Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Lieuwe Westra vandt enkeltstarten
25. august 2012 20:25 af Jesper Johannesen Foto: Sirotti

Martin Mortensens holdkammerat Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM) ligner den samlede vinder af Post Danmark Rundt efter en fantastisk enkeltstart i Kerteminde.

Hollænderen Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM) vandt her til aften den 14,5 kilometer lange enkeltstart i Kerteminde. I en suveræn tid var hollænderen 19 sekunder hurtigere end nærmeste konkurrent Geraint Thomas (Sky Pro Cycling), imens Manuele Boaro (Team Saxo Bank-Tinkoff Bank) blev nummer tre.

Allerede ved mellemtiden viste Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM), at han var rigtig stærkt kørende, da han kørte i tiden 8.56, hvilket var fire sekunder hurtigere end Ramunas Navardauskas og Anton Vorobyev.

På hjemturen kørte de to danske Casper Folsach (Concordia Forsikring) og Rasmus Quaade (Blue Water Cycling) tog også rigtig stærkt, og de to danskere blev henholdsvis nummer fem og seks på enkeltstarten. 

Samlet betyder sejren til Lieuwe Westra, at han fører etapeløbet samlet, og det ligner nu også en samlet sejr til den hollandske tempokører, som også er hollandsk mester i enkeltstart, imens Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp) rykker op på andenpladsen og Manuele Boaro (Team Saxo Bank-Tinkoff Bank) bilver treer.

Resultat af 5. etape
1 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.16.36.63
2 Geraint Thomas - Sky Procycling 0.18.94
3 Manuele Boaro - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 0.21.94
4 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp 0.24.92
5 Casper Folsach - Team Concordia Forsikring - Himmerland 0.27.92
6 Rasmus Quaade - Blue Water Cycling 0.31.43
7 Rick Flens - Rabobank Cycling Team 0.31.81
8 Anton Vorobyev - Katusha Team 0.32.33
9 Damien Gaudin - Team Europcar 0.33.02
10 Sebastian Rosseler - Garmin-Sharp 0.34.23
11 Michael Rogers - Sky Procycling 0.36.16
12 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 0.41.00
13 Alexander Kristoff - Katusha Team 0.44.22
14 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.44.62
15 Maxim Belkov - Katusha Team 0.44.85
16 Tom Leezer - Rabobank Cycling Team 0.45.34
17 Stefan Schumacher - Christina Watches - Onfone 0.45.82
18 Mads Christensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 0.46.93
19 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 0.48.17
20 Michael Mørkøv - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 0.48.75
21 Andre Greipel - Lotto Belisol Team 0.49.02
22 Rasmus Sterebo - Glud & Marstrand - LRO 0.49.23
23 Vladimir Gusev - Katusha Team 0.52.07
24 Tom Boonen - Omega Pharma - Quickstep 0.52.39
25 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 0.53.45
26 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 0.53.62
27 Bert Grabsch - Omega Pharma - Quickstep 0.54.52
28 Luke Rowe - Sky Procycling 0.56.07
29 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand - LRO 0.56.37
30 Rafaa Chtioui - Team Europcar 0.56.96
31 Artur Ershov - RusVelo 0.57.47
32 Nikolay Trusov - RusVelo 1.00.23
33 Michal Rr Golas - Omega Pharma - Quickstep 1.00.85
34 David Veilleux - Team Europcar 1.01.48
35 Lars-Petter Nordhaug - Sky Procycling 1.01.85
36 Marcel Sieberg - Lotto Belisol Team 1.02.76
37 Lars Bak - Lotto Belisol Team 1.05.66
38 Iljo Keisse - Omega Pharma - Quickstep 1.07.12
39 Alexander Serov - RusVelo 1.07.17
40 Maxime Vantomme - Katusha Team 1.08.25
41 Mark Cavendish - Sky Procycling 1.09.05
42 Viktor Manokov - RusVelo 1.09.74
43 Andrew Fenn - Omega Pharma - Quickstep 1.12
44 Jelle Vanendert - Lotto Belisol Team 1.10.76
45 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 1.10.78
46 Robbie Hunter - Garmin-Sharp 1.10.88
47 Nicola Boem - Colnago - CSF Inox 1.11.58
48 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 1.11.99
49 Coen Vermeltfoort - Rabobank Cycling Team 1.13.76
50 Sébastien Turgot - Team Europcar 1.15.54
51 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.15.59
52 Omar Lombardi - Colnago - CSF Inox 1.19.59
53 Alexey Markov - RusVelo 1.20
54 Kristian Haugaard - Denmark 1.22
55 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 1.21.28
56 Davide Martinelli - Sky Procycling 1.21.29
57 Scully Tomas - Garmin-Sharp 1.21.74
58 Florian Senechal - Omega Pharma - Quickstep 1.22.80
59 Thomas Frei - Christina Watches - Onfone 1.22.84
60 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 1.24.78
61 Sebastian Balck - Team Concordia Forsikring - Himmerland 1.25.06
62 Andreas Klier - Garmin-Sharp 1.25.61
63 Maarten Wynants - Rabobank Cycling Team 1.26.14
64 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 1.27.92
65 Jasper Hamelink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.28.00
66 Tony Hurel - Team Europcar 1.28.69
67 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma - Quickstep 1.28.79
68 Rasmus Guldhammer - Christina Watches - Onfone 1.29.12
69 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.30.55
70 Francis De Greef - Lotto Belisol Team 1.30.92
71 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 1.32.04
72 Alexander Porsev - Katusha Team 1.32.25
73 Eliot Lietaer - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.32.33
74 Greg Henderson - Lotto Belisol Team 1.33.46
75 Jacek Morajko - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.33.80
76 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.34.51
77 Björn Thurau - Team Europcar 1.35.88
78 Marco Bandiera - Omega Pharma - Quickstep 
79 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.37.89
80 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.38.12
81 Christopher Juul-Jensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 1.42.18
82 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRO 1.43.85
83 Simon Eiby - Denmark 1.44.58
84 Jesper Odgaard Nielsen - Blue Water Cycling 1.44.87
85 Tom Van Asbroeck - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.47.50
86 Sebastian Lander - Glud & Marstrand - LRO 1.53.13
87 Alexander Mørk - Denmark 1.56.25
88 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling 1.57.17
89 Jonas Aaen Jørgensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 1.57.41
90 Oscar Freire Gomez - Katusha Team 1.59.12
91 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp 2.00.26
92 Mads Meyer - Denmark 2.01.30
93 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring - Himmerland 2.01.89
94 Daniel Holm Foder - Christina Watches - Onfone 2.03.53
95 Wesley Kreder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.05.74
96 Andrea De Corrado - Colnago - CSF Inox 2.09.22
97 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 2.10.59
98 Mathias Lisson - Denmark 2.11.50
99 Morten Øllegaard - Team Concordia Forsikring - Himmerland 2.13.29
100 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring - Himmerland 2.13.44
101 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen - Mercator 2.15.41
102 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 2.15.81
103 Christian Delle Stelle - Colnago - CSF Inox 2.16.89
104 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 2.17.46
105 Michael Rasmussen - Christina Watches - Onfone 2.20.22
106 Bernhard Eisel - Sky Procycling 2.22.14
107 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand - LRO 2.22.98
108 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen - Mercator 2.24.31
109 Jesper Mørkøv - Denmark 2.26.57
110 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 2.26.66
111 Peter Kennaugh - Sky Procycling 2.27.71
112 Matteo Pelucchi - Team Europcar 2.33.26
113 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling 2.36.57
114 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Mercator 2.37.46
115 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol Team 2.42.34
116 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.44.16
117 Martin Pedersen - Christina Watches - Onfone 2.44.31
118 Damsbo Magnus Lund - Denmark 2.46.77
119 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring - Himmerland 2.55.61
120 Angelo Furlan - Christina Watches - Onfone 3.01.07
121 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand - LRO 3.09.36
122 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 3.12.17
123 Kasper Schjønnemann - Team Concordia Forsikring - Himmerland 3.14.58
124 Michael Reihs - Christina Watches - Onfone 3.16.17
125 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring - Himmerland 3.17.93
126 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand - LRO 3.45.41

Udgået
HD Alexey Tsatevich - Katusha Team 4.22.90

Samlet stilling
1 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 17.09.51
2 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp 00.10
3 Manuele Boaro - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 00.14
4 Alexander Kristoff - Katusha Team 00.24
5 Damien Gaudin - Team Europcar 00.25
6 Andre Greipel - Lotto Belisol Team 00.31
7 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 
8 Stefan Schumacher - Christina Watches - Onfone 00.35
9 Michael Rogers - Sky Procycling 00.38
10 Lars-Petter Nordhaug - Sky Procycling 00.41
11 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 00.47
12 Maxim Belkov - Katusha Team 
13 Tom Leezer - Rabobank Cycling Team 
14 Luke Rowe - Sky Procycling 00.48
15 Mads Christensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 00.49
16 David Veilleux - Team Europcar 00.51
17 Michael Mørkøv - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 
18 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 00.54
19 Tom Rr Boonen - Omega Pharma - Quickstep 00.55
20 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand - LRO 00.59
21 Jelle Vanendert - Lotto Belisol Team 01.00
22 Nicola Boem - Colnago - CSF Inox 01.01
23 Lars Bak - Lotto Belisol Team 01.08
24 Vladimir Gusev - Katusha Team 01.10
25 Maxime Vantomme - Katusha Team 
26 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 01.13
27 Rafaa Chtioui - Team Europcar 01.15
28 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 01.18
29 Rasmus Guldhammer - Christina Watches - Onfone 
30 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen - Mercator 01.20
31 Bert Grabsch - Omega Pharma - Quickstep 01.22
32 Kristian Haugaard - Denmark 
33 Thomas Frei - Christina Watches - Onfone 01.25
34 Tony Hurel - Team Europcar 01.27
35 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 01.30
36 Florian Senechal - Omega Pharma - Quickstep 01.32
37 Eliot Lietaer - Topsport Vlaanderen - Mercator 01.34
38 Sébastien Turgot - Team Europcar 01.39
39 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 01.40
40 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 
41 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator 
42 Michal Rr Golas - Omega Pharma - Quickstep 01.51
43 Christopher Juul-Jensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 
44 Sebastian Lander - Glud & Marstrand - LRO 02.02
45 Tom Van Asbroeck - Topsport Vlaanderen - Mercator 02.06
46 Daniel Holm Foder - Christina Watches - Onfone 
47 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRO 02.13
48 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp 02.17
49 Jacek Morajko - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 02.24
50 Björn Thurau - Team Europcar 02.39
51 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen - Mercator 02.42
52 Rasmus Sterebo - Glud & Marstrand - LRO 02.50
53 Oscar Freire Gomez - Katusha Team 03.09
54 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 03.22
55 Nikolay Trusov - RusVelo 03.27
56 Michael Rasmussen - Christina Watches - Onfone 03.30
57 Iljo Keisse - Omega Pharma - Quickstep 04.01
58 Artur Ershov - RusVelo 04.46
59 Mathias Lisson - Denmark 04.58
60 Jonas Aaen Jørgensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 05.10
61 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 05.12
62 Marcel Sieberg - Lotto Belisol Team 05.14
63 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma - Quickstep 05.21
64 Maarten Wynants - Rabobank Cycling Team 05.37
65 Alexander Porsev - Katusha Team 05.43
66 Anton Vorobyev - Katusha Team 
67 Mads Meyer - Denmark 06.16
68 Omar Lombardi - Colnago - CSF Inox 06.27
69 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 
70 Morten Øllegaard - Team Concordia Forsikring - Himmerland 06.28
71 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling 06.36
72 Sebastian Balck - Team Concordia Forsikring - Himmerland 06.40
73 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 06.42
74 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Mercator 06.43
75 Angelo Furlan - Christina Watches - Onfone 08.16
76 Jasper Hamelink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 09.10
77 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 09.34
78 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen - Mercator 00.17
79 Francis De Greef - Lotto Belisol Team 00.18
80 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator 00.10.28
81 Mark Cavendish - Sky Procycling 00.10.38
82 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 00.11.10
83 Wesley Kreder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 00.11.13
84 Greg Henderson - Lotto Belisol Team 00.11.17
85 Rick Flens - Rabobank Cycling Team 00.11.30
86 Simon Eiby - Denmark 00.11.32
87 Christian Delle Stelle - Colnago - CSF Inox 00.11.55
88 Andrew Fenn - Omega Pharma - Quickstep 
89 Matteo Pelucchi - Team Europcar 00.12.11
90 Viktor Manokov - RusVelo 00.12.55
91 Michael Reihs - Christina Watches - Onfone 00.12.58
92 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring - Himmerland 00.13.34
93 Marco Bandiera - Omega Pharma - Quickstep 00.13.56
94 Coen Vermeltfoort - Rabobank Cycling Team 00.14.40
95 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 00.15.15
96 Bernhard Eisel - Sky Procycling 00.16.39
97 Davide Martinelli - Sky Procycling 00.17.18
98 Robbie Hunter - Garmin-Sharp 00.17.57
99 Jesper Mørkøv - Denmark 00.18.00
100 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring - Himmerland 
101 Scully Tomas - Garmin-Sharp 00.18.08
102 Alexander Serov - RusVelo 00.18.13
103 Alexey Markov - RusVelo 00.18.26
104 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 00.18.33
105 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand - LRO 
106 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 00.19.07
107 Andreas Klier - Garmin-Sharp 00.19.08
108 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 00.27
109 Martin Pedersen - Christina Watches - Onfone 00.20.37
110 Sebastian Rosseler - Garmin-Sharp 00.21.16
111 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling 00.21.17
112 Geraint Thomas - Sky Procycling 00.22.40
113 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand - LRO 00.22.43
114 Alexander Mørk - Denmark 00.23.02
115 Andrea De Corrado - Colnago - CSF Inox 00.23.31
116 Damsbo Magnus Lund - Denmark 00.24.22
117 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol Team 00.26.16
118 Peter Kennaugh - Sky Procycling 00.27.00
119 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring - Himmerland 00.29.32
120 Kasper Schjønnemann - Team Concordia Forsikring - Himmerland 00.29.35
121 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring - Himmerland 00.33.06
122 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand - LRO 00.33.08
123 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 00.33.11
124 Rasmus Quaade - Blue Water Cycling 00.33.51
125 Jesper Odgaard Nielsen - Blue Water Cycling 00.34.56
126 Casper Folsach - Team Concordia Forsikring - Himmerland 00.41.50

Pointkonkurrencen
1 Alexander Kristoff - Katusha Team 36
2 Andre Greipel - Lotto Belisol Team 33
3 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp 24
4 Luke Rowe - Sky Procycling 22
5 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 20
6 Stefan Schumacher - Christina Watches - Onfone 17
7 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp 16
8 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15
9 Lars-Petter Nordhaug - Sky Procycling 15
10 Matteo Pelucchi - Team Europcar 15
11 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Mercator 13
12 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 12
13 Andrew Fenn - Omega Pharma - Quickstep 12
14 Geraint Thomas - Sky Procycling 12
15 Manuele Boaro - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 12
16 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 12
17 Anton Vorobyev - Katusha Team 11
18 Tom Rr Boonen - Omega Pharma - Quickstep 10
19 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen - Mercator 10
20 Jesper Mørkøv - Denmark 10
21 Mark Cavendish - Sky Procycling 9
22 Nikolay Trusov - RusVelo 9
23 Jelle Vanendert - Lotto Belisol Team 8
24 Casper Folsach - Team Concordia Forsikring - Himmerland 8
25 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen - Mercator 8
26 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 7
27 Rasmus Guldhammer - Christina Watches - Onfone 7
28 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 7
29 Rasmus Quaade - Blue Water Cycling 7
30 Damien Gaudin - Team Europcar 7
31 Nicola Boem - Colnago - CSF Inox 6
32 Tom Van Asbroeck - Topsport Vlaanderen - Mercator 6
33 Rick Flens - Rabobank Cycling Team 6
34 Jonas Aaen Jørgensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 6
35 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 6
36 David Veilleux - Team Europcar 5
37 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 5
38 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring - Himmerland 5
39 Sebastian Rosseler - Garmin-Sharp 3
40 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 3
41 Jesper Odgaard Nielsen - Blue Water Cycling 3
42 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 3
43 Sébastien Turgot - Team Europcar 2
44 Michael Rogers - Sky Procycling 2
45 Simon Eiby - Denmark 2
46 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring - Himmerland 2
47 Tom Leezer - Rabobank Cycling Team 1
48 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 1
49 Björn Thurau - Team Europcar 1
50 Alexander Mørk - Denmark 1

Bakkekonkurrencen
1 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring - Himmerland 80
2 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring - Himmerland 44
3 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 26
4 Jesper Odgaard Nielsen - Blue Water Cycling 24
5 Jonas Aaen Jørgensen - Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 20
6 Anton Vorobyev - Katusha Team 18
7 Jesper Mørkøv - Denmark 18
8 Simon Eiby - Denmark 16
9 Alexander Mørk - Denmark 16
10 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen - Mercator 14
11 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 12
12 Nikolay Trusov - RusVelo 8
13 Maarten Wynants - Rabobank Cycling Team 2
14 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol Team 2

Ungdomskonkurrencen
1 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 17.10.22
2 Luke Rowe - Sky Procycling 00.17
3 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand - LRO 00.28
4 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 00.42
5 Kristian Haugaard - Denmark 00.51
6 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 00.59
7 Florian Senechal - Omega Pharma - Quickstep 01.01
8 Eliot Lietaer - Topsport Vlaanderen - Mercator 01.03
9 Sebastian Lander - Glud & Marstrand - LRO 01.31
10 Tom Van Asbroeck - Topsport Vlaanderen - Mercator 01.35
11 Rasmus Sterebo - Glud & Marstrand - LRO 02.19
12 Artur Ershov - RusVelo 04.15
13 Mathias Lisson - Denmark 04.27
14 Anton Vorobyev - Katusha Team 05.12
15 Mads Meyer - Denmark 05.45
16 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 06.11
17 Jasper Hamelink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 08.39
18 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 09.03
19 Wesley Kreder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 00.10.42
20 Simon Eiby - Denmark 00.11.01
21 Andrew Fenn - Omega Pharma - Quickstep 00.11.24
22 Viktor Manokov - RusVelo 00.12.24
23 Davide Martinelli - Sky Procycling 00.16.47
24 Scully Tomas - Garmin-Sharp 00.17.37
25 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 00.18.02
26 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling 00.20.46
27 Alexander Mørk - Denmark 00.22.31
28 Damsbo Magnus Lund - Denmark 00.23.51
29 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand - LRO 00.32.37
30 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 00.32.40
31 Rasmus Quaade - Blue Water Cycling 00.33.20
32 Casper Folsach - Team Concordia Forsikring - Himmerland 00.41.19

Holdkonkurrencen
1 Sky Procycling 51.31.07
2 Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 00.20
3 Katusha Team 00.23
4 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 00.31
5 Team Europcar 00.37
6 Garmin-Sharp 00.48
7 Lotto Belisol Team 01.17
8 Christina Watches - Onfone 01.44
9 Omega Pharma - Quickstep 01.53
10 Glud & Marstrand - LRO 02.16
11 Colnago - CSF Inox 02.55
12 Topsport Vlaanderen - Mercator 03.00
13 Rabobank Cycling Team 04.26
14 Denmark 00.10.30
15 RusVelo 00.12.35
16 Team Concordia Forsikring - Himmerland 00.15.46
17 Blue Water Cycling 00.16.03
 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Trofeo Da Moreno - Piccol...(1.WWT) 24/03

Trofeo Da Moreno - Piccol...(1.NCUPJW) 24/03

Milano-Sanremo(1.UWT) 23/03

Bredene Koksijde Classic(1.HC ) 22/03

Grand Prix de Denain - Po...(1.HC ) 24/03

Le Tour de Langkawi(2.HC) 24/03-31/03

Milano-Sanremo(1.UWT) 23/03

Trofeo Da Moreno - Piccol...(1.WWT) 24/03

Trofeo Da Moreno - Piccol...(1.NCUPJW) 24/03

Grand Prix de Denain - Po...(1.HC ) 24/03

Le Tour de Langkawi(2.HC) 24/03-31/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 25/03-31/03

Driedaagse Brugge-De Panne(1.UWT) 27/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 27/03-31/03

Driedaagse Brugge-De Panne(1.WWT) 28/03

E3 BinckBank Classic(1.UWT) 29/03

Classic Loire Atlantique(1.1) 30/03

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 31/03

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.NCUPJW) 31/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 31/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 31/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 31/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 31/03

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger