Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Matteo Tossato spurtede sig til sejr i Touren

Matteo Tossato spurtede sig til sejr i Touren

21. juli 2006 17:090

Annonce

QuickSteps Tossato vandt 18. etape af Tour de France, da tre ryttere kom samlet til mål. I spurten vandt Matteo Tossato foran Cristian Moreni (Cofidis) og Ronny Scholz (Gerolsteiner).


Matteo Tosatto vinder / Foto: Sirotti


Dagens etape gik fra Morzine til Mâcon over 197 km, hvor dagens afgørende udbrud kom afsted efter 45 kilometers kørsel. I udbruddet sad ikke mindre end 15 ryttere, som var Silvian Calzati (Ag2r), Levi Leipheimer og Ronny Scholz (begge, Gerolsteiner), Egoi Martinez (Discovery Channel), David Zabriskie (Team CSC), Patrik Sinkewitz (T-Mobile), Juan Antonio Flecha (Rabobank), Mario Aerts (Davitamon-Lotto), Matteo Tosatto (Quick-Step-Innergetic), Sébastien Hinault (Crédit Agricole), Inaki Isasi (Euskaltel-Euskadi), Cristian Moreni (Cofidis), Benoît Vaugrenard (Francaise Des Jeux), Manuel Quinziato (Liquigas) og Jérôme Pineau (Bouygues Telecom).

Flere ryttere forsøgte at komme væk fra gruppen undervejs på etapen, men gruppen var samlet med 20 kilometer til mål. Men så angreb Gerolsteiner Ronny Scholz, som fik følgeskab af Matteo Tossato foran Cristian Moreni. De tre ryttere holdt sammen til målstregen, hvor Matteo Tossatto vandt en sikker spurtsejr foran Cristian Moreni.


Tosatto vinder foran Moreni / Foto: Sirotti



Matteo Tosatto på podiet / Foto: Sirotti


I klassementet skete der ingen forskydninger imellem de tre forreste, som sad med feltet hjem.


Resultat af 18. etape
1 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 4.16.15(46.126 km/t)
2 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
3 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 0.02
4 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.47
5 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1.03
6 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
7 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
8 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
9 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
11 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
12 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
13 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
14 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 1.06
15 David Zabriskie (USA) Team CSC 2.25
16 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 8.00
17 Luca Paolini (Ita) Liquigas
18 Erik Zabel (Ger) Milram
19 Marco Velo (Ita) Milram
20 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
21 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
22 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
23 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
24 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
25 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
27 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
28 Christian Knees (Ger) Milram
29 Floyd Landis (USA) Phonak
30 Björn Schröder (Ger) Milram
31 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
32 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
33 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
34 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
36 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
37 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
38 Denis Menchov (Rus) Rabobank
39 Frank Schleck (Lux) Team CSC
40 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
41 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
42 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
43 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
44 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
45 Christian Vandevelde (USA) Team CSC

46 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
47 Bert Grabsch (Ger) Phonak
48 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
49 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
50 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
51 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
52 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
53 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
55 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
56 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
57 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
58 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
59 Axel Merckx (Bel) Phonak
60 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
61 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
62 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
63 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
64 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
65 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 Ralf Grabsch (Ger) Milram
67 George Hincapie (USA) Discovery Channel
68 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
69 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
70 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
71 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
72 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
73 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
74 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
75 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
76 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
77 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
78 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
79 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
80 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
81 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
82 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
83 José Azevedo (Por) Discovery Channel
84 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
85 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
86 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
87 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
88 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
89 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
90 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
91 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
92 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Moises Duenas (Spa) Agritubel
95 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
96 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
97 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
98 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
99 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
100 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
101 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
102 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
103 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
104 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
105 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
106 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
107 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
108 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
109 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
110 Robert Hunter (RSA) Phonak
111 Jens Voigt (Ger) Team CSC
112 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
113 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
114 Michael Albasini (Swi) Liquigas
115 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
116 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
117 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
118 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
119 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
120 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
121 Alexandre Moos (Swi) Phonak
122 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
123 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
124 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
125 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
126 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
127 Pieter Weening (Ned) Rabobank
128 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
129 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
130 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
131 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
132 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 9.13
133 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 9.15
134 David Millar (GBr) Saunier Duval
135 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 9.25
136 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
137 David Moncoutié (Fra) Cofidis
138 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
139 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 9.32
140 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9.40
141 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 8.00


Udgået:
DNF David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNS Oscar Freire (Spa) Rabobank


Samlet stilling efter 18. etape
1 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 84.33.04 (40.747 km/t)
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.12
3 Floyd Landis (USA) Phonak 0.30
4 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 2.29
5 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 3.08
6 Denis Menchov (Rus) Rabobank 4.14
7 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 4.24
8 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 5.45
9 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.16
10 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 12.13
11 Frank Schleck (Lux) Team CSC 13.48
12 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 13.52
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 15.01
14 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 15.46
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 17.18
16 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 17.23
17 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 20.50
18 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 21.04
19 José Azevedo (Por) Discovery Channel 34.01
20 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 37.11
21 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 37.45
22 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 39.47
23 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 43.10
24 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 47.16
25 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 48.45
26 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 51.48
27 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 55.43
28 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 57.52
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 1.00.48
30 Axel Merckx (Bel) Phonak 1.03.27
31 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.04.02
32 George Hincapie (USA) Discovery Channel 1.07.33
33 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.10.43
34 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 1.12.34
35 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.14.19
36 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 1.17.00
37 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 1.18.35
38 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 1.19.12
39 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 1.23.11
40 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 1.25.53
41 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
42 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 1.28.01
43 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 1.28.25
44 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 1.28.57
45 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 1.29.45
46 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 1.34.33
47 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1.36.55
48 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 1.37.52
49 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 1.37.55
50 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.39.34
51 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.40.26
52 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.44.09
53 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 1.46.26
54 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.48.08
55 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.48.43
56 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 1.48.55
57 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 1.51.03
58 David Moncoutié (Fra) Cofidis 1.54.06
59 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 1.58.12
60 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.59.58
61 David Millar (GBr) Saunier Duval 2.01.31
62 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 2.04.51
63 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 2.05.51
64 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 2.06.39
65 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 2.13.21
66 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 2.20.52
67 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 2.21.06
68 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.22.15
69 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 2.22.38
70 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 2.23.38
71 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.23.48
72 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 2.24.12
73 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 2.26.26
74 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.26.41
75 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 2.27.39
76 David Zabriskie (USA) Team CSC 2.31.52
77 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 2.33.16
78 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 2.34.25
79 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 2.37.26
80 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2.39.35
81 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 2.41.20
82 Björn Schröder (Ger) Milram 2.41.31
83 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 2.43.03
84 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 2.43.35
85 Erik Zabel (Ger) Milram 2.43.45
86 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 2.46.25
87 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.47.40
88 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 2.48.20
89 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.48.28
90 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 2.48.58
91 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.49.33
92 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2.49.38
93 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 2.49.45
94 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 2.51.11
95 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 2.52.36
96 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2.53.22
97 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 2.53.43
98 Marco Velo (Ita) Milram 2.53.57
99 Alexandre Moos (Swi) Phonak 2.55.15
100 Luca Paolini (Ita) Liquigas 2.55.31
101 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 2.56.43
102 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.59.26
103 Ralf Grabsch (Ger) Milram 2.59.27
104 Christian Knees (Ger) Milram 3.00.04
105 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 3.00.13
106 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 3.02.09
107 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 3.03.34
108 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 3.04.00
109 Bert Grabsch (Ger) Phonak 3.06.21
110 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3.07.45
111 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 3.08.38
112 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 3.09.01
113 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 3.10.09
114 Robert Hunter (RSA) Phonak 3.10.48
115 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.12.34
116 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.13.52
117 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 3.14.08
118 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3.15.15
119 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.15.42
120 Michael Albasini (Swi) Liquigas 3.15.53
121 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 3.15.56
122 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3.16.01
123 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 3.16.40
124 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.16.47
125 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 3.17.41
126 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 3.18.52
127 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 3.19.18
128 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 3.19.19
129 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 3.19.56
130 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3.22.02
131 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.23.54
132 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 3.27.21
133 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3.28.34
134 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 3.29.47
135 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 3.30.56
136 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.31.03
137 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3.31.16
138 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.43.21
139 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 3.48.09
140 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 3.50.05
141 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 3.50.36


Pointkonkurrencen efter 18. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 254 pts
2 Erik Zabel (Ger) Milram 175
3 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 160
4 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 157
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas 152
6 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 115
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 115
8 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 106
9 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
10 Floyd Landis (USA) Phonak 83
11 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 76
12 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 72
13 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 66
14 George Hincapie (USA) Discovery Channel 62
15 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 58
16 Jens Voigt (Ger) Team CSC 57
17 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 57
18 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 53
19 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 51
20 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 50
21 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 49
22 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 49
23 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 48
24 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 46
25 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 46
26 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 44
27 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 43
28 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
29 Denis Menchov (Rus) Rabobank 42
30 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 42
31 Marco Velo (Ita) Milram 42
32 Frank Schleck (Lux) Team CSC 41
33 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 40
34 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 40
35 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 40
36 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
37 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
38 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 37
39 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
40 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 34
41 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 33
42 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 33
43 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 33
44 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 33
45 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 33
46 David Zabriskie (USA) Team CSC 32
47 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 32
48 Michael Albasini (Swi) Liquigas 30
49 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 29
50 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 28
51 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 28
52 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 28
53 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 27
54 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 26
55 Björn Schröder (Ger) Milram 26
56 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
57 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 25
58 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
59 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
60 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 24
61 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 22
62 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 22
63 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 22
64 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 22
65 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 21
66 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
67 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 20
68 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 19
69 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 18
70 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 16
71 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
72 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
73 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14
74 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
75 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 14
76 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
77 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
78 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
79 Christian Knees (Ger) Milram 10
80 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
81 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
82 David Millar (GBr) Saunier Duval 8
83 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 8
84 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 7
85 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 7
86 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
87 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
88 Robert Hunter (RSA) Phonak 6
89 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 5
90 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5
91 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
92 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
93 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
94 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
95 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3
96 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 2
97 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
98 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2
99 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
100 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
101 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
102 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
103 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
104 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1
105 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 1
106 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic -1
108 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom -3
109 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance -5
110 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital -5
111 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic -5
112 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic -10
113 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi -13
114 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi -15
115 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas -15


Bjergkonkurrencen efter 18. etape
1 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 163 pts
2 Floyd Landis (USA) Phonak 131
3 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 113
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 99
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC 94
6 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 93
7 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 80
8 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 72
9 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 66
10 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 64
11 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 63
12 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
13 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 60
14 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 60
15 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 48
16 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 42
17 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 41
18 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 41
19 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 39
20 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
21 Denis Menchov (Rus) Rabobank 36
22 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
23 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
24 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 34
25 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 34
26 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 31
27 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 31
28 Jens Voigt (Ger) Team CSC 30
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 30
30 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
31 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 26
32 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
33 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
34 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 24
35 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 23
36 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 23
37 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
38 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 22
39 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 21
40 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 20
41 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
42 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 20
43 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 20
44 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 19
45 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 18
46 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 17
47 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 16
48 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 14
49 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13
50 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 12
51 David Moncoutié (Fra) Cofidis 12
52 David Zabriskie (USA) Team CSC 12
53 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
54 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
55 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 10
56 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 10
57 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 10
58 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 10
59 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
60 Björn Schröder (Ger) Milram 9
61 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
62 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 9
63 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 8
64 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 8
65 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
66 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 7
67 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
68 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 6
69 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
70 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
71 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
72 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
73 Axel Merckx (Bel) Phonak 5
74 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 5
75 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
76 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
77 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 2
78 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
79 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
80 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
81 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1
82 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 18. etape
1 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 84.50.22
2 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.05
3 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.23.08
4 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.31.25
5 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.42.40
6 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 1.49.21
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 2.17.07
8 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.30.22
9 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.31.10
10 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2.32.20
11 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2.36.04
12 Christian Knees (Ger) Milram 2.42.46
13 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 2.44.51
14 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 2.50.27
15 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 2.56.34
16 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 2.57.57
17 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 2.58.43
18 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.13.45
19 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.26.03


Holdkonkurrencen efter 18. etape
1 T-Mobile Team 253.49.15
2 Team CSC 10.03
3 Rabobank 12.31
4 AG2R Prevoyance 19.06
5 Lampre-Fondital 47.06
6 Caisse D’Epargne-Illes Balears 49.59
7 Gerolsteiner 1.37.14
8 Euskaltel - Euskadi 2.09.23
9 Discovery Channel Team 2.10.57
10 Credit Agricole 2.39.43
11 Phonak Hearing Systems 2.44.35
12 Davitamon - Lotto 2.57.10
13 Saunier Duval - Prodir 3.00.34
14 Cofidis Credit Par Telephone 3.08.30
15 Bouygues Telecom 3.12.23
16 Agritubel 4.24.52
17 Francaise Des Jeux 5.23.37
18 Liquigas 6.21.03
19 Team Milram 6.24.10
20 Quick Step - Innergetic 6.41.46

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR