Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Magtdemonstration af Boonen i Paris-Roubaix

08. april 2012 16:08Foto: Sirotti

Tom Boonen leverede i dag en uforglemmelig præstation, da han satte alt modstand til side, og kørte solo i over 50 kilometer i årets Paris-Roubaix, hvor man også så dansk aktivitet.

Hvem kan stoppe Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step)? Det rigtige svar er ”ingen”. Det beviste han for alvor i dag, da han efter et soloridt i over 50 kilometer kunne række armene i vejret for fjerde gang i karrieren i den berømte Roubaix Velodrome. Der var dog masser af spænding og aktivitet fra start til slut i den berømte klassiker.

 

I starten var der mange, der forsøgte at komme væk. Stort set alle hold ville have en mand med i udbruddet, men der gik alligevel et stykke tid for der kom et rigtigt udbrud af sted. Efter cirka 80 kilometer kom 12 mand af sted deriblandt flere gode navne.

 

Udbruddet bestod af Guillaume Van Keirsbulck (Omega Pharma - Quick Step), Yaroslav Popovych (RadioShack-Nissan), Kenny De Haes (Lotto-Belisol), Frederik Veuchelen (Vacansoleil-DCM), Bert-Jan Lindeman (Vacansoleil-DCM), David Boucher (FDJ-BigMat), Michael Mørkøv (Team Saxo Bank), David Veilleux (Team Europcar), Dominic Klemme (Argos-Shimano), Laurent Mangel (Saur-Sojasun), Aleksejs Saramotins (Cofidis) og Grischa Janorschke (NetApp).

 

Mørkøv havde inden løbet bebudet, at han ville forsøge at angribe. Det gjorde han også, og han fik i den grad også vist sig frem. Han var nemlig den første rytter overhovedet i løbet, der kørte ind på den berømte brostenspavé Arenberg. Det var et tidspunkt, hvor løbet tog den første store drejning.

 

Stor aktivitet

 

I udbruddet skete der store ting på Arenberg. Mørkøv kom først ind, og lige efter ham skete der et styrt, hvor fire udbrydere måtte bide i brostenen. En af dem var Janorschke, der måtte en tur på hospitalet efter at have landet uheldigt.

 

I feltet var der en enorm hård positionskamp, hvor de tre store hold BMC, Omega Pharma-Quick Step og Team Sky kæmpede hårdt om at komme først ind i Arenberg-skoven. Omega Pharma-Quick Step vandt den kamp og med franske Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step) satte det hårde tempo.

 

Det høje tempo lavede en udskilning i feltet uden dog at sætte de største favoritter. Der gik dog ikke lang tid før, at der var favoritter, der rørte på sig. De første store navne der angreb var den tidligere vinder Alessandro Ballan (BMC) og Juan Antonio Flecha (Sky Procycling). Det tvang Omega Pharma-Quick Step til at sætte tempoet kraftigt i vejret.

 

Det lykkedes for Boonen og resten af hans hold at neutralisere angrebet, hvor også Mørkøvs gruppe blev hentet. Derfra sad der Boonen på resten af løbet.

 

Afgørelsen

 

Efter et fantastisk forarbejde fra Chavanel, så kunne Boonen selv sætte det afgørende tempo, hvor kun få navne kunne sidde med. De to italienere Filippo Pozzato (Farnese Vini) og Alessandro Ballan samt Boonens holdkammerat Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) sad med. Men efter uoverensstemmelser mellem de to italienere, så var det pludselig kun Boonen og Terpstra, der sad forrest.

Bedst som Boonen satte tempo, så var den tidligere verdensmester Thor Hushovd (BMC) så uheldig at styrte, og hans chancer for en sejr var pist væk.

 

Uoverensstemmelserne mellem Pozzato og Ballan viste sig at være fatale, da de ikke mere i dette års Paris-Roubaix fik Boonen at se. Belgieren satte nemlig hurtigt sin holdkammerat, og de sidste 52 kilometer var han enestående. Han blev konstant ved med at udbygge forspringet ned til den nærmeste gruppe, der bestod af blandt andre fire Team Sky ryttere og Ballan. Også Team Saxo Banks kaptajn Matteo Tosatto sad med.

 

Som den bare anden rytter i historien kunne Boonen køre først over stregen for fjerde gang i Paris-Roubaix.

 

Bagude blev der kæmpet bravt om de sekundære placeringer, og det lykkedes for Ballan, Flecha og Lars Boom (Rabobank) at komme væk fra forfølgergruppen. De blev dog hentet af Niki Terpstra og Sebastian Turgot (Team Europcar) inde på Velodromen i Roubaix. I spurten var Turgot den hurtigste foran Ballan.
 

Resultat af Paris-Roubaix

1 Tom Boonen - Omega Pharma-Quickstep 05.55.22
2 Sébastien Turgot - Team Europcar 1.39
3 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
4 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling
5 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quickstep
6 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 1.43
7 Matteo Tosatto - Team Saxo Bank 3.31
8 Mathew Hayman - Sky Procycling
9 Johan Vansummeren - Garmin - Barracuda
10 Maarten Wynants - Rabobank Cycling Team
11 Luca Paolini - Katusha Team
12 Matthieu Ladagnous - FDJ-Big Mat
13 Grégory Rast - RadioShack-Nissan 4.23
14 Thor Hushovd - BMC Racing Team
15 Taylor Phinney - BMC Racing Team 4.37
16 Steve Chainel - FDJ-Big Mat
17 Kevin Hulsmans - Farnese Vini - Selle Italia
18 Aleksejs Saramotins - Cofidis, Le Credit En Ligne
19 Jimmy Casper - AG2R La Mondiale
20 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
21 Jimmy Engoulvent - Saur - Sojasun
22 Ignatas Konovalovas - Movistar Team
23 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team
24 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quickstep
25 Damien Gaudin - Team Europcar 4.58
26 Hayden Roulston - RadioShack-Nissan
27 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quickstep
28 Adrien Petit - Cofidis, Le Credit En Ligne 6.22
29 Tyler Farrar - Garmin - Barracuda
30 Jean-Lou Paiani - Saur - Sojasun
31 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6.25
32 Heinrich Haussler - Garmin - Barracuda
33 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team 6.27
34 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 7.46
35 Kasper Klostergaard Larsen - Team Saxo Bank
36 Marcus Burghardt - BMC Racing Team
37 Michael Schär - BMC Racing Team
38 Saïd Haddou - Team Europcar
39 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
40 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
41 Yauheni Hutarovich - FDJ-Big Mat
42 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
43 George Hincapie - BMC Racing Team
44 Johan Le Bon - Bretagne - Schuller 7.48
45 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 7.50
46 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team
47 David Veilleux - Team Europcar 9.09
48 Borut Bozic - Astana Pro Team 9.11
49 Bert-Jan Lindeman - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9.37
50 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
51 Ian Stannard - Sky Procycling
52 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53 Stuart O'Grady - GreenEdge Cycling Team
54 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat
55 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team
56 Christian Knees - Sky Procycling 11.07
57 Alexander Kristoff - Katusha Team
58 Stijn Devolder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
59 Michael Morkov - Team Saxo Bank
60 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale
61 Rudiger Selig - Katusha Team
62 Alexander Porsev - Katusha Team
63 John Degenkolb - Argos - Shimano
64 Danilo Hondo - Lampre - ISD 13.05
65 Arnaud Labbe - Cofidis, Le Credit En Ligne
66 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan
67 Leonardo Fabio Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne
68 Gael Malacarne - Bretagne - Schuller
69 Julien Fouchard - Cofidis, Le Credit En Ligne
70 Blaz Jarc - Team NetApp
71 Andreas Schillinger - Team NetApp
72 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank
73 Kenny De Haes - Lotto Belisol Team
74 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team
75 Jens Mouris - GreenEdge Cycling Team
76 Maxime Vantomme - Katusha Team
77 André Greipel - Lotto Belisol Team
78 Anders Lund - Team Saxo Bank
79 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi
80 Sébastien Chavanel - Team Europcar
81 Laurent Mangel - Saur - Sojasun
82 Manuel Quinziato - BMC Racing Team
83 Bert De Backer - Argos - Shimano
84 Sep Vanmarcke - Garmin - Barracuda
85 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quickstep 17.17
86 Bernhard Eisel - Sky Procycling

Udenfor tidsgrænsen
HD Reto Hollenstein - Team NetApp
HD Markus Eichler - Team NetApp
HD Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
HD Christophe Laborie - Saur - Sojasun
HD Ronan Van Zandbeek - Argos - Shimano
HD Ramon Sinkeldam - Argos - Shimano
HD Roger Kluge - Argos - Shimano
HD Dominic Klemme - Argos - Shimano
HD Kristof Goddaert - AG2R La Mondiale
HD Gregor Gazvoda - AG2R La Mondiale
HD Rafai Chtioui - Team Europcar
HD Juraj Sagan - Liquigas-Cannondale
HD Yuriy Krivtsov - Lampre - ISD
HD Dmytro Krivtsov - Lampre - ISD
HD Luke Roberts - Team Saxo Bank
HD Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank
HD David Boucher - FDJ-Big Mat
HD Frédéric Guesdon - FDJ-Big Mat
HD Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
HD Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
HD Marco Haller - Katusha Team
HD Jens Keukeleire - GreenEdge Cycling Team
HD Markel Irizar Aranburu - RadioShack-Nissan
HD Christopher Sutton - Sky Procycling
HD Roberto De Patre - Farnese Vini - Selle Italia
HD Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team
HD Jack Bauer - Garmin - Barracuda

Udgået
DNF Timon Seubert - Team NetApp
DNF Michael Schwarzmann - Team NetApp
DNF André Schulze - Team NetApp
DNF Grischa Janorschke - Team NetApp
DNF Laurent Pichon - Bretagne - Schuller
DNF Mathieu Halleguen - Bretagne - Schuller
DNF Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
DNF Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller
DNF Guillaume Blot - Bretagne - Schuller
DNF Florian Vachon - Bretagne - Schuller
DNF Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Edwig Cammaerts - Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Pablo Urtasun Perez - Euskaltel - Euskadi
DNF Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi
DNF Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
DNF Pierre Cazaux - Euskaltel - Euskadi
DNF Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel - Euskadi
DNF Yannick Talabardon - Saur - Sojasun
DNF Stéphane Poulhies - Saur - Sojasun
DNF Rony Martias - Saur - Sojasun
DNF Jérémie Galland - Saur - Sojasun
DNF Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
DNF Ruben Plaza Molina - Movistar Team
DNF Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team
DNF Jesus Herrada Lopez - Movistar Team
DNF Valentin Iglinskiy - Astana Pro Team
DNF Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team
DNF Assan Bazayev - Astana Pro Team
DNF Dmitriy Muravyev - Astana Pro Team
DNF Tom Stamsnijder - Argos - Shimano
DNF Tom Veelers - Argos - Shimano
DNF Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
DNF Steve Houanard - AG2R La Mondiale
DNF Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Pichot - Team Europcar
DNF Yohann Gene - Team Europcar
DNF Alan Marangoni - Liquigas-Cannondale
DNF Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale
DNF Edward King - Liquigas-Cannondale
DNF Mauro Da Dalto - Liquigas-Cannondale
DNF Federico Canuti - Liquigas-Cannondale
DNF Oleksandr Kvachuk - Lampre - ISD
DNF Massimo Graziato - Lampre - ISD
DNF Davide Cimolai - Lampre - ISD
DNF Vitaliy Buts - Lampre - ISD
DNF Matteo Bono - Lampre - ISD
DNF Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank
DNF William Bonnet - FDJ-Big Mat
DNF Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team
DNF Vladimir Isaichev - Katusha Team
DNF Frederik Willems - Lotto Belisol Team
DNF Marcel Sieberg - Lotto Belisol Team
DNF Maarten Neyens - Lotto Belisol Team
DNF Greg Henderson - Lotto Belisol Team
DNF Jens Debusschere - Lotto Belisol Team
DNF Sander Cordeel - Lotto Belisol Team
DNF Matthew Wilson - GreenEdge Cycling Team
DNF Tomas Vaitkus - GreenEdge Cycling Team
DNF Svein Tuft - GreenEdge Cycling Team
DNF Brett Lancaster - GreenEdge Cycling Team
DNF Baden Cooke - GreenEdge Cycling Team
DNF Yaroslav Popovych - RadioShack-Nissan
DNF Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan
DNF Tony Gallopin - RadioShack-Nissan
DNF Daniele Bennati - RadioShack-Nissan
DNF Jeremy Hunt - Sky Procycling
DNF Leonardo Giordani - Farnese Vini - Selle Italia
DNF Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia
DNF Thomas Bertolini - Farnese Vini - Selle Italia
DNF Cristiano Benenati - Farnese Vini - Selle Italia
DNF Luca Ascani - Farnese Vini - Selle Italia
DNF Filippo Pozzato - Farnese Vini - Selle Italia
DNF Danilo Wyss - BMC Racing Team
DNF Coen Vermeltfoort - Rabobank Cycling Team
DNF Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quickstep
DNF Matteo Trentin - Omega Pharma-Quickstep
DNF Iljo Keisse - Omega Pharma-Quickstep
DNF Sébastien Rosseler - Garmin - Barracuda
DNF Jacob Rathe - Garmin - Barracuda
DNF Andreas Klier - Garmin - Barracuda
 

 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS