Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Martin Pedersen mistede førertrøjen - Opd.

Martin Pedersen mistede førertrøjen - Opd.

30. august 2006 16:250
Martin Pedersen mistede førertrøjen til australieren Matthew Goss (South Australia.com) på anden etape af Tour of Britain, hvor Roger Hammond fra det britiske landshold fik etapesejren i en massespurt.

Goss var med i det afgørende udbrud på første etape sammen med Martin Pedersen og lå kun to sekunder tilbage inden etapen. Nu er rollerne byttet rundt, og Pedersen er tre sekunder efter Goss.

"Goss tog et sekund på begge de to første bonussprinter og på den tredje tog han tre sekunder. Ingen kunne slå ham, så der var ikke noget at gøre. Vi vidste godt, at han var hurtig, men efter at Martin slog ham i går, så havde vi selvfølgelig håbet på det", sagde sportsdirektør Tristan Hoffman.

For Martin Pedersen selv var det naturligvis ærgerligt, at tabe den første førertrøje, han har båret i et professionelt løb.

"Det var sjovt og dejligt, at prøve at have holdet til at arbejde for mig, og jeg må sende en stor tak til dem. Jeg kunne bare ikke slå Goss i de spurter, så det er jo selvfølgelig ærgerligt. Men nu må vi se på fredagens etape. Der er nogle bakker til slut, som jeg håber jeg er stærk nok på til at tage revanche", sagde Martin Pedersen efter etapen.

Tristan Hoffman lovede da også, at det ikke skulle gå stille for sig:

"Vi skal ud og angribe i morgen, det er der ingen tvivl om. Der sidder nogle stærke ryttere på vores hold, så vi går i første omgang efter etapesejren, og så kan det måske blive til noget mere enten med Martin eller en af de andre".

Danske Alex Rasmussen klarede sig igen flot og blev nummer 7 på dagens etape.


Resultat af 2. etape
1 Roger Hammond (GBr) Great Britain 3.54.15
2 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
3 Russell Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
4 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile
5 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
6 Francesco Chicchi (Ita) QuickStep-Innergetic
7 Alex Rasmussen (Den) Denmark
8 Enrico Degano (Ita) Barloworld
9 Rene Weissinger (Ger) Skil-Shimano
10 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
11 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
12 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
13 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
14 Dean Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
15 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
16 Tom Boonen (Bel) QuickStep-Innergetic
17 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
18 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
19 Nick Gates (Aus) Davitamon Lotto
20 Mathew Goss (Aus) South Australia.com-AIS
21 Kristan House (GBr) Recycling.co.uk
22 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk
23 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic
24 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
25 Luke Roberts (Aus) CSC
26 Hugo Sabido (Por) Barloworld
27 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
28 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto
29 Nico Mattan (Bel) Davitamon Lotto
30 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic
31 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto
32 Paul Manning (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
33 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
34 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
35 Andy Schleck (Lux) CSC
36 Tom Barras (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
37 Frederik Veuchulen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
38 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk
39 Christian Vandevelde (USA) CSC
40 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
41 Martin Pedersen (Den) CSC
42 Andre Steensen (Den) Denmark
43 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
44 Leon Van Bon (Ned) Davitamon Lotto
45 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
46 Karsten Kroon (Ned) CSC
47 Jakob Piil (Den) CSC

48 Hidenori Nodera (Jpn) Skil-Shimano
49 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
50 James Meadley (Aus) South Australia.com-AIS
51 Robert Hunter (RSA) Phonak iShares
52 Daniel Kreutzfeldt (Den) Denmark
53 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
54 Ryan Cox (RSA) Barloworld
55 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
56 Wilfried Cretskens (Bel) QuickStep-Innergetic
57 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk
58 Johann Tschopp (Swi) Phonak iShares
59 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
60 Andrew Tennant (GBr) Great Britain
61 Axel Merckx (Bel) Phonak iShares
62 Casper Jørgensen (Den) Denmark
63 Koos Moerenhout (Ned) Phonak iShares
64 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk
65 Alex Coutts (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
66 Mads Christensen (Den) Barloworld
67 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
68 Michael Mørkøv (Den) Denmark
69 Patrick McCarty (USA) Phonak iShares
70 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
71 Joeri Clauwaert (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
72 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
73 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon Lotto
74 Jean Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
75 Juan Manuel Garate (Spa) QuickStep-Innergetic
76 Christopher Newton (GBr) Recycling.co.uk
77 Mathew Lloyd (Aus) South Australia.com-AIS
78 Jonathon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS
79 Shaun Higgerson (Aus) South Australia.com-AIS
80 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
81 Simon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS
82 Geraint Thomas (GBr) Great Britain 0.24
83 Ian Stannard (GBr) Great Britain 0.50
84 Ben Swift (GBr) Great Britain
85 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cycling News-Litespeed
86 Edward Clancy (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 1.33
87 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.39
88 Ross Sander (GBr) Great Britain 1.41
89 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 1.44


Samlet stilling efter 2. etape
1 Mathew Goss (Aus) South Australia.com-AIS 7.57.35
2 Martin Pedersen (Den) CSC 0.02
3 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 0.08
4 Roger Hammond (GBr) Great Britain 2.44
5 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2.48
6 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto
7 Russell Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed 2.50
8 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto
9 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 2.52
10 Francesco Chicchi (Ita) QuickStep-Innergetic 2.54
11 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile
12 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
13 Alex Rasmussen (Den) Denmark
14 Enrico Degano (Ita) Barloworld
15 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
16 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic
17 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
18 Luke Roberts (Aus) CSC
19 Dean Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
20 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
21 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk
22 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
23 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
24 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic
25 Nico Mattan (Bel) Davitamon Lotto
26 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
27 Kristan House (GBr) Recycling.co.uk
28 Hugo Sabido (Por) Barloworld
29 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
30 Frederik Veuchulen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
31 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
32 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
33 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
34 Tom Barras (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
35 Christian Vandevelde (USA) CSC
36 Jakob Piil (Den) CSC

37 Tom Boonen (Bel) QuickStep-Innergetic
38 Karsten Kroon (Ned) CSC
39 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
40 Nick Gates (Aus) Davitamon Lotto
41 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
42 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk
43 Michael Mørkøv (Den) Denmark
44 Andy Schleck (Lux) CSC
45 Andre Steensen (Den) Denmark

46 James Meadley (Aus) South Australia.com-AIS
47 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk
48 Joeri Clauwaert (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
49 Paul Manning (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
50 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
51 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk
52 Ryan Cox (RSA) Barloworld
53 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
54 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
55 Axel Merckx (Bel) Phonak iShares
56 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
57 Wilfried Cretskens (Bel) QuickStep-Innergetic
58 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
59 Koos Moerenhout (Ned) Phonak iShares
60 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
61 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cycling News-Litespeed
62 Johann Tschopp (Swi) Phonak iShares
63 Simon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS
64 Robert Hunter (RSA) Phonak iShares
65 Jean Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
66 Alex Coutts (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
67 Patrick McCarty (USA) Phonak iShares
68 Mathew Lloyd (Aus) South Australia.com-AIS
69 Mads Christensen (Den) Barloworld
70 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
71 Shaun Higgerson (Aus) South Australia.com-AIS
72 Casper Jørgensen (Den) Denmark 3.18
73 Geraint Thomas (GBr) Great Britain
74 Andrew Tennant (GBr) Great Britain 3.40
75 Ian Stannard (GBr) Great Britain 3.44
76 Edward Clancy (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 4.27
77 Ben Swift (GBr) Great Britain 4.30
78 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.33
79 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 4.38
80 Jonathon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS 4.59
81 Ross Sander (GBr) Great Britain 5.59
82 Juan Manuel Garate (Spa) QuickStep-Innergetic 6.36
83 Leon Van Bon (Ned) Davitamon Lotto 6.49
84 Christopher Newton (GBr) Recycling.co.uk 8.08
85 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon Lotto 8.20
86 Rene Weissinger (Ger) Skil-Shimano 9.29
87 Hidenori Nodera (Jpn) Skil-Shimano
88 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 10.03
89 Daniel Kreutzfeldt (Den) Denmark 11.20


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Russell Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
2 Francesco Chicchi (Ita) QuickStep-Innergetic
3 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile
4 Roger Hammond (GBr) Great Britain
5 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
6 Alex Rasmussen (Den) Denmark
7 Martin Pedersen (Den) CSC

8 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
9 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
10 Mathew Goss (Aus) South Australia.com-AIS
11 Enrico Degano (Ita) Barloworld
12 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
13 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic
14 Rene Weissinger (Ger) Skil-Shimano
15 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
16 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
17 Luke Roberts (Aus) CSC
18 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
19 Dean Downing (GBr) DFL-Cycling News-Litespeed
20 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport
21 Nick Nuyens (Bel) QuickStep-Innergetic


Sprintkonkurrencen efter 2. etape
1 Mathew Goss (Aus) South Australia.com-AIS 24 pts
2 Martin Pedersen (Den) CSC 12
3 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto 10
4 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 7
5 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto 6
6 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 3
7 Luke Roberts (Aus) CSC 1
8 Karsten Kroon (Ned) CSC 1

9 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 1
10 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Bert Roesems (Bel) Davitamon Lotto 24 pts
2 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon Lotto 19
3 Martin Pedersen (Den) CSC 17
4 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk 14
5 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 9
6 Andy Schleck (Lux) CSC 9
7 Mathew Goss (Aus) South Australia.com-AIS 7
8 Christian Vandevelde (USA) CSC 5
9 Jakob Piil (Den) CSC 5
10 Karsten Kroon (Ned) CSC 3

11 Axel Merckx (Bel) Phonak iShares 2
12 Filippo Pozzato (Ita) QuickStep-Innergetic 1
13 Luke Roberts (Aus) CSC 1
14 Ryan Cox (RSA) Barloworld 1
15 Wilfried Cretskens (Bel) QuickStep-Innergetic 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Unibet.com 23.58.51
2 CSC
3 South Australia.com-AIS
4 Skil-Shimano 2.36
5 QuickStep-Innergetic
6 Chocolade Jacques-Topsport
7 DFL-Cycling News-Litespeed
8 Landbouwkrediet-Colnago
9 Barloworld
10 Davitamon Lotto
11 Recycling.co.uk
12 T-Mobile
13 Denmark
14 Ceramica Panaria-Navigare
15 Phonak iShares
16 Great Britain 3.00
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

Schaal Sels(1.1) 23/08

Tour de Indonesia(2.1) 24/08-29/08

Bretagne Classic - Ouest-...(1.UWT) 25/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER