Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Michael Rasmussen satser på 3 måneders aftale

Michael Rasmussen satser på 3 måneders aftale

23. august 2007 21:260

Rygterne om at Michael Rasmussen er i fuld gang med forhandlingerne med det italienske professionelle kontinentalhold Aqua a Sapone svirrer i cykelverdenen. Hovedpersonen selv kan dog ikke bekræfte noget endnu, men fortæller, at han er i kontakt med flere mandskaber med henblik på en kontrakt for en kort periode.

Artiklen fortsætter efter videoen.
"Jeg kan ikke bekræfte noget, for der er ikke noget at bekræfte," siger Michael Rasmussen til Feltet.dk.

"Jeg har samtaler i gang til flere sider, men det betyder ikke, at der er noget konkret. Det handler i første omgang om at slå fast, at der ikke er noget, der forhindrer mig at skrive kontrakt med dem eller i at køre cykelløb. Det har åbenbart været meget vigtigt at få plads, for det var ikke den opfattelse folk hernede i Italien gik rundt med. De troede at da jeg blev suspenderet af Rabobank var det fordi jeg var suspenderet pga. UCI reglementet. Det er slet ikke det, der er tilfældet. Det var et arbejdsmæssigt forhold. Jeg er blevet fyret, men ikke suspenderet af UCI på nogen måder. Da folk først forstod det hernede i Italien, så var de bare endnu mere hovedrystende."

Michael Rasmussen fortæller dog også, at han i første omgang udelukkende er på udkig efter en korterevarende aftale med et nyt mandskab, da drømmen stadig er at komme til at køre Tour de France igen.

"I første omgang handler det om at komme i gang så hurtigt så muligt, så jeg kan komme til at køre Giro di Lombardia. Første prioritet er selvfølgelig at finde et hold, hvor jeg kan køre de næste to år og der kunne det være rart at vide, hvad betingelserne er for, at jeg kan komme til at køre Tour de France, men det er der pt. ikke rigtig nogen der ved. Det betyder også, at jeg ikke skal have lavet nogen aftale, der løber mere end tre måneder i første omgang. Det handler om de næste par måneder og frem for alt Giro di Lombardia, " understreger Michael Rasmussen.
DEL
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'DESC ) AS tbl ON ( rdb_hold.id = tbl.id_hold ) WHERE rdb_hold.tags IN ( '#139#' ' at line 1