Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Leipheimer vandt - Voigt i gult - opd.

Leipheimer vandt - Voigt i gult - opd.

06. august 2006 15:280
Sidste års samlede vinder af Tyskland Rundt, Levi Leipheimer (Gerolsteiner), vandt dette års første bjergetape, da han tog sejren på 5. etape.

Team CSCs Jens Voigt kom i mål lige efter amerikaneren og tog derved løbets førertrøje. I det hele taget var det en rigtig god dag for det danske Pro Tour mandskab, der fik Inigo Cuesta og Andy Schleck i mål som nummer syv og otte.

Etapen var præget af meget regn, hvilket fik arrangørerne til at afkorte etapen, således at rytterne ikke skulle op af den udenfor kategori-stigningen Kühtal Passhöhe.

"Jeg mener det var det rigtige at gøre fordi man kunne se hvor koldt og vådt der er og vi skulle have været helt oppe i 2000 meter og det mener jeg ville have været farligt. Det var helt sikkert det rigtige at gøre og det blev til et godt løb," sagde dagens etapevinder Levi Leipheimer efter etapen, der måske kan blive den sidste for hans nuværende Gerolsteiner mandskab, da han næste år skifter til Discovery Channel.

"Jeg vil altid komme tilbage til Tyskland Rundt. Jeg mener det er godt løb," forsikrede han dog til tysk TV.

Rytterne lagde da også roligt ud på dagens etape. Først efter 23 km. kom dagens første rigtig seriøse udbrud af sted, og det er faktisk starten på dannelsen af en over 20 mand stor udbrydergruppe. Til trods for at flere ryttere som Bobby Julich og Stefan Schumacher lader sig tilbage til feltet, så bliver gruppen jagtet ind af feltet, der er samlet efter 63 km.

Efter 82 km. kommer Bodrogi (Credit Agricole), Knees (Milram), Boven (Rabobank), Rosseler, De Weert (Quick Step-Innergetic), og Fornaciari (Lampre-Fondital) væk fra feltet. Gruppen får dog aldrig mere end to minutters forspring til feltet, hvor flere mandskaber tydeligvis har ambitioner om at hente en sejr på dagens etape.

Rosseler vælger at angribe på en ikke kategoriseret stigning med 24 km. til mål og han får lov at køre væk, da ingen synes i stand til at svare. Den belgiske rytter havde dog ingen mulighed for at holde hjem på den afsluttende kategori 1-stigning, med stigningsprocenter helt oppe på 17%. Det stod også hurtigt klart, at Erik Zabel ikke ville kunne forsvare sin førertrøje og han må som en af de første slippe feltet på stigningen.

Til gengæld viste Team CSC stor styrke og holdet sætter sig straks fra starten af stigningen frem med Andy Schleck og Inigo Cuesta. De to rytteres tempo splitter hurtigt feltet. Da stigningsprocenterne for alvor begynder at melde sig angriber Lampre-Fonditals Evgeni Petrov. Efter en længere jagt af Team CSC rytterne bliver Petrov dog hentet igen, men ingen fra det danske mandskab kan umiddelbart svare da Andrei Kaschechkin (Astana) angriber et par kilometer fra toppen. En hårdt kæmpende Jens Voigt mister dog aldrig mere end 5-10 sekunder til den kasakhiske rytter, der hurtigt får følgeskab af italienske Leonardo Piepoli (Saunier Duval-Prodir) og Levi Leipheimer (Gerolsteiner).

Voigt er bare ni sekunder efter på toppen og ser ud til at kunne lukke hullet på den korte tre kilometer lange nedkørsel til mål. Kort før den tyske rytter når frem køre Leipheimer dog væk fra sine to forfølgere og formår lige akkurat at holde forspringet frem til mål, mens Jens Voigt sammen med Bruseghin kommer i mål med Kaschechkin og Piepoli bare to sekunder efter. Indehaveren af ungdomstrøjen Vladimir Gusev er dog yderligere 15 sekunder efter og det er lige akkurat nok til at Jens Voigt kan overtage førertrøjen i løbet.


Resultat af 5. etape
1 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 3.44.20
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.03
3 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
4 Jens Voigt (Ger) Team CSC
5 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
6 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.17
7 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.29
8 Andy Schleck (Lux) Team CSC 0.36

9 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
10 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.52
12 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1.08
13 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
14 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.16
16 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
17 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
18 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
19 Andrea Noe (Ita) Liquigas
20 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
22 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
24 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1.34
25 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
26 Francesco Failli (Ita) Liquigas
27 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
28 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
29 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
30 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
31 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team
33 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.58
34 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
36 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
37 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 2.13
38 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
39 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.32
40 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 2.55
41 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.58
42 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team
43 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
44 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
45 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 3.05
46 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
47 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg
48 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
49 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
50 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
51 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
52 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3.35
54 Daniel Becke (Ger) Team Milram
55 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
56 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
57 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
58 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
59 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
61 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
62 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
63 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
64 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
65 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
66 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
67 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
68 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
69 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 3.41
70 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
71 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 4.21
72 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
73 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
74 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 4.39
75 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
76 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
77 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
78 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
79 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
80 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
81 Bobby Julich (USA) Team CSC
82 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
83 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
84 Luke Roberts (Aus) Team CSC
85 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
86 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
87 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.18
88 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
89 Kai Reus (Ned) Rabobank
90 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
91 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
92 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 5.23
94 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 5.42
95 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.23
96 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 7.10
97 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
98 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
99 Erik Zabel (Ger) Team Milram 7.49
100 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud
101 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
102 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
103 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
104 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
105 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
106 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
107 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
108 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 10.29
109 Christian Knees (Ger) Team Milram
110 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
111 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
112 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
113 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
114 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
115 Björn Schröder (Ger) Team Milram
116 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
117 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
118 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi
119 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
120 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
121 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
122 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
123 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
124 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
125 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
126 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
127 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
128 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
129 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
130 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
131 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
132 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
133 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
134 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
135 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
136 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
137 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
138 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
139 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
140 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
141 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
142 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
143 Jan Boven (Ned) Rabobank
144 Marco Milesi (Ita) Liquigas
145 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
146 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
147 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
148 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
149 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
150 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg
151 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
152 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 12.39
153 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
154 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
155 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
156 Christian Müller (Ger) Team CSC 13.26
157 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 14.13
158 Graeme Brown (Aus) Rabobank 15.42
159 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
160 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
161 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud
162 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud
163 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg
164 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg 17.08
165 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg
166 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 17.37
167 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 23.44

Udgåede ryttere:
Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team

Samlet klassement efter 5. etape
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 22.27.51
2 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.03
3 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.13
4 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.18
5 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.25
6 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.36
7 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.38
8 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 0.43
9 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.49
10 Andy Schleck (Lux) Team CSC 0.57
11 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.11
12 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 1.23
13 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.37
14 Andrea Noe (Ita) Liquigas 1.38
15 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1.41
16 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43
17 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 1.47
18 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 1.49
19 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.54
20 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2.01
21 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
22 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 2.05
23 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2.07
24 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2.14
25 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2.20
26 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 2.23
27 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 2.24
28 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 2.42
29 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 2.47
30 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 2.48
31 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 2.51
32 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 2.52
33 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team 2.59
34 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
35 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.00
36 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.13
37 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.18
38 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 3.30
39 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 3.42
40 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 3.50
41 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.57
42 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 4.03
43 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
44 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.06
45 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 4.11
46 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 4.13
47 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 4.17
48 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.21
49 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg 4.34
50 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 4.36
51 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
52 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 4.38
53 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 4.44
54 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.49
55 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 4.53
56 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 4.56
57 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 4.59
58 Daniel Becke (Ger) Team Milram 5.03
59 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team 5.34
60 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 5.35
61 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team 5.39
62 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 5.42
63 Bobby Julich (USA) Team CSC 5.45
64 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 5.47
65 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team 5.48
66 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 5.54
67 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 5.56
68 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
69 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 5.57
70 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 6.08
71 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.17
72 Kai Reus (Ned) Rabobank 6.23
73 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.25
74 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 6.27
75 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 6.33
76 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
77 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.37
78 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 6.47
79 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 6.55
80 Luke Roberts (Aus) Team CSC 6.57
81 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 7.09
82 Erik Zabel (Ger) Team Milram 7.28
83 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 7.50
84 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 7.58
85 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.08
86 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 8.09
87 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 8.23
88 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 8.29
89 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 8.48
90 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.52
91 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 8.54
92 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 9.10
93 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 9.15
94 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.55
95 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 10.28
96 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.12
97 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
98 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 11.20
99 Christian Knees (Ger) Team Milram 11.23
100 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 11.28
101 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 11.30
102 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 11.38
103 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
104 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud 11.39
105 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.46
106 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 12.02
107 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 12.40
108 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12.46
109 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 12.47
110 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.52
111 Jan Boven (Ned) Rabobank
112 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.53
113 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 12.58
114 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 13.13
115 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 13.15
116 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 13.22
117 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 13.33
118 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 13.37
119 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 13.40
120 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 13.41
121 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 13.56
122 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 14.01
123 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 14.04
124 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 14.12
125 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 14.52
126 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
127 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
128 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 14.56
129 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 15.00
130 Björn Schröder (Ger) Team Milram
131 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 15.36
132 Christian Müller (Ger) Team CSC 15.43
133 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 15.48
134 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 15.56
135 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 16.16
136 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 16.34
137 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 17.14
138 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 17.31
139 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 17.52
140 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 18.20
141 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 19.44
142 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 20.22
143 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 21.15
144 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.26
145 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 21.41
146 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 21.57
147 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 22.06
148 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 22.46
149 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 22.56
150 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.16
151 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 23.17
152 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 23.40
153 Marco Milesi (Ita) Liquigas 24.05
154 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 25.04
155 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 25.41
156 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25.45
157 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone 26.18
158 Graeme Brown (Aus) Rabobank 26.29
159 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg 26.36
160 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 27.34
161 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 28.21
162 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 28.35
163 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 31.03
164 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 32.13
165 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 32.19
166 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 33.12
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER