Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny etapesejr til Boonen - opd.

Ny etapesejr til Boonen - opd.

19. august 2006 16:050
Tom Boonen (Quick Step-Innergetic) vandt den ventede massespurt på 3. etape af Eneco Tour foran Max van Heeswijk (Discovery Channel). Baden Cooke (Unibet.com) kom ind på tredjepladsen lige foran Simone Cadamuro (Milram). Danske Lars Michaelsen blev bedste Team CSC rytter på en 10. plads.

Derved øgede den belgiske rytter også sin føring i det samlede klassement. De 10 bonussekunder betyder, at Boonen før morgendagens 16,1 km. lange enkeltstart er 11 sekunder foran gårsdagens etapevinder Manuel Quinziato (Liquigas).

Dagens etape blev præget af et langt udbrud, der blev indledt af Euskaltel rytteren Gorka Gonzalez på de første kilometer af dagens etape. Kort efter fulgte Bert Roesems (Davitamon-Lotto) og Rik Reinerink (Skil-Shimano), mens Erwin Thijs (Unibet.Com) kører alene frem til de tre ryttere. Selvom der på dette tidspunkt er omkring 180 km. til mål får de de fire ryttere aldrig oparbejdet et forspring på mere end 4.15 min. ned til feltet. Det var således helt efter planen, at kvintetten blev hentet med 15 km. til mål.

Discovery Channel holdet satte et meget højt tempo på de sidste kilometer af etapen, hvilket splitter feltet op på løbets sidste kilometer. Alligevel kunne Tom Boonen sikkert køre i mål som vinder af etapen.


Resultat af 3. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 4.05.56 (45,134 km/h)
2 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
3 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
4 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
5 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
6 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
7 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
8 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
9 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
10 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
11 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
12 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
13 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
14 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
15 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
16 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
17 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
18 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
19 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
20 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
21 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
22 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
23 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
24 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
25 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
26 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
27 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
28 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
29 Koen De Kort (Ned) Astana Team
30 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team
31 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
32 George Hincapie (USA) Discovery Channel
33 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
34 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
35 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
36 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
37 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
38 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
39 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
40 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
41 Marco Righetto (Ita) Liquigas
42 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
43 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
44 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
45 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
48 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
49 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
50 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
51 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
53 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
54 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
55 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
56 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
57 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
58 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
59 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
60 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
61 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
62 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
63 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
64 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
65 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
66 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
67 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
68 Matej Jurco (Svk) Team Milram
69 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
70 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
71 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
72 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
73 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
74 Allan Johansen (Den) Team CSC
75 Jan Boven (Ned) Rabobank
76 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
77 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
78 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
79 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
80 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
81 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
82 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
83 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
84 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
85 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
86 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com
87 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
88 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
89 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
90 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
91 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
92 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
93 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
94 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
95 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
96 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
97 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
98 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
99 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
100 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
101 Luke Roberts (Aus) Team CSC 0.15
102 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems
103 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
104 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
105 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
106 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
107 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
108 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
109 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
110 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
111 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
112 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
113 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
114 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
115 Martin Müller (Ger) Team Milram
116 Michael Albasini (Swi) Liquigas
117 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
118 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
119 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
120 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
121 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
122 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
123 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
124 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
125 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
126 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
127 Bram De Groot (Ned) Rabobank
128 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
129 Andrea Peron (Ita) Team CSC
130 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
131 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
132 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
133 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
134 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
135 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
136 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
137 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
138 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
139 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel
141 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 0.24
142 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 0.25
143 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
144 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
145 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.57
146 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 1.14
147 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
148 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 1.42
149 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
150 Matthew White (Aus) Discovery Channel 1.47
151 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
152 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
153 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.50
154 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
155 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.00
156 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
157 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
158 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
159 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
160 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
161 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 4.12
162 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.19
163 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 5.56
164 Jason McCartney (USA) Discovery Channel
165 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team
166 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano


Udgåede ryttere
DNF Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
DNS Bobby Julich (USA) Team CSC
DNS David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
DNS Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom


Samlet klassement efter 3. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 13.12.20
2 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.11
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.13
4 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.17
5 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.18
6 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.21
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.26
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.28
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
10 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.29
11 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.30
12 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.33
13 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
14 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
15 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 0.35
16 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
17 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
18 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 0.37
19 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
21 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
22 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 0.38
23 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
24 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.39
25 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
26 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
27 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
28 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.40
29 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 0.42
30 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.43
31 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.44
32 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 0.45
33 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 0.47
34 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 0.49
35 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
36 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.50
37 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
38 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 0.51
39 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel
40 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.58
41 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.02
42 Marco Righetto (Ita) Liquigas 1.08
43 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.14
44 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.16
45 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.17
46 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 1.18
47 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
48 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.19
49 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 1.24
50 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
51 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 1.26
52 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
53 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 1.27
54 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 1.29
55 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
56 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 1.30
57 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
58 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
59 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 1.31
60 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
61 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 1.32
62 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
63 Matej Jurco (Svk) Team Milram 1.33
64 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
65 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
66 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 1.34
67 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
68 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
69 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.35
70 Koen De Kort (Ned) Astana Team
71 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
72 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.36
73 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
74 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
75 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.37
76 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
77 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
78 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 1.38
79 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
80 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
81 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 1.40
82 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
83 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
84 Jan Boven (Ned) Rabobank
85 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.41
86 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
87 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
88 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
89 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.42
90 Allan Johansen (Den) Team CSC
91 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.43
92 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 1.44
93 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
94 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
95 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
96 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
97 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.45
98 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
99 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
100 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.46
101 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.47
102 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.48
103 Andrea Peron (Ita) Team CSC 1.49
104 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
105 Daniel Navarro (Spa) Astana Team 1.50
106 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 1.51
107 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
108 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.52
109 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 1.53
110 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
111 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
112 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
113 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
114 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 1.54
115 Michael Albasini (Swi) Liquigas
116 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 1.55
117 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
118 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
119 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 1.56
120 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.57
121 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
122 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
123 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 1.58
124 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
125 Martin Müller (Ger) Team Milram 1.59
126 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
127 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 2.02
128 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 2.03
129 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
130 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 2.05
131 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.07
132 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.09
133 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 2.16
134 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 2.17
135 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 4.43
136 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.45
137 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 5.08
138 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 5.10
139 Luke Roberts (Aus) Team CSC 5.12
140 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 5.13
141 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
142 Bram De Groot (Ned) Rabobank 5.16
143 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 5.17
144 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 5.18
145 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 5.22
146 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 5.27
147 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.29
148 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 5.51
149 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 5.52
150 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 6.13
151 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
152 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 6.28
153 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.36
154 Matthew White (Aus) Discovery Channel 6.56
155 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 6.57
156 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7.01
157 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 7.21
158 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 7.31
159 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 8.12
160 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 10.01
161 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 10.35
162 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 10.46
163 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 11.16
164 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 14.45
165 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 15.20
166 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 20.44


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 69 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 60
3 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 42
4 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 41
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 41
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 37
7 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 35
8 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 35
9 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 32
10 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 24
11 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 22
12 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 22
13 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 22
14 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 19
15 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 17
16 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 16
17 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
18 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
19 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 13
20 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 13
21 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
22 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 10
23 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
24 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
25 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 8
26 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 6
27 Matej Jurco (Svk) Team Milram 5
28 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 5
29 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 5
30 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
31 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
32 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 13.12.33
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.13
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.15
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.16
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.20
6 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
7 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.24
8 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 0.36
9 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.37
10 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.45
11 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.49
12 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.01
13 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 1.05
14 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 1.11
15 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 1.13
16 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.16
17 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 1.17
18 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
19 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.18
20 Matej Jurco (Svk) Team Milram 1.20
21 Koen De Kort (Ned) Astana Team 1.22
22 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.23
23 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
24 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.24
25 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.25
26 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.27
27 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 1.31
28 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.34
29 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35
30 Daniel Navarro (Spa) Astana Team 1.37
31 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 1.40
32 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
33 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
34 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 1.41
35 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 1.42
36 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
37 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 1.43
38 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.44
39 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
40 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 1.45
41 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
42 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 2.04
43 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 4.30
44 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 5.00
45 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 5.04
46 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 5.09
47 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 5.14
48 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.16
49 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 5.38
50 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 5.39
51 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.00
52 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 7.59
53 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 10.22
54 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 14.32
55 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 20.31


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Quick-Step - Innergetic 39.38.15
2 Liquigas 0.05
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.07
4 Rabobank 0.22
5 Unibet.com 0.32
6 Skil-Shimano 0.43
7 Gerolsteiner 0.47
8 Caisse d´Epargne - Illes Balears 0.56
9 Team CSC 1.17
10 Phonak Hearing Systems 1.23
11 T-Mobile Team 1.26
12 Française des Jeux 1.28
13 Crédit Agricole 2.05
14 Saunier Duval - Prodir 2.17
15 Team Milram 2.22
16 Lampre - Fondital 2.25
17 Davitamon - Lotto 2.32
18 Bouygues Telecom
19 Ag2R Prévoyance 2.39
20 Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.57
21 Astana-Wurth Team 2.59
22 Euskaltel - Euskadi 3.14
23 Cofidis, le crédit par téléphone 3.30
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

Tour de Pologne(2.UWT) 05/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE