Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Michael Albasini sejrede i Sarthe

Michael Albasini sejrede i Sarthe

12. april 2007 17:210

I dag blev 4. etape af Circuit de la Sarthe. Det blev til en flot sejr til Michael Albasini (Liquigas) foran Vladimir Duma (Ceramica Flaminia) og Nicolas Vogondy (Agritubel).

Samlet forsvarede Andreas Klöden (Astana) føringen.

Resultat af 4. etape
1 Michael Albasini - Liquigas 4.33.42 (40.6 km/h)
2 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 0.04
3 Nicolas Vogondy - Agritubel
4 Christophe Kern - Crédit Agricole 0.12
5 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 0.15
6 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 0.18
7 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
8 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.21
9 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
10 Vincenzo Nibali - Liquigas
11 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
12 Markus Zberg - Gerolsteiner
13 Andreas Klöden - Astana
14 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
15 Markus Fothen - Gerolsteiner 0.28
16 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 0.33
17 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 0.35
18 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
19 Charles Guilbert - Bretagne-Armor Lux
20 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
21 Maxime Méderel - Auber
22 Paul Martens - Skil-Shimano
23 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
24 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
25 José Alberto Martinez Trinidad - Agritubel
26 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 0.41
27 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
28 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
29 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 0.43
30 Guillaume Levarlet - Auber
31 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
32 Matej Mugerli - Liquigas
33 Pierre Rolland - Crédit Agricole 0.58
34 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
35 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.02
36 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
37 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
38 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
39 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1.17
40 Mickael Delage - Française des Jeux 1.27
41 Paride Grillo Ceramica Panaria-Navigare
42 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
43 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
44 Freddy Bichot - Agritubel
45 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel
46 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria-Navigare 1.34
47 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 1.54
48 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
49 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.57
50 Maxim Iglinskiy - Astana 3.48
51 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 6.01
52 Thomas Frei - Astana
53 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 6.22
54 Lilian Jégou - Française des Jeux
55 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
56 Johan Lindgren - Française des Jeux
57 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
58 Jeremie Galland - Auber
59 Christophe Diguet - Auber
60 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
61 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 7.25
62 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 7.45
63 Taylor Tolleson - Team Slipstream powered by Chipotle 9.44
64 William Frishkorn - Team Slipstream powered by Chipotle
65 Andrus Aug - Ceramica Flaminia
66 Cédric Coutouly - Agritubel 10.01
67 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
68 Robert Förster - Gerolsteiner
69 Christian Müller - Skil-Shimano
70 Nicholas Roche - Crédit Agricole
71 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 11.30
72 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 12.25
73 Marcel Strauss - Gerolsteiner 13.56
74 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle
75 Anthony Ravard - Agritubel
76 Steve Chainel - Auber
77 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
78 Paolo Savoldelli - Astana
79 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
80 Eddy Mazzoleni - Astana
81 Maxim Gourov - Astana
82 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
83 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
84 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
85 Florian Morizot - Auber
86 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
87 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
88 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
89 Tyler Butterfield - Team Slipstream powered by Chipotle
90 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
91 Julien Belgy - Bouygues Telecom


Samlet stilling efter 4. etape
1 Andreas Klöden - Astana
2 Nicolas Vogondy - Agritubel 0.04
3 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 0.10
4 Michael Albasini - Liquigas 0.15
5 Christophe Kern - Crédit Agricole
6 Vincenzo Nibali - Liquigas 0.16
7 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
8 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.20
9 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.23
10 Markus Fothen - Gerolsteiner 0.29
11 Markus Zberg - Gerolsteiner
12 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 0.31
13 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 0.36
14 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 0.37
15 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 0.38
16 José Alberto Martinez Trinidad - Agritubel 0.40
17 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 0.42
18 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 0.43
19 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 0.44
20 Paul Martens - Skil-Shimano 0.45
21 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.48
22 Matej Mugerli - Liquigas 0.50
23 Maxime Méderel - Auber 0.51
24 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.01
25 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 1.02
26 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 1.05
27 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
28 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 1.06
29 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 1.16
30 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 1.17
31 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 1.25
32 Pierre Rolland - Crédit Agricole 1.34
33 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria-Navigare 1.35
34 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 1.40
35 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 1.42
36 Guillaume Levarlet - Auber 1.47
37 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 1.48
38 Mickael Delage - Française des Jeux
39 Charles Guilbert - Bretagne-Armor Lux 1.49
40 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel 1.51
41 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 1.53
42 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 1.54
43 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.58
44 Paride Grillo Ceramica Panaria-Navigare 2.05
45 Freddy Bichot - Agritubel 2.10
46 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 2.15
47 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 2.22
48 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 2.35
49 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.38
50 Maxim Iglinskiy - Astana 5.04
51 Thomas Frei - Astana 6.10
52 Johan Lindgren - Française des Jeux 6.34
53 Lilian Jégou - Française des Jeux 6.36
54 Christophe Diguet - Auber 6.48
55 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 6.56
56 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 7.01
57 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 7.03
58 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 7.11
59 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 7.20
60 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 7.28
61 Jeremie Galland - Auber 7.42
62 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 9.26
63 Robert Förster - Gerolsteiner 10.12
64 William Frishkorn - Team Slipstream powered by Chipotle 10.13
65 Christian Müller - Skil-Shimano 10.14
66 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.15
67 Andrus Aug - Ceramica Flaminia 10.33
68 Cédric Coutouly - Agritubel 10.38
69 Nicholas Roche - Crédit Agricole 10.43
70 Taylor Tolleson - Team Slipstream powered by Chipotle 10.50
71 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 12.27
72 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 13.06
73 Paolo Savoldelli - Astana 13.55
74 Florian Morizot - Auber 14.07
75 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
76 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance 14.13
77 Eddy Mazzoleni - Astana 14.17
78 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 14.20
79 Marcel Strauss - Gerolsteiner
80 Steve Chainel - Auber 14.24
81 Maxim Gourov - Astana 14.25
82 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
83 Anthony Ravard - Agritubel 14.39
84 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 14.45
85 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 14.51
86 Tyler Butterfield - Team Slipstream powered by Chipotle 15.03
87 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 15.09
88 Fabien Bacquet - Skil-Shimano 15.12
89 Julien Belgy - Bouygues Telecom 15.30
90 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 15.41
91 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 15.49


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 20 pts
2 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 14
3 Anthony Ravard - Agritubel 12
4 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 10
5 Lilian Jégou - Française des Jeux 10
6 Nicholas Roche - Crédit Agricole 10
7 Christian Müller - Skil-Shimano 9
8 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 8
9 Paul Martens - Skil-Shimano 7
10 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 7
11 Michael Albasini - Liquigas 6
12 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 4
13 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 4
14 José Alberto Martinez Trinidad - Agritubel 4
15 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
16 Andreas Klöden - Astana 2
17 Maxim Iglinskiy - Astana 1
18 Cédric Coutouly - Agritubel 1


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Robert Förster - Gerolsteiner 40 pts
2 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance 32
3 Paride Grillo Ceramica Panaria-Navigare 30
4 Michael Albasini - Liquigas 25
5 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 20
6 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 20
7 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 17
8 Anthony Ravard - Agritubel 17
9 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
10 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 16
11 Fabien Bacquet - Skil-Shimano 16
12 Andrus Aug - Ceramica Flaminia 15
13 Christophe Kern - Crédit Agricole 14
14 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel 14
15 Andreas Klöden - Astana 13
16 Vincenzo Nibali - Liquigas 13
17 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 13
18 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 13
19 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 12
20 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 10
21 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 10
22 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 10
23 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 9
24 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 9
25 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 9
26 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 8
27 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 8
28 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 8
29 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7
30 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 7
31 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 6
32 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 6
33 Lilian Jégou - Française des Jeux 5
34 Paolo Savoldelli - Astana 5
35 Markus Zberg - Gerolsteiner 4
36 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 4
37 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 3
38 Christian Müller - Skil-Shimano 3
39 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 2
40 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 2
41 Steve Chainel - Auber 2
42 Markus Fothen - Gerolsteiner 1
43 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Vincenzo Nibali - Liquigas
2 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
3 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 0.21
4 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 0.50
5 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 1.00
6 Pierre Rolland - Crédit Agricole 1.18
7 Guillaume Levarlet - Auber 1.31
8 Mickael Delage - Française des Jeux 1.32
9 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 2.06
10 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 2.19
11 Thomas Frei - Astana 5.54
12 Johan Lindgren - Française des Jeux 6.18
13 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 6.40
14 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6.45
15 Nicholas Roche - Crédit Agricole 10.27
16 Taylor Tolleson - Team Slipstream powered by Chipotle 10.34
17 Florian Morizot - Auber 13.51
18 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
19 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 14.04
20 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 14.53
21 Fabien Bacquet - Skil-Shimano 14.56
22 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 15.25


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Liquigas 35.15.42
2 Credit Agricole 0.31
3 Francaise Des Jeux 1.22
4 Ag2R Prevoyance 1.37
5 Agritubel 1.42
6 Gerolsteiner 1.54
7 Bretagne Armor Lux 2.05
8 Skil-Shimano 2.06
9 Bouygues Telecom 2.16
10 Ceramica Panaria-Navigare 2.18
11 Cofidis,Le Credit Par Tel 2.52
12 Ceramica Flamina 7.14
13 Auber 93 7.36
14 Astana 9.00
15 Team Slipstream 11.05
16 Roubaix Lille Metropole 15.22

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger