Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Martin Pedersen genvandt førertrøjen - Opd.

Martin Pedersen genvandt førertrøjen - Opd.

31. august 2006 16:130

Annonce

Fillippo Pozzato (Quick Step) vandt tredje etape af Tour of Britain. Martin Pedersen (Team CSC) genvandt førertrøjen, da han kom i mål på en fjerdeplads, mens den hidtil førende rytter Matthew Goss, der netop har skrevet kontrakt med Team CSC, måtte udgå af løbet.

Pozzato kom i mål 32 sekunder foran en lille gruppe bl.a. med Martin Pedersen, der kom ind på fjerdepladsen. Derved fører den danske rytter nu løbet med hele 51 sekunder ned til nærmeste forfølger.


Martin Pedersen på podiet


Den 180 kilometer lange etape fra Bradford til Sheffield var præget af hård sidevind, og her satte den unge danskers holdkammerater ind med aggressiv kørsel.

”Vi splittede feltet over flere omgange i dag, og der var ingen tvivl om, at det var os, der styrede begivenhederne rent taktisk”, sagde en tilfreds sportsdirektør hos Team CSC Tristan Hoffman efter etapen.

"På et tidspunkt lå der 30 ryttere alene helt fremme, og her havde vi seks mand med. Mod afslutningen slap Filippo Pozzato væk, men vi havde både Martin og Andy Schleck med i en femmandsgruppe, der jagtede italieneren. Undervej fik vi kørt både førertrøjen og nummer tre i den samlede stilling agterud, så Martin er tilbage i førertrøjen med en komfortabel margin."

Resultat af 3. etape
1 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic 4.28.18 (40.25 km/h)
2 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 0.32
3 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic
4 Martin Pedersen (Den) CSC
5 Johann Tschopp (Swi) Phonak iShares
6 Andy Schleck (Lux) CSC 0.39
7 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 1.02
8 Russell Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
9 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.06
10 Kristan House (GBr) Recycling.co.uk 1.08
11 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 1.10
12 Karsten Kroon (Ned) CSC
13 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 1.12
14 Hugo Sabido (Por) Barloworld
15 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
16 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
17 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 1.14
18 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
19 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 1.12
20 Roger Hammond (GBr) Great Britain 2.02
21 Luke Roberts (Aus) CSC
22 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
23 Ian Stannard (GBr) Great Britain
24 Michael Mørkøv (Den) Denmark 2.16
25 Robert Hunter (RSA) Phonak iShares 5.30
26 Ryan Cox (RSA) Barloworld
27 Jakob Piil (Den) CSC 12.46
28 Simon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS 15.45
29 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 19.20
30 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
31 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile
32 Andrew Tennant (GBr) Great Britain
33 Leon Van Bon (Ned) Davitamon Lotto
34 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 19.23
35 Wilfried Cretskens (Bel) QuickStep-Innergetic
36 Tom Boonen (Bel) QuickStep-Innergetic
37 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com 29.14
38 Alex Rasmussen (Den) Denmark
39 Dean Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
40 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
41 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cycling News-Litespeed
42 Paul Manning (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
43 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
44 Francesco Chicchi (Ita) QuickStep-Innergetic
45 Andre Steensen (Den) Denmark
46 Ross Sander (GBr) Great Britain
47 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto 29.18
48 Ben Swift (GBr) Great Britain
49 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto 29.21
50 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
51 Rene Weissinger (Ger) Skil-Shimano 29.22
52 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk 29.24
53 Nick Gates (Aus) Davitamon Lotto
54 Juan Manuel Garate (Spa) QuickStep-Innergetic
55 Edward Clancy (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
56 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
57 Enrico Degano (Ita) Barloworld
58 Frederik Veuchulen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
59 Patrick McCarty (USA) Phonak iShares
60 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
61 Christopher Newton (GBr) Recycling.co.uk
62 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk
63 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk
64 Nico Mattan (Bel) Davitamon Lotto
65 James Meadley (Aus) South Australia.com-AIS
66 Alex Coutts (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
67 Shaun Higgerson (Aus) South Australia.com-AIS
68 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
69 Casper Jorgensen (Den) Denmark
70 Axel Merckx (Bel) Phonak iShares
71 Mathew Lloyd (Aus) South Australia.com-AIS
72 Geraint Thomas (GBr) Great Britain
73 Mads Christensen (Den) Barloworld
74 Tom Barras (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
75 Jonathon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS
76 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk
77 Christian Vandevelde (USA) CSC
78 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com

Udgåede ryttere
Juan Manuel Garate (Spa) QuickStep-Innergetic
Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
Koos Moerenhout (Ned) Phonak iShares
Jean Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
Joeri Clauwaert (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
Daniel Kreutzfeldt (Den) Denmark
Baden Cooke (Aus) Unibet.com
Hidenori Nodera (Jpn) Skil-Shimano
Mathew Goss (Aus) South Australia.com-AIS


Samlede klassement efter 3. etape
1 Martin Pedersen (Den) CSC 12.26.24
2 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 0.51
3 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic 2.11
4 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 2.46
5 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic 2.47
6 Johann Tschopp (Swi) Phonak iShares 2.55
7 Andy Schleck (Lux) CSC 3.02
8 Russell Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed 3.21
9 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 3.23
10 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.29
11 Kristan House (GBr) Recycling.co.uk 3.31
12 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 3.33
13 Karsten Kroon (Ned) CSC
14 Hugo Sabido (Por) Barloworld 3.34
15 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 3.35
16 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
17 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
18 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
19 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 3.38
20 Roger Hammond (GBr) Great Britain 4.15
21 Luke Roberts (Aus) CSC 4.21
22 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 4.25
23 Michael Mørkøv (Den) Denmark 4.39
24 Ian Stannard (GBr) Great Britain 5.15
25 Ryan Cox (RSA) Barloworld 7.53
26 Robert Hunter (RSA) Phonak iShares
27 Jakob Piil (Den) CSC 15.10
28 Simon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS 18.08
29 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 21.40
30 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile 21.43
31 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
32 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
33 Tom Boonen (Bel) QuickStep-Innergetic 21.46
34 Wilfried Cretskens (Bel) QuickStep-Innergetic
35 Andrew Tennant (GBr) Great Britain 22.29
36 Leon Van Bon (Ned) Davitamon Lotto 25.38
37 Alex Rasmussen (Den) Denmark 31.37
38 Francesco Chicchi (Ita) QuickStep-Innergetic
39 Dean Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
40 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
41 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto
42 Andre Steensen (Den) Denmark
43 Paul Manning (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
44 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
45 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
46 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cycling News-Litespeed
47 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto 31.38
48 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 31.44
49 Enrico Degano (Ita) Barloworld 31.47
50 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk
51 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
52 Nico Mattan (Bel) Davitamon Lotto
53 Frederik Veuchulen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
54 Nick Gates (Aus) Davitamon Lotto
55 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
56 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk
57 Tom Barras (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
58 Christian Vandevelde (USA) CSC
59 James Meadley (Aus) South Australia.com-AIS
60 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk
61 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk
62 Axel Merckx (Bel) Phonak iShares
63 Patrick McCarty (USA) Phonak iShares
64 Alex Coutts (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
65 Mathew Lloyd (Aus) South Australia.com-AIS
66 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
67 Mads Christensen (Den) Barloworld
68 Shaun Higgerson (Aus) South Australia.com-AIS
69 Casper Jorgensen (Den) Denmark 32.11
70 Geraint Thomas (GBr) Great Britain
71 Ben Swift (GBr) Great Britain 33.17
72 Edward Clancy (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 33.20
73 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 33.26
74 Jonathon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS 33.52
75 Ross Sander (GBr) Great Britain 34.42
76 Juan Manuel Garate (Spa) QuickStep-Innergetic 35.29
77 Christopher Newton (GBr) Recycling.co.uk 37.01
78 Rene Weissinger (Ger) Skil-Shimano 38.20


Point-konkurrence
1 Russell Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed 31 pts
2 Martin Pedersen (Den) CSC 27
3 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic 26
4 Francesco Chicchi (Ita) QuickStep-Innergetic 22
5 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile 21
6 Roger Hammond (GBr) Great Britain 20
7 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 19
8 Alex Rasmussen (Den) Denmark 16
9 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 14
10 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 14
11 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic 14
12 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 14
13 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 13
14 Enrico Degano (Ita) Barloworld 12
15 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 12
16 Johann Tschopp (Swi) Phonak iShares 11
17 Andy Schleck (Lux) CSC 10
18 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
19 Rene Weissinger (Ger) Skil-Shimano 7
20 Kristan House (GBr) Recycling.co.uk 6
21 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 5
22 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 5
23 Karsten Kroon (Ned) CSC 4
24 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 3
25 Luke Roberts (Aus) CSC 3
26 Hugo Sabido (Por) Barloworld 2
27 Dean Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed 2
28 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1
29 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 1


Bjergkonkurrencen
1 Andy Schleck (Lux) CSC 31 pts
2 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto 24
3 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk 24
4 Martin Pedersen (Den) CSC 23
5 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto 19
6 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 9
7 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 8
8 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic 7
9 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic 6
10 Karsten Kroon (Ned) CSC 6
11 Luke Roberts (Aus) CSC 6

12 Hugo Sabido (Por) Barloworld 5
13 Jakob Piil (Den) CSC 5
14 Christian Vandevelde (USA) CSC 5

15 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 4
16 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 3
17 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 2
18 Axel Merckx (Bel) Phonak iShares 2
19 Johann Tschopp (Swi) Phonak iShares 1
20 Ryan Cox (RSA) Barloworld 1
21 Wilfried Cretskens (Bel) QuickStep-Innergetic 1
22 Ben Swift (GBr) Great Britain 1


Sprintkonkurrencen
1 Martin Pedersen (Den) CSC 18 pts
2 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto 10
3 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic 7
4 Luke Roberts (Aus) CSC 7
5 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 7
6 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto 6
7 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 5
8 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic 3
9 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 3
10 Hugo Sabido (Por) Barloworld 2
11 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 1
12 Karsten Kroon (Ned) CSC 1
13 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 1
14 Christian Vandevelde (USA) CSC 1


Holdkonkurrencen
1 CSC 37.26.06
2 Unibet.com 1.19
3 QuickStep-Innergetic 20.10
4 T-Mobile 21.19
5 Skil-Shimano 21.57
6 Great Britain 24.03
7 Landbouwkrediet-Colnago 32.43
8 Phonak iShares 35.41
9 Barloworld 36.21
10 Chocolade Jacques-Topsport 49.51
11 DFL-Cycling News-Litespeed 59.45
12 Ceramica Panaria-Navigare 59.59
13 Recycling.co.uk 1.00.11
14 Denmark 1.00.59
15 South Australia.com-AIS 1.12.12
16 Davitamon Lotto 1.18.14

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR