Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny etapesejr til McEwen

Ny etapesejr til McEwen

07. juli 2006 17:080
Endnu engang endte dagens etape i Tour de France i en massespurt, og for tredje gang var det med Robbie McEwen som vinder. Nummer to blev Daniele Bennati (Lampre-Fondital), mens verdensmesteren Tom Boonen (Quick Step-Innegetic) måtte nøjes med en tredjeplads.


McEwen vinder igen igen igen / Foto: Sirotti


Dagens 189 km. lange etape fra Lisieux til Vitré, startede som de foregående med flere små udbrudsforsøg. Efter ni kilometer kommer fem mand væk fra feltet. Med Guiseppe Guerini (T-Mobile) som bedst placerede rytter, udgør gruppen ikke den store fare for Tom Boonens gule førertrøje. Den italienske rytter får således umiddelbart lov at køre væk sammen med David Lopez Garcia (Euakaltel-Euskadi), Vincente Garcia Acosta (Caisse D´Epargne-Illes Balears), Stephane Auge (Cofidis) og svenske Magnus Backstedt (Liquigas).

Det er dog tydeligt, at det ikke behager Bougyes Telecom mandskabet, at de ikke er repræsenteret i udbruddet og efter et mislykket forsøg fra Anthony Geslin, vælger det franske mandskab at gå frem og sætte tempo i feltet. Det lykkes næsten at hente udbryderne inden dagens eneste kategoriserede stigning efter 27,5 km. Guirini og Lopez Garcia formår dog at komme først til toppen (med Gurini som vinder), sikkert til stort fortrydelse for Bougyes Telecom, da det betyder løbets førende rytter i bjergkonkurrencen, Jerome Pineau, måtte nøjes med to point.

Efter bjergspurten virker det franske mandskab ikke længere interesseret i at fortsætte forfølgelsen, hvilket betyder, at Guirini og Garcia Lopez, der ellers var bare fem sekunder foran feltet, igen begynder at øge deres forspring. Kort efter angriber Egoi Martinez (Discovery Channel), Salvatore Commesso (Lampre-Fondital), Abel Zandio (Caisse D´Epargne-Illes balears) og finske Kjeld Carlstrom (Liquigas) fra feltet. Det får dog Davitamon-Lotto til at reagerer og efter 32,5 km. kørsel er alle lykkeridderne hentet af feltet.

Herefter følger flere mere eller mindre succesfulde angreb, men efter 50 km. kørsel ser det dog endelig ud til, at fem ryttere, Benoit Vaugrenard (Francaise des Jeux), Stephane Auge (Cofidis), Christian Knees (Milram) og Florent Brard (Caisse D´Epargne-Illes Balears) får hul til feltet.

Men efter yderligere otte kilometers kørsel, angriber ingen ringere end løbets førertrøje Tom Boonen i feltet. Han får følgeskab af Thor Hushovd og kort efter får Pavel Padrnos (Discovery Channel), Patrick Sinkewitz (T-Mobile), Sylvain Calzati (AG2r-Prevoyance), Peter Wrolich (Gerolsteiner), Juan Antonio Flecha (Rabobank), Axel Merckx (Phonak), Philippe Gilbert (Francaise des Jeux), Magnus Bäckstedt, Manuel Quinziato (Liquigas) og Laurent Lefevre (Bougyes Telecom) kontakt. Der kommer hurtigt sammensmeltning mellem de to grupper, således at der på dette tidspunkt sidder 17 mand fremme.

Davitamon-Lotto tager fronten af feltet og senere får det belgiske mandskab også følgeskab af Team CSC og Lampre-Fondital i jagten. Det betyder at gruppen efter 78 km. kørsel bliver hentet, med undtagelse af tre ryttere, Backstedt, Brard og Geslin, der kort forinden er kørt væk fra gruppen, og som feltet lader køre væk. Herfra udviklede dagen sig som de foregående. De tre fik således lov at oparbejdet et forspring på næsten seks minutter, hvorefter sprinterholdene satte tempo i feltet, og stille og roligt åd af forspringet til de tre i front. Helt efter planen var det således slut med bare lidt under fem kilometer til mål.

Både Lampre-Fondital og Quick Step-Innergetic forsøgte sig med at køre deres sprintere, Daniele Bennati og Tom Boonen, frem til spurten, men de to holds ryttere kunne tilsyneladende ikke svare da Gert Steegmans (Davitamon-Lotto) med 300 meter til mål aflevere Robbie McEwen perfekt til sprinten. Det blev således til en ganske overbevisende sejr til den australske sprinter.


McEwens jubler / Foto: Sirotti



McEwens 3. sejr i Touren / Foto: Sirotti



Resultat af 6. Etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 4.10.17 (45.308 km/t)
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
3 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
4 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
5 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
6 Oscar Freire (Spa) Rabobank
7 Erik Zabel (Ger) Milram
8 Luca Paolini (Ita) Liquigas
9 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
10 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
12 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
13 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
14 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
15 Marco Velo (Ita) Milram
16 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
18 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
19 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
20 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
21 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
23 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
24 David Canada (Spa) Saunier Duval
25 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
26 Andriy Grivko (Ukr) Milram
27 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Michael Albasini (Ita) Liquigas
29 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
30 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel
31 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
32 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
33 George Hincapie (USA) Discovery Channel
34 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
35 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
36 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
37 Björn Schröder (Ger) Milram
38 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
39 David Millar (GBr) Saunier Duval
40 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
41 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
42 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
43 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
44 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
45 Carlos Sastre (Spa) Team CSC

46 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
47 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
48 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
49 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
50 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
51 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
52 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
53 Christian Vande Velde (USA) Team CSC
54 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
55 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
56 Axel Merckx (Bel) Phonak
57 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
58 Bobby Julich (USA) Team CSC
59 Floyd Landis (USA) Phonak
60 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
61 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
63 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
64 Mirko Celestino (Ita) Milram
65 Christian Knees (Ger) Milram
66 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
67 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Denis Menchov (Rus) Rabobank
69 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
70 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
71 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
72 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
73 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
74 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
75 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
76 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
77 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
78 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
79 Bert Grabsch (Ger) Phonak
80 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
81 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
82 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
83 José Azevedo (Por) Discovery Channel
84 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
85 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
86 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
87 Ralf Grabsch (Ger) Milram
88 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
89 David Zabriskie (USA) Team CSC
90 Jens Voigt (Ger) Team CSC

91 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
92 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
94 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
95 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
96 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
97 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
98 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
99 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
100 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
101 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
102 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
104 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
105 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
106 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
107 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
108 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
109 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
110 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
111 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
112 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
113 Alexandre Moos (Swi) Phonak
114 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
115 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic
116 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
117 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
118 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
119 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
120 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
121 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
122 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
123 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
124 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
125 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
126 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
127 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
128 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
129 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
130 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
131 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
132 Pieter Weening (Ned) Rabobank
133 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
134 Frank Schleck (Lux) Team CSC
135 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
136 Moises Duenas (Spa) Agritubel
137 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
138 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
139 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
140 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
141 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
142 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
143 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
144 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
145 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
146 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
147 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
148 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 0.22
149 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 0.23
150 David Moncoutié (Fra) Cofidis 0.32
151 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
152 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.37
153 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 0.41
154 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
155 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 0.46
156 Robert Hunter (RSA) Phonak 0.51
157 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
158 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
159 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
160 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
161 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 1.17
162 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.27
163 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
164 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
165 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.43
166 Bram De Groot (Ned) Rabobank 2.12
167 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
168 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
169 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
170 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
171 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 4.47

Udgået rytter
Fabio Sacchi (Ita) Milram

Samlet klassement efter 6. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 29.21.00 (42.832 km/t)
2 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 0.12
3 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 0.21
4 Oscar Freire (Spa) Rabobank 0.25
5 George Hincapie (USA) Discovery Channel
6 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 0.27
7 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 0.35
8 Floyd Landis (USA) Phonak 0.36
9 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.37
10 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
11 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
12 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.40
13 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
14 David Millar (GBr) Saunier Duval 0.41
15 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 0.42
16 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 0.43
17 David Zabriskie (USA) Team CSC
18 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 0.44
19 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.45
20 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
21 Bobby Julich (USA) Team CSC
22 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 0.46
23 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 0.47
24 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.48
25 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.50
27 José Azevedo (Por) Discovery Channel 0.51
28 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.52
29 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
30 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.53
31 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
32 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
33 Erik Zabel (Ger) Milram
34 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 0.56
35 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.57
36 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.58
37 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
38 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.01
39 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
40 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 1.02
41 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
42 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
43 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 1.03
44 Mirko Celestino (Ita) Milram 1.04
45 Axel Merckx (Bel) Phonak
46 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 1.05
47 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
48 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
49 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
50 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 1.06
51 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 1.07
52 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 1.08
53 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
54 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.09
55 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
56 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10
57 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
58 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
59 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.11
60 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 1.13
61 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
62 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.15
63 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 1.16
64 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
65 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 1.17
66 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
67 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.18
68 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
69 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.20
70 Andriy Grivko (Ukr) Milram
71 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 1.21
72 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
73 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 1.23
74 David Canada (Spa) Saunier Duval
75 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
76 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
77 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 1.27
78 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
79 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
80 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 1.36
81 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.37
82 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.40
83 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.42
84 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.43
85 Christian Knees (Ger) Milram 1.45
86 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.49
87 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 1.51
88 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1.55
89 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 1.57
90 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.59
91 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 2.08
92 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 2.14
93 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 2.18
94 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 2.33
95 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.35
96 Marco Velo (Ita) Milram
97 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.36
98 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
99 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 2.40
100 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
101 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
102 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 2.43
103 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 2.58
104 Frank Schleck (Lux) Team CSC 3.19
105 Alexandre Moos (Swi) Phonak 3.26
106 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 3.27
107 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.56
108 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3.59
109 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 4.01
110 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 4.03
111 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.08
112 Bert Grabsch (Ger) Phonak 4.18
113 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 4.25
114 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4.49
115 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
116 Robert Hunter (RSA) Phonak 4.51
117 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 4.55
118 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5.09
119 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 5.13
120 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 5.15
121 Michael Albasini (Ita) Liquigas 5.36
122 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 5.39
123 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 5.45
124 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 6.26
125 David Moncoutié (Fra) Cofidis 6.32
126 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 6.37
127 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 6.47
128 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 6.52
129 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 6.53
130 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 6.55
131 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 7.04
132 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 7.08
133 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 7.48
134 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 7.54
135 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7.58
136 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 8.30
137 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 8.38
138 Björn Schröder (Ger) Milram 8.39
139 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 8.42
140 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 8.49
141 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.02
142 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
143 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 9.08
144 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.09
145 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.10
146 Ralf Grabsch (Ger) Milram 10.19
147 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 11.11
148 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 12.00
149 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 12.08
150 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 12.49
151 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 13.01
152 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 13.07
153 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.22
154 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.47
155 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 14.08
156 Bram De Groot (Ned) Rabobank 14.35
157 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 15.22
158 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 16.22
159 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 17.44
160 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 17.54
161 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 18.50
162 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 20.28
163 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 22.24
164 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 24.41
165 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 27.24
166 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 27.34
167 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.15
168 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 29.05
169 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 32.20
170 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 32.33
171 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 36.26

Stillingen i pointkonkurrencen
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 157 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 147
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 135
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 116
5 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 103
6 Erik Zabel (Ger) Milram 95
7 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 93
8 Luca Paolini (Ita) Liquigas 90
9 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 77
10 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 70
11 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 61
12 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 61
13 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 60
14 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 51
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel 44
16 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
17 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 40
18 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 36
19 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 33
20 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 32
21 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
22 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 28
23 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
24 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 24
25 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 24
26 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 23
27 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 23
28 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 21
29 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 20
30 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 20
31 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 18
32 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 18
33 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 17
34 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
35 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 16
36 Jens Voigt (Ger) Team CSC 16
37 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 15
38 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 15
39 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
40 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 14
41 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 13
42 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
43 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
44 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 12
45 Björn Schröder (Ger) Milram 12
46 Marco Velo (Ita) Milram 11
47 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
48 David Zabriskie (USA) Team CSC 10
49 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
50 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 10
51 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
52 Mirko Celestino (Ita) Milram 9
53 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
54 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
55 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 9
56 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8
57 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 8
58 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 8
59 Floyd Landis (USA) Phonak 6
60 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
61 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
62 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 6
63 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 5
64 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 5
65 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5
66 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
67 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 4
68 David Canada (Spa) Saunier Duval 4
69 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
70 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 4
71 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 4
72 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
73 Bobby Julich (USA) Team CSC 3
74 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
75 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
76 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2
77 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
78 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
79 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
80 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
81 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
82 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 1
83 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1

Stillingen i bjergkonkurrencen
1 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28 pts
2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 17
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 15
4 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
5 Björn Schröder (Ger) Milram 9
6 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
7 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 6
8 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
11 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
12 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 4
13 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
14 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
15 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
16 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 3
17 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2
18 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
19 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
20 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
21 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
22 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
23 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1

Klassementet i ungdomskonkurrencen
1 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 29.21.42
2 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.03
3 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 0.14
4 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.20
5 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 0.23
6 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 0.26
7 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 0.28
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.38
9 Andriy Grivko (Ukr) Milram
10 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 0.54
11 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.55
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.58
13 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.01
14 Christian Knees (Ger) Milram 1.03
15 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.55
16 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 1.58
17 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 3.19
18 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5.44
19 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 12.19
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 15.40
21 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 26.52
22 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 27.33
23 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 28.23

Stillingen i holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Team 88.04.46
2 Team CSC 0.01
3 T-Mobile Team 0.02
4 Caisse D’Epargne-Illes Balears 0.07
5 Gerolsteiner 0.18
6 Phonak Hearing Systems 0.26
7 Lampre-Fondital 0.37
8 Saunier Duval - Prodir 0.42
9 Rabobank
10 Credit Agricole 0.43
11 AG2R Prevoyance 0.44
12 Francaise Des Jeux 1.03
13 Bouygues Telecom 1.10
14 Davitamon - Lotto 1.12
15 Quick Step - Innergetic 1.15
16 Euskaltel - Euskadi 1.27
17 Team Milram 1.28
18 Cofidis Credit Par Telephone 1.40
19 Liquigas 1.56
20 Agritubel 1.59
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger