Vincenzo Nibali har de sidste par uger flirtet kraftigt med det engelske superhold, og italieneren fortæller nu, at et skifte til Team Sky bestemt ikke er udelukket.
For mange har Vincenzo Nibali i flere år stået som den diametrale modsætning til Team Sky, da Hajen fra Messina aldrig har været bange for give et hvilket som helst cykelløb kulør med sin angrebslyst og mandsmod.
Derfor har de sidste ugers flirteri mellem Team Sky og Nibali også været ganske overraskende for mange, og Nibali leger nu igen med tanken om et skifte til det britiske imperium, der ellers har givet ham så mange problemer i de forgange sæsoner.
”I fortiden har vi aldrig kunnet finde frem til en aftale, men Team Sky er helt sikkert et af de bedste hold i verden. De har taget mange Tour de France-, Giro d’Italia- og Vuelta a Espana-sejre,” udtaler Nibali til Cyclingweekly.
Nibalis kontrakt med det forholdsvis unge Bahrain-Merida-mandskab udløber efter næste sæson, og Nibali fortæller videre, at ingen hold er udelukkede:
”Vi kan tale seriøst med alle hold, og Sky er helt sikkert et af disse.”
Først skal sicilianeren dog forsøge at hive endnu flere store resultater i havn hos Bahrain-Merida, hvor han allerede har vundet to monumenter og sikret lige så mange Grand-Tour-podier.
Nibali har flere gange snakket om Liege-Bastogne-Liege som et af karrierens store mål, ligesom han også har vist en vis kærlighed til brostensklassikerne - han kørte som bekendt et meget imponerende Flandern-Rundt i 2018 - og Hajen er derfor langt fra færdig med at jagte triumfer.
Tour of Oman(2.HC) 16/02-21/02
Volta ao Algarve em Bicic...(2.HC) 20/02-24/02
Vuelta a Andalucia Ruta C...(2.HC) 20/02-24/02
51ème tour cycliste inte...(2.1) 22/02-24/02
51ème tour cycliste inte...(2.1) 22/02-24/02
UAE Tour(2.UWT) 24/02-02/03
Tour du Rwanda(2.1) 24/02-03/03
Omloop Het Nieuwsblad(1.UWT) 02/03
Classic de l'Ardèche RhÃ...(1.1) 02/03
Kuurne-Bruxelles-Kuurne(1.HC ) 03/03
Royal Bernard Drome Classic(1.1) 03/03
AG2R La Mondiale |
Astana Pro Team |
Bahrain-Merida |
Bora-Hansgrohe |
CCC Team |
Deceuninck - Quick-Step |
Groupama-FDJ |
Lotto Soudal |
Mitchelton-Scott |
Movistar Team |
Team Dimension Data |
Team EF Education First |
Team Jumbo-Visma |
Team Katusha Alpecin |
Team Sky |
Team Sunweb |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Pozzovivo kører efter sejren i sæsonens første test
Colbrelli om klassikere: Top fem er ikke længere nok
Colbrelli giver Bahrain-Merida sæsonens første sejr
Sky-stjerneskud: Podiet er uforglemmeligt
Thomas afviser rygter: Jeg kører ikke Giroen