Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Linda Villumsen mistede trøjen

Linda Villumsen mistede trøjen

14. juli 2007 19:480

Annonce

Danske Linda Villumsen tabte i dag ungdomstrøjen i kvindernes Giro d'Italia på næstsidste dagen. Etapen havde start og mål i Seregno og blev kørt over 106.4 km.

5 ryttere kom samlet til mål, hvor russeren Svetlana Bubnenkova (Fenixs) var stærkest og sejrede foran Grete Treier (Michela Fanini Record Rox) og  Marta Bastianelli (Safi - Pasta Zara Manhattan).

Tatiana Guderzo blev nummer fire og avancerer dermed til 5. pladsen i den samlede stilling, hvilket også betyder, at hun overtager ungdomstrøjen fra danske Linda Villumsen, som nu er nummer 10 samlet.


Resultat af 8. etape
1 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino 2.38.00 (39.645 km/t)
2 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox
3 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan
4 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team
5 Chantal Beltman - T-Mobile Women
6 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 0.07
7 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko 1.20
8 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB 1.21
9 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan
10 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung
11 Nicole Brandli - Bigla Cycling Team
12 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team
13 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss
14 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint
15 Judith Arndt - T-Mobile Women
16 Marianne Vos - Team DSB Bank 1.28
17 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss
18 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women
19 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko
20 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung
21 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan 4.52
22 Andrea Bosman - Team DSB Bank
23 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
24 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo
25 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
26 Alison Powers - Colavita - Sutter Home
27 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB
28 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss
29 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss
30 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
31 Maja Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
32 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko
33 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB
34 Adrie Visser - Team DSB Bank
35 Kimberly Anderson - T-Mobile Women
36 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint
37 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano
38 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 7.11
39 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano
40 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team 7.59
41 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo
42 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team
43 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
44 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB
45 Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
46 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan
47 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
48 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
49 Linda Van Rijen - Team DSB Bank
50 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo
51 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss
52 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan
53 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo
54 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox
55 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox
56 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano
57 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss
58 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan
59 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox
60 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko
61 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
62 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
63 Noortje Tabak - Team DSB Bank 12.51
64 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home 13.39
65 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo 15.16
66 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
67 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo
68 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team
69 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko
70 Oenone Wood - T-Mobile Women
71 Monica Holler - Bigla Cycling Team
72 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano
73 Monika Furrer - Bigla Cycling Team
74 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
75 Anna Farina - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
76 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
77 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
78 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
79 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano
80 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team
81 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team
82 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
83 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team
84 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team
85 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home
86 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
87 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home
88 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung
89 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank
90 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo 15.38
91 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko
92 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
93 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino
94 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB 15.49
95 Katherine Bates - T-Mobile Women
96 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home
97 Trine Schmidt - Team Flexpoint
98 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino
99 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
100 Loes Markerink - Team Flexpoint
101 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan
102 Ina Teutenberg - T-Mobile Women


Samlet stilling efter 8. etape
1 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung 22.36.49
2 Nicole Brandli - Bigla Cycling Team 0.18
3 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team 0.36
4 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko 0.51
5 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team 1.02
6 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 1.05
7 Judith Arndt - T-Mobile Women 1.18
8 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox 1.39
9 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino 1.49
10 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women 2.11
11 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan 2.48
12 Marianne Vos - Team DSB Bank
13 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.09
14 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.14
15 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 3.29
16 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung 3.58
17 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan 6.27
18 Chantal Beltman - T-Mobile Women 7.11
19 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko 8.24
20 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 9.41
21 Maja Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 9.54
22 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB 10.04
23 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko 10.05
24 Kimberly Anderson - T-Mobile Women 10.08
25 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan 10.20
26 Alison Powers - Colavita - Sutter Home 10.37
27 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint 10.42
28 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB 11.00
29 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo 11.06
30 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano 11.14
31 Andrea Bosman - Team DSB Bank 11.56
32 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team 12.22
33 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss 13.19
34 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss 13.44
35 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox 14.21
36 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team 14.47
37 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 15.08
38 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan 15.21
39 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo 15.32
40 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 15.39
41 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan 15.43
42 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB 16.10
43 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 16.20
44 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko 16.37
45 Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 17.21
46 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team 17.28
47 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 17.57
48 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss 18.47
49 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo
50 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss 19.02
51 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB
52 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano
53 Adrie Visser - Team DSB Bank 20.16
54 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung 20.37
55 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 21.37
56 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 21.52
57 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 22.13
58 Oenone Wood - T-Mobile Women 22.52
59 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox 23.29
60 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan 23.55
61 Monika Furrer - Bigla Cycling Team 24.17
62 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox 24.41
63 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team 24.44
64 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino 24.45
65 Linda Van Rijen - Team DSB Bank 25.58
66 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team 28.11
67 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo 29.07
68 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko 29.21
69 Sharon Van Essen - Team DSB Bank 29.42
70 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo 29.44
71 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team 30.37
72 Noortje Tabak - Team DSB Bank 31.39
73 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 31.57
74 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank 33.04
75 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan 34.07
76 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 34.56
77 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano 35.00
78 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home 35.04
79 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko 35.08
80 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team 35.44
81 Loes Markerink - Team Flexpoint 36.09
82 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home 36.36
83 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 36.59
84 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home 37.10
85 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 37.43
86 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 38.46
87 Monica Holler - Bigla Cycling Team 38.50
88 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team 39.36
89 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team 39.58
90 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 40.34
91 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home 41.06
92 Ina Teutenberg - T-Mobile Women 41.17
93 Katherine Bates - T-Mobile Women 42.11
94 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB 42.18
95 Trine Schmidt - Team Flexpoint 45.09
96 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano 49.01
97 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo 53.04
98 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano 56.51
99 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino 59.34
100 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 59.45
101 Anna Farina - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1.00.16
102 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo 1.02.31

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR