Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Lasse Norman på tredjeplads inden OL-finale

Lasse Norman på tredjeplads inden OL-finale

15. august 2016 21:26Foto: Simon Wilkinson/SWpix.com

Inden det afsluttende pointløb er Lasse Norman kommet op på tredjepladsen ved OL i omnium.

Den flyvende omgang gav fjerdebedste ti til Lasse Norman, der så er nummer tre samlet inden sidste afdeling af omnium.

 

Norman kørte de 250 meter på Rios cykelbane i tiden 12,832 sekunder, det var en lille smule langsommere end Mark Cavendish, der blev treer med 12,793 sekunder. New Zealands Dylan Kennett vandt endnu en afdeling med tiden 12,506, mens Viviani konsoliderede sin føring med en andenplads i tiden 12,660.

 

Tre af medaljekandidaterne - Thomas Boudat, Fernando Gaviria og Roger Kluge - blev henholdsvis nummer ni, ti og 11 og satte dermed yderligere point til.

 

Samlet status

Således rykker Lasse Norman op på tredjepladsen, men er langt fra sikker på at slutte i top 3. Boudat og Kennett er blot to point efter Norman og har kun otte point ned til Glenn O'Shea, 12 til Gaviria og 18 til Kluge.

 

Opad i tabellen er Viviani ganske godt i front med 16 point ned til Mark Cavendish på andenpladsen, mens han har 26 point ned til Norman.

 

Meget kan dog ændre sig i pointløbet, som er sidste afdeling. Rytterne skal køre hele 40 km og kan score 20 point for en vunden omgang. Derudover er der 16 spurter med 5, 3, 2 og 1 point til top 4.

 

Samlet stilling efter 5 afdelinger

1 Elia Viviani - Italien 178
2 Mark Cavendish - Storbritannien 162
3 Lasse Norman Hansen - Danmark 152
4 Thomas Boudat - Frankrig 150
4 Dylan Kennett - New Zealand 150
6 Glenn O'Shea - Australien 144
7 Fernando Gaviria - Colombia 140
8 Roger Kluge - Tyskland 134
9 Chun Wing Leung - Hong Kong 104
9 Artyom Zakharov - Kasakhstan 104
9 Tim Veldt - Holland 104
12 Gael Suter - Schweiz 94
13 Gideoni Monteiro - Brasilien 90
14 Sanghoon Park - Sydkorea 88
15 Bobby Lea - USA 86
16 Kazushige Kuboki - Japan 80
17 Ignacio Prado - Mexico 70
DNF Jasper De Buyst - Belgien

 

Scratch (1. afdeling)

1 Lasse Norman Hansen - Danmark 40
2 Roger Kluge - Tyskland 38
 

1 omgang efter

3 Thomas Boudat - Frankrig 36
4 Glenn O'Shea - Australien 34
5 Dylan Kennett - New Zealand 32
6 Mark Cavendish - Storbritannien 30
7 Elia Viviani - Italien 28
8 Fernando Gaviria - Colombia 26
9 Sanghoon Park - Sydkorea 24
10 Artyom Zakharov - Kasakhstan 22
11 Chun Wing Leung - Hong Kong 20
12 Kazushige Kuboki - Japan 18
13 Ignacio Prado - Mexico 16
14 Gideoni Monteiro - Brasilien 14
15 Gael Suter - Schweiz 12
16 Tim Veldt - Holland 10
17 Bobby Lea - USA 8
18 Jasper De Buyst - Belgien 6

 

4000 meter individuelt forfølgelsesløb (2. afdeling)
1 Lasse Norman Hansen - Danmark 4.14,982 - 40
2 Mark Cavendish - Storbritannien 4.16,878 - 38
3 Elia Viviani - Italien 4.17,453 - 36
4 Roger Kluge - Tyskland 4.18,907 - 34
5 Thomas Boudat - Frankrig 4.19,918 - 32
6 Dylan Kennett - New Zealand 4.20,180 - 30
7 Tim Veldt - Holland 4.22,856 - 28
8 Bobby Lea - USA 4.23,942 - 26
9 Gideoni Monteiro - Brasilien 4.25,808 - 24
10 Fernando Gaviria - Colombia 4.26,649 - 22
11 Glenn O'Shea - Australien 4.28,350 - 20
12 Sanghoon Park - Sydkorea 4.29,079 - 18
13 Chun Wing Leung - Hong Kong 4.29,162 - 16
14 Ignacio Prado - Mexico 4.29,396 - 14
15 Artyom Zakharov - Kasakhstan 4.32,503 - 12
16 Jasper De Buyst - Belgien 4.36,246 - 10
17 Gael Suter - Schweiz 4.36,674 - 8
18 Kazushige Kuboki - Japan 4.39,889 - 6

 

Udskilningsløb (3. afdeling)
1 Elia Viviani - Italien 40
2 Thomas Boudat - Frankrig 38
3 Fernando Gaviria - Colombia 36
4 Kazushige Kuboki - Japan 34
5 Artyom Zakharov - Kasakhstan 32
6 Gideoni Monteiro - Brasilien 30
7 Mark Cavendish - Storbritannien 28
8 Gael Suter - Schweiz 26
9 Ignacio Prado - Mexico 24
10 Glenn O'Shea - Australien 22
11 Bobby Lea - USA 20
12 Roger Kluge - Tyskland 18
13 Chun Wing Leung - Hong Kong 16
14 Sanghoon Park - Sydkorea 14
15 Jasper De Buyst - Belgien 12
16 Tim Veldt - Holland 10
17 Dylan Kennett - New Zealand 8
18 Lasse Norman Hansen - Danmark 6

 

1000 meter på tid (4. afdeling)
1 Dylan Kennett - New Zealand 1.00,923 - 40
2 Glenn O'Shea - Australien 1.02,322 - 38
3 Elia Viviani - Italien 1.02,338 - 36
4 Fernando Gaviria - Colombia 1.02,469 - 34
5 Lasse Norman Hansen - Danmark 1.02,538 - 32
6 Mark Cavendish - Storbritannien 1.02,868 - 30
7 Tim Veldt - Holland 1.03,464 - 28
8 Chun Wing Leung - Hong Kong 1.03,730 - 26
9 Roger Kluge - Tyskland 1.03,797 - 24
10 Artyom Zakharov - Kasakhstan 1.03,941 - 22
11 Thomas Boudat - Frankrig 1.04,227 - 20
12 Sanghoon Park - Sydkorea 1.04,231 - 18
13 Gael Suter - Schweiz 1.04,433 - 16
14 Bobby Lea - USA 1.05,339 - 14
15 Kazushige Kuboki - Japan 1.05,498 - 12
16 Gideoni Monteiro - Brasilien 1.05,505 - 10
17 Ignacio Prado - Mexico 1.05,839 - 8
DNS Jasper De Buyst - Belgien

 

Flyvende omgang (5. afdeling)

1 Dylan Kennett - New Zealand 12,506 - 40
2 Elia Viviani - Italien 12,660 - 38
3 Mark Cavendish - Storbritannien 12,793 - 36
4 Lasse Norman Hansen - Danmark 12,832 - 34
5 Gael Suter - Schweiz 12,981 - 32
6 Glenn O'Shea - Australien 13,053 - 30
7 Tim Veldt - Holland 13,170 - 28
8 Chun Wing Leung - Hong Kong 13,265 - 26
9 Thomas Boudat - Frankrig 13,272 - 24
10 Fernando Gaviria - Colombia 13,273 - 22
11 Roger Kluge - Tyskland 13,332 - 20
12 Bobby Lea - USA 13,416 - 18
13 Artyom Zakharov - Kasakhstan 13,446 - 16
14 Sanghoon Park - Sydkorea 13,489 - 14
15 Gideoni Monteiro - Brasilien 13,569 - 12
16 Kazushige Kuboki - Japan 13,587 - 10
17 Ignacio Prado - Mexico 14,046 - 8

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Race Torquay(1.1) 30/01

Trofeo Felanitx, Ses Sali...(1.1) 30/01

Trofeo Andratx Lloseta(1.1) 31/01

Cadel Evans Great Ocean R...(1.WWT) 01/02

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 01/02

Cadel Evans Great Ocean R...(1.UWT) 02/02

Grand Prix Cycliste la Ma...(1.1) 02/02

Trofeo Palma(1.1) 02/02

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger