Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Max van Heeswijk spurtede sig til sejr - Opd.

Max van Heeswijk spurtede sig til sejr - Opd.

04. september 2006 17:300
Hollænderen Max van Heeswijk vandt første etape af Tour de Pologne. Efter 214 kilometer vandt Discovery Channel rytteren foran Fabrizio Guidi og med Wouter Weylandt på tredjepladsen. Dermed fører van Heeswijk naturligvis også samlet.

En af løbets forhåndsfavoritter Frank Schleck måtte opgive at stille til start, da han de seneste dage har lidt af diarre og opkastninger. De resterende ryttere på det danske mandskab var med feltet hjem, med Peter Luttenberger i mål på en ottendeplads.


Resultat af 1. etape
1 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.55.34 (36.11 km/h)
2 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
3 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic
4 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
5 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
6 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
7 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
8 Peter Luttenberger (Aut) Team Csc
9 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
10 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir
11 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
12 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
13 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
14 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
15 Bram De Groot (Ned) Rabobank
16 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance
17 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic
18 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi
19 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
20 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana
21 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir
23 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
24 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 David Vitoria (Spa) Phonak Hearing Systems
26 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
27 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
28 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi
29 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir
30 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
31 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
32 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
33 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
34 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
35 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
36 Lars Michaelsen (Den) Team Csc
37 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
38 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
39 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
40 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
41 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action
42 Andrea Peron (Ita) Team Csc
43 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia
44 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
45 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
46 Dariusz Baranowski (Pol) Astana
47 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
48 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir
49 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia
50 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia
51 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step - Innergetic
52 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
53 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
54 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
55 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
56 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
57 Mariusz Witecki (Pol) Intel - Action
58 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
59 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
60 Bogdan Bondarev (Ukr) Intel - Action
61 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
62 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
63 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
64 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
65 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir
66 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
67 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
68 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
69 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action
70 Christian Müller (Ger) Team Csc
71 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
72 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
73 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
74 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
75 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
76 Slawomir Kohut (Pol) Miche
77 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
78 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
79 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
80 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
81 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
82 Jens Voigt (Ger) Team Csc
83 Brian Vandborg (Den) Team Csc

84 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
85 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
86 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
87 José Rujano Guillen (Ven) Quick Step - Innergetic
88 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
89 Allan Johansen (Den) Team CSC
90 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
91 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
92 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
93 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
94 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic
95 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
96 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action
97 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
98 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
99 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
100 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
101 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
102 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
103 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic
104 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
105 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
106 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
107 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
108 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
109 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
110 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step - Innergetic
111 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi
112 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
113 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems 0.18
114 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 0.21
115 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia 0.26
116 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
117 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems
118 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia
119 Matej Jurco (Slo) Team Milram
120 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
121 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana
122 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
123 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
124 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir
125 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia 0.33
126 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi
127 Martin Müller (Ger) Team Milram
128 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel - Euskadi
129 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir
130 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana
131 Pasquale Muto (Ita) Miche
132 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
133 Leonardo Caneschi (Ita) Miche 0.49
134 Guido Trenti (USA) Quick Step - Innergetic 1.26
135 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
136 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
137 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.53
138 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
139 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
140 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
141 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
142 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, Le Credit Par Telephone
143 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, Le Credit Par Telephone
144 Kai Reus (Ned) Rabobank
145 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
146 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, Le Credit Par Telephone
147 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
148 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
149 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance
150 Sylvain Calzati (Fra) Ag2R Prevoyance
151 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
152 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
153 Bradley Mcgee (Aus) Française Des Jeux
154 Simon Gerrans (Aus) Ag2R Prevoyance
155 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
156 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
157 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears
158 Eddy Serry (Ita) Miche
159 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
160 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir
161 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action
162 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
163 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche 2.35
164 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi 2.37
165 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
166 Koen De Kort (Ned) Astana
167 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
168 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
169 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
170 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux
171 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
172 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
173 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
174 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
175 Ivan Santos Martinez (Spa) Astana 6.36
176 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 7.10
177 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 7.19


Samlet stilling efter 1. etape
1 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.55.24
2 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 0.04
3 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 0.06
4 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir
5 Bram De Groot (Ned) Rabobank 0.08
6 Lars Michaelsen (Den) Team Csc 0.09
7 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
8 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.10
10 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
11 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
12 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
13 Peter Luttenberger (Aut) Team Csc
14 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
15 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
16 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
17 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
18 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
19 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance
20 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic
21 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi
22 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
23 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana
24 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir
26 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
27 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 David Vitoria (Spa) Phonak Hearing Systems
29 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
30 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
31 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi
32 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir
33 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
34 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
35 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
36 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
37 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
38 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
39 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
40 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
41 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
42 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
43 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action
44 Andrea Peron (Ita) Team Csc
45 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia
46 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
47 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
48 Dariusz Baranowski (Pol) Astana
49 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
50 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir
51 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia
52 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia
53 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step - Innergetic
54 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
55 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
56 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
57 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
58 Mariusz Witecki (Pol) Intel - Action
59 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
60 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
61 Bogdan Bondarev (Ukr) Intel - Action
62 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
63 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
64 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
65 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
66 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir
67 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
68 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
69 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
70 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action
71 Christian Müller (Ger) Team Csc
72 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
73 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
74 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
75 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
76 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
77 Slawomir Kohut (Pol) Miche
78 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
79 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
80 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
81 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
82 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
83 Jens Voigt (Ger) Team Csc
84 Brian Vandborg (Den) Team Csc

85 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
86 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
87 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
88 José Rujano Guillen (Ven) Quick Step - Innergetic
89 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
90 Allan Johansen (Den) Team Csc
91 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
92 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
93 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
94 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
95 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic
96 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
97 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action
98 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
99 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
100 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
101 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
102 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
103 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
104 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic
105 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
106 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
107 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
108 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
109 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
110 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
111 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step - Innergetic
112 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi
113 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action
115 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
116 Koen De Kort (Ned) Astana
117 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
118 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
119 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
120 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux
121 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
122 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
123 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
124 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
125 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems 0.28
126 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 0.31
127 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia 0.36
128 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
129 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems
130 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia
131 Matej Jurco (Slo) Team Milram
132 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
133 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana
134 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
135 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
136 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir
137 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia 0.43
138 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi
139 Martin Müller (Ger) Team Milram
140 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel - Euskadi
141 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir
142 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana
143 Pasquale Muto (Ita) Miche
144 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
145 Leonardo Caneschi (Ita) Miche 0.59
146 Guido Trenti (USA) Quick Step - Innergetic 1.36
147 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
148 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
149 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 2.03
150 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
151 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
152 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
153 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
154 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, Le Credit Par Telephone
155 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, Le Credit Par Telephone
156 Kai Reus (Ned) Rabobank
157 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
158 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, Le Credit Par Telephone
159 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
160 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
161 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance
162 Sylvain Calzati (Fra) Ag2R Prevoyance
163 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
164 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
165 Bradley Mcgee (Aus) Française Des Jeux
166 Simon Gerrans (Aus) Ag2R Prevoyance
167 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
168 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
169 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears
170 Eddy Serry (Ita) Miche
171 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
172 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir
173 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche 2.45
174 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi 2.47
175 Ivan Santos Martinez (Spa) Astana 6.46
176 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 7.20
177 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 20 pts
2 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 19
3 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 18
4 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 17
5 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 16
6 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia 15
7 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 14
8 Peter Luttenberger (Aut) Team Csc 13
9 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 12
10 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir 11
11 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 10
12 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 9
13 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 8
14 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 7
15 Bram De Groot (Ned) Rabobank 6
16 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance 5
17 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic 4
18 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi 3
19 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 2
20 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana 1


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 17.46.42
2 Caisse D'Epargne-Illes Balears
3 Phonak Hearing Systems
4 Saunier Duval - Prodir
5 Rabobank
6 Quick Step-Innergetic
7 Bouygues Telecom
8 Team CSC
9 Credit Agricole
10 Ceramica Flaminia
11 Liquigas
12 Gerolsteiner
13 Euskaltel - Euskadi
14 Davitamon-Lotto
15 Intel - Action
16 Cofidis, Le Credit Par Telephone
17 Astana
18 T-Mobile Team
19 Française Des Jeux
20 Lampre-Fondital
21 Team Milram 0.21
22 Miche 0.33
23 AG2R Prevoyance 1.53
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger