Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annonce
På en rute. der i 2011 kan betragtes som værende Danmarks hårdeste rute, fik Silkeborg IFs Dorthe Lohse endelig muligheden for at vise sin styrke, da hun vandt Bikebuster Dame Cups femte afdeling i Holbæk. Der var fra starten stor aktivitet i feltet og første gang damefeltet ramte "brødbakken", blev der kørt udskilningsløb, hvor feltet blev delt i mange små grupperinger, og kort efter kom en gruppe på ni ryttere af sted i et seriøst udbrud, der blev ført an af Dorte Lohse.
Den danske mester, Julie Leth (Odder CK), blev ramt af en punktering i frontgruppen og problemer med hjulskiftet betød, at Odder-rytteren ikke kom tilbage til frontgruppen, der med Lohse i front satte højt tempo. På næstsidste omgang forsøgte Dorthe Lohse flere gange at ryste frontgruppen, og kort før sidste omgang lykkedes det endelig for Silkeborg-rytteren at splitte 8-mandsgruppen, og hun kom af sted med Nina S, Nielsen (Team Blue Water Ladies). Herning-rytteren måtte dog hurtigt opgive at sidde med den stærkt kørende Lohse i det hårde terræn, der på sidste omgang kørte alene til mål med et forspring på lidt over tre minutter, hvor Nina S. Nielsen kom til mål i en lige så flot andenplads.
De sidste seks ryttere fra frontgruppen kom til mål mere end seks minutter efter Dorthe Lohse, og her var det Iben Bohé (Hillerød), der havde flest kræfter tilbage og kørte i mål på en tredjeplads foran Fie Degn Larsen (Team Blue Water Ladies).
Søndagens resultat betyder, at Nina S. Nielsen (Team Blue Water Ladies) endnu engang forsvarede sin position i den gule førertrøje og med sin andenplads i Holbæk, fører hun nu i den samlede stilling med 99 point foran Fie Degn Larsen (Team Blue Water Ladies), der med sin fjerdeplads nu har 85 point, og Iben Bohé (Hillerød CC) på tredjepladsen med 84 point, så der er lagt op til en gyser, når de sidste to afdelinger af Bikebuster Dame Cuppen afvikles i Tønder og Bov i oktober.
Louise Olsen, der er i den hvide ungdomstrøje, viser stadig stor styrke og med en utrolig flot femte plads i Holbæk, forsvarede hun trøjen utrolig flot og er allerede nu næsten urørlig inden de sidste to afdelinger.
Resultat
1 Dorte Lohse Sif Cykling 02.31.29
2 Nina Schultz Nielsen Blue Water Ladies 03.16
3 Iben Bohe CC Hillerød 06.13
4 Fie Degn Larsen Blue Water Ladies 06.16
5 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling
6 Marjolein Claessen Dura Vermer Cycling Team 06.22
7 Britt Lauenborg ABC 06.28
8 Cecilie Uttrup Ludwig KCK Herlev 06.32
9 Julie Leth Odder CK 08.22
10 Julie Lykke Odder CK 08.34
11 Chantal Verstraten Dura Vermer Cycling Team 09.00
12 Mette Andersen CC Hillerød
13 Mette Fugl Rasmussen ABC 09.12
14 Rikke Frederiksen ABC
15 Suzan Simons Dura Vermer Cycling Team 10.42
16 Trine Frilund Jacobsen CC Hillerød 17.01
17 Heidi Knudsen Odder CK 17.57
18 Ditte Clausen ABC 18.03
19 Tilina Levin Svanesunds GIF
20 Anouk Kerstens Dura Vermer Cycling Team 18.09
21 Camilla Larsen ABC 18.17
22 Anne Mette Frederiksen Blue Water Ladies 18.22
23 Mette Larsen ABC 18.26
24 Maria Julie Hansen Ordrup CC 23.08
25 Else Lund Hammel CK 31.09
26 Katrine Bjaler CK Fix
Samlet stilling
1 Nina Schultz Nielsen Blue Water Ladies 99
2 Fie Degn Larsen Blue Water Ladies 85
3 Iben Bohé CC Hillerød 84
4 Dorte Lohse Silkeborg IFCykling 77
5 Louise Marie Olsen Silkeborg IFCykling 76
6 Britt Lauenborg ABC 58
7 Julie Leth Odder CK 48
8 Anette Berg Odder CK 43
9 Mia Eskebjerg Odder CK 41
10 Christina M. Sigaard Silkeborg IFCykling 40
11 Heidi Knudsen Odder CK 39
12 Julie Lykke Odder CK 33
13 Cecilie Uttrup Ludwig KCK Herlev 31
14 Camilla Larsen ABC 28
15 Susan Simons Dura Vermeer 27
16 Michelle Lauge Odder CK 22
17 Ditte Clausen ABC 22
18 Nikoline Hansen Bov CC 19
19 Jenny Rissveds Svenska Cykelforbundet 16
20 Morjolein Claessen Dura Vermeer 16
21 Mette Lilholm Meyer Cykling Odense 14
22 Magriet Kloppenburg Holbæk CR 14
23 Mette Fugl Rasmussen ABC 13
24 Elisabeth Christiansen Ringerike Sykkelklubb 12
25 Tilina Levin CK Ringen 12
26 Trine Frilund Jacobsen CC Hillerød 12
27 Rikke Frederiksen ABC 12
28 Anette Dawartz CC Hillerød 11
29 Chantal Verstraten Dura Vermeer 11
30 Beata Sandstrøm Odder CK 10
31 Mette Andersen CC Hillerød 10
32 Henriette Frederiksen Blue Water Ladies 9
33 Anne Mette Frederiksen Blue Water Ladies 8
34 Heidi Christiansen Esbjerg CR 6
35 Amalie Winther Olsen Cykling Odense 6
36 Linea Sjøblom Alriksson Go Green 6
37 Kamilla Sofie Vallin Odder CK 6
38 Tina Nielsen Silkeborg IFCykling 6
39 Else Lund Hammel CK 6
40 Alexandra Nessmar Svenska Cykelforbundet 5
41 Anouk Kerstens Dura Vermeer 5
42 Stine Ambrosiusen CC Hillerød 4
43 Kristina Morin CK Ringen 4
44 Henriette Christensen Odder CK 4
45 Kathrine Bjaler CK FIX 4
46 Mette Larsen ABC 4
47 Rotem Gafinovits Dura Vermeer 2
48 Mille Albæk Pedersen CK Aarhus 2
49 Pernille Ross CC Hillerød 2
50 Felicia Ferner Svenska Cykelforbundet 2
51 Caroline Gustavsson Svanesunds GIF 2
52 Lise Robb Team Flussfisch Betram&Römer 2
53 Emma Ahlstrand Svenska Cykelforbundet 2
54 Kirsten Dreier Team Flussfisch Betram&Römer 2
55 Helle Hygum Silkeborg IFCykling 2
56 Hanne Helamb Svenska Cykelforbundet 2
57 Ines Heinrichs Team Flussfisch Betram&Römer 2
58 Ida Marie H Sørensen Silkeborg IFCykling 2
59 Malin Berlin Svanesunds GIF 2
60 Johanne Grimbeck Svenska Cykelforbundet 2
61 Julia Holzknecht RV Germania Hamburg 2
62 Jannika Scheuch LV Hamburg 2
63 Mie Elnegaard Cycling Langeland 2
64 Helena Birk Oxlund Vejen BC 2
65 Tina Andreassen Ringerike Sykkelklubb 2
66 Lisa Christin Axman Ringerike Sykkelklubb 2
67 Trine Lorentzen Odder CK 2
68 Henriette Lange Cykling Odense 2
69 Hanne Bøje Team Cycling Ringsted 2
70 Pernille Mathine Christine Jensen ABC 2
71 Maria Julie Hansen Ordrup CC 2
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce