renshaw - Crédit Agricole
109 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
110 Tom Steels - Predictor - Lotto
111 Matthew Goss - Team CSC
112 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed
113 Christian Müller - Skil - Shimano
114 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic
115 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano
116 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
117 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
118 Johan Lindgren - Française des Jeux
119 Eric Baumann - T-Mobile Team
120 Jean Mespoulède - Auber
121 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano
122 Sébastien Joly - Française des Jeux
123 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
124 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
125 Alexey Kolessov - Astana
126 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
127 André Korff - T-Mobile Team
128 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
129 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
130 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
131 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle
132 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed
133 Jeremie Galland - Auber
134 Markus Eichler - Canyon.com
135 Troels Ronning Vinther - Canyon.com 17.35
136 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 17.39

Udgået på dagens etape
DNF Daniel Navarro Garcia - Astana
DNF Sergey Kolesnikov - Canyon.com
DNF Jeremy Hunt - Canyon.com
DNF Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
DNF Stephan Schreck - T-Mobile Team
DNF Linas Balciunas - Agritubel
DNF Cédric Hervé - Agritubel
DNF Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
DNF Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
DNF Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
DNF Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
DNF Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt
DNF Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
DNF Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano
DNF Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole
DNF Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
DNS Julien Mazet - Astana
DNS Bradley McGee - Française des Jeux
DNS Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic
DNS Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed

Samlet stilling efter 5. etape
1 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 18.20.56
2 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
3 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 0.09
4 Baden Cooke - Canyon.com 0.17
5 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 0.20
6 Lars Ytting Bak - Team CSC 0.22
7 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 0.27
8 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.27
9 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.19
10 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 2.55
11 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 4.18
12 William Bonnet - Crédit Agricole 8.02
13 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 8.28
14 Sebastian Siedler - Team Milram 8.42
15 Roger Hammond - T-Mobile Team 8.50
16 Nicolas Jalabert - Agritubel 8.59
17 Mickael Delage - Française des Jeux 9.02
18 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 9.04
19 Geert Steurs - Predictor - Lotto 9.11
20 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.05
21 Christian Murro - Tenax Salmilano 12.55
22 Aivaras Baranauskas - Agritubel 13.10
23 Christophe Mengin - Française des Jeux 13.15
24 Anders Lund - Team CSC 14.24
25 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 16.52
26 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 17.20
27 Matthew Goss - Team CSC 17.25
28 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.50
29 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26.59
30 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 34.06
31 Johan Lindgren - Française des Jeux 34.09
32 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 34.15
33 Mathieu Drujon - Auber 34.17
34 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 38.18
35 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 38.31
36 Bert Roesems - Predictor - Lotto 38.36
37 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 39.18
38 Chris Anker Sørensen - Team CSC 39.21
39 Guillaume Levarlet - Auber 39.44
40 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 40.42
41 Paul Martens - Skil - Shimano 42.41
42 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 42.49
43 Gorik Gardeyn - Canyon.com 43.11
44 Scott Davis - T-Mobile Team 43.16
45 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 43.36
46 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 44.58
47 Mark Cavendish - T-Mobile Team 45.34
48 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 45.59
49 Enrico Poitschke - Team Milram 46.05
50 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 46.29
51 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 46.50
52 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed 46.55
53 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 47.00
54 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic 47.03
55 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic 47.06
56 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 47.08
57 Nicolas Vogondy - Agritubel
58 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 47.13
59 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47.15
60 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 47.21
61 Erik Zabel - Team Milram 47.22
62 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 47.25
63 Matthé Pronk - Canyon.com 47.26
64 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
65 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
66 Pierre Rolland - Crédit Agricole 47.28
67 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 47.30
68 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner 47.34
69 Thierry Marichal - Française des Jeux 47.38
70 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 47.40
71 René Haselbacher - Astana 47.46
72 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed 47.49
73 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 48.01
74 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 48.10
75 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux 48.17
76 Volodymyr Dyudya - Team Milram 49.52
77 Allan Johansen - Team CSC 49.55
78 David Navas Chica - AG2r Prévoyance 50.01
79 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle 50.03
80 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner 50.25
81 Carlo Scognamiglio - Team Milram 50.47
82 Wim De Vocht - Predictor - Lotto 50.50
83 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux 51.00
84 Rony Martias - Bouygues Telecom 51.27
85 Tom Steels - Predictor - Lotto 51.56
86 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 51.59
87 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 52.02
88 Niki Terpstra - Team Milram 55.11
89 Mark Renshaw - Crédit Agricole 55.25
90 Markus Eichler - Canyon.com 55.26
91 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 55.29
92 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 55.37
93 Sébastien Joly - Française des Jeux 55.38
94 Christian Müller - Skil - Shimano 55.39
95 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 55.42
96 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
97 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 55.48
98 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 55.49
99 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
100 Hans Dekkers - Agritubel 55.53
101 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle 55.54
102 Eric Baumann - T-Mobile Team 55.56
103 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
104 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 55.57
105 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 55.59
106 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
107 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 56.00
108 Alexey Kolessov - Astana 56.03
109 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 56.08
110 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed 56.09
111 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux 56.12
112 Florian Morizot - Auber 56.13
113 Steve Chainel - Auber 56.15
114 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 56.23
115 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 56.27
116 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 56.30
117 Erwin Thijs - Canyon.com 56.33
118 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 56.35
119 Jean Mespoulède - Auber 56.42
120 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 56.52
121 Jeremie Galland - Auber 56.53
122 André Korff - T-Mobile Team 56.57
123 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed
124 Troels Ronning Vinther - Canyon.com 57.03
125 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 57.09
126 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 57.18
127 Evgeniy Sladkov - Astana 59.01
128 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 59.33
129 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 59.50
130 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole 1.00.16
131 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 1.00.32
132 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1.00.46
133 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 1.01.35
134 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team 1.03.52
135 Jakob Piil - T-Mobile Team 1.08.50
136 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 1.10.06

Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Mark Cavendish - T-Mobile Team 37 pts
2 Sebastian Siedler - Team Milram 37
3 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 35
4 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 29
5 Baden Cooke - Canyon.com 29
6 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 26
7 Matthew Goss - Team CSC 24
8 Mathieu Drujon - Auber 24
9 Roger Hammond - T-Mobile Team 20
10 William Bonnet - Crédit Agricole 19
11 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 19
12 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17
13 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 16
14 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 15
15 Christian Murro - Tenax Salmilano 15
16 Mickael Delage - Française des Jeux 14
17 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 13
18 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
19 René Haselbacher - Astana 12
20 Bert Roesems - Predictor - Lotto 10
21 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10
22 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 10
23 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 10
24 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 10
25 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 9
26 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 9
27 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 8
28 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 8
29 Jeremie Galland - Auber 8
30 Lars Ytting Bak - Team CSC 7
31 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 7
32 Hans Dekkers - Agritubel 7
33 Nicolas Jalabert - Agritubel 6
34 Chris Anker Sørensen - Team CSC 6
35 Erik Zabel - Team Milram 5
36 Rony Martias - Bouygues Telecom 5
37 Niki Terpstra - Team Milram 4
38 Aivaras Baranauskas - Agritubel 3
39 Guillaume Levarlet - Auber 3
40 Enrico Poitschke - Team Milram 3
41 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 2
42 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1
43 Volodymyr Dyudya - Team Milram 1
44 Allan Johansen - Team CSC 1

Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Bert Roesems - Predictor - Lotto 12 pts
2 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 12
3 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 9
4 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 6
5 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 6
6 Niki Terpstra - Team Milram 4
7 Mickael Delage - Française des Jeux 3
8 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 3
9 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 3
10 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 2
11 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
12 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1
13 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 1
14 Christian Murro - Tenax Salmilano 1
15 Aivaras Baranauskas - Agritubel 1
16 Christophe Mengin - Française des Jeux 1
17 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1
18 Guillaume Levarlet - Auber 1
19 René Haselbacher - Astana 1
20 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1

Ungdomskonkurrencen efter 5. etape
1 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 18.20.56
2 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
3 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.19
4 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 2.55
5 William Bonnet - Crédit Agricole 8.02
6 Mickael Delage - Française des Jeux 9.02
7 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 9.04
8 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.05
9 Anders Lund - Team CSC 14.24
10 Matthew Goss - Team CSC 17.25
11 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 34.06
12 Johan Lindgren - Française des Jeux 34.09
13 Mathieu Drujon - Auber 34.17
14 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 38.31
15 Chris Anker Sørensen - Team CSC 39.21
16 Guillaume Levarlet - Auber 39.44
17 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 40.42
18 Paul Martens - Skil - Shimano 42.41
19 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 42.49
20 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 43.36
21 Mark Cavendish - T-Mobile Team 45.34
22 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 45.59
23 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 46.29
24 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 46.50
25 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 47.13
26 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 47.26
27 Pierre Rolland - Crédit Agricole 47.28
28 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed 47.49
29 Volodymyr Dyudya - Team Milram 49.52
30 Carlo Scognamiglio - Team Milram 50.47
31 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 52.02
32 Niki Terpstra - Team Milram 55.11
33 Mark Renshaw - Crédit Agricole 55.25
34 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 55.37
35 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 55.42
36 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
37 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 55.49
38 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
39 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 55.59
40 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
41 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 56.00
42 Alexey Kolessov - Astana 56.03
43 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 56.08
44 Florian Morizot - Auber 56.13
45 Steve Chainel - Auber 56.15
46 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 56.27
47 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 56.35
48 Jeremie Galland - Auber 56.53
49 Troels Ronning Vinther - Canyon.com 57.03
50 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 57.09
51 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 57.18
52 Evgeniy Sladkov - Astana 59.01
53 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 59.33
54 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 59.50
55 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 1.00.32
56 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 1.10.06

Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Team CSC 55.12.25
2 Française des Jeux 7.56
3 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 13.23
4 Crédit Agricole 15.59
5 Quickstep-Innergetic 17.36
6 Predictor-Lotto 25.07
7 Bouygues Telecom 29.33
8 Skil-Shimano 33.51
9 Agritubel 48.18
10 T-Mobile Team 51.15
11 CANYON.COM 1.20.14
12 Team Milram 1.31.15
13 Roubaix Lille Metropole 1.31.44
14 Bretagne-Armor Lux 1.36.25
15 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.44.04
16 Tenax Salmilano 1.46.38
17 Auber 93 1.59.44
18 DFL-Cyclingnews-Litespeed 2.11.49
19 Team Wiesenhof Felt
20 Landbouwkrediet-Tönissteiner 2.12.39
21 Team Slipstream powered by Chipotle 2.17.03
22 Astana 2.21.08

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR