Den Internationale Olympiske Komités etiske kommission har givet WADA's formand, Richard Pound, en næse for hans kritiske ytringer om Lance Armstrong. Det skriver de amerikanske aviser i dag.
Ifølge Los Angeles Times og New York Times, så tildelte IOC Pound en næse den 2. februar som følge af Armstrongs klage. Den tidligere Tour-vinder har klaget over kritiske udtalelser fra 2005, og han har altså nu fået ret. Udtalelserne betegnes som stridende mod "venskabets ånd, solidariteten og Fair play". Til gengæld indeholdt Pounds kommentarer "ingen belastende elementer".
Det er Pounds gentagne udtalelser om, at Armstrong i 1999 påviseligt var dopet med epo, som er faldet texaneren for brystet. WADA-bossen gentog imidlertid kun de afsløringer, som den franske avis, L’Equipe, offentliggjorde, da de i 2005 fortalte, at der ved efterfølgende analyser af Armstrongs doping-prøver var påvist kunstigt epo. Testmetoden var ikke mulig i 1999, og da det drejer sig om efterfølgende analyser, så tillades det ikke, at der køres en dopingsag. Der er indtil nu heller ikke kommet nogen forklaring fra Armstrong på, hvordan der kunne være kommet kunstig epo i hans organisme, men næsen til Pound betegner han som en "stor sejr".
Overfor New York Times erklærer Armstrong, at han håber, at Pound tager ved lære. "Det er ikke almindeligt, at IOC tildeler en reprimande eller en advarsel til en af sine medarbejdere." Han håber nu, at dette tilfælde vil danne en vis præcedens, og at "WADA’s chef nu er nødt til at opføre sig på en anden måde. Og det tror jeg, er godt."
Canadieren lader dog ikke til at tage næsen synderligt alvorligt. Og opfordringen fra IOC om at udvise større forsigtighed med udtalelser, som kan skade andres ry preller øjensynligt også af som perler på en gås. Han trækker ikke sine udtalelser tilbage, og erklærer i stedet, at han ser det, som om IOC ville have Armstrong viftet af vejen. "Lance Arnstrong har formentlig udryddet en brasiliansk regnskov med alt det papir han skulle bruge for at indgive en klage mod mig," lyder kommentaren fra Pound til New York Times. "Han holder hele sagen i live. I stedet skulle han hellere lade det gå i glemmebogen, at et akkrediteret fransk laboratorium har fundet ud af, at han i 1999 var positiv for epo i seks prøver."
Lance Armstrong ligger nu heller ikke på den lade side, når det gælder udgydelser. Han erklærer, at Pound er en "klovn", som er en "absolut katastrof, når det gælder interviews ".