Michael Mørkøv starter sin sæson om mindre end 10 dage.
Michael Mørkøv får sæsondebut i Vuelta a San Juan fra den 22. januar.
Det fremgår af et billede på danskerens Instagram, hvor han i selskab med Pieter Serry, Remco Evenepoel, Fabio Jakobsen, Yves Lampaert og Jan Hirt sender en hilsen fra Argentina.
Dermed har Mørkøv i første omgang fået opfyldt sit ønske om at køre flere løb med Fabio Jakobsen.
”Fabio og jeg har i virkeligheden ikke kørt ret meget sammen. Vi har som regel kørt et par løb om året sammen i de sidste fire år. Men vi har ikke haft kontinuerlige perioder,” fortalte Mørkøv til Feltet.dk i november.
”Det har jeg i hvert fald lagt op til holdet, at fra næste år vil jeg gerne køre endnu mere med Fabio, så vi kan tanke noget erfaring sammen, også i de mindre løb. Så vi står skarpere til de største løb.”
I 2022 havde Mørkøv og Jakobsen 20 fælles løbsdage før Tour de France, hvor hollænderen vandt en enkelt etape. Efter Touren blev det kun til Sparkassen Münterland Giro, hvilket gav en skuffende sjetteplads.
Vuelta a San Juan køres over syv etaper med en hviledag efter den fjerde af slagsen. Arrangørerne har hidtil været sparsomme med detaljer om ruteprofilerne, men både 1. og 7. etape tyder på oplagte sprinteretaper, mens kongeetapen bliver afslutningen på Alto del Colorado på 5. etape.
Det argentinske etapeløb rangerer som et ProSeries-løb og får foruden Quick-Step deltagelse af WorldTour-holdene Ineos, Astana, Movistar, Bora-Hansgrohe, Team DSM og Trek-Segafredo. Sergio Higuita, Sam Bennett, Miguel Angel Lopez, Filippo Ganna og Giacomo Nizzolo er blandt de startende.
Annonce
Annonce
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 03/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-11/06
Asiatiske mesterskaber(CC) 07/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 08/06-11/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 09/06
Tour of IRAN (Azarbaijan)(2.1) 10/06-14/06
Tour de Suisse(2.UWT) 11/06-18/06
Elfstedenronde Brugge(1.1) 11/06
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Asgreen sætter ord på sine sæsonplaner
Quick-Step-italiener: Skal bevise mere
To sprintere vil til Touren: Det er topsport
Tre store klassikere i vente for Quick-Step-profil
Asgreen om Jumbo: Jeg er ikke bange for dem