Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Marzio Bruseghin vandt bjergenkeltstarten

Marzio Bruseghin vandt bjergenkeltstarten

25. maj 2007 17:520

Den italienske mester i enkeltstart, Marzio Bruseghin, vandt dagens 12,58 kilometer lange bjergenkeltstart - eller Cronometro Individuale, som italienerne kalder det - der udgjorde 13. etape i årets Giro d'Italia, og han kørte sig med den tid også ind på en andenplads i det samlede klassement.

For danske Team CSC betød dagens kamp mod uret to ryttere i top 10. Amerikanske David Zabriskie var bedste rytter fra Bjarne Riis’ hold. Han sluttede som nummer fire, mens Andy Schleck med tiden 29:35 kørte sig ind på en tiendeplads.

Dagens etape blev på forhånd betragtet som et af højdepunkterne i årets udgave af det italienske løb, og det var tilegnet mindet om den afdøde Marco Pantani.

Startrækkefølgen var som sædvanlig omvendt i forhold til den samlede stilling. Det vil sige, at det var italienske Danilo di Luca, der helt i rosa kørte ud på ruten som sidste mand.

Der var i alt 158 ryttere, der gennemførte etapen. Gårsdagens bjergetape kostede et betragteligt antal deltagere i Giro-feltet. Fire ryttere valgte ikke at stille til start, mens yderligere otte stod af undervejs, herunder Fabian Cancellara og Alexandr Kolobnev fra det danske Team CSC.

Danske Michael Rasmussen kørte en fornuftig tid, hverken prangende eller det modsatte. Han kom i mål i tiden 32:24 minutter, og det rakte til en placering som nummer 66. Enkeltstart har aldrig været den danske bjergrytters favorit, og han er desuden i opbygningsfasen forud for sommerens Tour de France.

Alessandro Petacchi, som er den sidste af supersprinterne, der stadig er med i løbet, kørte også i en tid, der bestemt ikke skæmmer. Hans tid, 33:33 minutter, rakte til en 120. plads.


Resultat af 13. etape
1 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 28.55
2 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 0.01
3 Danilo Di Luca - Liquigas 0.08
4 David Zabriskie - Team CSC 0.19
5 Franco Pellizotti - Liquigas 0.22
6 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 0.29
7 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 0.31
8 Eddy Mazzoleni - Astana 0.33
9 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 0.38
10 Andy Schleck - Team CSC 0.40
11 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 0.43
12 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
13 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 1.06
14 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.13
15 Andrea Noe' - Liquigas 1.21
16 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1.34
17 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.41
18 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.43
19 Paolo Savoldelli - Astana 1.46
20 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
21 Serguei Yakovlev - Astana
22 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 1.51
23 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 2.00
24 Vincenzo Nibali - Liquigas 2.02
25 Charles Wegelius - Liquigas 2.07
26 Marco Pinotti - T-Mobile Team 2.10
27 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 2.13
28 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2.15
29 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.17
30 Andrey Mizourov - Astana 2.20
31 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 2.23
32 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 2.24
33 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.25
34 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 2.30
35 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
36 Matthias Russ - Gerolsteiner 2.31
37 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 2.32
38 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.33
39 Vladimir Miholjevic - Liquigas 2.41
40 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.42
41 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 2.43
42 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
43 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 2.45
44 Christophe Kern - Crédit Agricole 2.46
45 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.48
46 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
47 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 2.55
48 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2.58
49 Alessandro Vanotti - Liquigas 3.00
50 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 3.01
51 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 3.03
52 Dmitriy Muravyev - Astana 3.04
53 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
54 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 3.06
55 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 3.09
56 Koos Moerenhout - Rabobank
57 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3.18
58 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 3.22
60 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
61 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 3.23
62 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 3.26
63 Alessandro Spezialetti - Liquigas 3.27
64 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
65 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3.28
66 Michael Rasmussen - Rabobank 3.29
67 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
68 Mario Aerts - Predictor - Lotto 3.30
69 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
70 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 3.32
71 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 3.35
72 Francis Mourey - Française des Jeux 3.36
73 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
74 Christian Knees - Team Milram 3.38
75 Axel Merckx - T-Mobile Team 3.41
76 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 3.44
77 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
78 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 3.47
79 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
80 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 3.48
81 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 3.51
82 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 3.52
83 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
84 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.53
85 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.56
86 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 3.57
87 William Walker - Rabobank 3.59
88 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 4.01
89 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4.03
90 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
91 Julian Dean - Crédit Agricole 4.04
92 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 4.07
93 Alessandro Cortinovis - Team Milram 4.08
94 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.10
95 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 4.11
96 Volodymir Gustov - Team CSC 4.13
97 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
98 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
99 Assan Bazayev - Astana 4.15
100 Matteo Bono - Lampre - Fondital 4.16
101 Sven Krauss - Gerolsteiner 4.18
102 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 4.19
103 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 4.20
104 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
105 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
106 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 4.22
107 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 4.24
108 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
109 Steve Morabito - Astana 4.26
110 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 4.28
111 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
112 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 4.29
113 Benoît Joachim - Astana 4.30
114 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.31
115 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 4.32
116 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 4.33
117 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 4.34
118 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 4.35
119 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 4.36
120 Alessandro Petacchi - Team Milram 4.38
121 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
122 Lilian Jégou - Française des Jeux 4.44
123 Maxim Gourov - Astana 4.49
124 Enrico Gasparotto - Liquigas 4.50
125 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
126 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 4.51
127 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 4.53
128 Matti Breschel - Team CSC 4.55
129 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 4.56
130 Aaron Olson - T-Mobile Team 4.59
131 Fabien Patanchon - Française des Jeux
132 Martin Müller - Team Milram
133 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.05
134 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 5.09
135 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 5.10
136 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 5.14
137 Arnaud Gérard - Française des Jeux
138 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.15
139 Nicolas Roche - Crédit Agricole 5.24
140 Mirco Lorenzetto - Team Milram 5.26
141 Oscar Gatto - Gerolsteiner 5.27
142 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 5.30
143 Fabio Sabatini - Team Milram 5.34
144 Nick Gates - Predictor - Lotto 5.36
145 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.41
146 Brett Lancaster - Team Milram
147 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.46
148 Thomas Fothen - Gerolsteiner 5.51
149 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 5.58
150 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 5.59
151 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
152 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.03
153 Franck Renier - Bouygues Telecom 6.18
154 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 6.20
155 Angelo Furlan - Crédit Agricole 6.30
156 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.45
157 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 6.50
158 Max Van Heeswijk - Rabobank 7.05


Ikke til start
Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team


Samlet stilling efter 13. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 57.11.28
2 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 0.55
3 Andy Schleck - Team CSC 1.57
4 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 2.40
5 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2.44
6 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 2.51
7 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 3.11
8 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 3.32
9 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 3.52
10 Eddy Mazzoleni - Astana 3.53
11 Franco Pellizotti - Liquigas 4.17
12 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.24
13 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 6.54
14 Andrea Noe' - Liquigas 8.20
15 Paolo Savoldelli - Astana 9.29
16 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 10.23
17 Serguei Yakovlev - Astana 10.53
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 12.07
19 Mario Aerts - Predictor - Lotto 12.42
20 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13.43
21 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 13.50
22 Andrey Mizourov - Astana 14.20
23 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 14.56
24 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 15.04
25 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 15.25
26 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 15.31
27 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 15.46
28 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 16.21
29 Matthias Russ - Gerolsteiner 16.28
30 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16.35
31 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 17.41
32 William Walker - Rabobank 18.07
33 Vincenzo Nibali - Liquigas 18.09
34 David Zabriskie - Team CSC 19.02
35 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19.22
36 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.47
37 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21.16
38 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 21.36
39 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 22.17
40 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 22.20
41 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 22.40
42 Charles Wegelius - Liquigas 22.43
43 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 22.50
44 Francis Mourey - Française des Jeux 22.52
45 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 23.04
46 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 24.05
47 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 24.18
48 Marco Marzano - Lampre - Fondital 24.51
49 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 26.14
50 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 26.33
51 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 28.16
52 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 29.28
53 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 29.40
54 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 30.00
55 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 30.03
56 Dmitriy Muravyev - Astana 30.27
57 Vladimir Miholjevic - Liquigas 33.13
58 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 33.15
59 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 36.07
60 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 36.31
61 Koos Moerenhout - Rabobank 37.50
62 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 39.26
63 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 39.31
64 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 40.27
65 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 41.23
66 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 41.56
67 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 43.58
68 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 46.03
69 Alessandro Spezialetti - Liquigas 46.37
70 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 47.52
71 Steve Morabito - Astana 49.30
72 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 49.48
73 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 50.05
74 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 50.21
75 Axel Merckx - T-Mobile Team 51.33
76 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 52.22
77 Christian Knees - Team Milram 52.41
78 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 52.45
79 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 53.54
80 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 53.56
81 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 54.20
82 Volodymir Gustov - Team CSC 54.24
83 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 54.54
84 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 56.30
85 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 57.09
86 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 58.31
87 Lilian Jégou - Française des Jeux 58.43
88 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 58.57
89 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 59.06
90 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 59.59
91 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 1.00.20
92 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1.00.31
93 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01.25
94 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 1.01.44
95 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 1.02.43
96 Enrico Gasparotto - Liquigas 1.03.17
97 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1.07.28
98 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 1.08.08
99 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1.08.17
100 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1.08.21
101 Michael Rasmussen - Rabobank 1.09.04
102 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 1.09.21
103 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 1.10.07
104 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 1.10.48
105 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1.10.53
106 Assan Bazayev - Astana 1.11.51
107 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.12.54
108 Benoît Joachim - Astana 1.12.59
109 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.14.19
110 Alessandro Vanotti - Liquigas 1.14.35
111 Alessandro Petacchi - Team Milram 1.14.46
112 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.15.08
113 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 1.15.10
114 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 1.15.52
115 Mirco Lorenzetto - Team Milram 1.17.40
116 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.18.26
117 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 1.18.49
118 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 1.19.22
119 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 1.21.02
120 Julian Dean - Crédit Agricole 1.21.39
121 Franck Renier - Bouygues Telecom 1.23.27
122 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.23.40
123 Maxim Gourov - Astana 1.24.10
124 Christophe Kern - Crédit Agricole 1.24.39
125 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1.25.30
126 Brett Lancaster - Team Milram
127 Matti Breschel - Team CSC 1.25.56
128 Angelo Furlan - Crédit Agricole 1.27.58
129 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 1.28.03
130 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.29.32
131 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 1.29.38
132 Thomas Fothen - Gerolsteiner 1.29.57
133 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 1.30.20
134 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 1.31.32
135 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.32.26
136 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.36.04
137 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.36.11
138 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 1.36.23
139 Martin Müller - Team Milram 1.37.42
140 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 1.37.43
141 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 1.39.28
142 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 1.40.23
143 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 1.40.59
144 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
145 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.41.03
146 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.44.13
147 Fabien Patanchon - Française des Jeux 1.44.17
148 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 1.47.55
149 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 1.54.27
150 Matteo Bono - Lampre - Fondital 1.55.31
151 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 1.56.00
152 Nick Gates - Predictor - Lotto 1.56.15
153 Max Van Heeswijk - Rabobank 2.01.25
154 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 2.01.35
155 Oscar Gatto - Gerolsteiner 2.04.48
156 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.06.15
157 Fabio Sabatini - Team Milram 2.11.31
158 Aaron Olson - T-Mobile Team 2.11.47


Pointkonkurrencen efter 13. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 135 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 90
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 76
4 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 59
5 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 56
6 Andy Schleck - Team CSC 52
7 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 47
8 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 45
9 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 44
10 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 40
11 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 38
12 Assan Bazayev - Astana 37
13 Franco Pellizotti - Liquigas 36
14 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 34
15 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 30
16 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
17 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
18 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 27
19 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
20 Marco Pinotti - T-Mobile Team 24
21 Eddy Mazzoleni - Astana 22
22 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 21
23 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
24 David Zabriskie - Team CSC 20
25 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
26 Enrico Gasparotto - Liquigas 17
27 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 17
28 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
29 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 15
30 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 13
31 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
32 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
33 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 12
34 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
35 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11
36 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
37 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
38 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 10
39 Paolo Savoldelli - Astana 10
40 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 10
41 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
42 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
43 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
44 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 9
45 Serguei Yakovlev - Astana 8
46 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
47 Andrea Noe' - Liquigas 8
48 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
49 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
50 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
51 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
52 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 7
53 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 7
54 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 6
55 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 6
56 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 6
57 Max Van Heeswijk - Rabobank 6
58 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
59 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
60 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 5
61 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 4
62 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
63 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
64 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 4
65 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
66 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
67 William Walker - Rabobank 3
68 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
69 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
70 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
71 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2
72 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
73 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
74 Francis Mourey - Française des Jeux 2
75 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
76 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
77 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
78 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1
79 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
80 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1
81 Brett Lancaster - Team Milram 1
82 Martin Müller - Team Milram 1
83 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1
84 Matti Breschel - Team CSC -5
85 Marco Marzano - Lampre - Fondital -6
86 Christian Knees - Team Milram -9
87 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team -10
88 Benoît Joachim - Astana -10
89 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -10
90 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -10


Bjergkonkurrencen efter 13. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 41 pts
2 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 35
3 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23
4 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 20
5 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 16
6 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 15
7 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 15
8 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
9 Andy Schleck - Team CSC 14
10 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 12
11 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 11
12 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 8
13 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
14 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
15 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
16 Eddy Mazzoleni - Astana 4
17 David Zabriskie - Team CSC 4
18 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 3
19 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
20 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
21 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
22 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
23 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
24 Franco Pellizotti - Liquigas 2
25 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
26 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 2
27 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
28 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
29 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
30 William Walker - Rabobank 1
31 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
32 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
33 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
34 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1
35 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1


Ungdomskonkurrencen efter 13. etape
1 Andy Schleck - Team CSC 57.13.25
2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 4.57
3 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 8.26
4 Matthias Russ - Gerolsteiner 14.31
5 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 14.38
6 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15.44
7 William Walker - Rabobank 16.10
8 Vincenzo Nibali - Liquigas 16.12
9 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.50
10 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 22.08
11 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 22.21
12 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 27.43
13 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 37.34
14 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 39.59
15 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 44.06
16 Steve Morabito - Astana 47.33
17 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 48.24
18 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 54.33
19 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 57.09
20 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 58.23
21 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 59.47
22 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 1.00.46
23 Enrico Gasparotto - Liquigas 1.01.20
24 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 1.13.13
25 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 1.17.25
26 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 1.19.05
27 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1.23.33
28 Matti Breschel - Team CSC 1.23.59
29 Thomas Fothen - Gerolsteiner 1.28.00
30 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.34.07
31 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.34.14
32 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 1.34.26
33 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 1.35.46
34 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 1.37.31
35 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 1.38.26
36 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 1.39.02
37 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.39.06
38 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.42.16
39 Fabien Patanchon - Française des Jeux 1.42.20
40 Matteo Bono - Lampre - Fondital 1.53.34
41 Oscar Gatto - Gerolsteiner 2.02.51
42 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.04.18
43 Fabio Sabatini - Team Milram 2.09.34


Holdkonkurrencen efter 13. etape
1 Lampre - Fondital 288 pts
2 Liquigas 242
3 Ceramica Panaria - Navigare 216
4 Team CSC 162
5 Saunier Duval - Prodir 161
6 Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 156
7 Caisse D'Epargne 154
8 Team Milram 148
9 AG2r Prevoyance 143
10 Astana 136
11 Quick Step - Innergetic 121
12 Credit Agricole 120
13 Predictor - Lotto 114
14 Tinkoff Credit Systems 110
15 Gerolsteiner 92
16 Euskaltel - Euskadi 81
17 Discovery Channel Pro C.T. 75
18 Bouygues Telecom 65
19 Rabobank 57
20 T-Mobile Team 40
21 Cofidis, Le Credit P. Telephone 36
22 Francaise Des Jeux 13

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER