Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annonce
I dag blev tredje etape af Tour of Hainan kørt. Etapen blev kørt fra Wuzhishan til Xinglong over 146.4 kilometer. Trods flere angreb, så endte det hele i en massespurt, hvor sprinterne boltrede sig.
Massespurten blev vundet af Charles Bradley Huff (Jelly Belly p/b Kenda) foran Sergey Kudentsov (Polygon Sweet Nice) og Yuri Metlushenko (Ukraine).
Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning kørte igen en god etape, og holdet havde fem ryttere med feltet hjem. Deriblandt Mads Christensen, som fortsat holder sig rigtig godt til i klassementet.
Dagens etape blev ellers domineret af et langt solo udbrud fra Ghader Mizbani.
Resultat af 3. etape
1 Charles Bradley Huff - Jelly Belly p/b Kenda 03.45.56
2 Sergey Kudentsov - Polygon Sweet Nice
3 Yuri Metlushenko - Ukraine
4 Jonathan Cantwell - Fly V Australia
5 Kenny Robert Van Hummel - Skil - Shimano
6 Enrique Mata - Footon-Servetto
7 Sylwester Janiszewski - CCC Polsat Polkowice
8 Dene Rogers - Giant Asia Racing Team
9 Vidal Celis Zabala - Footon-Servetto
10 Valentin Iglinskiy - Astana
11 Ruslan Tleubayev - Kazakhstan
12 Takeaki Ayabe - Aisan Racing Team
13 Michele Merlo - Footon-Servetto
14 Patria Rastra - Polygon Sweet Nice
15 Sean Mazich - Jelly Belly p/b Kenda
16 Ming Xing Xue - Max Success Sports
17 Vytautas Kaupas - Continental Team Differdange
18 Luc Hagenaars - Team Kuota - Indeland
19 Cyrille Heymans - Continental Team Differdange
20 Alexei Markov - Russian Federation
21 Mehdi Sohrabi - Tabriz Petrochemical Cycling Team
22 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
23 Ivan Kovalev - Russian Federation
24 Niki Østergaard - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
25 Evgeniy Sladkov - Kazakhstan
26 Valery Valynin - Russian Federation
27 Hossein Alizadeh - Tabriz Petrochemical Cycling Team
28 Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
29 Alexander Serov - Russian Federation
30 Sea Keong Loh - Marco Polo Cycling Team
31 Hossein Askari - Tabriz Petrochemical Cycling Team
32 Yukihiro Doi - Skil - Shimano
33 Kazuhiro Mori - Aisan Racing Team
34 Kun Jiang - Max Success Sports
34 Shengjun Wu - Qinghai Tianyoude Cycling Team
36 Ismail Ayoune - Morocco
37 Feng Han - Skil - Shimano
38 Taiji Nishitani - Aisan Racing Team
39 Robert Retschke - Continental Team Differdange
40 Ben Kersten - Fly V Australia
41 Shinpei Fukuda - Aisan Racing Team
42 Tomasz Marczynski - CCC Polsat Polkowice
43 Eugen Wacker - Giant Asia Racing Team
44 Sergey Renev - Astana
45 Nikolay Ivanov - Kazakhstan
46 Roman Krasilnikov - Polygon Sweet Nice
47 Alexander Schmitt - Team Kuota - Indeland
48 Soufiane Haddi - Morocco
49 Wei Kei Chang - Giant Asia Racing Team
50 Herwin Jaya - Polygon Sweet Nice
51 Adrian Honkisz - CCC Polsat Polkowice
52 Peilun Wu - Qinghai Tianyoude Cycling Team
53 Cheng Ji - Skil - Shimano
54 Andrey Mizurov - Tabriz Petrochemical Cycling Team
55 Mads Christensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
56 Alexander Khatuntsev - Russian Federation
57 Biao Liu - Qinghai Tianyoude Cycling Team
58 Mohcine Ichou - Morocco
59 Bernard Van Ulden - Jelly Belly p/b Kenda
60 Yassin Ait El Attar - Morocco
61 Mohamed Elghoumari - Morocco
62 Kiel Reijnen - Jelly Belly p/b Kenda
63 Maxim Gourov - Astana
64 Chin-Lung Huang - Giant Asia Racing Team
65 Ricky Enø Jørgensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
66 Lahcen Saber - Morocco
67 Volodymyr Starchyk - Ukraine
68 Matthias Bertling - Team Kuota - Indeland
69 Tomas Smolen - CCC Polsat Polkowice
70 Roman Kireyev - Astana
70 Johnnie Walker - Footon-Servetto
72 Alex Coutts - Giant Asia Racing Team
73 Prajak Mahawong - Giant Asia Racing Team
74 Florenz Knauer - Team Kuota - Indeland
75 Rahim Ememi - Giant Asia Racing Team
76 Arkaitz Duran Aroca - Footon-Servetto
77 Maxim Iglinsky - Astana
78 Alexey Shmidt - Russian Federation
79 Volodymyr Bileka - Ukraine
80 Sergio Hernandez - Jelly Belly p/b Kenda
81 David Deroo - Skil - Shimano
82 Pengfei Qi - Max Success Sports
83 Ronan Van Zandbeek - Skil - Shimano
84 Darren Rolfe - Fly V Australia
85 Bartlomiej Matysiak - CCC Polsat Polkowice
86 Hayden Brooks - Fly V Australia
87 Ting Deng - Qinghai Tianyoude Cycling Team
88 Ermanno Capelli - Footon-Servetto
89 Mario Gutierrez - Footon-Servetto
90 Hui Zhang - Max Success Sports
91 Tomasz Kiendys - CCC Polsat Polkowice
92 Lukasz Bodnar - CCC Polsat Polkowice
93 Jimmy Pranata - Polygon Sweet Nice
94 Alexandre Shushemoin - Kazakhstan
95 Vladimir Duma - Ukraine
96 Hari Fitrianto - Polygon Sweet Nice
97 Ghader Mizbani Iranagh - Tabriz Petrochemical Cycling Team
97 Sergey Kuzin - Kazakhstan
99 Serhy Hrechyn - Ukraine
100 Daniel Westmattelmann - Team Kuota - Indeland
101 Hakan Nilsson - Continental Team Differdange
102 David Kopp - Team Kuota - Indeland
103 Alexey Lyalko - Kazakhstan
104 Kenichi Suzuki - Aisan Racing Team
105 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Astana
106 Emmanuel Van Ruitenbeek - Team Kuota - Indeland
107 Gang Xu - Max Success Sports
108 David Kemp - Fly V Australia
109 Evgeny Kovalev - Russian Federation 0.26
110 Matnur Matnur - Polygon Sweet Nice 0.30
111 Jin Long - Skil - Shimano 0.32
112 Berik Kupeshov - Kazakhstan 0.38
113 Oleksandr Sheydyk - Ukraine 1.06
114 Oleh Solomko - Ukraine
115 Phil Zajicek - Fly V Australia
116 Zachary Davies - Fly V Australia
117 Yuan Wei - Qinghai Tianyoude Cycling Team 1.12
118 Alexandre Vinokourov - Astana 1.15
119 Stefan Cohnen - Continental Team Differdange
120 Michael Tronborg Kristensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
121 Christian Moberg Jörgensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
122 William Dickeson - Jelly Belly p/b Kenda 1.31
Udgået
DNF Bradeley Hall - Marco Polo Cycling Team
DNF Khalid Bounida - Marco Polo Cycling Team
DNF Ahmad Haidar Anuawar - Marco Polo Cycling Team
DNF Pavel Stuchlik - Marco Polo Cycling Team
DNS Morten Knudsen - Continental Team Differdange
Samlet stilling
1 Valentin Iglinskiy - Astana 09.45.56
2 Taiji Nishitani - Aisan Racing Team 0.04
3 Johnnie Walker - Footon-Servetto 0.06
4 Arkaitz Duran Aroca - Footon-Servetto 0.07
5 Kiel Reijnen - Jelly Belly p/b Kenda 0.08
6 Matthias Bertling - Team Kuota - Indeland
7 Volodymyr Starchyk - Ukraine 0.09
8 Adrian Honkisz - CCC Polsat Polkowice
9 Ruslan Tleubayev - Kazakhstan 0.10
10 Kazuhiro Mori - Aisan Racing Team
11 Enrique Mata - Footon-Servetto
12 Robert Retschke - Continental Team Differdange
13 Alexander Schmitt - Team Kuota - Indeland
14 Volodymyr Bileka - Ukraine
15 Feng Han - Skil - Shimano
16 Mads Christensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
17 Maxim Gourov - Astana
18 Yukihiro Doi - Skil - Shimano
19 Evgeniy Sladkov - Kazakhstan
20 Alexei Markov - Russian Federation
21 Cheng Ji - Skil - Shimano
22 Ermanno Capelli - Footon-Servetto
23 Bernard Van Ulden - Jelly Belly p/b Kenda
24 Shengjun Wu - Qinghai Tianyoude Cycling Team
25 Alex Coutts - Giant Asia Racing Team
26 Eugen Wacker - Giant Asia Racing Team
27 Sergey Renev - Astana
28 Alexander Khatuntsev - Russian Federation
29 Tomasz Marczynski - CCC Polsat Polkowice
30 Darren Rolfe - Fly V Australia
31 Andrey Mizurov - Tabriz Petrochemical Cycling Team
32 Takeaki Ayabe - Aisan Racing Team 0.16
33 Alexander Serov - Russian Federation
34 Roman Kireyev - Astana 0.25
35 Yuri Metlushenko - Ukraine 2.16
36 Charles Bradley Huff - Jelly Belly p/b Kenda 2.20
37 Sergey Kudentsov - Polygon Sweet Nice 2.24
38 Kenny Robert Van Hummel - Skil - Shimano
39 Michele Merlo - Footon-Servetto 2.26
40 David Kopp - Team Kuota - Indeland 2.27
41 Alexey Lyalko - Kazakhstan
42 Bartlomiej Matysiak - CCC Polsat Polkowice 2.28
43 Gang Xu - Max Success Sports 2.29
44 Jonathan Cantwell - Fly V Australia 2.30
45 Vytautas Kaupas - Continental Team Differdange
46 Sean Mazich - Jelly Belly p/b Kenda
47 Niki Østergaard - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
48 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
49 Valery Valynin - Russian Federation
50 Luc Hagenaars - Team Kuota - Indeland
51 Herwin Jaya - Polygon Sweet Nice
52 Soufiane Haddi - Morocco
53 Nikolay Ivanov - Kazakhstan
54 Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
55 Sylwester Janiszewski - CCC Polsat Polkowice
56 Yassin Ait El Attar - Morocco
57 Serhy Hrechyn - Ukraine
58 Vidal Celis Zabala - Footon-Servetto
59 Ronan Van Zandbeek - Skil - Shimano
60 Hayden Brooks - Fly V Australia
61 Shinpei Fukuda - Aisan Racing Team
62 Ming Xing Xue - Max Success Sports
63 Biao Liu - Qinghai Tianyoude Cycling Team
64 Pengfei Qi - Max Success Sports
65 Lukasz Bodnar - CCC Polsat Polkowice
66 Lahcen Saber - Morocco
67 Kun Jiang - Max Success Sports
68 Prajak Mahawong - Giant Asia Racing Team
69 Sergey Kuzin - Kazakhstan
70 Sea Keong Loh - Marco Polo Cycling Team
71 Mohcine Ichou - Morocco
72 Alexandre Shushemoin - Kazakhstan
73 Daniel Westmattelmann - Team Kuota - Indeland
74 Hari Fitrianto - Polygon Sweet Nice
75 Maxim Iglinsky - Astana
76 Sergio Hernandez - Jelly Belly p/b Kenda
77 Chin-Lung Huang - Giant Asia Racing Team
78 Hui Zhang - Max Success Sports
79 Jimmy Pranata - Polygon Sweet Nice
80 Mohamed Elghoumari - Morocco
81 Hakan Nilsson - Continental Team Differdange
82 Ting Deng - Qinghai Tianyoude Cycling Team
83 David Deroo - Skil - Shimano
84 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Astana
85 Kenichi Suzuki - Aisan Racing Team
86 Emmanuel Van Ruitenbeek - Team Kuota - Indeland
87 Alexey Shmidt - Russian Federation
88 Vladimir Duma - Ukraine
89 Wei Kei Chang - Giant Asia Racing Team 2.40
90 Evgeny Kovalev - Russian Federation 2.56
91 Jin Long - Skil - Shimano 3.02
92 Berik Kupeshov - Kazakhstan 3.22
93 Zachary Davies - Fly V Australia 3.36
94 Phil Zajicek - Fly V Australia
95 Alexandre Vinokourov - Astana 3.45
96 William Dickeson - Jelly Belly p/b Kenda 4.01
97 Yuan Wei - Qinghai Tianyoude Cycling Team 4.02
98 Peilun Wu - Qinghai Tianyoude Cycling Team 5.14
99 Cyrille Heymans - Continental Team Differdange 6.00
100 Tomas Smolen - CCC Polsat Polkowice 6.19
101 Michael Tronborg Kristensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning 6.36
102 Roman Krasilnikov - Polygon Sweet Nice 8.06
103 Patria Rastra - Polygon Sweet Nice
104 Florenz Knauer - Team Kuota - Indeland
105 Ivan Kovalev - Russian Federation 8.29
106 Ismail Ayoune - Morocco 8.34
107 Ricky Enø Jørgensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
108 Tomasz Kiendys - CCC Polsat Polkowice
109 David Kemp - Fly V Australia
110 Mario Gutierrez - Footon-Servetto
111 Oleksandr Sheydyk - Ukraine 8.57
112 Matnur Matnur - Polygon Sweet Nice 9.04
113 Dene Rogers - Giant Asia Racing Team 9.31
114 Oleh Solomko - Ukraine 9.40
115 Ghader Mizbani Iranagh - Tabriz Petrochemical Cycling Team 00.12.10
116 Hossein Alizadeh - Tabriz Petrochemical Cycling Team 00.12.13
117 Hossein Askari - Tabriz Petrochemical Cycling Team
118 Rahim Ememi - Giant Asia Racing Team
119 Ben Kersten - Fly V Australia 00.12.17
120 Mehdi Sohrabi - Tabriz Petrochemical Cycling Team 00.12.19
121 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning 00.13.37
122 Stefan Cohnen - Continental Team Differdange 00.19.36
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce