Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Nuyens tog etapesejren i Tour de Suisse - Opd

Nuyens tog etapesejren i Tour de Suisse - Opd

12. juni 2006 17:260
Nick Nuyens vandt i dag tredje etape af Tour de Suisse. Den belgiske Quick Step ryttere kom til mål i en firemandsgruppe, og var suveræn i spurten, som han vandt foran Gerdemann og med Jaksche på tredjepladsen.

Etapen startede med flere angreb, men efter gårsdagen brøler med Contrini, hvor man gav ham et alt for stort forspring, havde sprinterholdene i dag bestemt sig for at være mere forsigtig. Til sidst lykkedes det dog to ryttere, Strauss (Gerolsteiner) og Perez Lezaun (Euskatel) at få et hul. De fik også et lille forspring, men da de kørte ind på kategori 3 stigningen med 21 kilometer til mål, begyndte nogle af favoritterne at røre på sig.

Paolo Bettini var den første som angreb, men han fik hurtigt selskab af ti andre ryttere, deriblandt en stærk kørende Jan Ullrich (T-Mobile) og Fränk Schleck fra CSC. Gruppen kunne da ikke holde tempo, og det fik Gerdemann fra T-Mobile til at angribe. Han fik hurtigt selskab af Jaksche, Gil og Nuyens. De fire førte med 15 kilometer til mål, med omkring 40 sekunder ned til ”feltet”, hvor Lampre-Fondital arbejdede knaldhårdt for at fremtvinge en massespurt, så Bennati kunne beholde sin førertrøje.

Med bare fire kilometer til mål var forspringet nede på 23 sekunder, blandt andet forbi Nuyens ikke længere måtte arbejde, da Boonen sad nede i feltet. Dette fik gentagende gange arbejdet til at gå i stykker. Alligevel lykkedes det gruppen at holde hjem og i spurten mellem de fire, var Nuyens selvfølgelig helt suveræn, og vandt foran Gerdemann og med Jaksche på tredjepladsen. Feltet, med blandt andet Fränk Schleck og Vande Velde, var kun 10 sekunder efter. Udover etapesejren kunne Nuyens også glæde sig over, at han er ny mand i den gule førertrøje.

For Michael Rasmussen var det en stille etape, og den danske Tour-rytter kom ind i en gruppe godt fem minutter efter de forreste.

Resultat af 3. etape
1 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 4.36.52 (41.067 km/h)
2 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
3 Jorg Jaksche (Ger) Würth
4 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.04
5 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0.11
6 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
7 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
8 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
9 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
10 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
11 Erik Zabel (Ger) Team Milram
12 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
14 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
16 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
17 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
18 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
19 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Michael Albasini (Swi) Liquigas
21 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
22 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
23 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
24 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
25 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
26 Frank Schleck (Lux) Team CSC
27 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
28 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
29 Man Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth
31 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
32 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
33 Christian Vande Velde (USA) Team CSC
34 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
35 Allan Johansen (Den) Team CSC
36 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram
37 Andy Schleck (Lux) Team CSC
38 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux
39 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth
40 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
41 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
43 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
44 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
45 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
46 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
47 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
48 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
49 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
50 Pieter Weening (Ned) Rabobank
51 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
52 Giampaolo Caruso (Ita) Würth
53 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
54 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
56 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
57 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
58 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
59 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
60 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
61 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
62 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
63 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
64 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
65 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
66 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
67 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
68 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
69 Michele Scarponi (Ita) Würth
70 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
71 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team
73 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.21
74 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 2.41
75 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 4.17
77 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 4.58
78 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
79 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
80 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
81 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
82 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
83 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
84 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
85 Allan Davis (Aus) Würth
86 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
89 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
90 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
91 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
93 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
94 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
95 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
96 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
97 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
98 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
99 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
100 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
101 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
102 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 6.21
103 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.36
104 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance 11.03
105 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
107 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
108 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
109 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
110 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
111 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
112 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
113 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
114 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
115 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
116 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
117 Marco Velo (Ita) Team Milram
118 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
119 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
120 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank
121 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
122 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
124 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
125 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
126 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
127 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
128 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
129 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
130 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
131 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
132 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
133 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 14.17
134 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
135 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
136 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
137 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
138 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
139 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux
140 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
141 Bram De Groot (Ned) Rabobank
142 Jan Boven (Ned) Rabobank
143 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
144 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth
145 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
146 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
147 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
148 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
149 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
150 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
151 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
152 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
153 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
154 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 0.01
155 Luca Paolini (Ita) Liquigas
156 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 14.25
157 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
158 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
159 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance
160 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
161 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance
162 Jakob Piil (Den) Team CSC 14.29
163 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
164 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 18.00
165 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears

Udgået på etapen
DNF Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
DNF Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom

Samlet stilling efter 3. etape
1 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 12.30.09
2 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.05
3 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 0.06
4 Jorg Jaksche (Ger) Würth 0.08
5 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 0.14
6 Michael Albasini (Swi) Liquigas 0.15
7 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.17
8 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.18
9 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
10 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
11 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
12 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
13 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
14 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
15 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
16 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0.20
17 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 0.21
18 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 0.22
19 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.23
20 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
21 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 0.24
22 Man Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram
24 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux
25 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
26 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
27 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
28 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth
29 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
30 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
31 Christian Vande Velde (USA) Team CSC
31 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
33 Frank Schleck (Lux) Team CSC
34 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
36 Giampaolo Caruso (Ita) Würth
37 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
38 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Allan Johansen (Den) Team CSC
39 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
41 Andy Schleck (Lux) Team CSC
42 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
43 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
44 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
45 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
46 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
47 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth
48 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
49 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
50 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
52 Pieter Weening (Ned) Rabobank
52 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
55 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
56 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
57 Michele Scarponi (Ita) Würth
58 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 1.00
59 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.34
60 Erik Zabel (Ger) Team Milram 2.07
61 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 2.17
62 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
63 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
65 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
66 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
67 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
68 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
69 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
70 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
71 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
73 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
74 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.48
75 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
76 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 4.30
77 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 5.05
78 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
79 Allan Davis (Aus) Würth 5.11
80 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
81 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
82 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
83 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
84 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
85 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
86 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
87 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
88 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 6.58
89 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
90 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
91 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
92 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.04
93 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
94 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
95 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
96 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
97 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
100 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
101 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
102 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 8.27
103 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.10
104 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 11.13
105 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 11.16
106 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
107 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank
108 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
109 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
110 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
110 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
112 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
113 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.42
114 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 13.03
115 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
116 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 13.09
117 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
118 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
119 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
120 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
121 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
122 Marco Velo (Ita) Team Milram
123 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
124 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
125 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance
126 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
127 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
128 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
128 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
130 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
131 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 14.47
132 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 16.17
133 Luca Paolini (Ita) Liquigas
134 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux
135 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 16.19
136 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 16.22
137 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 16.23
138 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
139 Jan Boven (Ned) Rabobank
140 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
141 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
142 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
143 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
144 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
145 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
146 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
147 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 16.49
148 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 17.46
149 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 17.54
150 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 20.03
151 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
152 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
153 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance 20.11
154 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance
155 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
156 Jakob Piil (Den) Team CSC 20.15
157 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
158 Bram De Groot (Ned) Rabobank 20.25
159 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
160 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 20.51
161 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.46
162 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
163 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 25.29
164 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 26.25
165 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 28.23

Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 43 pts
2 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27
3 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 27
4 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 25
5 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 25
6 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 25
7 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 22
8 Erik Zabel (Ger) Team Milram 21
9 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 20
10 Jorg Jaksche (Ger) Würth 16
11 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 14
12 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 13
13 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 13
14 Allan Davis (Aus) Würth 11
15 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 11
16 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 10
17 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
18 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 10
19 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
20 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 8
21 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux 8
22 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 7
23 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 6
24 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 6
25 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
26 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
27 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
28 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
29 Luca Paolini (Ita) Liquigas 3
30 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
31 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
32 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1
33 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 16 pts
2 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 14
3 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 8
4 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 8
5 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
6 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 6
7 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 5
8 Jorg Jaksche (Ger) Würth 3
9 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
10 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 2
11 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 1
12 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
13 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1

Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Team L.P.R. 37.28.18
2 Saunier Duval - Prodir 2.56
3 Phonak Hearing Systems 3.03
4 Lampre - Fondital 3.09
5 Caisse d'Epargne-Illes Balears
6 Gerolsteiner
7 Team CSC
8 Quick Step - Innergetic 3.10
9 T-Mobile Team
10 Wurth Team
11 Team Milram 3.15
12 AG2R Prevoyance
13 Euskaltel - Euskadi
14 Liquigas
15 Rabobank 3.21
16 Discovery Channel
17 Bouygues Telecom 8.42
18 Cofidis, Le Credit Par Telephone 9.55
19 Credit Agricole 12.49
20 Davitamon-Lotto 17.59
21 Francaise Des Jeux 22.34
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

OL - Herrer(JO) 25/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 25/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger