Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Nazon viser Tour de France form

Nazon viser Tour de France form

21. juni 2007 18:280

I dag startede etapeløbet Route du Sud, som bliver kørt i Frankrig fra den 21. til den 24 juni. Etapeløbet bliver i år kørt for 31. gang. 1. etape gik fra Castres til Narbonne over 151.6 km.

Etapen bød på flere angreb, men ens for dem alle var, at feltet blev samlet og i spurten var AG2r rytteren altså stærkest og sejrede foran Leonardo Duque (Cofidis) og Krzysztof Szczawinski (Team Miche).


Resultat af 1. etape
1 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 3.15.10 (46,606 km/h)
2 Leonardo Duque - Cofidis
3 Krzysztof Szczawinski - Miche
4 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
5 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance
6 Lilian Jegou - Française Des Jeux
7 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance
8 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
9 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux
10 Franck Renier - Bouygues Telecom
11 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
12 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
13 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
14 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
15 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
16 Mickaël Chérel - Française Des Jeux
17 Jérémie Galland - Auber
18 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
19 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
20 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur
21 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
22 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
23 Ángel Vicioso - Relax-GAM
24 Oscar Sevilla - Relax-GAM
25 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
26 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux
27 Christophe Diguet - Auber
28 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole
29 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia
30 Guillaume Levarlet - Auber
31 Nicolas Jalabert - Agritubel
32 Moisés Dueñas - Agritubel
33 David Navas - Ag2r Prévoyance
34 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur
35 Michael Lange - Slipstream-Chipotle
36 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia
37 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
38 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
39 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle
40 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance
41 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
42 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
43 Jesús Hernández - Relax-GAM
44 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle
45 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
46 Cédric Coutouly - Agritubel
47 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
48 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
49 Yann Huguet - Cofidis
50 Francisco Mancebo - Relax-GAM
51 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle
52 Samuel Plouhinec - Agritubel
53 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
54 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
55 Juan Miguel Mercado - Agritubel
56 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
57 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
58 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
59 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
60 Arnaud Gerard - Française Des Jeux
61 Yohann Gène - Bouygues Telecom
62 Benoît Salmon - Agritubel
63 Eduardo Gonzalo - Agritubel
64 Bingen Fernández - Cofidis
65 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis
66 Florian Morizot - Auber
67 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
68 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux
69 Pasquale Muto - Miche
70 Niels Brouzes - Auber
71 Christophe Mengin - Française Des Jeux
72 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
73 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
74 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
75 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance
76 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle
77 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance
78 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
79 Nicolas Hartmann - Cofidis
80 Amaël Moinard - Cofidis
81 Frédéric Bessy - Cofidis
82 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
83 Stéphane Pétilleau - Bretagne-Armor Lux
84 Massimo Giunti - Miche
85 Eddy Serri - Miche
86 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
87 Adrian Honkisz - Miche
88 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
89 Maxime Médérel - Auber
90 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
91 Julien Belgy - Bouygues Telecom
92 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
93 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
94 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
95 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
96 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
97 Francis Mourey - Française Des Jeux
98 Anthony Charteau - Crédit Agricole
99 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle
100 Kilian Patour - Slipstream-Chipotle
101 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
102 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
103 Francisco Lara - Andalucia-Cayasur
104 José Antonio López - Andalucia-Cayasur
105 Cyril Lemoine - Crédit Agricole
106 Jean Mespoulede - Auber 3.38
107 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 5.30
108 Johan Lindgren - Française Des Jeux
109 Ludovic Auger - Française Des Jeux
110 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
111 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 6.32
112 Marc Weisshaupt - Elk Haus-Simplon
113 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM 11.26
114 Daniel Moreno - Relax-GAM
115 Ángel Vallejo - Relax-GAM
116 José Rafael Martínez - Relax-GAM
117 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 11.54
118 Mathieu Drujon - Auber 15.36
119 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
DNF Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 45.16


Samlet stilling efter 1. etape

1 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 3.15.00
2 Leonardo Duque - Cofidis 0.04
3 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
4 Krzysztof Szczawinski - Miche 0.06
5 Lilian Jegou - Française Des Jeux 0.07
6 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
7 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance 0.08
8 Julien Belgy - Bouygues Telecom
9 Cédric Coutouly - Agritubel 0.09
10 Francis Mourey - Française Des Jeux
11 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 0.10
12 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance
13 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
14 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux
15 Franck Renier - Bouygues Telecom
16 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
17 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
18 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
19 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
20 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
21 Mickaël Chérel - Française Des Jeux
22 Jérémie Galland - Auber
23 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
24 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
25 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur
26 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
27 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
28 Ángel Vicioso - Relax-GAM
29 Oscar Sevilla - Relax-GAM
30 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
31 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux
32 Christophe Diguet - Auber
33 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole
34 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia
35 Guillaume Levarlet - Auber
36 Nicolas Jalabert - Agritubel
37 Moisés Dueñas - Agritubel
38 David Navas - Ag2r Prévoyance
39 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur
40 Michael Lange - Slipstream-Chipotle
41 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia
42 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
43 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
44 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle
45 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance
46 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
47 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
48 Jesús Hernández - Relax-GAM
49 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle
50 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
51 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
52 Yann Huguet - Cofidis
53 Francisco Mancebo - Relax-GAM
54 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle
55 Samuel Plouhinec - Agritubel
56 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
57 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
58 Juan Miguel Mercado - Agritubel
59 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
60 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
61 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
62 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
63 Arnaud Gerard - Française Des Jeux
64 Yohann Gène - Bouygues Telecom
65 Benoît Salmon - Agritubel
66 Eduardo Gonzalo - Agritubel
67 Bingen Fernández - Cofidis
68 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis
69 Florian Morizot - Auber
70 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
71 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux
72 Pasquale Muto - Miche
73 Niels Brouzes - Auber
74 Christophe Mengin - Française Des Jeux
75 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
76 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
77 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
78 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance
79 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle
80 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance
81 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
82 Nicolas Hartmann - Cofidis
83 Amaël Moinard - Cofidis
84 Frédéric Bessy - Cofidis
85 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
86 Stéphane Pétilleau - Bretagne-Armor Lux
87 Massimo Giunti - Miche
88 Eddy Serri - Miche
89 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
90 Adrian Honkisz - Miche
91 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
92 Maxime Médérel - Auber
93 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
94 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
95 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
96 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
97 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
98 Anthony Charteau - Crédit Agricole
99 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle
100 Kilian Patour - Slipstream-Chipotle
101 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
102 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
103 Francisco Lara - Andalucia-Cayasur
104 José Antonio López - Andalucia-Cayasur
105 Cyril Lemoine - Crédit Agricole
106 Jean Mespoulede - Auber 3.48
107 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 5.40
108 Johan Lindgren - Française Des Jeux
109 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
110 Ludovic Auger - Française Des Jeux 6.00
111 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 6.42
112 Marc Weisshaupt - Elk Haus-Simplon
113 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM 11.36
114 Daniel Moreno - Relax-GAM
115 Ángel Vallejo - Relax-GAM
116 José Rafael Martínez - Relax-GAM
117 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 12.40
118 Mathieu Drujon - Auber 15.46
119 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 20 pts
2 Leonardo Duque - Cofidis 17
3 Krzysztof Szczawinski - Miche 15
4 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 13
5 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance 11
6 Lilian Jegou - Française Des Jeux 10
7 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 9
8 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8
9 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux 7
10 Franck Renier - Bouygues Telecom 6
11 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 5
12 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4
13 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon 3
14 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 2
15 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 12 pts
2 Frédéric Bessy - Cofidis 5
3 José Antonio López - Andalucia-Cayasur 4
4 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3
5 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 2
6 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
7 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Ag2r Prévoyance 9.45.30
2 Ceramica Flaminia
3 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
4 Elk Haus-Simplon
5 Auber
6 Bouygues Telecom
7 Française Des Jeux
8 Relax-GAM
9 Bretagne-Armor Lux
10 Crédit Agricole
11 Andalucia-Cayasur
12 Agritubel
13 Cofidis
14 Slipstream-Chipotle
15 Roubaix Lille Metropole
16 Miche



KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE