Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Lopez vandt hæsblæsende etape, mens Boom gik kold

17. august 2013 16:56Foto: Sirotti

Tom Dumoulin overtog førertrøjen i Eneco Tour, da Lars Boom gik helt ned på dagens etape. På en hård dag endte David Lopez samtidig med at tage sejren efter en lang dag i udbrud.

På en hæsblæsende dag i Eneco Tour holdt et udbrud hjem med spanieren David Lopez (Sky) som vinder. Zdenek Stybar (Omega Pharma-QuickStep) tog andenpladsen foran Maciej Paterski (Cannondale).

 

Samtidig blev klassementet godt rystet. Den førende rytter, Lars Boom (Belkin), var blandt taberne på en hårdt kørt etape, mens nummer fire inden i dag, Taylor Phinney (BMC), udgik af løbet på grund af et styrt.

 

I stedet blev det den blot 22-årige hollænder Tom Dumoulin (Argos-Shimano), der kunne iklæde sig den hvide førertrøje, da det var omme. Boom tabte over to minutter og kom helt ødelagt og desillusioneret i mål.

 

Sådan forløb etapen

 

Her til eftermiddag skulle sjette og næstsidste etape i Benelux-løbet Eneco Tour afvikles. Rytterne skulle tilbagelægge 150 kilometer fra Riemst til Aywaille på en rimelig kuperet rute.

 

Først efter lang tid lykkedes det et udbrud af blive etableret. Det bestod af Stijn Vandenbergh (Omega Pharma-QuickStep), Evan Huffman (Astana), Jürgen Van Goolen, Gregory Habeaux (begge Accent Jobs-Wanty), Viacheslav Kuznetsov (Katusha), Angel Madrazo (Movistar), David Lopez (Sky), Nick Nuyens (Garmin-Sharp), Maciej Paterski (Cannondale), Pim Ligthart og Lieuwe Westra (begge Vacansoleil-DCM). Med 67 kilometer til mål var forspringet på lidt over fem minutter.

 

Stort styrt
Forspringet fortsatte med at vokse og kom efterhånden op på syv minutter. Samtidig fandt et stort styrt sted i feltet, og blandt de uheldige var Philippe Gilbert, Taylor Phinney (begge BMC), Alessandro Petacchi (Omega Pharma-QuickStep) og Gabriel Rasch (Sky), der alle så ud til at have slået sig slemt. Phinney udgik helt af løbet.

 

Udbryderne arbejdede fortsat fint sammen, men feltet lugtede blod, og langsomt blev forspringet reduceret. 40 kilometer fra mål var det nede på omkring tre minutter.

 

Ind mod målet sørgede flere forceringer for stor splittelse i feltet, og den førende rytter, Lars Boom, måtte se sig sat med godt 20 kilometer til mål.

 

Angreb og forceringer
En forfølgergruppe til udbruddet blev dannet, og den bestod af Kevin De Weert (Omega Pharma-QuickStep), Zdenek Stybar (Omega Pharma-QuickStep), Tim Wellens (Lotto Belisol), Jan Bakelants (RadioShack-Leopard), Maxim Iglinskiy, Andriy Grivko (begge Astana), Tom Dumoulin (Argos-Shimano), Daryl Impey (Orica-GreenEDGE) samt Arnold Jeannesson (FDJ.fr).

 

Lidt bag ved kæmpede en gruppe med blandt andre Philippe Gilbert, Matti Breschel (Saxo-Tinkoff) og Lars Boom, der havde fået kørt sig tilbage i feltet igen, med at lukke hullet.

 

I udbrydergruppen angreb Angel Madrazo og fik hul. Lidt efter kom først Maciej Paterski og siden David Lopez op til ham, og de tre dannede en fronttrio med 12 kilometer til mål.

 

I forfølgergruppen blev Iglinskiy, De Weert og Wellens sat, og dermed var den reduceret til seks mand, men blev langsomt større, da flere af de slagne morgenudbrydere blev samlet op.

 

Finalen
Et forfølgelsesløb blev det til ind mod målet i Aywaille. Forfølgergruppen havde godt et minut op til fronttrioen og samtidig fyrre sekunder ned til næste gruppe, hvor blandt andre gårsdagens vinder, Sylvain Chavanel (Omega Pharma-QuickStep), befandt sig. Endnu længere tilbage sad Boom og bed negle sammen med Breschel og Gilbert.

 

På en nedkørsel tæt på mål forsøgte Paterski at køre væk fra Lopez og Madrazo, men forsøget mislykkedes på grund af et fejlvurderet sving.

 

Op ad målstigningen Côte de la Redoute angreb Lopez, og han viste sig som den stærkeste. Den ellers ikke sejrsvante spanier kunne dermed tage en meget flot sejr efter en hel dag i front. Forfølgergruppen nåede akkurat at få lukket hullet, og Stybar spurtede sig ind på andenpladsen foran Paterski.

 

Boom tabte over to minutter og kom ødelagt og desillusioneret i mål. I stedet overtog den unge hollænder Tom Dumoulin føringen i løbet.

 

Resultat 6. etape

1 David Lopez Garcia - Sky Procycling 03.51.13
2 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.02
3 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 
4 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano 0.03
5 Jan Bakelants - RadioShack Leopard 
6 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 
7 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
8 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 
9 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 0.12
10 Arnold Jeannesson - FDJ 
11 Andriy Grivko - Astana Pro Team 
12 Wilco Kelderman - Belkin Pro Cycling 0.51
13 Maxim Iglinskiy - Astana Pro Team 0.53
14 Bob Jungels - RadioShack Leopard 0.56
15 Pieter Weening - Orica-GreenEdge 0.57
16 Maxime Monfort - RadioShack Leopard 
17 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 
18 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 1.02
19 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 1.04
20 Tim Wellens - Lotto Belisol 1.07
21 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 1.17
22 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 1.37
23 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 
24 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 1.40
25 Matti Breschel - Team Saxo-Tinkoff 1.48
26 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.50
27 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.52
28 Jens Keukeleire - Orica-GreenEdge 
29 Gert Dockx - Lotto Belisol 
30 Yoann Offredo - FDJ 
31 Luca Wackermann - Lampre-Merida 
32 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 1.59
33 Hugo Houle - Ag2R La Mondiale 
34 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs-Wanty 
35 Vladimir Gusev - Katusha 
36 Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Baloise 
37 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 
38 Lars Boom - Belkin Pro Cycling 2.19
39 Boy Van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.29
40 Ian Stannard - Sky Procycling 3.43
41 Danilo Wyss - BMC Racing Team 3.50
42 Karsten Kroon - Team Saxo-Tinkoff 3.52
43 Gregory Habeaux - Accent Jobs-Wanty 4.07
44 Axel Domont - Ag2R La Mondiale 7.43
45 Amaël Moinard - BMC Racing Team 8.24
46 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8.33
47 Bram Tankink - Belkin Pro Cycling 11.49
48 Jesse Sergent - RadioShack Leopard 
49 Pieter Jacobs - Topsport Vlaanderen-Baloise 15.09
50 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen-Baloise 
51 Alexander Porsev - Katusha 
52 Danny Van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
53 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 
54 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 
55 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen-Baloise 
56 Jens Debusschere - Lotto Belisol 
57 Francisco Ventoso Alberdi - Movistar Team 
58 Grégory Rast - RadioShack Leopard 
59 Bradley Wiggins - Sky Procycling 
60 Evan Huffman - Astana Pro Team 
61 Sebastian Langeveld - Orica-GreenEdge 
62 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling 
63 Manuel Quinziato - BMC Racing Team 
64 André Greipel - Lotto Belisol 
65 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff 
66 Francois Parisien - Team Argos-Shimano 
67 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling 
68 Stefan Van Dijk - Accent Jobs-Wanty 15.38
69 Koen De Kort - Team Argos-Shimano 
70 Matthieu Ladagnous - FDJ 
71 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp 
72 David Boucher - FDJ 
73 James Vanlandschoot - Accent Jobs-Wanty 
74 Dominique Rollin - FDJ 
75 Tyler Farrar - Garmin-Sharp 15.47
76 Mathew Hayman - Sky Procycling 15.57
77 Filippo Pozzato - Lampre-Merida 16.47
78 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 
79 Daniele Pietropolli - Lampre-Merida 
80 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
81 Winner Anacona Gomez - Lampre-Merida 
82 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling 
83 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard 
84 Danilo Hondo - RadioShack Leopard 
85 Davide Appollonio - Ag2R La Mondiale 
86 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol 
87 Frederik Willems - Lotto Belisol 
88 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp 
89 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
90 Enrique Sanz - Movistar Team 
91 Luca Dodi - Lampre-Merida 
92 Jonathan Cantwell - Team Saxo-Tinkoff 
93 Alexey Tsatevitch - Katusha 
94 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 
95 Jon Aberasturi Izaga - Euskaltel-Euskadi 
96 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs-Wanty 
97 Assan Bazayev - Astana Pro Team 
98 Christopher Sutton - Sky Procycling 
99 Takashi Miyazawa - Team Saxo-Tinkoff 
100 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team 
101 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team 
102 Jos Van Emden - Belkin Pro Cycling 
103 Marko Kump - Team Saxo-Tinkoff 
104 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen-Baloise 
105 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen-Baloise 
106 Borut Bozic - Astana Pro Team 
107 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 
108 Raymond Kreder - Garmin-Sharp 
109 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 19.20
110 Svein Tuft - Orica-GreenEdge 
111 Aidis Kruopis - Orica-GreenEdge 
112 Gediminas Bagdonas - Ag2R La Mondiale 
113 Roy Curvers - Team Argos-Shimano 
114 Benjamin Verraes - Accent Jobs-Wanty 
115 Aliaksandr Kuchynski - Katusha 
116 Tom Veelers - Team Argos-Shimano 
117 Staf Scheirlinckx - Accent Jobs-Wanty 
118 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 
119 Albert Timmer - Team Argos-Shimano 
120 Robert Hunter - Garmin-Sharp 
121 Jonas Vangenechten - Lotto Belisol 
122 Jens Mouris - Orica-GreenEdge 
123 Bernhard Eisel - Sky Procycling 
124 Julian Kern - Ag2R La Mondiale 
125 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 
126 Guillaume Boivin - Cannondale Pro Cycling 
127 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 
128 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff 
129 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo-Tinkoff 
130 Matteo Bono - Lampre-Merida 
131 Jure Kocjan - Euskaltel-Euskadi 
132 Ioannis Tamouridis - Euskaltel-Euskadi 
133 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team 
134 Daniel Oss - BMC Racing Team 
135 Yauheni Hutarovich - Ag2R La Mondiale 
136 Vladimir Isaichev - Katusha 
137 Arnaud Demare - FDJ 
138 Manuel Belletti - Ag2R La Mondiale 
139 Mickael Delage - FDJ 
140 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Baloise 
141 Maximiliano Ariel Richeze - Lampre-Merida 
142 Danilo Napolitano - Accent Jobs-Wanty 
143 Graeme Brown - Belkin Pro Cycling 
144 Maarten Tjallingii - Belkin Pro Cycling 
145 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen-Baloise 
DNF Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling 
DNF Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team 
DNF Eloy Teruel Rovira - Movistar Team 
DNF Sébastien Minard - Ag2R La Mondiale 
DNF Gatis Smukulis - Katusha 
DNF Ruslan Tleubayev - Astana Pro Team 
DNF Taylor Phinney - BMC Racing Team 
DNF Alessandro Petacchi - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 
DNF Gabriel Rasch - Sky Procycling 
DNS Simon Spilak - Katusha 
DNS Johan Van Summeren - Garmin-Sharp 


Samlet stilling efter 6. etape

1 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano 20.14.03
2 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.09
3 Andriy Grivko - Astana Pro Team 0.24
4 Jan Bakelants - RadioShack Leopard 0.29
5 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 
6 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.37
7 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.50
8 Wilco Kelderman - Belkin Pro Cycling 1.07
9 Pieter Weening - Orica-GreenEdge 1.16
10 Maxim Iglinskiy - Astana Pro Team 1.33
11 Maxime Monfort - RadioShack Leopard 1.40
12 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 1.44
13 Bob Jungels - RadioShack Leopard 1.47
14 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 1.59
15 Tim Wellens - Lotto Belisol 2.02
16 Lars Boom - Belkin Pro Cycling 2.06
17 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 2.11
18 Vladimir Gusev - Katusha 2.13
19 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 2.18
20 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 2.23
21 Jens Keukeleire - Orica-GreenEdge 2.31
22 Yoann Offredo - FDJ 2.40
23 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 2.42
24 Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Baloise 3.01
25 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.03
26 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 3.23
27 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 3.32
28 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.47
29 Hugo Houle - Ag2R La Mondiale 3.53
30 Ian Stannard - Sky Procycling 3.58
31 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 4.41
32 Karsten Kroon - Team Saxo-Tinkoff 4.56
33 Luca Wackermann - Lampre-Merida 5.05
34 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 5.07
35 Matti Breschel - Team Saxo-Tinkoff 5.35
36 Danilo Wyss - BMC Racing Team 5.49
37 Boy Van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5.54
38 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 
39 Arnold Jeannesson - FDJ 6.05
40 Gert Dockx - Lotto Belisol 7.53
41 Gregory Habeaux - Accent Jobs-Wanty 8.21
42 Axel Domont - Ag2R La Mondiale 9.39
43 David Lopez Garcia - Sky Procycling 9.48
44 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs-Wanty 9.56
45 Jesse Sergent - RadioShack Leopard 12.16
46 Bram Tankink - Belkin Pro Cycling 12.26
47 Amaël Moinard - BMC Racing Team 13.28
48 Sebastian Langeveld - Orica-GreenEdge 15.08
49 Alexander Porsev - Katusha 15.25
50 André Greipel - Lotto Belisol 15.27
51 Manuel Quinziato - BMC Racing Team 15.49
52 Tyler Farrar - Garmin-Sharp 16.05
53 Francois Parisien - Team Argos-Shimano 16.09
54 Pieter Jacobs - Topsport Vlaanderen-Baloise 16.11
55 Matthieu Ladagnous - FDJ 16.14
56 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling 16.19
57 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen-Baloise 16.22
58 Danny Van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16.29
59 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 16.52
60 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 16.53
61 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff 17.09
62 Stefan Van Dijk - Accent Jobs-Wanty 17.11
63 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard 17.35
64 Alexey Tsatevitch - Katusha 17.44
65 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 17.53
66 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 17.54
67 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol 17.57
68 Jonathan Cantwell - Team Saxo-Tinkoff 18.04
69 David Boucher - FDJ 18.21
70 Assan Bazayev - Astana Pro Team 18.26
71 Dominique Rollin - FDJ 18.27
72 Daniele Pietropolli - Lampre-Merida 18.30
73 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp 18.32
74 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team 
75 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs-Wanty 18.42
76 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18.51
77 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen-Baloise 18.55
78 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 19.05
79 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen-Baloise 19.29
80 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp 19.34
81 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team 19.45
82 Christopher Sutton - Sky Procycling 19.52
83 Enrique Sanz - Movistar Team 19.53
84 Jos Van Emden - Belkin Pro Cycling 19.57
85 Arnaud Demare - FDJ 20.03
86 Filippo Pozzato - Lampre-Merida 
87 Koen De Kort - Team Argos-Shimano 20.13
88 Raymond Kreder - Garmin-Sharp 
89 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 20.26
90 Frederik Willems - Lotto Belisol 20.33
91 Grégory Rast - RadioShack Leopard 20.46
92 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 20.47
93 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 20.58
94 Julian Kern - Ag2R La Mondiale 20.59
95 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 21.06
96 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling 21.19
97 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Baloise 
98 Yauheni Hutarovich - Ag2R La Mondiale 21.32
99 James Vanlandschoot - Accent Jobs-Wanty 21.33
100 Mickael Delage - FDJ 21.35
101 Ioannis Tamouridis - Euskaltel-Euskadi 
102 Daniel Oss - BMC Racing Team 21.38
103 Jens Debusschere - Lotto Belisol 21.44
104 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 
105 Roy Curvers - Team Argos-Shimano 
106 Mathew Hayman - Sky Procycling 21.49
107 Tom Veelers - Team Argos-Shimano 21.55
108 Vladimir Isaichev - Katusha 22.02
109 Manuel Belletti - Ag2R La Mondiale 22.08
110 Aidis Kruopis - Orica-GreenEdge 22.13
111 Svein Tuft - Orica-GreenEdge 22.20
112 Maximiliano Ariel Richeze - Lampre-Merida 22.33
113 Marko Kump - Team Saxo-Tinkoff 23.10
114 Staf Scheirlinckx - Accent Jobs-Wanty 23.25
115 Danilo Napolitano - Accent Jobs-Wanty 23.26
116 Borut Bozic - Astana Pro Team 23.39
117 Winner Anacona Gomez - Lampre-Merida 23.41
118 Francisco Ventoso Alberdi - Movistar Team 23.43
119 Benjamin Verraes - Accent Jobs-Wanty 23.46
120 Takashi Miyazawa - Team Saxo-Tinkoff 23.48
121 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen-Baloise 23.51
122 Gediminas Bagdonas - Ag2R La Mondiale 23.54
123 Bradley Wiggins - Sky Procycling 24.24
124 Jens Mouris - Orica-GreenEdge 24.38
125 Albert Timmer - Team Argos-Shimano 24.55
126 Luca Dodi - Lampre-Merida 25.03
127 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 25.08
128 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo-Tinkoff 25.10
129 Guillaume Boivin - Cannondale Pro Cycling 26.14
130 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen-Baloise 26.53
131 Davide Appollonio - Ag2R La Mondiale 26.59
132 Danilo Hondo - RadioShack Leopard 27.04
133 Jon Aberasturi Izaga - Euskaltel-Euskadi 27.37
134 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff 29.33
135 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling 31.05
136 Jonas Vangenechten - Lotto Belisol 31.26
137 Maarten Tjallingii - Belkin Pro Cycling 32.13
138 Robert Hunter - Garmin-Sharp 32.47
139 Evan Huffman - Astana Pro Team 32.52
140 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team 33.04
141 Graeme Brown - Belkin Pro Cycling 35.08
142 Matteo Bono - Lampre-Merida 35.34
143 Aliaksandr Kuchynski - Katusha 36.46
144 Bernhard Eisel - Sky Procycling 37.15
145 Jure Kocjan - Euskaltel-Euskadi 45.58


Pointkonkurrencen
1 André Greipel - Lotto Belisol 78  pts
2 Lars Boom - Belkin Pro Cycling 78
3 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard 66
4 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 55
5 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano 44
6 Maximiliano Ariel Richeze - Lampre-Merida 44
7 David Lopez Garcia - Sky Procycling 38
8 Pieter Jacobs - Topsport Vlaanderen-Baloise 37
9 Tyler Farrar - Garmin-Sharp 37
10 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 33
11 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen-Baloise 31
12 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 30
13 Arnaud Demare - FDJ 30
14 Alexander Porsev - Katusha 29
15 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 28
16 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 25
17 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 25
18 Mathew Hayman - Sky Procycling 24
19 Davide Appollonio - Ag2R La Mondiale 23
20 Jesse Sergent - RadioShack Leopard 22
21 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 20
22 Sebastian Langeveld - Orica-GreenEdge 19
23 Marko Kump - Team Saxo-Tinkoff 19
24 Jan Bakelants - RadioShack Leopard 17
25 Bradley Wiggins - Sky Procycling 17
26 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs-Wanty 15
27 Manuel Belletti - Ag2R La Mondiale 15
28 Vladimir Gusev - Katusha 13
29 Jens Keukeleire - Orica-GreenEdge 13
30 Filippo Pozzato - Lampre-Merida 13
31 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Baloise 13
32 Danilo Napolitano - Accent Jobs-Wanty 13
33 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 12
34 Yauheni Hutarovich - Ag2R La Mondiale 12
35 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp 11
36 Benjamin Verraes - Accent Jobs-Wanty 11
37 Andriy Grivko - Astana Pro Team 11
38 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 11
39 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 10
40 Arnold Jeannesson - FDJ 10
41 Matthieu Ladagnous - FDJ 10
42 Christopher Sutton - Sky Procycling 10
43 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 8
44 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8
45 Ioannis Tamouridis - Euskaltel-Euskadi 8
46 Staf Scheirlinckx - Accent Jobs-Wanty 8
47 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen-Baloise 8
48 Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Baloise 6
49 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 5
50 Axel Domont - Ag2R La Mondiale 5
51 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs-Wanty 3
52 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 3
53 Gediminas Bagdonas - Ag2R La Mondiale 3
 

Holdkonkurrencen

1 RadioShack Leopard 02-01-1900  12.44.57
2 Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.04
3 Orica-GreenEdge 0.20
4 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.29
5 BMC Racing Team 11.49
6 Belkin Pro Cycling Team 12.57
7 Astana Pro Team 15.36
8 Katusha 16.47
9 FDJ 17.05
10 Sky Procycling 18.00
11 Lotto Belisol 18.01
12 Euskaltel-Euskadi 18.52
13 Team Saxo-Tinkoff 19.32
14 Movistar Team 20.11
15 Accent Jobs-Wanty 24.13
16 Ag2R La Mondiale 27.28
17 Team Argos-Shimano 29.47
18 Cannondale Pro Cycling 29.54
19 Garmin-Sharp 31.51
20 Topsport Vlaanderen-Baloise 32.56
21 Lampre-Merida 37.39
 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

Rund um Köln(1.1) 14/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-19/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS