Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Leif Hoste dobbelt vinder i Panne

Leif Hoste dobbelt vinder i Panne

30. marts 2006 17:380

Annonce

Leif Hoste viste i eftermiddagens enkeltstart storform. Han slog sine Discovery holdkammerater, Hincapie og Devolder, i kampen mod uret på de 12,2 kilometer. Bernhard Eisel, som førte inden enkeltstarten, kørte flot, men han kunne ikke holde Hoste væk og måtte dermed nøjes med en samlet andenplads.

En af favoritterne til etape sejren, Luis Leon Sanchez, startede fremragende og lå til at få bedste mellemtid, men punkterede så og mistede fuldstændig rytmen, Han kom dog i mål på en syvendeplads og sluttede som treer samlet.

Resultat af etape 3b
1 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 14.17.99 (48.2 km/h)
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.14
3 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.18
4 Sebastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 0.27
5 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 0.30
6 Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.34
7 Luis Leos Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
8 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
9 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.com 0.39
10 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 0.41
11 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.43
12 Marc Wauters (Bel) Rabobank 0.47
13 Jan Boven (Ned) Rabobank 0.51
14 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.52
15 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.57
16 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
17 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 0.58
18 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 0.59
19 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1.01
20 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.03
21 Daniele Colli (Ita) Liquigas 1.06
22 Dmitriy Muravyev (Kaz) Jartazi-7Mobile
23 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 1.09
24 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 1.10
25 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1.12
26 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1.15
27 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team
28 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.16
29 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
30 Marco Milesi (Ita) Liquigas
31 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.18
32 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 1.19
33 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
34 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 1.21
35 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.23
36 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.26
37 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.29
38 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.31
39 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
40 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
41 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 1.33
42 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.34
43 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.35
44 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 1.37
45 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.38
46 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
47 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi-7Mobile 1.42
48 Jurgen Van Loocke (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1.43
49 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
50 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.44
51 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
52 Diego Caccia (Ita) Barloworld 1.45
53 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 1.47
54 Graeme Brown (Aus) Rabobank 1.48
55 Frederic Finot (Fra) Française des Jeux 1.49
56 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
57 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 1.50
58 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 1.52
59 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
60 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.54
61 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
62 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
63 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1.55
64 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.57
65 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 1.58
66 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.59
67 Peter Ronsse (Bel) Jartazi-7Mobile
68 Michael Blanchy (Bel) Jartazi-7Mobile
69 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 2.01
70 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 2.04
71 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R. 2.05
72 Jens Renders (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.06
73 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
74 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.07
75 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
76 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
77 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.11
78 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.13
79 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 2.14
80 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R. 2.18
81 Marco Righetto (Ita) Liquigas
82 Angel Castresana Del Val (Spa) Unibet.com 2.21
83 Robby Meul (Bel) Jartazi-7Mobile 2.30
84 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
85 Christo Girschweider (Swi) Team Vorarlberg 2.31
86 Enrico Degano (Ita) Barloworld
87 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 2.41
88 Werner Van Zimmeren (Ned) Flanders 2.43
89 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
90 Alirio Perez Arango (Col) Team Tenax Salmilano 2.45
91 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux 2.47
92 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
93 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 2.49
94 Giosue Bonomi (Ita) Barloworld 3.00
95 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano 3.02
96 David McPartland (Aus) Team Tenax Salmilano 3.03
97 Werner Van Zandbeek (Ned) Flanders 3.06
98 Felix Odebrecht (Ger) Team Wiesenhof Akud 3.19
99 Christian Lener (Aut) Team Vorarlberg 3.21
100 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud 3.24
101 Denis Flahaut (Fra) Flanders 3.30

Samlet slutstilling
1 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 13.17.03
2 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 0.30
3 Luis Leos Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.05
4 Sebastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.08
5 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.25
6 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 1.34
7 Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.45
8 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.52
9 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 2.15
10 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 2.35
11 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 2.42
12 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 2.44
13 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 2.49
14 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
15 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.50
16 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 2.59
17 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 3.31
18 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 3.32
19 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.54
20 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.55
21 Dmitriy Muravyev (Kaz) Jartazi-7Mobile 4.08
22 Marco Milesi (Ita) Liquigas 4.41
23 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 4.49
24 Michael Blanchy (Bel) Jartazi-7Mobile 5.01
25 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 5.46
26 Alirio Perez Arango (Col) Team Tenax Salmilano 6.10
27 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi-7Mobile 10.31
28 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 12.09
29 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 15.21
30 Robby Meul (Bel) Jartazi-7Mobile 16.50
31 Jan Boven (Ned) Rabobank 21.16
32 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 21.17
33 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 21.28
34 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 21.29
35 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 21.34
36 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 21.37
37 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 21.41
38 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 21.54
39 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 21.56
40 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 21.58
41 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 21.59
42 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 22.01
43 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 22.03
44 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 22.05
45 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
46 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 22.09
47 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 22.12
48 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 22.13
49 Giosue Bonomi (Ita) Barloworld
50 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 22.15
51 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 22.17
52 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 22.24
53 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
54 Jens Renders (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 22.31
55 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano 22.32
56 Angel Castresana Del Val (Spa) Unibet.com 22.38
57 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux 22.49
58 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
59 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano 23.00
60 David McPartland (Aus) Team Tenax Salmilano 23.20
61 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R. 23.21
62 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 26.40
63 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 27.02
64 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 27.06
65 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 27.14
66 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 27.29
67 Jurgen Van Loocke (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 27.41
68 Enrico Degano (Ita) Barloworld 30.20
69 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 32.52
70 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 33.12
71 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 33.23
72 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 34.33
73 Marc Wauters (Bel) Rabobank 37.00
74 Daniele Colli (Ita) Liquigas 37.34
75 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 38.07
76 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 38.26
77 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.com 38.32
78 Graeme Brown (Aus) Rabobank 39.18
79 Frederic Finot (Fra) Française des Jeux 39.42
80 Peter Ronsse (Bel) Jartazi-7Mobile 40.45
81 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com 43.23
82 Diego Caccia (Ita) Barloworld 43.25
83 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud 45.04
84 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 52.57
85 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R. 53.33
86 Christo Girschweider (Swi) Team Vorarlberg 53.59
87 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 54.39
88 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 54.40
89 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 55.18
90 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 55.42
91 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 55.45
92 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 55.55
93 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
94 Marco Righetto (Ita) Liquigas 55.59
95 Werner Van Zimmeren (Ned) Flanders 56.24
96 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
97 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 56.30
98 Werner Van Zandbeek (Ned) Flanders 56.47
99 Felix Odebrecht (Ger) Team Wiesenhof Akud 57.00
100 Christian Lener (Aut) Team Vorarlberg 57.02
101 Denis Flahaut (Fra) Flanders 57.11

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR