Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Nicki Sørensen treer i Sachsen-Tour

Nicki Sørensen treer i Sachsen-Tour

26. juli 2007 18:050

Danske Nicki Sørensen (Team CSC) blev i dag nummer tre på anden etape af det tyske etapeløb Sachsen-Tour. Etapen blev som i går vundet af den tyske sprinter André Greipel (T-Mobile).

André Greipel fører selvfølgelig fortsat løbet samlet.

Resultat af 2. Etape
1 André Greipel - T-Mobile Team 5.07.40 (39.3 km/t)
2 Björn Schröder - Team Milram
3 Nicki Sørensen - Team CSC
4 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
5 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
6 Marc De Maar - Rabobank
7 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
8 Elia Rigotto - Team Milram
9 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges
10 Bobby Julich - Team CSC
11 Michael Schär - Astana
12 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
13 William Walker - Rabobank
14 Volker Ordowski - Gerolsteiner
15 Matti Breschel - Team CSC
16 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
17 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
18 Nico Graf - Thüringer Energie Team
19 Joost Posthuma - Rabobank
20 Evgeniy Sladkov - Astana
21 Richard Faltus - Team Sparkasse
22 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
23 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
24 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de
25 Mariusz Witecki - Team Volksbank
26 René Weissinger - Team Volksbank
27 Chris Anker Sørensen - Team CSC
28 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
29 Dirk Müller - Team Sparkasse
30 André Korff - T-Mobile Team
31 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
32 Koos Moerenhout - Rabobank
33 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
34 Allan Johansen - Team CSC
35 Stephan Schreck - T-Mobile Team
36 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
37 Sebastian Siedler - Team Milram
38 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus
39 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
40 Serguei Yakovlev - Astana
41 Peter Velitz - Team Wiesenhof Felt
42 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
43 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
44 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 5.06
45 Matthias Russ - Gerolsteiner
46 Tony Martin - Thüringer Energie Team
47 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
48 Anders Lund - Team CSC 6.06
49 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
50 Dmitriy Muravyev - Astana 7.41
51 Igor Abakoumov - Astana
52 Niki Terpstra - Team Milram
53 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 8.56
54 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
55 René Haselbacher - Astana 17.12
56 Robert Bartko - Germany 17.26
57 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus
58 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta
59 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
60 Evert Vrbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
61 Karl-Christian König - Germany
62 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
63 Frank Schulz - Germany
64 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team
65 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
66 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta
67 Sebastian Lang - Gerolsteiner
68 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
69 David Kopp - Gerolsteiner
70 Michael Blaudzun - Team CSC
71 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
72 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges
73 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus
74 Timo Honstein - Team Sparkasse
75 Marco Kiritschenko - Notebooksbilliger.de
76 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
77 Philipp Mamos - Team Sparkasse
78 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
79 Christoph van Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
80 Guido Fulst - Germany
81 Heinrich Berger - Notebooksbilliger.de
82 Robert Bengsch - Germany
83 Julien Mazet - Astana
84 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team
85 Robert Kriegs - Germany
86 Bas Gilling - Team Wiesenhof Felt
87 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges
88 Thorwald Veneberg - Rabobank
89 Leif Lampater - Germany
90 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de
91 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
92 Udo Müller - Notebooksbilliger.de
93 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
94 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
95 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
96 Karsten Vogel - Team Regiostrom - Senges
97 Philipp Ludescher - Team Volksbank
98 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de
99 Roger Hammond - T-Mobile Team
100 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
101 Eric Baumann - T-Mobile Team
102 Mathew Hayman - Rabobank
103 Juan José Haedo - Team CSC
104 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
105 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
106 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
107 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
108 Christian Lener - Team Volksbank
109 Patrick Riedesser - Team Volksbank
110 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
111 Tilo Schüler - Team Sparkasse
112 Dennis Haueisen - Team Milram
113 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
114 Henning Bommel - Germany
115 Stefan Löffler - Team Sparkasse
116 Martin Müller - Team Milram
117 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
118 Thomas Fothen - Gerolsteiner
119 Sebastian Schwager - Team Milram
120 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
121 Marcel Barth - Thüringer Energie Team
122 Christian Pömer - Team Volksbank 19.28
123 Sven Teutenberg - Team Volksbank

Samlet stilling efter 2. Etape
1 André Greipel - T-Mobile Team 8.59.23
2 Björn Schröder - Team Milram 0.14
3 Nicki Sørensen - Team CSC 0.16
4 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 0.19
5 Elia Rigotto - Team Milram 0.20
6 Matti Breschel - Team CSC
7 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
8 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
9 Michael Schär - Astana
10 René Weissinger - Team Volksbank
11 Bobby Julich - Team CSC
12 Marc De Maar - Rabobank
13 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
14 Volker Ordowski - Gerolsteiner
15 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
16 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
17 William Walker - Rabobank
18 Sebastian Siedler - Team Milram
19 André Korff - T-Mobile Team
20 Evgeniy Sladkov - Astana
21 Joost Posthuma - Rabobank
22 Mariusz Witecki - Team Volksbank
23 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
24 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
25 Nico Graf - Thüringer Energie Team
26 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
27 Stephan Schreck - T-Mobile Team
28 Dirk Müller - Team Sparkasse
29 Peter Velitz - Team Wiesenhof Felt
30 Richard Faltus - Team Sparkasse
31 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
32 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
33 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de
34 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
35 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus
36 Koos Moerenhout - Rabobank
37 Allan Johansen - Team CSC
38 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
39 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
40 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
41 Serguei Yakovlev - Astana
42 Chris Anker Sørensen - Team CSC
43 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
44 Tony Martin - Thüringer Energie Team 5.26
45 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
46 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
47 Matthias Russ - Gerolsteiner
48 Anders Lund - Team CSC 6.26
49 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
50 Niki Terpstra - Team Milram 8.01
51 Igor Abakoumov - Astana
52 Dmitriy Muravyev - Astana
53 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 9.15
54 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.16
55 René Haselbacher - Astana 17.32
56 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 17.40
57 Leif Lampater - Germany
58 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
59 Thorwald Veneberg - Rabobank 17.41
60 Juan José Haedo - Team CSC 17.42
61 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 17.43
62 Dennis Haueisen - Team Milram
63 Eric Baumann - T-Mobile Team 17.44
64 Patrick Riedesser - Team Volksbank 17.45
65 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team 17.46
66 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
67 Evert Vrbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
68 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
69 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
70 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
71 David Kopp - Gerolsteiner
72 Mathew Hayman - Rabobank
73 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges
74 Robert Bartko - Germany
75 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
76 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
77 Stefan Löffler - Team Sparkasse
78 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
79 Henning Bommel - Germany
80 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
81 Michael Blaudzun - Team CSC
82 Roger Hammond - T-Mobile Team
83 Christoph van Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
84 Marcel Barth - Thüringer Energie Team
85 Robert Bengsch - Germany
86 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
87 Timo Honstein - Team Sparkasse
88 Marco Kiritschenko - Notebooksbilliger.de
89 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team
90 Karl-Christian König - Germany
91 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
92 Karsten Vogel - Team Regiostrom - Senges
93 Philipp Mamos - Team Sparkasse
94 Tilo Schüler - Team Sparkasse
95 Frank Schulz - Germany
96 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta
97 Heinrich Berger - Notebooksbilliger.de
98 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de
99 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
100 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de
101 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta
102 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
103 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus
104 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
105 Sebastian Lang - Gerolsteiner
106 Robert Kriegs - Germany
107 Julien Mazet - Astana
108 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
109 Philipp Ludescher - Team Volksbank
110 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
111 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
112 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges
113 Guido Fulst - Germany
114 Bas Gilling - Team Wiesenhof Felt
115 Thomas Fothen - Gerolsteiner
116 Martin Müller - Team Milram
117 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
118 Udo Müller - Notebooksbilliger.de
119 Christian Lener - Team Volksbank
120 Sebastian Schwager - Team Milram
121 Christian Pömer - Team Volksbank 19.48
122 Sven Teutenberg - Team Volksbank
123 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 20.07

Pointkonkurrencen
1 André Greipel - T-Mobile Team 20 pts
2 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 14
3 Leif Lampater - Germany 11
4 Chris Anker Sørensen - Team CSC 10
5 Björn Schröder - Team Milram 9
6 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 9
7 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 9
8 Nicki Sørensen - Team CSC 8
9 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 8
10 Thorwald Veneberg - Rabobank 8
11 Juan José Haedo - Team CSC 8
12 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 7
13 Mathew Hayman - Rabobank 7
14 Elia Rigotto - Team Milram 6
15 Matti Breschel - Team CSC 6
16 William Walker - Rabobank 6
17 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6
18 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6
19 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 5
20 Marc De Maar - Rabobank 5
21 Stefan Löffler - Team Sparkasse 5
22 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 4
23 René Weissinger - Team Volksbank 4
24 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 4
25 Eric Baumann - T-Mobile Team 4
26 Dennis Haueisen - Team Milram 3
27 Evert Vrbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3
28 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2
29 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 2
30 Bobby Julich - Team CSC 1
31 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 1
32 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 1
33 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 1
34 Patrick Riedesser - Team Volksbank 1
35 Henning Bommel - Germany 1
36 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 1

Ungdomskonkurrencen
1 Michael Schär - Astana 8.59.43
2 William Walker - Rabobank
3 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
4 Nico Graf - Thüringer Energie Team
5 Peter Velitz - Team Wiesenhof Felt
6 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus
7 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
8 Tony Martin - Thüringer Energie Team 5.06
9 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
10 Anders Lund - Team CSC 6.06
11 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 17.23
12 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team 17.26
13 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
14 Marcel Barth - Thüringer Energie Team
15 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team
16 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
17 Frank Schulz - Germany
18 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta
19 Heinrich Berger - Notebooksbilliger.de
20 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta
21 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus
22 Philipp Ludescher - Team Volksbank
23 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
24 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
25 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges
26 Christian Lener - Team Volksbank
27 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 19.47

Holdkonkurrencen
1 Team CSC 26.59.09

2 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
3 Team Wiesenhof Felt
4 T-Mobile Professional Cycling
5 Rabobank
6 Team Milram
7 Team 3C-Gruppe Lamonta
8 Team Sparkasse
9 Astana
10 Thüringer Energie Team 5.06
11 Gerolsteiner
12 Team Regiostrom-Senges 15.02
13 Team Volksbank 17.26
14 Heinz von Heiden Focus 22.32
15 Notebooksbilliger.de 34.52
16 Germany 52.18

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?