Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Morabito sejrede i Schweiz - Opd.

Morabito sejrede i Schweiz - Opd.

14. juni 2006 17:380
Steve Morabito (Phonak) vandt 5. etape af det schweiziske ProTour løb, Tour de Suisse. En udbrydergruppe angreb allerede efter blot 45 kilometer kørsel af dagens etape, som var på 229,2 km fra La Chaux-de-Fonds til Leukerbad.

I udbruddet sad Steve Morabito (Phonak), Jürgen van Goolen (Discovery), Maxime Monfort (Cofidis), Ralf Grabsch (Milram), Kjell Carlström (Liquigas) og Alexandre Usov (AG2r). De 6 ryttere fandt hurtigt ind i et godt samarbejde. Gruppen øgede stille og roligt forspringet og var på et tidspunkt helt oppe at have 12 minutters forspring til feltet. Gruppen holdte sammen til finalen, hvor Steve Morabito og Jürgen van Goolen rev sig løs af gruppen.

Det lykkedes to ryttere at holde sammen hele vejen hjem, selvom T-Mobile satte hårdt tempo hele vejen opad den sidste stigning. Den unge schweizer Steve Morabito vandt spurten, hvilket gav kæmpe jubel i målområdet.

Løbets førertrøje overtages af Angel Vicioso, som vandt feltets spurt. Jan Ullrich sad godt med fremme og blev nummer 6 lige foran Frank Schleck, som avancerede til en samlet 6. plads.

Resultat af 5. etape
1 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 5.37.47 (40.766 km/h)
2 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.14
3 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 0.16
4 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.17
5 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
6 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
7 Frank Schleck (Lux) Team CSC
8 Jörg Jaksche (Ger) Würth 0.22
9 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
10 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
11 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
12 Giampaolo Caruso (Ita) Würth
13 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
14 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
15 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
16 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 0.26
18 Christian Vande Velde (USA) Team CSC
19 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
20 Michele Scarponi (Ita) Würth
21 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
23 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
24 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 0.33
25 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux
26 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
27 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 0.42
28 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
29 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
31 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 0.52
32 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 0.59
33 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 1.29
34 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 1.34
35 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.48
36 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 1.50
37 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
38 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.54
39 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.58
40 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
41 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
42 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 Pieter Weening (Ned) Rabobank
44 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
45 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.25
46 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
47 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 3.04
48 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
49 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.08
50 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 4.40
51 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
52 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
53 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
55 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
56 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
57 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 5.36
58 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
59 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
61 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
62 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
63 Allan Johansen (Den) Team CSC
64 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
65 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
66 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
67 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5.50
68 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
69 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 6.12
70 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 6.45
71 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 7.11
72 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
73 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
74 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 7.39
75 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
76 Andy Schleck (Lux) Team CSC
77 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
78 Michael Albasini (Swi) Liquigas
79 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.49
80 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 13.10
81 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
82 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
83 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
84 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
85 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
86 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
88 Erik Zabel (Ger) Team Milram
89 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
90 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
91 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 15.04
92 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 15.50
93 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 16.10
94 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 16.46
96 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 17.42
97 Jan Boven (Ned) Rabobank
98 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
99 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
100 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
101 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
102 Bram De Groot (Ned) Rabobank
103 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
104 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
105 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
106 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
107 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
108 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
109 Marco Velo (Ita) Team Milram
110 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
111 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
112 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
113 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
115 Allan Davis (Aus) Würth
116 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
117 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
118 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
119 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
120 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance
121 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
122 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance
123 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
124 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
125 Luca Paolini (Ita) Liquigas
126 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
127 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
128 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
129 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth
130 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
131 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
132 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
133 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
134 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
135 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
136 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
137 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
138 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
139 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
140 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
141 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.
142 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
143 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
144 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
145 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
146 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
147 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
148 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
149 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 18.45
150 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 21.19

Udgået på etapen
DNS Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi

Samlet klassement efter 5. etape
1 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 21.53.31
2 Jorg Jaksche (Ger) Würth 0.02
3 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.03
4 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.08
5 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.15
6 Frank Schleck (Lux) Team CSC 0.16
7 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
8 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.18
9 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 0.19
10 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
11 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.21
12 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
13 Giampaolo Caruso (Ita) Würth
14 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 Christian Vande Velde (USA) Team CSC 0.24
16 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 0.25
17 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
18 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
19 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 0.29
20 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux 0.32
21 Michele Scarponi (Ita) Würth 0.36
22 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 0.41
23 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
24 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 0.45
25 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 0.54
26 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 1.28
27 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 1.33
28 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.49
29 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.50
30 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 1.53
31 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.57
32 Pieter Weening (Ned) Rabobank
33 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2.57
34 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 2.59
35 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 3.42
36 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 3.50
37 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 4.54
38 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5.20
39 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.29
40 Allan Johansen (Den) Team CSC 5.35
41 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 5.48
42 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 5.50
43 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.32
44 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 6.44
45 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.46
46 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 7.10
47 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 7.28
48 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
49 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Michael Albasini (Swi) Liquigas 7.29
51 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.54
52 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 9.31
53 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 10.16
54 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 12.29
55 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 12.45
56 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 13.09
57 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
58 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
59 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.24
60 Erik Zabel (Ger) Team Milram 14.52
61 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 15.27
62 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 16.03
63 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.40
64 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 17.08
65 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 17.23
66 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 17.24
67 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 17.32
68 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 17.35
69 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 17.41
70 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 17.56
71 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 19.50
72 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
73 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 20.40
74 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 21.50
75 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 21.51
76 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22.23
77 Allan Davis (Aus) Würth 22.28
78 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
79 Andy Schleck (Lux) Team CSC 22.49
80 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 22.52
81 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 24.21
82 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 24.33
83 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 25.13
84 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 25.33
85 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 25.54
86 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
87 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 27.02
88 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 27.08
89 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 27.43
90 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 28.18
91 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 28.26
92 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28.33
93 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 28.52
94 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 29.42
95 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 30.13
96 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 32.10
97 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 32.42
98 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 32.46
99 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R. 32.52
100 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 33.31
101 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 33.44
102 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 33.52
103 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 34.36
104 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 34.45
105 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team
106 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 34.54
107 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 37.39
108 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 37.54
109 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 39.32
110 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
111 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
112 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
113 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
114 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 42.45
115 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 42.48
116 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 43.38
117 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 43.41
118 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 43.44
119 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
120 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
121 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 45.31
122 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 45.37
123 Marco Velo (Ita) Team Milram
124 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
125 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance
126 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
127 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
128 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
129 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 47.15
130 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 48.45
131 Luca Paolini (Ita) Liquigas
132 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 48.50
133 Jan Boven (Ned) Rabobank 48.51
134 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
135 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
136 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
137 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
138 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
139 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 49.17
140 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 50.14
141 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 50.22
142 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 51.42
143 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 52.28
144 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 52.31
145 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance 52.39
146 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 52.43
147 Bram De Groot (Ned) Rabobank 52.53
148 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
149 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 53.11
150 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 57.34

Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 59 pts
2 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 40
3 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 35
4 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 29
5 Erik Zabel (Ger) Team Milram 29
6 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27
7 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 25
8 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 25
9 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 24
10 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22
11 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 22
12 Allan Davis (Aus) Würth 22
13 Jorg Jaksche (Ger) Würth 21
14 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 20
15 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 18
16 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 16
17 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 15
18 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 14
19 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 13
20 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
21 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 12
22 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 11
23 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
24 Michael Albasini (Swi) Liquigas 9
25 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
26 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 8
27 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 7
28 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 7
29 Frank Schleck (Lux) Team CSC 6
30 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 6
31 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 6
32 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
33 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
34 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
35 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
36 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
37 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
38 Luca Paolini (Ita) Liquigas 3
39 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 2
40 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
41 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
42 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
43 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 1
44 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1
45 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1
46 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1

Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 21 pts
2 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 15
3 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 14
4 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 8
5 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 8
6 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
7 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
8 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 6
9 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 6
10 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 6
11 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
12 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 5
13 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 4
14 Jorg Jaksche (Ger) Würth 3
15 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
16 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
17 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 2
18 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 2
19 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2
20 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 2
21 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
22 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 1
23 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1
24 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
25 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1

Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Saunier Duval - Prodir 65.41.06
2 Wurth Team 0.12
3 Discovery Channel Pro Cycling Te 0.26
4 T-Mobile Team 0.38
5 Gerolsteiner 1.50
6 Phonak Hearing Systems 2.43
7 Rabobank 2.59
8 Team CSC
9 Caisse D'epargne-Illes Balears 4.56
10 Team Milram 5.07
11 Liquigas 5.35
12 Euskaltel - Euskadi 8.49
13 Lampre - Fondital 11.00
14 Quick Step - Innergetic 14.20
15 Ag2R Prevoyance 15.40
16 Cofidis, Le Credit Par Telephon 22.04
17 Davitamon-Lotto 33.10
18 Credit Agricole 41.02
19 Bouygues Telecom 43.06
20 Team L.P.R. 1.03.47
21 Francaise Des Jeux 1.24.56
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE