Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Linda Villumsen avancerer

Linda Villumsen avancerer

07. september 2007 02:150

Annonce

I Holland Ladies Tour var rytterne i dag kommet til 4. etape, som havde start og mål i Roden. Dagens etape blev kørt over 112.2 km. Ligesom på 1. etape viste den hollandske verdensmester Marianne Vos, hvem der bestemmer i løbet. Hollænderen sprintede sig til sejr foran tredje etapes vinder Kirsten Wild. Italienske Giorgia Bronzini blev nummer tre.

Gruppen med Marianne Vos fik faktisk sig revet løs på etapen, og det betød også, at verdensmesteren tog vigtige sekunder samlet til bl.a. Judith Arndt (T-Mobile), som tabte 24 sekunder på dagens etape. Det betyder også Arndt må aflevere førertrøjen til Marianne Vos.

Danske Linda Villumsen sad med i Marianne Vos gruppen og blev flot nummer 15. Trine Schmidt blev nummer 59 på dagens etape. Samlet avancerer Linda Villumsen til 11. pladsen, imens Trine Schmidt er nummer 53.

5. etape i morgen køres med start og mål i Nijverdal over 103.4 km. Løbet slutter lørdag.


Resultat af 3. etape
1 Marianne Vos - Team DSB Bank 2.44.06 (41.02 km/t)
2 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team
3 Giorgia Bronzini - Italy National team
4 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne
5 Anita Valen - Vrienden van het Platteland
6 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
7 Suzanne De Goede - T- Mobile Women
8 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
9 Marta Bastianelli - Italy National team
10 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
11 Monia Bacciaille - Italy National team
12 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
13 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint
14 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
15 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women
16 Danielle Bekkering - Team DSB Bank
17 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 0.03
18 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 0.24
19 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
20 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
21 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland
22 Andrea Bosman - Team DSB Bank
23 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland
24 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol)
25 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne
26 Marije Profijt - Therme Skincare
27 Ludivine Henrion - Team DSB Bank
28 Arenda Grimberg - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
29 Silvia Parietti - Italy National team
30 Sandra Missbach - Team Getränke Hoffmann
31 Mascha Pijnenborg - Het Snelle Wiel/MIX
32 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team
33 Elisabeth Braam - Therme Skincare
34 Kristy Miggels - Therme Skincare
35 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team
36 Hege Linn Eie - Team Tubanters
37 Judith Arndt - T- Mobile Women
38 Ellis Hulshorst - Merida Ladies Cycling Team
39 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
40 Eva Heijmans - Het Snelle Wiel/MIX
41 Olivia Koster - Team Tubanters
42 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
43 Luisa Tamanini - Italy National team
44 Jessica Glasbergen - Merida Ladies Cycling Team
45 Alessandra D'Ettorre - Italy National team
46 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann
47 Njsk Nauta - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
48 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
49 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland
50 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako - Barrhopoort-Lotto Belisol
51 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
52 Tina Liebig - Team Getränke Hoffmann
53 Adrie Visser - Team DSB Bank
54 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
55 Loes Markerink - Team Flexpoint
56 Petra Dijkman - Het Snelle Wiel/MIX
57 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team
58 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
59 Trine Schmidt - Team Flexpoint
60 Kate Cullen - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol)
61 Cindy Pieters - Vlaanderen - Caprisonne
62 Loes Sels - Vlaanderen - Caprisonne
63 Nathalie Bates - Team Getränke Hoffmann
64 Katherine Carroll - US National Team
65 Kristin Armstrong - US National Team
66 Paulina Brzezna - AA Drink Cycling Team
67 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland
68 Dahlina Rosyida - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol)
69 Iris Slappendel - Team Flexpoint
70 Judith Helmink - Therme Skincare
71 Regina Schleicher - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
72 Chrissy Ruiter - US National Team
73 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
74 Meredith Miller - US National Team
75 Chantal Beltman - T- Mobile Women
76 Brooke Miller - US National Team
77 Elke Lenferink - Team Tubanters 1.16
78 Lauren Franges - US National Team 3.13
79 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 3.44
80 Dorien Janse - Het Snelle Wiel/MIX 5.17
81 Katherine Bates - T- Mobile Women
82 Andrea Wolfer - Bigla Cycling Team 8.06
83 Juliette Wigbold - Team Tubanters


Samlet stilling efter 4. etape
1 Marianne Vos - Team DSB Bank 10.23.56
2 Judith Arndt - T- Mobile Women 0.18
3 Marta Bastianelli - Italy National team 0.22
4 Giorgia Bronzini - Italy National team 0.23
5 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 0.25
6 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne 0.26
7 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 0.28
8 Anita Valen - Vrienden van het Platteland 0.29
9 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 0.34
10 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.36
11 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women
12 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
13 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 0.38
14 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.45
15 Monia Bacciaille - Italy National team
16 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 0.50
17 Andrea Bosman - Team DSB Bank 0.53
18 Kristin Armstrong - US National Team 0.56
19 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team 0.57
20 Ludivine Henrion - Team DSB Bank
21 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne 1.00
22 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann
23 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
24 Nathalie Bates - Team Getränke Hoffmann
25 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 1.05
26 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 1.07
27 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 1.09
28 Elisabeth Braam - Therme Skincare
29 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
30 Chantal Beltman - T- Mobile Women
31 Tina Liebig - Team Getränke Hoffmann 1.14
32 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 1.17
33 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 1.22
34 Silvia Parietti - Italy National team 1.23
35 Hege Linn Eie - Team Tubanters 1.26
36 Paulina Brzezna - AA Drink Cycling Team 1.43
37 Marije Profijt - Therme Skincare 1.46
38 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
39 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland
40 Loes Markerink - Team Flexpoint 1.50
41 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland 1.52
42 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 1.56
43 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
44 Luisa Tamanini - Italy National team 2.04
45 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 2.13
46 Loes Sels - Vlaanderen - Caprisonne
47 Cindy Pieters - Vlaanderen - Caprisonne 2.30
48 Regina Schleicher - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2.49
49 Adrie Visser - Team DSB Bank 2.50
50 Meredith Miller - US National Team 2.53
51 Arenda Grimberg - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 5.00
52 Alessandra D'Ettorre - Italy National team 5.15
53 Trine Schmidt - Team Flexpoint 5.30
54 Lauren Franges - US National Team 5.42
55 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 6.01
56 Danielle Bekkering - Team DSB Bank 6.38
57 Mascha Pijnenborg - Het Snelle Wiel/MIX 6.59
58 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team 7.02
59 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland 7.17
60 Njsk Nauta - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 7.19
61 Chrissy Ruiter - US National Team 7.25
62 Petra Dijkman - Het Snelle Wiel/MIX 8.01
63 Katherine Carroll - US National Team 9.05
64 Judith Helmink - Therme Skincare 9.23
65 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team 10.32
66 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team 11.28
67 Brooke Miller - US National Team
68 Sandra Missbach - Team Getränke Hoffmann
69 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
70 Iris Slappendel - Team Flexpoint 11.42
71 Katherine Bates - T- Mobile Women 12.10
72 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 12.11
73 Ellis Hulshorst - Merida Ladies Cycling Team 12.26
74 Kristy Miggels - Therme Skincare 12.35
75 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 12.44
76 Jessica Glasbergen - Merida Ladies Cycling Team 12.48
77 Kate Cullen - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 14.33
78 Dorien Janse - Het Snelle Wiel/MIX 17.58
79 Imke Hartogs - Merida Ladies Cycling Team 19.19
80 Elke Lenferink - Team Tubanters 20.02
81 Dahlina Rosyida - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 20.30
82 Eva Heijmans - Het Snelle Wiel/MIX 22.30
83 Esther Olthuis - Team Tubanters 23.43
84 Femke van Schelven - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 24.47
85 Juliette Wigbold - Team Tubanters 24.55
86 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann 29.10
87 Olivia Koster - Team Tubanters 36.28
88 Andrea Wolfer - Bigla Cycling Team 50.34


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Marianne Vos - Team DSB Bank 60 pts
2 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 59
3 Giorgia Bronzini - Italy National team 47
4 Judith Arndt - T- Mobile Women 45
5 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne 38
6 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 32
7 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 27
8 Anita Valen - Vrienden van het Platteland 26
9 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 24
10 Marta Bastianelli - Italy National team 23
11 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 18
12 Regina Schleicher - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 16
13 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 16
14 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 15
15 Andrea Bosman - Team DSB Bank 15
16 Loes Markerink - Team Flexpoint 14
17 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team 12
18 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 11
19 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 9
20 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 9
21 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 9
22 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team 6
23 Monia Bacciaille - Italy National team 5
24 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne 4
25 Marije Profijt - Therme Skincare 3
26 Brooke Miller - US National Team 2
27 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 2
28 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 2
29 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2
30 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Kristin Armstrong - US National Team 36 pts
2 Marianne Vos - Team DSB Bank 15
3 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 11
4 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 10
5 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 10
6 Marta Bastianelli - Italy National team 9
7 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 8
8 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 8
9 Chantal Beltman - T- Mobile Women 8
10 Luisa Tamanini - Italy National team 6
11 Giorgia Bronzini - Italy National team 5
12 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 5
13 Judith Arndt - T- Mobile Women 4
14 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2
15 Silvia Parietti - Italy National team 2
16 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 1
17 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 1
18 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Marianne Vos - Team DSB Bank 10.23.56
2 Marta Bastianelli - Italy National team 0.22
3 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 0.50
4 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 1.00
5 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
6 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 1.46
7 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland
8 Loes Markerink - Team Flexpoint 1.50
9 Trine Schmidt - Team Flexpoint 5.30
10 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team 7.02
11 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland 7.17
12 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team 10.32
13 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 11.28
14 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 12.11
15 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 12.44
16 Elke Lenferink - Team Tubanters 20.02
17 Juliette Wigbold - Team Tubanters 24.55
18 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann 29.10
19 Andrea Wolfer - Bigla Cycling Team 50.34


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Italy National team
2 T- Mobile Women
3 Team DSB Bank
4 Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
5 Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
6 Vlaanderen - Caprisonne
7 Team Flexpoint
8 AA Drink Cycling Team
9 Team Getränke Hoffmann
10 Vrienden van het Platteland
11 US Cycling
12 Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
13 Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol)
14 Therme Skincare
15 Het Snelle Wiel/MIX
16 Team Tubanters
17 Bigla Cycling Team
18 Merida Ladies Cycling Team

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR