Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Moinard snød Giunti for sejr

Moinard snød Giunti for sejr

23. juni 2007 16:300

25-årige Amaël Moinard vandt 3. etape af Route du Sud. Den franske rytter fra Codifis mandskabet var den hurtigste rytter i Saint-Lary-Soulan.

Moinard sejrede foran Massimo Giunti (Miche), som havde travlt med at juble over etapesejren, som han altså ikke vandt alligevel. Imens løbets førende rytter Oscar Sevilla (Relax) tog sig af 3. pladsen og forsvarede dermed førertrøjen.


Moinard snød Giunti for sejr / Foto: Régis Garnier - www.velofotopro.com

Der blev kørt aggressivt det mest af dagens etape i Route du Sud. Første angreb kom fra fire franske hold anført af Carl Naibo (Ag2r), som fik følgeskab af Thomas Voeckler (Bouygues Telecom), Francis Mourey (Française des Jeux) og Anthony Charteau (Crédit Agricole). De fire blev dog hentet igen, selvom Naibo forsøgte sig med et solo angreb.

Med 20 kilometer til mål angreb ca. 20 ryttere, som kom afgørende fri. Få kilometer før mål forsøgte Amaël Moinard sig, og han fik følgeskab af Oscar Sevilla og Massimo Giunti. Forfølgerne kunne ikke blive enige om, hvem der skulle lukke holdet, og dermed fik udbruddet lov til at køre.

Dagens sejr til Moinard var karrierens anden professionelle sejr, da Codifis-rytteren også har vundet en etape i Bidasoa Itzulia.

Resultat af 3. etape
1 Amaël Moinard - Cofidis 4.34.07 (33.927 km/t)
2 Massimo Giunti - Miche
3 Oscar Sevilla - Relax-GAM
4 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 0.15
5 Francisco Mancebo - Relax-GAM
6 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
7 Moisés Dueñas - Agritubel 0.18
8 Pasquale Muto - Miche 0.42
9 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 0.43
10 Nicolas Hartmann - Cofidis 0.57
11 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.43
12 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.34
13 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle
14 Jesús Hernández - Relax-GAM
15 Eduardo Gonzalo - Agritubel
16 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 2.51
17 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.15
18 Mickaël Chérel - Française Des Jeux
19 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
20 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
21 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance
22 Jean Mespoulede - Auber
23 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 4.44
24 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 5.28
25 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 5.53
26 Lilian Jegou - Française Des Jeux 8.36
27 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 8.45
28 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 9.37
29 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle 10.40
30 Benoît Salmon - Agritubel 14.48
31 Nicolas Jalabert - Agritubel
32 Florian Morizot - Auber
33 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
34 Cédric Coutouly - Agritubel
35 Julien Belgy - Bouygues Telecom
36 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
37 Michael Lange - Slipstream-Chipotle
38 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
39 Francis Mourey - Française Des Jeux
40 Bingen Fernández - Cofidis
41 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
42 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
43 Juan Miguel Mercado - Agritubel
44 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
45 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
46 Anthony Charteau - Crédit Agricole
47 Frédéric Bessy - Cofidis
48 Daniel Moreno - Relax-GAM 17.11
49 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 20.32
50 Maxime Médérel - Auber
51 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 22.50
52 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
53 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
54 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 25.24
55 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
56 Cyril Lemoine - Crédit Agricole 25.26
57 Yann Huguet - Cofidis 25.34
58 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 30.12
59 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
60 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
61 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance
62 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
63 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 33.44
64 Ángel Vallejo - Relax-GAM 33.56
65 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM
66 José Rafael Martínez - Relax-GAM 36.36
67 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
68 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
69 Ángel Vicioso - Relax-GAM
70 José Antonio López - Andalucia-Cayasur
71 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur
72 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance
73 Mathieu Drujon - Auber
74 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia
75 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
76 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux
77 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle
78 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle
79 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
80 Arnaud Gerard - Française Des Jeux
81 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
82 David Navas - Ag2r Prévoyance
83 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 39.19
84 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
85 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux
86 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
87 Jérémie Galland - Auber
88 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
89 Adrian Honkisz - Miche
90 Niels Brouzes - Auber
91 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
92 Christophe Mengin - Française Des Jeux
93 Krzysztof Szczawinski - Miche
94 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
95 Yohann Gène - Bouygues Telecom
96 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux
97 Ludovic Auger - Française Des Jeux
98 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance
99 Johan Lindgren - Française Des Jeux
100 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
101 Samuel Plouhinec - Agritubel
102 Christophe Diguet - Auber
103 Eddy Serri - Miche
104 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur

Udgået på dagens etape 
DNF Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
DNF Franck Renier - Bouygues Telecom
DNF Guillaume Levarlet - Auber
DNF Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
DNF Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
DNF Marc Weisshaupt - Elk Haus-Simplon
DNF Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux
DNF Stéphane Pétilleau - Bretagne-Armor Lux
DNF Kilian Patour - Slipstream-Chipotle
DNF Huub Duyn - Slipstream-Chipotle
DNF Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole

Samlet stilling efter 3. etape
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 13.04.56
2 Massimo Giunti - Miche 1.10
3 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 2.03
4 Francisco Mancebo - Relax-GAM
5 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 2.06
6 Moisés Dueñas - Agritubel 2.16
7 Pasquale Muto - Miche 2.44
8 Nicolas Hartmann - Cofidis 2.50
9 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 2.51
10 Amaël Moinard - Cofidis 3.24
11 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.02
12 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.20
13 Eduardo Gonzalo - Agritubel 6.00
14 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.04
15 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle 6.10
16 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 6.49
17 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 7.03
18 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance 7.07
19 Jesús Hernández - Relax-GAM 8.41
20 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 9.00
21 Mickaël Chérel - Française Des Jeux 9.43
22 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 10.29
23 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 11.13
24 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 12.21
25 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 13.39
26 Lilian Jegou - Française Des Jeux 14.40
27 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle 16.47
28 Francis Mourey - Française Des Jeux 18.55
29 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 19.49
30 Benoît Salmon - Agritubel 20.03
31 Frédéric Bessy - Cofidis 20.25
32 Jean Mespoulede - Auber 20.27
33 Florian Morizot - Auber 20.55
34 Michael Lange - Slipstream-Chipotle 21.16
35 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
36 Jan Valach - Elk Haus-Simplon 25.09
37 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 25.11
38 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 25.13
39 Maxime Médérel - Auber 27.11
40 Anthony Charteau - Crédit Agricole 28.22
41 Juan Miguel Mercado - Agritubel 28.49
42 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 29.34
43 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 31.31
44 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 31.52
45 Julien Belgy - Bouygues Telecom 32.24
46 Cédric Coutouly - Agritubel 32.25
47 Nicolas Jalabert - Agritubel 32.26
48 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
49 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
50 Bingen Fernández - Cofidis
51 Cyril Lemoine - Crédit Agricole 34.37
52 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 36.46
53 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 37.45
54 Yann Huguet - Cofidis 39.08
55 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 40.28
56 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 40.37
57 Arnaud Gerard - Française Des Jeux 42.53
58 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur 43.11
59 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 43.46
60 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 44.27
61 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle 45.38
62 Niels Brouzes - Auber 45.56
63 Samuel Plouhinec - Agritubel 46.10
64 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 46.31
65 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 48.44
66 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle 48.50
67 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 49.27
68 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux 49.44
69 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur 50.10
70 José Antonio López - Andalucia-Cayasur 50.32
71 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon 51.00
72 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 51.22
73 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur 51.39
74 Daniel Moreno - Relax-GAM 52.03
75 Ángel Vicioso - Relax-GAM 52.14
76 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 52.55
77 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
78 Fabien Patanchon - Française Des Jeux 55.23
79 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux 56.57
80 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
81 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
82 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 1.00.46
83 Yohann Gène - Bouygues Telecom
84 Christophe Mengin - Française Des Jeux
85 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux
86 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 1.01.06
87 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1.01.38
88 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 1.02.39
89 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance 1.04.44
90 David Navas - Ag2r Prévoyance 1.04.46
91 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia 1.04.59
92 Ludovic Auger - Française Des Jeux 1.06.36
93 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 1.07.19
94 Krzysztof Szczawinski - Miche 1.07.38
95 Jérémie Galland - Auber 1.07.42
96 Christophe Diguet - Auber
97 Adrian Honkisz - Miche
98 Eddy Serri - Miche
99 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 1.13.12
100 Johan Lindgren - Française Des Jeux
101 Mathieu Drujon - Auber 1.13.39
102 Ángel Vallejo - Relax-GAM 1.13.45
103 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM
104 José Rafael Martínez - Relax-GAM
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger