Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Mortensen skriver kontrakt med Herning CK

Mortensen skriver kontrakt med Herning CK

07. september 2020 16:46

Den tidligere professionelle cykelrytter, Martin Mortensen, der senest tørnede ud for klubbens elitehold i 2006, har skrevet en ny kontrakt med Herning CK. Faktisk er Martin Mortensen allerede startet sit virke i klubben.

Martin Mortensen har dog ikke skrevet kontrakt med klubbens DCU-team. Martin Mortensen er nemlig denne gang ansat i en deltidsstilling, hvor han skal være talentudviklingsansvarlig i klubben. Herning Cykle Klub har valgt at ansætte Martin Mortensen i stillingen i tæt samarbejde - også økonomisk - med Herning Elite.
 

"Herning Elite har hele tiden fokus på, hvordan de eksisterende talentmiljøer bevares - og helst styrkes. Det er her, det er vurderet, at tilgangen af Martin Mortensen kan styrke det gode talentmiljø, der allerede findes i klubben," lyder det på Herning Cykle Klubs Facebookside. 

"Vi er super glade for samarbejdet med Herning Elite og stolte af at kunne gøre disse talentudviklingsfremmende tiltag i denne meget svære tid. Klubben vil fremadrettet stå endnu stærkere med en profil som Martin. Hans sparring med klubbens super gode stab af tilknyttede personer skal gøre os endnu bedre til talentudvikling." 

"Martin Mortensen har nok den perfekte baggrund til at varetage denne stilling. Han har nemlig indgående kendskab til klubben og har gennem mange år i det professionelle cykelfeltfelt mærket mange ting på sin egen krop." skriver Herning CK i forbindelse med offentliggørelsen. 

Martin Mortensen har selv kørt for en række cykelhold i karrieren blandt andet Vacansoleil, Leopard Trek, Cult Energy Pro, One Pro Cycling. Mortensen indstillede karrieren efter sidste sæson, hvor han kørte hos Bjarne Riis' hold Team Waoo. Siden har Martin Mortensen blandt andet været meget aktiv, som e-cykelrytter, hvor han har kørt mange løb på Zwift.

 

DEL
INFO
E-cykling
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08

EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08

One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08

EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08

Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09

EM - Kvinder(CCW) 21/08

BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08

Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08

Egmont Cycling Race(1.1) 23/08

Tour Poitou - Charentes(2.1) 23/08-26/08

Druivenkoers - Overijse(1.1) 24/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger