Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Leonardo Bertagnolli snød sprinterne

Leonardo Bertagnolli snød sprinterne

13. marts 2006 16:170
På 6. etape af Tirreno-Adriatico snød Cofidis-rytteren Leonardo Bertagnolli sprinterne, da han angreb på de sidste 500 meter.

Etapen sluttede med en lille stigning opad, hvor der var flere angreb. Men Milram fik hullerne lukket, og etapen lå lige til højrebenet for Alessandro Petacchi. Men så angreb Leonardo Bertagnolli, og der var ingen, der kunne følge ham. Han var dog lige ved at smide sejren væk, da han jublede kort før målstregen, og der var Petacchi lige ved at smutte forbi ham.

Sejren betød ikke noget for klassementet, da Thomas Dekker forsvarede den samlede føring. Etapeløbet slutter tirsdag.

Resultat af 6. etape
1 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 4.40.40 (38.907 km/t)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
3 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
4 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
5 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
6 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
7 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
8 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
9 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
10 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
11 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
12 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
13 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
14 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
16 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
17 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
18 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
19 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Hugo Sabido (Por) Barloworld
21 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
23 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
24 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
26 Ivan Basso (Ita) Team CSC
27 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
28 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
29 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
30 Erik Zabel (Ger) Team Milram
31 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
32 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
33 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
34 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
35 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
36 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
37 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.12
38 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 0.14
40 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
41 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 0.19
42 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.23
43 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
45 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
47 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
48 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 0.29
49 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
50 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.31
51 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 0.33
53 Marco Velo (Ita) Team Milram
54 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
55 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
56 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
57 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
58 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole
59 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
60 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
61 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
62 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
63 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
64 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 0.39
65 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
66 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
67 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
68 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 0.47
69 Christian Knees (Ger) Team Milram
70 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
71 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 0.56
72 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
73 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R.
74 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
75 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
76 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
77 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.43
78 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
79 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 1.56
80 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
81 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
82 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
83 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
84 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
85 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
86 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux
87 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
88 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
89 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
90 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
91 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
92 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
93 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
94 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
95 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
96 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
97 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
98 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
99 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.12
100 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
101 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
102 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
103 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
104 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
105 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
106 Mads Christensen (Den) Barloworld
107 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
108 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
109 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
110 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
111 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
112 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
113 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
114 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
115 Luca Paolini (Ita) Liquigas
116 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3.33
117 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 3.52
118 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.24
119 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
120 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
121 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
122 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
123 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
124 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems
125 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
126 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
127 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
128 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
129 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
130 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
131 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
132 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
133 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
134 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
135 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
136 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank 6.33
137 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 7.30
138 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team
139 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
140 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
141 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
142 Ren‚ Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 7.52
143 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
144 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 8.46
145 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 8.59
146 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
147 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 9.09
148 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 9.33
149 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone 12.34
150 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
151 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
152 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
153 Bram De Groot (Ned) Rabobank
154 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
155 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
156 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
157 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
158 Gene Bates (Aus) Team L.P.R.
159 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
160 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
161 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
162 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
163 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
164 Mauro Facci (Ita) Barloworld
165 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 13.33
166 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 15.45
167 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
168 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
169 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 17.45
170 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas
171 Enrico Degano (Ita) Barloworld
172 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
173 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
174 Marc Wauters (Bel) Rabobank


Udgået:
DNF Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare
DNF Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
DNF Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone
DNF Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
DNF Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
DNF Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
DNF Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
DNS Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance


Samlet stilling efter 6. etape
1 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 23.09.24
2 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 0.14
3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.20
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.40
5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 0.46
6 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 0.54
7 Ivan Basso (Ita) Team CSC
8 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.59

9 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
10 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01
11 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.15
12 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 1.17
13 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 1.18
14 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 1.24
15 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 1.28
16 Hugo Sabido (Por) Barloworld 1.30
17 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.32
18 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 1.38
19 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.41
20 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.42
21 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.46
22 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.47
23 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
24 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.50
25 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 1.51
26 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1.58
27 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.17
28 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.21
29 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.22
30 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
31 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.29
32 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 2.34
33 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.35
34 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.36
35 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.40
36 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 2.41
37 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.43
38 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.45
39 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 3.03
40 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 3.12
41 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.35
42 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3.43
43 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 3.45
44 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone 3.46
45 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3.52
46 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 4.00
47 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 4.01
48 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.33
49 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 4.42
50 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 4.55
51 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 4.57
52 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R. 5.07
53 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 5.08
54 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 5.09
55 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 5.48
56 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 6.04
57 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.27
58 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 6.41
59 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 6.42
60 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.46
61 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 6.59
62 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.01
63 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 7.34
64 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 7.36
65 Marco Velo (Ita) Team Milram 7.44
66 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 7.52
67 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 8.04
68 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 8.18
69 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 8.26
70 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 8.34
71 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank 8.36
72 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 9.06
73 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.25
74 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 10.01
75 Luca Paolini (Ita) Liquigas 10.46
76 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 10.59
77 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.13
78 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
79 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 11.19
80 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 11.48
81 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 11.49
82 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11.53
83 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 12.00
84 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 12.12
85 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 12.51
86 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 13.06
87 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 13.08
88 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 13.22
89 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 14.24
90 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 14.46
91 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 14.59
92 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 16.21
93 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 16.43
94 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 17.01
95 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 17.08
96 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.09
97 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 17.25
98 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 17.36
99 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 18.12
100 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 18.31
101 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 19.18
102 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 19.34
103 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.38
104 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 19.46
105 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
106 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 20.25
107 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 20.31
108 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 21.01
109 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 21.42
110 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 22.22
111 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 23.05

112 Mads Christensen (Den) Barloworld 23.09
113 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 23.11
114 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 23.20
115 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 23.30
116 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 23.55
117 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 24.17
118 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 24.23
119 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 24.46
120 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 24.59
121 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 25.03
122 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 25.13
123 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 25.17
124 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram 25.26
125 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 25.39
126 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi 25.57
127 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.58
128 Christian Knees (Ger) Team Milram 26.47
129 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 27.08
130 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27.14
131 Gene Bates (Aus) Team L.P.R. 27.38
132 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 28.21
133 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone 28.58
134 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team 28.59
135 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 29.26
136 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 30.07
137 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 30.24
138 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 30.54
139 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 31.09
140 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 31.56
141 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 32.01
142 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 32.05
143 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 32.16
144 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 33.13
145 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 33.35
146 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 33.41
147 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 33.44
148 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 33.49
149 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 33.52
150 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems 34.02
151 Mauro Facci (Ita) Barloworld 34.50
152 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 34.51
153 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 36.04
154 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 36.51
155 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 36.59
156 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 37.31
157 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 37.33
158 Bram De Groot (Ned) Rabobank 40.08
159 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 41.34
160 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 43.19
161 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 43.49
162 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 44.15
163 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas 45.06
164 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 48.04
165 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 48.06
166 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 48.22
167 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 49.47
168 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 50.28
169 Ren‚ Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 51.24
170 Marc Wauters (Bel) Rabobank 52.04
171 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 53.57
172 Enrico Degano (Ita) Barloworld 58.27
173 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.01.06
174 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 1.08.37


Pointkonkurrencen efter 6. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 27 pts
2 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 25
3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 25
4 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 25
5 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 24
6 Erik Zabel (Ger) Team Milram 20
7 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 18
8 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 17
9 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 17
10 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 16
11 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 15
12 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 14
13 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 13
14 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 12
15 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
16 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 9
17 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
18 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
19 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 7
20 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 6
21 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
22 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
23 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6
24 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 6
25 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 5
26 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas 5
27 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5
28 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
29 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 4
30 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
31 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 4
32 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 4
33 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
34 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3
35 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
36 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 3
37 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 3
38 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3
39 Ren‚ Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3
40 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
41 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld 2
42 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 2
43 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
44 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1
45 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
46 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1
47 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1
48 Mauro Facci (Ita) Barloworld 1


Bjergkonkurrencen efter 6. etape
1 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 11 pts
2 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 8
3 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 7
4 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 5
6 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
7 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
8 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 5
9 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
10 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
11 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
12 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
13 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 3
14 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 2
15 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 2
16 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
17 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 2
18 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 2
19 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1
20 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
21 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1
22 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 1
23 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank 1
24 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 1
25 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1


Holdkonkurrencen efter 6. etape
1 Discovery Channel 69.29.39
2 Team CSC 0.17
3 Liberty Seguros-Wurth Team 2.40
4 Gerolsteiner 2.58
5 Phonak Hearing Systems 3.34
6 Saunier Duval-Prodir 4.51
7 Rabobank 4.53
8 T-Mobile Team 4.56
9 Barloworld 5.51
10 Euskaltel-Euskadi 6.53
11 Team L.P.R. 7.16
12 Naturino-Sapore Di Mare 7.19
13 Credit Agricole 7.33
14 Quick Step-Innergetic 7.34
15 Team Milram 7.41
16 Acqua e Sapone 7.57
17 Cofidis 8.13
18 Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.23
19 Lampre-Fondital 10.34
20 Francaise Des Jeux 12.40
21 Liquigas 18.10
22 Bouygues Telecom 23.43
23 Ceramica Panaria-Navigare 29.50
24 Davitamon-Lotto 30.21
25 Ag2R Prevoyance 48.09
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?