Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Mads Rydicher dansk U23-mester + resultater

Mads Rydicher dansk U23-mester + resultater

01. juni 2008 16:590
I dag blev de danske U23-mesterskaber afvikles i Herning, hvor Mads Rydicher (Farsø CK) sejrede foran Philip Nicholas Nielsen (Team Løgstør) og Nikola Aistrup (Team GLS).

Læs reaktioner på løbet

Foto: Frank Rud


Klasse: U23 Distance: 184,5 km.
1 Mads Rydicher Farsø CK 4.41,49
2 Philip Nicholas Nielsen Team Løgstør s.t.
3 Nikola Aistrup Team GLS s.t.
4 Christian Ranneries Team Pythonpro.com Næstved s.t.
5 Morten Høberg Team Løgstør 4.41,53
6 Kalle Corneliussen Herning CK - Elite s.t.
7 Kim Marius Nielsen Glud & Marstrand Horsens 4.41,55
8 Jakob Bering Team Designa Køkken s.t.
9 Thomas Kristiansen Team GLS 4.41,59
10 Søren T. Kirkegaard Madsen Team Reelight s.t.
11 Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS 4.42,05
12 Morten Birck Reckweg Team GLS 4.42,13
13 Thomas Guldhammer Team Designa Køkken 4.42,27
14 Kristian Sobota Team Løgstør 4.43,55
15 Jonas Aaen Jørgensen Team GLS s.t.
16 Christian Moberg Jørgensen Team Odense Energi 4.45,39
17 Jesper Thomsen Randers CK 1910 4.49,39
18 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
19 Ricky Jørgensen Team Designa Køkken s.t.
20 Christopher Juul-Jensen Glud & Marstrand Horsens s.t.

Klasse: B Distance: 130 km.
1 Morten Mikkelsen Thy CR 3.17,37
2 Karsten Mikkelsen Thy CR s.t.
3 Jan Birk Oxlund Vejen BC 3.19,48
4 Martin Tom Hansen Hammel CK s.t.
5 Henrik Rask Thorsager Motion Cykling 3.19,54
6 Brian Poulsen Horsens AC 3.20,59
7 Nikolaj Sørensen Hammel CK 3.22,34

Klasse: C Distance: 97,5 km.
1 Brian Duborg Ebbesen Cycling Nord 2.33,00
2 Nicolai Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 2.33,06
3 Klaus Vorgod Kristensen Herning CK s.t.
4 Thomas Lund Herning CK s.t.
5 Michael Lutschwitz Post SV Heide s.t.
6 Morten Larsen Cycling Nord s.t.
7 Jesper Sloth Hansen Vejen BC s.t.
8 Claus Termansen Varde CK s.t.
9 Finn R. Madsen Skive CK s.t.
10 Arnold Marion Harvesterhuder 2.33,09
11 Thorben Haushahn Kieler RV 2.33,17
12 Daniel Rabæk Christiansen Varde CK s.t.
13 Bjarke Vodder Nielsen Agerskov CK91 s.t.
14 Marco Lemke Rendsburger BC 2.33,24
15 Mikkel Hou Svendborg CC 2.36,31

Klasse: Junior Distance: 130 km.
1 Simon Larsen Esbjerg CR 3.31,27
2 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC 3.31,33
3 Rasmus Louring Vorre Vejle CK 3.31,36
4 Frederik Just Jernov Glud & Marstrand Festina Hobro 3.31,46
5 Jacques Stilling Team Kvickly Odder JUN 3.31,49
6 Lenni Andersen Herning CK 3.32,14
7 Lasse Normann Hansen Cykling Odense 3.32,55
8 Lars F. E. Jensen ABC 3.32,58
9 Mark Sehested Pedersen Team RCR Junior 3.34,09
10 Jesper Kousgaard Herning CK s.t.
11 Pelle Niklas Christensen Clapp Team RCR Junior 3.35,16
12 Dennis Skov Petersen Herning CK 3.37,27
13 Heine Børgesen Glud & Marstrand Festina Hobro 3.44,05
14 Hjalte Reuss Schmidt Hobro CK38 s.t.
15 Rasmus Christian Quaade Team RCR Junior s.t.

Klasse: Dame A Distance: 130 km.
1 Dorte Lohse Rasmussen Team Swift Racing 3.26,55
2 Maja Watt Adamsen Team CMAX DILA 3.38,12
3 Nikoline Hansen Fredericia CC 4.31,06

Klasse: Dame B Distance: 65 km.
1 Line Eriksen CK Aarhus 1.58,20

Klasse: Begynder Distance: 97,5 km.
1 Christian Møller Aalborg CR 2.43,50
2 Karsten Kousgaard Randers CK 1910 s.t.
3 Klaus Davidsen Esbjerg CR s.t.
4 Casper Skov Holstebro CC 2.43,53
5 Rasmus Dyhr Andreassen Silkeborg IF Cykling 2.43,55
6 Jan Vestergård Pedersen Varde CK 2.44,04
7 Christian Bødker Esbjerg CR 2.45,36
8 Jesper Heiberg Esbjerg CR 2.47,04
9 Jan Andresen TCM Elite s.t.
10 Kenneth Sørensen Aalborg CR s.t.
11 Dennis Bergen Cycling Nord 2.47,06
12 Hans Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 130 km.
1 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub 3.19,48
2 HansJørgen Christensen Silkeborg IF 3.22,22
3 Steen Larsen Horsens AC s.t.
4 Lars Christensen Aalborg CR 3.22,26
5 Jesper Nielsen Herning CK 3.26,22
6 Jesper Hansen CCH Hjørring 3.26,55
7 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t.
8 Henning Sørensen Hammel CK s.t.
9 Flemming Steen Horsens AC 3.31,13
10 Mogens Boesen Thy CR 3.31,23
11 Jens-Peder Ravn Rasmussen Horsens AC 3.33,36
12 Henrik Nielsen Varde CK 3.33,41
13 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC 3.35,05

Klasse: Veteran H50 Distance: 97,5 km.
1 Finn Koldste Vejle CK 2.36,52
2 Poul Kjær Overgaard Herning CK s.t.
3 Kai Pedersen Randers CK 1910 2.36,54
4 Per Sandahl Hammel CK 2.41,06
5 Benny Petersen Skive CK s.t.
6 Tage Odgaard Nielsen Morsø CK s.t.
7 Ole Hein Kolding BC s.t.
8 Jørgen Pugdahl Pedersen Thy CR s.t.
9 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling s.t.
10 Jørn Madsen Holstebro CC 2.41,11
11 Jan Pallesen Skive CK 2.41,42

Klasse: Veteran H60 Distance: 65 km.
1 Niels Oluf Kristensen Randers CK 1910 1.52,33
2 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring s.t.
3 Villy Christensen Hammel CK s.t.
4 Kim Theils Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 65 km.
1 Anders Damgaard Christiansen Horsens AC 1.44,35
2 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
3 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
4 Daniel Malmros Christiansen Odder CK s.t.
5 Christian Jersild Jensen Svendborg CC s.t.
6 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
7 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
8 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
9 Alexander Mørk Nr. Søby CK s.t.
10 Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
12 Martin Herbæk Grøn Hobro CK38 s.t.
13 Morten Hugener Nielsen Sønderborg CK 1.44,39
14 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling 1.45,34
15 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
16 Rasmus Dalgaard Aalborg CR s.t.
17 Morten Veirup Esbjerg CR 1.46,22
18 Martin Dyreborg Hansen Herning CK 1.46,54
19 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling s.t.
20 Maria Grandt Petersen Fredericia CC s.t.
21 Jonas Rasmussen Middelfart CC s.t.

Klasse: Ældste-Drenge Distance: 44 km.
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 1.11,36
2 Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling 1.11,40
3 Simon Hamann Larsen Middelfart CC 1.12,53
4 Thomas U. Sandstrøm Aalborg CR s.t.
5 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK s.t.
6 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
7 Andreas Holm Gylling CK Aarhus 1.12,59
8 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
9 Martin Visby Larsen Thy CR s.t.
10 Jakob Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
11 Klaus Walther Conradsen Aalborg CR s.t.
12 Valentin Nørgaard Herning CK s.t.
13 Mathias Hvid Olesen Esbjerg CR 1.13,02
14 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK s.t.
15 Michael Carbel Svendgaard Horsens AC 1.14,06
16 Sune Max Køpke Bjerring Grenaa CC 1.16,26
17 Henrik Pedersen Nr. Søby CK 1.17,28
18 Mikkel Laursen Aalborg CR s.t.

Klasse: Ældste-Piger Distance: 44 km.
1 Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling 1.21,45
2 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Christina Siggaard Silkeborg IF Cykling 1.21,47

Klasse: Mellemste-Drenge Distance: 27,5 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.48,34
2 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 0.50,28
3 Jacob Kruse Jensen Middelfart CC s.t.
4 Patrick Leth Odder CK s.t.
5 Anthon Charmig CK Aarhus 0.50,48
6 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 0.51,19
7 Frederik Pedersen Thorsager Motion Cykling s.t.
8 Andreas Hyldgaard Jeppesen Herning CK s.t.

Klasse: Mellemste-Piger Distance: 27,5 km.
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.51,20
2 Anna Madsen Grenaa CC 0.51,26
3 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.54,20

Klasse: Yngste-Drenge Distance: 11 km.
1 Marius Brasen Kidmose Holbæk CR 0.22,45
2 Nikolaj Holm Gylling CK Aarhus s.t.
3 Arne Birkemose Svendborg CC 0.23,43
4 Jakob Olesen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Yngste-Piger Distance: 11 km.
1 Emma Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.22,41
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?