Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Nikola Aistrup vandt i Gladsaxe

Nikola Aistrup vandt i Gladsaxe

28. maj 2007 16:320

- Nikola Aistrup: Godt samarbejde

24 timer efter at Thomas Riber-Sellebjerg i går vandt i Viborg, lykkedes det i dag Team GLS holdet at tage endnu en sejr, da Nikola Aistrup efter et 100 kilometer langt udbrud slog Jakob Kollerup fra Team Vision Bike Løgstør Parkhotel i spurten i Gladsaxe.


Nikola Aistrup: Godt samarbejde
”Vi arbejder godt sammen, men de sidste 30 kilometer prøvede han flere gange at sætte mig - især på bakkerne - men i dag ville jeg bare vinde. I spurten var jeg rimelig suveræn, så det var bare helt perfekt. Det er min første sejr i A-klassen, så det er bare så fedt,” udtalte en meget glad Nikola Aistrup efter løbet.

Desværre for Team GLS styrtede Thomas Riber-Sellebjerg da feltet skulle spurte om tredjepladsen. Han har slået hoften ret hårdt, men det vides endnu ikke, om dette for betydning i den kommende periode.


A 138 km.
1 Nikola Aistrup - Team GLS 03.27,40
2 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
3 Lars Christian Nørrevang - Abc 03.27,50
4 Michael Grønhof-Andersen - Hvidovre Ck 03.28,15
5 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.


C 98 km
1 Flemming Fisker Jensen - Hvidovre Ck 02.29,45
2 Jesper Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
3 Magnus Jensen Hauch - Abc s.t.
4 Jens Broberg - Amager Cr s.t.
5 Michael Grønbech - Jc Cykelklub s.t.
6 Ulrik Austin Laursen - Lfck s.t.
7 Rasmus Juliusen - Amager Cr s.t.
8 Anders Meinecke - Amager Cr s.t.
9 Peder Jacobsen - Hillerød Ck s.t.
10 Thomas Dehn - Cc Gladsaxe s.t.
11 Stephan Rølling - Hvidovre Ck s.t.
12 Frederik Roed - Hillerød Ck s.t.
13 Jeppe Udby - Amager Cr s.t.
14 Miklos Molnor - Team Mermaid s.t.
15 Brian Boesen Kuhre - Cc Gladsaxe s.t.


MEL 40 km.
1 Mathias Wickmann Krigbaum - Dcr Ballerup 01.16,25
2 Tobias Bagger - Ordrup Cc 01.38,50
3 Mads Pedersen - HCR s.t.
4 Louis Bendixen - Abc s.t.
5 Kristian Holm - Cc Gladsaxe s.t.
6 Frederik Bohé Jørgensen - Hillerød Ck s.t.
7 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe s.t.
8 Rasmus Bøgh Wallin - Ordrup Cc s.t.
9 Oliver Almind - Ck Fix s.t.
10 Frederik Hagn-meinche Gundersen - Ck Fix s.t.
11 Tobias Mørch Kongstad - Amager Cr s.t.
12 Emil Wang - Ck Fix s.t.


1 Stine Ambrosiussen - Hillerød CK 01.25,10
2 Amalie Dideriksen - Amager CR 01.34,35


ÆLD 40 km.
1 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby Cc 1.03,47
2 Joachim Clausen - Team Cykling Ringsted s.t.
3 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc s.t.
4 Thomas Grand Schmidt - Køge Cr s.t.
5 Mathis Johansson - Nakskov Cc s.t.
6 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
7 Alexander Kamp Egsted - Roskilde Cr s.t.
8 Rasmus Hestbek Lund - Kck Herlev s.t.
9 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.
10 Alexander Hjortnæs - Ordrup Cc s.t.
11 Jonathan Enevoldsen - Team Cykling Ringsted s.t.
12 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe 1.04,28
13 Casper Folsach - Dcr Ballerup s.t.
14 Christoffer Pedersen - Ordrup Cc s.t.
15 Jacob Szymula - Nakskov Cc s.t.
16 Peter Trier Jørgensen - Cc Gladsaxe s.t.
17 Anders Bjergvang - Hfck s.t.
18 Mikael Nielsen - Slagelse Cr s.t.
19 Daniel Crone - Slagelse Cr 1.05,38
20 Morten Palmquist - Amager Cr s.t.
21 Steffen Thomsen - Dcr Ballerup s.t.


ÆLDP 40 km.
1 Amanda Dyrkilde - Roskilde CR 01.15,05
2 Mie Poulsen - Slagelse CR 01.16,15


UNG 78 km.
1 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup Cc 02.05,52
2 Sebastian Refsgaard - Dcr Ballerup s.t.
3 Dion Jimmy Hansen - Dcr Ballerup s.t.
4 Jonas Pedersen - Dmk s.t.
5 Magnus Damsbo Lund - Lyngby Cc s.t.
6 Nickolai Buchtrup - Team Cykling Ringsted 02.06,30
7 Thore Frederik Bradtberg - Dcr Ballerup 02.06,48
8 Andreas Dencker - Ordrup Cc s.t.
9 Sebastian Hirsch - Ordrup Cc s.t.
10 Mathias Øllegaard - Hvidovre Ck s.t.
11 Alex Clausen - Ck Fix s.t.
12 Kasper Bergstein Nielsen - Hvidovre Ck s.t.
13 Mathias Holm - Cc Gladsaxe s.t.
1 Niki Byrgesen - Team Dcr Junior 02.52,21
2 Sebastian Bidstrup Andersen - Amager Cr 02.54,40
3 Anders Bo Christensen - Ordrup Cc 03.21,05
4 Jesper Borgen Sørensen - Kalundborg Cc s.t.


YNG 20 km.
1 Jonas Wang - Ck Fix 0.38,40
2 Andreas Stokbro - Ck Fix 0.40,35
3 Rasmus Ambrosiusen - Hillerød Ck 0.41,24
4 Anders Mielke - Roskilde Cr 0.41,52


YNGP 20 km.
1 Lisa Engberg - Hillerød CK 0.41,52
2 Simone Martinussen - Greve CC 0.43,44


B 138 km.
1 Rasmus Andersen - Hvidovre Ck 03.24,00
2 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck 03.25,43
3 Jesper Lassen - Ck Kronborg s.t.
4 Niels  Bay Petersen - Cc Gladsaxe 03.26,25
5 Morten Helmer - Sorø Bc s.t.
6 Christian Koyouardjan - Libanon s.t.
7 Jesper Thomsen - Ck Kronborg 03.27,31
8 Henrik  Helt Hansen - Amager Cr 03.27,50


H60 58 km.
1 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cc 02.08,40
2 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko s.t.
3 Jes Henrik Steen - Lyngby Cc s.t.
4 Anders Høj - Skive Ck s.t.
5 Claus Jeppesen - Team Cykling Ringsted s.t.
6 Jørgen Bengtsen - Abc s.t.
7 Mogens Bøhn - Lyngby CC s.t.
8 John Larsen - Team Hfck & Ko s.t.
9 Helge  Ingemann Petersen - Team Cykling Ringsted s.t.
10 Allan Gall - Nakskov Cc s.t.
11 Lasse Nellemose - Team Cykling Ringsted s.t.
12 Søren Frank Jensen - Værløse Farum Ck s.t.


BEG 78 km.
1 Stefan Lezuik - JC Cykelklub 02.01,36
2 Peter Madsen - Hvidovre Ck s.t.
3 Wyn Stewart - Fbl s.t.
4 Torsten Bak - Amager Cr s.t.
5 Morten Hansen - Næstved Bc s.t.
6 Mikkel Christiansen - Roskilde Cr s.t.
7 Steen Mørch - Anager CR s.t.
8 Christian Brandt Pedersen - Fbl s.t.
9 Søren Tange Kristensen - Hvidovre Ck s.t.
10 Jens Lauridsen - Roskilde CR s.t.
11 David Koch Mouritzen - Jc Cykelklub s.t.
12 Peter Max Faber - Fbl s.t.


DA 98 km.
1 Lone Drejer - Cc Gladsaxe 02.49,52


DB 78 km.
1 Iben Bohé - Hillerød Ck 02.14,50
2 Bente Jensen - Hvidovre Ck s.t.


DJUN 78 km.
1 Rie Strand Olsen - Greve Cc 02.13,30


H40 98 km.
1 Christian Poulsen - Dcr Ballerup 02.27,26
2 Peter Christensen - Hvidovre CK s.t.
2 Peter Riber-sellebjerg - Amager Cr s.t.
3 Steen Michael Petersen - Nordsjællands Ck s.t.
4 Bruno Kasper Petersen - Brøndby Cc s.t.
5 Johnny  Faust Jacobsen - Dcr Ballerup s.t.
6 Morten Ryan Hansen - Dbc s.t.
7 Henrik Parbst - Hvidovre Ck s.t.
8 Bo Wacker - Roskilde Cr s.t.
9 Michael Baunsgaard - Dcr Ballerup s.t.
10 Lars Schmidt - Hvidovre Ck s.t.
11 Niels Marquard Jensen - Sorø Bc s.t.
12 Jan Ryan Hansen - Dbc s.t.
13 Jan Per Rudis - Roskilde Cr s.t.
14 Henrik Peter Jensen - Dbc s.t.
15 Steffen Høhl Quebec - Ck Fix s.t.


H50 78 km.
1 Allan Block Møller - Kalundborg Cc 02.05,15
2 Henrik Bjarne Jensen - Fbl s.t.
3 Steen Byskov Thomsen - Greve Cc s.t.
4 Johannes Risbjerg - Politiets Ca s.t.
5 Flemming Bech - Dbc s.t.
6 Kurt Hansen - Køge Cr s.t.
7 Micael Becker - Abc s.t.
8 John Mehr - Amager Cr s.t.
9 Jørgen Eriksen Hansen - Politiets Ca s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER