Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Moe på tredjeplads i Ringerike GP

Moe på tredjeplads i Ringerike GP

07. juni 2006 23:160

Annonce

Norges klart største cykelløb - Ringerike GP - startede i dag med en etape på 160 kuperede kilometer. Løbet er i alt på fem etaper og slutter på søndag.

Danmark stiller til start med hele fem hold, og havde på dagens etape flere ryttere med helt fremme. Bedste mand blev Jacob Moe Rasmussen på en tredjeplads, hviket man var meget tilfreds med i GLS lejren.

”Det ser rigtig godt ud for os, selvom vi kun er kommet til start med 5 mand. Humøret er højt. Vi ved vi har en lille favorithat på. Der holdes øje med os efter bl.a. Moes sejr i Loir-et-Cher, men den favoritværdighed skal vi også kunne leve med”, fortæller Jesper Fredsgaard fra Beitostølen i Norge.

Også Team Designa Køkken var godt tilfreds med løbets første etape, da man havde både Foder og Rene Jørgensen med hjem i første gruppe.

”Selvom det var løbets første etape skete der allerede en pæn spredning i feltet. Kun 11 ryttere kom i mål uden tidstab - og enkelte ryttere mistede tæt på en halv time til de førende. Holdet følte sig godt tilpas, hvilket resulterede i en flot 6. plads til Daniel Holm Foder og en 11. plads til René Jørgensen - og en samlet 2. plads til Team Designa Køkken i holdkonkurrencen,” fortæller manager Jørgen Foder.

Med i frontgruppen var også danske Glenn Bak (Unibet-Davo), der kom i mål på en ottendeplads.

Resultat af 1. etape
1 Stijn Ennekens (Bel) Team Unibet-Davo 4.01.43
2 Aleksejs Saramotins (Lat) Team Rietumu Bank Riga
3 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS
4 Pieter Jacobs (Bel) Team Unibet-Davo
5 Fredrik Ericsson (Swe) Team Cyklcity.se
6 Daniel Foder (Den) Team Designa Køkken
7 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom Senges
8 Glenn Bak (Den) Team Unibet-Davo
9 Berkenbosch Maint (Ned) Team Regiostrom Senges
10 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Unibet-Davo
11 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Køkken
12 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk 0.04
13 Martin Prazdnovsky (Svk) Team Sparebanken Vest
14 Gabriel Rasch (Nor) Team Maxbo Bianchi
15 Christopher Myhre (Nor) Team Maxbo Bianchi
16 Thomas Oredsson (Den) Team GLS
17 Lars Werenberg (Den) Team Kvickly Odder Elite
18 Tamas Lengyel (Hun) Team Sparebanken Vest 0.09
19 Alf Roger Holme (Nor) Eidsvoll SK, Mix
20 Robert Østerling (Swe) Team Cyklcity.se 0.17
21 Michael Larsen (Den) Team Designa Køkken 0.20
22 Gunnar Eidsheim (Nor) Team Sparebanken Vest
23 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk 0.22
24 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk 0.24
25 Stian Remme (Nor) Team Sparebanken Vest
26 Tom Larsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
27 Andrè Steensen (Den) Guld & Marstrand Horsens
28 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Maxbo Bianchi
29 Lucas Person (Swe) Team Mälarenergi
30 Anders B. Hansen (Den) Team GLS
31 Kristian House (GBr) Recycling.co.uk 0.27
32 Nikolaj Knudsen (Den) Team Herning Elite
33 Michael Skelde (Den) Guld & Marstrand Horsens
34 Håvard Nybø (Nor) Guld & Marstrand Horsens 0.32
35 Martin Hansen (Den) Team Herning Elite

36 Andreas Sand (Nor) BOC Elite Mix
37 Henrik Åbom (Swe) MA Speedwear Borås
38 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken
39 Michael Stevensson (Swe) Team Mälarenergi
40 Roy Hegreberg (Nor) Guld & Marstrand Horsens
41 Martin Bratland (Nor) Lørenskog Mix 0.37
42 Petter Jørgensen (Nor) Lørenskog Mix
43 Morten Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest
44 Kristian Ellertsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
45 Thomas Andersen (Nor) Grenland Elite
46 Morten Christiansen (Nor) Team Sparebanken Vest
47 Artis Roze (Lat) Team Rietumu Bank Riga 0.41
48 Lars Kristian Johnsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
49 Lasse Bøchman (Den) Team GLS 0.45
50 Tormod Haugstad (Nor) Lillehammer Cykleklubb
51 Torgeir Folkestad (Nor) Fana IL Mix 0.51
52 Andri Lebedev (Est) Team Kalev Chocolate 0.54
53 Alexander Kristoff (Nor) Guld & Marstrand Horsens 0.56
54 Martin Mortensen (Den) Team Herning Elite
55 Benjamin Hill (Ger) Stevens Racing Team
56 Kalle Sandell (Swe) Team Mälarenergi
57 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cyklcity.se
58 Lars Ragnar Manengen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
59 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Maxbo Bianchi
60 Christian Skjerping Madsen (Nor) Grenland Elite 1.03
61 Bent Inge Bakke (Nor) Sandnes Mix 1.11
62 Jamar Jermakov (Est) Team Kalev Chocolate
63 Kristian Fløysvik (Nor) Sandnes Mix
64 Michael Larsen (Den) Team Herning Elite
65 Geir Inge Berg (Nor) Sandnes Mix
66 Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Elite
67 Christian Knørr (Den) Team Herning Elite 1.16
68 Stian Sommerseth (Nor) Team Maxbo Bianchi
69 Lars Ove Thoresen (Nor) Lørenskog Mix
70 Jochim Bøhler (Nor) Team Maxbo Bianchi
71 Trond Kristian Schweder (Nor) BOC Elite Mix
72 Mattias Carlzon (Swe) MA Speedwear Borås 1.23
73 Andrei Mustonen (Est) Team Kalev Chocolate 1.33
74 Kalvis Eisaks (Lat) Team Rietumu Bank Riga
75 Marcus Svensson (Swe) Team Mälarenergi
76 Kenneth Solheim (Nor) CK Sør Mix
77 Greg Saw (Nor) CK Sør Mix 1.39
78 Kent Håkon Olsen (Nor) Fana IL Mix 1.42
79 Morten Simonsen (Nor) Grenland Elite
80 Anders Hvideberg (Nor) Team NOR
81 Joern Henrik Toresen (Nor) Lørenskog Mix 1.45
82 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken 2.16
83 Jonas Landström (Swe) Team Cyklcity.se
84 Christian Heule (Swi) Stevens Racing Team 2.26
85 Michael Berling (Den) Guld & Marstrand Horsens 2.28
86 Jimmy Hansen (Den) Team GLS

87 Dale Appleby (GBr) Recycling.co.uk 2.35
88 Chris Newton (GBr) Recycling.co.uk 2.59
89 Filip Rudenstam (Swe) Team Cyklcity.se 6.53
90 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken 8.13
91 Jarle Wermskog (Nor) BOC Elite Mix
92 Stig Løkken (Nor) Lørenskog Mix 8.20
93 Konstantin Schubert (Ger) Team Regiostrom Senges 8.22
94 Jens Mouris (Ned) Team Regiostrom Senges
95 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom Senges
96 Greg Reain (Can) Stevens Racing Team
97 Priit Raudsepp (Est) Team Kalev Chocolate
98 Ole Kristian Ringenes (Nor) BOC Elite Mix 8.37
99 Hans Fredrik Hellebergshaugen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 9.54
100 Martin Adelfred (Den) Team Kvickly Odder Elite 10.48
101 Jonas Pettersson (Swe) Team Cyklcity.se
102 Michael Færk (Den) Team Herning Elite
103 Atle Ekenberg (Nor) Lillehammer Cykleklubb
104 Ole Jørgen Braaten (Nor) Lørenskog Mix
105 Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland Elite
106 Mart Ojavee (Est) Team Kalev Chocolate
107 Even Chiodera (Nor) BOC Elite Mix 11.59
108 Normunds Lasis (Lat) Team Rietumu Bank Riga 16.56
109 Geir Bisgård (Nor) CK Sør Mix
110 Morten Marthinsen (Nor) Grenland Elite 17.22
111 Kristian Platou (Nor) Team NOR 17.50
112 Thomas De Gendt (Bel) Team Unibet-Davo 18.23
113 Jef De Boeck (Bel) Team Unibet-Davo
114 Christoffer Berggren (Nor) Team NOR 18.58
115 Joar Hansen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
116 Alex Gustafsson (Swe) Team Kvickly Odder Elite
117 Ola Magnus Laugeland (Nor) Sandnes Mix 23.38
118 Jon Øystein Bergseth (Nor) Sandnes Mix
119 Nils Einar Grutle (Nor) Fana IL Mix 24.13
120 Viktor Renäng (Swe) Team Regiostrom Senges 24.32
121 Edward Sævland (Nor) Sandnes Mix 24.42
122 Ove Nilsson (Swe) MA Speedwear Borås 25.09
123 Stian Kjellhov (Nor) Fana IL Mix 25.22
124 Martin Erlandsson (Swe) MA Speedwear Borås 25.41
125 Jacob Kodrup (Den) Team Kvickly Odder Elite 25.58
126 Laurent Arn (Swi) Team Rietumu Bank Riga 26.07
127 Tim Van Nuffel (Bel) Stevens Racing Team 26.11
128 Peter Presslauer (Aut) Stevens Racing Team
129 Tobias R. Torgersen (Nor) Lillehammer Cykleklubb 26.13
130 Stian Lersveen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
131 Espen Skoglund (Nor) Team NOR 35.06
132 Pål Bjørke (Nor) CK Sør Mix 35.58

