Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Matthias Kessler vandt 3. etape

Matthias Kessler vandt 3. etape

04. juli 2006 17:280

Foto: Sirotti


Det blev til sejr i andet forsøg, da T-Mobiles Matthias Kessler i dag kunne køre over stregen som vinder af 3. etape i årets Tour de France foran holdkammeraten Michael Rogers og Lampres Daniele Bennati.

Tour de France feltet skulle i dag ud på løbets tredje etape, som førte feltet fra Luxembourg over Belgien og ind i Holland. Allerede fra starten af etapen var der udbrudsforsøg. De fleste blev dog straks kørt ind. Ved 14 km stak Team CSC’s Jens Voigt dog i sit karakteristiske tråd, og han fik held med sit forehavende og fik hurtigt slået et hul.

Kort tid efter fik han følgeskab af fire ryttere, Jose Luis Arrieta (AG2R), Unai Etxebarria (Euskaltel), Jerome Pineau (Bouygues) og Christophe Laurent (Agritubel), og kvintetten fik hurtigt oparbejdet et forspring på over fem minutter. Jens Voigt lå før dagens etape på en 47. plads, 36 sekunder efter Thor Hushovd fra Credit Agricole, og da Voigt vandt den første indlagte spurt og dermed hentede seks bonussekunder, var der lagt op til kamp om den gule trøje.

Efter 100 km kørte feltet ind i Belgien med de fem udbrydere omkring seks minutter foran feltet, hvor netop Credit Agricole måtte tage ansvar for kontrollen. Forspringet nåede dog på intet tidspunkt meget over de seks minutter, og efterhånden som man nærmede sig den hollanske grænse blev de fems forspring langsomt ædt op, specielt, da Quick Step satte sig frem i feltet.

Hen imod slutningen angreb Christophe Laurent fra frontgruppen, og han fik hurtigt følgeskab af Arrieta. Jens Voigt forsøgte at følge efter, og det lykkedes ham også ganske kort at få kontakt med de to andre, men han måtte kort efter slippe. Det samme gjaldt Laurent. Pineau og Extebarria var de første af udbryderne, der blev hentet af feltet, og resten af gruppen blev derefter hentet en efter en.


Foto: Sirotti


Da rytterne kørte ind på de sidste tre sving inden Cauberg-stigningen var det også slut for Arrieta, og herefter forsøgte Rabobank sig i skikkelse af Michael Boogerd og Oscar Freire, men det lykkedes ikke for dem. Tom Boonen sad også godt fremme, men det var T-Mobiles Matthias Kessler, der viste sig som dagens stærkeste.

I det samlede klassement overtog Tom Boonen den gule førertrøje efter Thor Hushovd, og det må siges at være en flot præstation set i lyset af, at belgieren kørte op ad Cauberg med et punkteret dæk.


Foto: Sirotti


Team CSC havde fire mand med hjem i den forreste gruppe.


Resultat af 3. etape:
1 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 4.57.54 (43.605 km/t)
2 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 0.05
3 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
4 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
5 Erik Zabel (Ger) Milram
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas
7 Oscar Freire (Spa) Rabobank
8 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
9 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
10 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
11 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
12 Mirko Celestino (Ita) Milram
13 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
14 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel
16 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
17 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
18 Bobby Julich (USA) Team CSC
19 Carlos Sastre (Spa) Team CSC

20 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
21 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
22 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
23 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
25 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
26 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
27 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
29 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
30 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
31 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
32 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
33 Denis Menchov (Rus) Rabobank
34 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 José Azevedo (Por) Discovery Channel
36 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel
37 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
38 Axel Merckx (Bel) Phonak
39 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
40 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
41 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
43 David Millar (GBr) Saunier Duval
44 Floyd Landis (USA) Phonak
45 Frank Schleck (Lux) Team CSC
46 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
47 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
48 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
49 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.12
50 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 0.17
51 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
52 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
53 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
54 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
55 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
56 Andriy Grivko (Ukr) Milram
57 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
58 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
59 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
60 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
61 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
62 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
63 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
64 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
65 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
66 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
67 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
68 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
69 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
70 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
71 Bert Grabsch (Ger) Phonak
72 David Zabriskie (USA) Team CSC
73 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
74 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
75 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
78 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 0.22
79 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
80 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
81 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
82 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
83 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
84 David Canada (Spa) Saunier Duval
85 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
86 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
88 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 0.34
89 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
90 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.42
91 Pieter Weening (Ned) Rabobank
92 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
93 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
94 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
95 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
96 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
97 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
98 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.48
99 Christian Knees (Ger) Milram 0.50
100 Marco Velo (Ita) Milram 1.29
101 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
102 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
103 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
104 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
105 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
106 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
107 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
108 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
109 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
110 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
111 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
112 Jens Voigt (Ger) Team CSC
113 David Moncoutié (Fra) Cofidis
114 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
115 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Michael Albasini (Ita) Liquigas
117 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 2.03
118 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 2.06
119 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
120 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 2.24
121 Robert Hunter (RSA) Phonak
122 Björn Schröder (Ger) Milram
123 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
124 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
125 Fabio Sacchi (Ita) Milram
126 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
127 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
128 Alexandre Moos (Swi) Phonak
129 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.44
130 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
131 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
132 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
133 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 3.23
134 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 3.37
135 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 3.43
136 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 3.55
137 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 0.05
138 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 4.33
139 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 4.58
140 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 5.48
141 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
142 Ralf Grabsch (Ger) Milram
143 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic
144 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
145 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
146 Bram De Groot (Ned) Rabobank
147 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
148 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
149 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 6.51
150 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7.05
151 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.05
152 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
153 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
154 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
155 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
156 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
157 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
158 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
159 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
160 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
161 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
162 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
163 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.46
164 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
165 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 11.35
166 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 12.11
167 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
168 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
169 Kjelt Carlström (Fin) Liquigas
170 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 14.44
171 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 18.36
172 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic

Udgåede ryttere
Erik Dekker (Ned) Rabobank
Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears


Samlet stilling efter 3. etape:
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 14.52.23
2 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 0.01
3 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.05
4 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 0.07
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 0.15
6 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
7 Floyd Landis (USA) Phonak 0.16
8 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.17
9 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
10 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
11 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.20
12 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
13 David Millar (GBr) Saunier Duval 0.21
14 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 0.23
15 David Zabriskie (USA) Team CSC
16 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 0.24
17 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.25
18 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
19 Bobby Julich (USA) Team CSC
20 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 0.26
21 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 0.27
22 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 0.28
23 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
24 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
25 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
26 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 0.29
27 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.30
28 José Azevedo (Por) Discovery Channel 0.31
29 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 0.32
30 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
32 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.33
33 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
35 Oscar Freire (Spa) Rabobank
36 Bert Grabsch (Ger) Phonak
37 Erik Zabel (Ger) Milram
38 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 0.36
39 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.37
40 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.38
41 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
42 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 0.39
43 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.41
44 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
45 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.42
46 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
47 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 0.43
48 Mirko Celestino (Ita) Milram 0.44
49 Axel Merckx (Bel) Phonak
50 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 0.45
51 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
52 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
53 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
54 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 0.46
55 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 0.47
56 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 0.48
57 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
58 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 0.49
59 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
60 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.50
61 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
62 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
63 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.51
64 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 0.52
65 Frank Schleck (Lux) Team CSC
66 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 0.53
67 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
68 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
69 Luca Paolini (Ita) Liquigas 0.55
70 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 0.56
71 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 0.57
72 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
73 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.58
74 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
75 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.00
76 Andriy Grivko (Ukr) Milram
77 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 1.01
78 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
79 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 1.03
80 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
81 David Canada (Spa) Saunier Duval
82 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
83 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
84 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 1.07
85 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
86 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
87 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 1.16
88 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
89 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.17
90 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.20
91 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.22
92 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.23
93 Christian Knees (Ger) Milram 1.25
94 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1.26
95 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 1.31
96 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.34
97 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1.35
98 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.39
99 Michael Albasini (Ita) Liquigas 1.51
100 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.54
101 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.58
102 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
103 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 2.01
104 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 2.13
105 Marco Velo (Ita) Milram 2.15
106 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.16
107 David Moncoutié (Fra) Cofidis 2.17
108 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
109 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 2.20
110 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
111 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 2.23
112 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 2.31
113 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 2.36
114 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2.38
115 Robert Hunter (RSA) Phonak 2.48
116 Fabio Sacchi (Ita) Milram 3.00
117 Alexandre Moos (Swi) Phonak 3.06
118 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 3.07
119 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 3.16
120 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.21
121 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3.22
122 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.36
123 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 3.43
124 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 3.44
125 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 3.52
126 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 4.05
127 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 4.13
128 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4.29
129 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 4.53
130 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 4.55
131 Björn Schröder (Ger) Milram 5.21
132 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 5.30
133 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 6.06
134 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6.12
135 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 6.17
136 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6.33
137 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
138 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 6.35
139 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 6.37
140 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 7.29
141 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 7.34
142 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7.38
143 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 8.22
144 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 8.23
145 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.25
146 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.35
147 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 8.48
148 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.49
149 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.50
150 Ralf Grabsch (Ger) Milram 9.33
151 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 9.52
152 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 9.54
153 Bram De Groot (Ned) Rabobank 10.10
154 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 10.33
155 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 11.13
156 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 11.40
157 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 11.41
158 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 12.29
159 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 12.35
160 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 12.41
161 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.02
162 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 16.47
163 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 16.48
164 Kjelt Carlström (Fin) Liquigas 16.55
165 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 19.29
166 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 19.45
167 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 22.04
168 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 22.10
169 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 24.21
170 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 24.49
171 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 28.17
172 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 28.45

Stillingen i point-konkurrencen efter 3. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 67 pts
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 66
3 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 65
4 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 62
5 Erik Zabel (Ger) Milram 59
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas 57
7 Oscar Freire (Spa) Rabobank 54
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
9 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 36
10 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 36
11 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 35
12 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 31
13 George Hincapie (USA) Discovery Channel 28
14 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 28
15 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
16 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 24
17 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20
18 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 19
19 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 18
20 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 17
21 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 16
22 Jens Voigt (Ger) Team CSC 16
23 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 15
24 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 15
25 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
26 Michael Albasini (Ita) Liquigas 13
27 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 12
28 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
29 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 11
30 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 10
31 David Zabriskie (USA) Team CSC 10
32 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 10
33 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 10
34 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 9
35 Mirko Celestino (Ita) Milram 9
36 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
37 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 8
38 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 8
39 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 8
40 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
41 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 7
42 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 6
43 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 5
44 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 5
45 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
46 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4
47 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 4
48 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 4
49 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
50 Bobby Julich (USA) Team CSC 3
51 Floyd Landis (USA) Phonak 2
52 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2
53 David Canada (Spa) Saunier Duval 2
54 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
55 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
56 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
57 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 1
58 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 17 pts
2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 14
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 12
4 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
5 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
6 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 6
7 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
8 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
9 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 4
10 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
11 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2
12 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
13 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 2
14 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1

Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 14.52.48
2 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 0.03
3 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 0.11
4 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.17
5 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 0.20
6 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 0.23
7 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 0.25
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.35
9 Andriy Grivko (Ukr) Milram
10 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 0.51
11 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.52
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.55
13 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.58
14 Christian Knees (Ger) Milram 1.00
15 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.33
16 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.52
17 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 1.55
18 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5.41
19 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 10.08
20 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 12.10
21 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 12.16
22 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 24.24
23 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 28.20

Samlet stilling i holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Discovery Channel Team 44.37.55
2 Team CSC 0.01
3 T-Mobile Team 0.02
4 Caisse D’Epargne-Illes Balears 0.07
5 Gerolsteiner 0.18
6 Phonak Hearing Systems 0.26
7 Lampre-Fondital 0.37
8 Saunier Duval - Prodir 0.42
9 Rabobank
10 Credit Agricole 0.43
11 AG2R Prevoyance 0.44
12 Francaise Des Jeux 0.51
13 Bouygues Telecom 1.10
14 Davitamon - Lotto 1.12
15 Quick Step - Innergetic 1.15
16 Euskaltel - Euskadi 1.27
17 Team Milram 1.28
18 Cofidis Credit Par Telephone 1.40
19 Liquigas 1.56
20 Agritubel 1.59
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

Rund um Köln(1.1) 14/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-19/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?