Samlet stilling efter 1. etape
1 Stijn Ennekens (Bel) Team Unibet-Davo 4.01.43
2 Aleksejs Saramotins (Lat) Team Rietumu Bank Riga
3 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS
4 Pieter Jacobs (Bel) Team Unibet-Davo
5 Fredrik Ericsson (Swe) Team Cyklcity.se
6 Daniel Foder (Den) Team Designa Køkken
7 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom Senges
8 Glenn Bak (Den) Team Unibet-Davo
9 Berkenbosch Maint (Ned) Team Regiostrom Senges
10 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Unibet-Davo
11 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Køkken
12 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk 0.04
13 Martin Prazdnovsky (Svk) Team Sparebanken Vest
14 Gabriel Rasch (Nor) Team Maxbo Bianchi
15 Christopher Myhre (Nor) Team Maxbo Bianchi
16 Thomas Oredsson (Den) Team GLS
17 Lars Werenberg (Den) Team Kvickly Odder Elite
18 Tamas Lengyel (Hun) Team Sparebanken Vest 0.09
19 Alf Roger Holme (Nor) Eidsvoll SK, Mix
20 Robert Østerling (Swe) Team Cyklcity.se 0.17
21 Michael Larsen (Den) Team Designa Køkken 0.20
22 Gunnar Eidsheim (Nor) Team Sparebanken Vest
23 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk 0.22
24 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk 0.24
25 Stian Remme (Nor) Team Sparebanken Vest
26 Tom Larsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
27 Andrè Steensen (Den) Guld & Marstrand Horsens
28 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Maxbo Bianchi
29 Lucas Person (Swe) Team Mälarenergi
30 Anders B. Hansen (Den) Team GLS
31 Kristian House (GBr) Recycling.co.uk 0.27
32 Nikolaj Knudsen (Den) Team Herning Elite
33 Michael Skelde (Den) Guld & Marstrand Horsens
34 Håvard Nybø (Nor) Guld & Marstrand Horsens 0.32
35 Martin Hansen (Den) Team Herning Elite

36 Andreas Sand (Nor) BOC Elite Mix
37 Henrik Åbom (Swe) MA Speedwear Borås
38 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken
39 Michael Stevensson (Swe) Team Mälarenergi
40 Roy Hegreberg (Nor) Guld & Marstrand Horsens
41 Martin Bratland (Nor) Lørenskog Mix 0.37
42 Petter Jørgensen (Nor) Lørenskog Mix
43 Morten Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest
44 Kristian Ellertsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
45 Thomas Andersen (Nor) Grenland Elite
46 Morten Christiansen (Nor) Team Sparebanken Vest
47 Artis Roze (Lat) Team Rietumu Bank Riga 0.41
48 Lars Kristian Johnsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
49 Lasse Bøchman (Den) Team GLS 0.45
50 Tormod Haugstad (Nor) Lillehammer Cykleklubb
51 Torgeir Folkestad (Nor) Fana IL Mix 0.51
52 Andri Lebedev (Est) Team Kalev Chocolate 0.54
53 Alexander Kristoff (Nor) Guld & Marstrand Horsens 0.56
54 Martin Mortensen (Den) Team Herning Elite
55 Benjamin Hill (Ger) Stevens Racing Team
56 Kalle Sandell (Swe) Team Mälarenergi
57 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cyklcity.se
58 Lars Ragnar Manengen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
59 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Maxbo Bianchi
60 Christian Skjerping Madsen (Nor) Grenland Elite 1.03
61 Bent Inge Bakke (Nor) Sandnes Mix 1.11
62 Jamar Jermakov (Est) Team Kalev Chocolate
63 Kristian Fløysvik (Nor) Sandnes Mix
64 Michael Larsen (Den) Team Herning Elite
65 Geir Inge Berg (Nor) Sandnes Mix
66 Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Elite
67 Christian Knørr (Den) Team Herning Elite 1.16
68 Stian Sommerseth (Nor) Team Maxbo Bianchi
69 Lars Ove Thoresen (Nor) Lørenskog Mix
70 Jochim Bøhler (Nor) Team Maxbo Bianchi
71 Trond Kristian Schweder (Nor) BOC Elite Mix
72 Mattias Carlzon (Swe) MA Speedwear Borås 1.23
73 Andrei Mustonen (Est) Team Kalev Chocolate 1.33
74 Kalvis Eisaks (Lat) Team Rietumu Bank Riga
75 Marcus Svensson (Swe) Team Mälarenergi
76 Kenneth Solheim (Nor) CK Sør Mix
77 Greg Saw (Nor) CK Sør Mix 1.39
78 Kent Håkon Olsen (Nor) Fana IL Mix 1.42
79 Morten Simonsen (Nor) Grenland Elite
80 Anders Hvideberg (Nor) Team NOR
81 Joern Henrik Toresen (Nor) Lørenskog Mix 1.45
82 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken 2.16
83 Jonas Landström (Swe) Team Cyklcity.se
84 Christian Heule (Swi) Stevens Racing Team 2.26
85 Michael Berling (Den) Guld & Marstrand Horsens 2.28
86 Jimmy Hansen (Den) Team GLS

87 Dale Appleby (GBr) Recycling.co.uk 2.35
88 Chris Newton (GBr) Recycling.co.uk 2.59
89 Filip Rudenstam (Swe) Team Cyklcity.se 6.53
90 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken 8.13
91 Jarle Wermskog (Nor) BOC Elite Mix
92 Stig Løkken (Nor) Lørenskog Mix 8.20
93 Konstantin Schubert (Ger) Team Regiostrom Senges 8.22
94 Jens Mouris (Ned) Team Regiostrom Senges
95 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom Senges
96 Greg Reain (Can) Stevens Racing Team
97 Priit Raudsepp (Est) Team Kalev Chocolate
98 Ole Kristian Ringenes (Nor) BOC Elite Mix 8.37
99 Hans Fredrik Hellebergshaugen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 9.54
100 Martin Adelfred (Den) Team Kvickly Odder Elite 10.48
101 Jonas Pettersson (Swe) Team Cyklcity.se
102 Michael Færk (Den) Team Herning Elite
103 Atle Ekenberg (Nor) Lillehammer Cykleklubb
104 Ole Jørgen Braaten (Nor) Lørenskog Mix
105 Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland Elite
106 Mart Ojavee (Est) Team Kalev Chocolate
107 Even Chiodera (Nor) BOC Elite Mix 11.59
108 Normunds Lasis (Lat) Team Rietumu Bank Riga 16.56
109 Geir Bisgård (Nor) CK Sør Mix
110 Morten Marthinsen (Nor) Grenland Elite 17.22
111 Kristian Platou (Nor) Team NOR 17.50
112 Thomas De Gendt (Bel) Team Unibet-Davo 18.23
113 Jef De Boeck (Bel) Team Unibet-Davo
114 Christoffer Berggren (Nor) Team NOR 18.58
115 Joar Hansen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
116 Alex Gustafsson (Swe) Team Kvickly Odder Elite
117 Ola Magnus Laugeland (Nor) Sandnes Mix 23.38
118 Jon Øystein Bergseth (Nor) Sandnes Mix
119 Nils Einar Grutle (Nor) Fana IL Mix 24.13
120 Viktor Renäng (Swe) Team Regiostrom Senges 24.32
121 Edward Sævland (Nor) Sandnes Mix 24.42
122 Ove Nilsson (Swe) MA Speedwear Borås 25.09
123 Stian Kjellhov (Nor) Fana IL Mix 25.22
124 Martin Erlandsson (Swe) MA Speedwear Borås 25.41
125 Jacob Kodrup (Den) Team Kvickly Odder Elite 25.58
126 Laurent Arn (Swi) Team Rietumu Bank Riga 26.07
127 Tim Van Nuffel (Bel) Stevens Racing Team 26.11
128 Peter Presslauer (Aut) Stevens Racing Team
129 Tobias R. Torgersen (Nor) Lillehammer Cykleklubb 26.13
130 Stian Lersveen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
131 Espen Skoglund (Nor) Team NOR 35.06
132 Pål Bjørke (Nor) CK Sør Mix 35.58

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Maxbo Bianchi 4 pts
2 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk 4
3 Thomas De Gendt (Bel) Team Unibet-Davo 3
4 Morten Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Team Unibet-Davo 12.05.09
2 Team Designa Køkken 0.20
3 Team GLS 0.28

4 Team Maxbo Bianchi 0.32
5 Team Sparebanken Vest 0.33
6 Recycling.co.uk 0.50
7 Eidsvoll SK, Mix 1.10
8 Team Cyklcity.se 1.13
9 Guld & Marstrand Horsens 1.23
10 Team Mälarenergi 1.52
11 Team Herning Elite 1.55
12 Team Rietumu Bank Riga 2.14
13 Lørenskog Mix 2.30
14 Grenland Elite 2.51
15 Sandnes Mix 3.33
16 Team Kalev Chocolate 3.38
17 Team Regiostrom Senges 8.22
18 BOC Elite Mix 10.01
19 Stevens Racing Team 11.44
20 Lillehammer Cykleklubb 12.29
21 CK Sør Mix 20.08
22 Fana IL Mix 26.46
23 MA Speedwear Borås 27.04
24 Team Kvickly Odder Elite 29.50
25 Team NOR 38.30

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR