Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny Orica sejr i Baskerlandet: Daryl Impey

Ny Orica sejr i Baskerlandet: Daryl Impey

02. april 2013 17:25Foto: Sirotti

Ligesom i går vandt Orica GreenEdge etapen i Baskerlandet Rundt. Daryl Impey blev kørt til sejr med løbets førende, Simon Gerrans, som hjælper. Francesco Gavazzi (Astana) overtog førertrøjen men en andenplads på etapen, der var præget af et soloudbrud fra Amets Txurruka (Caja Rural).

Dagens etape gik over 170 kilometer fra Elgoibar til Vitoria/Gasteiz. Der var fem kategoriserede stigninger undervejs, der dog ikke var synderligt skrappe. De to sidste var Alto de San Martin, hvorfra der var 26 km til mål, og Alto de Zaldiaran, hvor der fra toppen blot var ni kilometer til mål. Vejret bød på en blanding af regn og tørt.

 

Txurruka alene på bjergtogt

Efter omkring ti kilometer kom indehaveren af bjergtrøjen, Amets Txurruka alene væk. Den baskiske rytter fik hurtigt et forspring på fire minutter, og hans forspring var på et tidspunkt oppe på fem og et halvt minut, samtidig fik han sikret sig en masse bjergpoint.

 

Med omkring 60 kilometer tilbage gik Team Saxo-Tinkoff frem i feltet, som Orica GreenEdge indtil da havde ført an, og det fik Txurrukas forspring til at falde en del.

 

Jens Voigt angriber

Da der var omkring 30 kilometer til mål angreb Jens Voigt (RadioShack Leopard), og han fik Adriano Malori (Lampre-Merida) med sig. De to jagtede Txurruka op ad dagens fjerde stigning, Alto de San Martin. På toppen var de omkring 30 sekunder efter ham, mens feltet blot var yderligere 25 sekunder bagud.

 

På nedkørslen fra Alto de San Martin kom Malori og Voigt op til Txurruka, og de fik øget forspringet til feltet til omkring et minut. Bagved gik BMC Racing Team frem, mens Astana også begyndte at hjælpe til med en rytter.

 

Frontgruppen kørte ind på Alto de Zaldiaran med omkring et halvt minuts forspring. Malori forcerede og satte Txurruka og Voigt af. Malori holdt sig 15 sekunder foran feltet på toppen af stigningen, mens Txurruka hurtigt blev opslugt, og Voigt blev hentet lige inden toppen.

 

Finalen

Ned ad stigningen angreb Romain Bardet (AG2R La Mondiale) og Jose Herrada (Movistar). De kom hurtigt op til Malori. Herrada var en trussel for løbets førende, Simon Gerrans (Orica GreenEdge), da han lå i samme tid som ham.

 

Med fire kilometer til mål blev de tre ryttere dog hentet igen. Feltet blev samlet frem til mål. Orica GreenEdge fik timet spurten bedst og med Simon Gerrans i førertrøjen som hjælper i spurten, kørte de Daryl Impey til etapesejren. Francesco Gavazzi (Astana) blev nummer to, mens Angel Viciso (Katusha) blev nummer tre.

 

På grund af laveste sum af etapeplaceringer overtager Francesco Gavazzi førertrøjen, mens danske Jakob Fuglsang (Astana) rykker op som nummer fire.

 

Resultat af 2. etape

1 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 4.23.31
2 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team
3 Angel Vicioso Arcos - Katusha
4 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling
5 Dennis Vanendert - Lotto Belisol
6 Michel Kreder - Garmin-Sharp
7 Daniele Pietropolli - Lampre-Merida
8 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Solutions Credits
9 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling
10 Peter Velits - Omega Pharma-Quick Step
11 Manuele Mori - Lampre-Merida
12 Dominik Nerz - BMC Racing Team
13 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team
14 Warren Barguil - Team Argos-Shimano
15 Georg Preidler - Team Argos-Shimano
16 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team
17 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
18 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
19 Jérôme Pineau - Omega Pharma-Quick Step
20 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
21 Michael Matthews - Orica-GreenEdge
22 David Tanner - Blanco Pro Cycling Team
23 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
24 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
25 Richie Porte - Sky Procycling
26 Andrew Talansky - Garmin-Sharp
27 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge
28 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team
29 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
30 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
31 Gorka Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
32 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale
33 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
34 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural
35 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale
36 Eduard Vorganov - Katusha
37 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
38 Simon Geschke - Team Argos-Shimano
39 Tejay van Garderen - BMC Racing Team
40 Andreas Klöden - RadioShack Leopard
41 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi
42 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits
43 Bart De Clercq - Lotto Belisol
44 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Credits
45 Christophe Le Mevel - Cofidis, Solutions Credits
46 Simon Clarke - Orica-GreenEdge
47 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
48 Pieter Weening - Orica-GreenEdge
49 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge
50 Giampaolo Caruso - Katusha
51 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
52 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team
53 Nikita Novikov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
55 Wouter Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
56 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
57 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
58 Damiano Cunego - Lampre-Merida
59 Romain Bardet - AG2R La Mondiale
60 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
61 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff
62 José Herrada Lopez - Movistar Team
63 Maxime Monfort - RadioShack Leopard
64 Thomas Danielson - Garmin-Sharp
65 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick Step
66 Diego Ulissi - Lampre-Merida
67 Peter Stetina - Garmin-Sharp
68 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol
69 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling
70 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team
71 Amaël Moinard - BMC Racing Team
72 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff
73 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff
74 Alberto Losada Alguacil - Katusha
75 Simon Spilak - Katusha
76 Yoann Bagot - Cofidis, Solutions Credits
77 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi
78 Pieter Serry - Omega Pharma-Quick Step
79 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step
80 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
81 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Cannondale Pro Cycling
82 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
83 Egor Silin - Astana Pro Team
84 John Gadret - AG2R La Mondiale
85 Matthew Busche - RadioShack Leopard
86 Adriano Malori - Lampre-Merida
87 Paolo Longo Borghini - Cannondale Pro Cycling 0.23
88 Ryder Hesjedal - Garmin-Sharp
89 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
90 Andy Schleck - RadioShack Leopard
91 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp
92 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi
93 Paul Martens - Blanco Pro Cycling Team
94 Patrick Gretsch - Team Argos-Shimano
95 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team
96 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
97 Thibaut Pinot - FDJ
98 Ivan Velasco Murillo - Caja Rural
99 Lars Petter Nordhaug - Blanco Pro Cycling Team
100 Arthur Vichot - FDJ
101 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard
102 Marcos Garcia - Caja Rural
103 Thierry Hupond - Team Argos-Shimano
104 Jonathan Tiernan-Locke - Sky Procycling
105 Tanel Kangert - Astana Pro Team
106 Sandy Casar - FDJ
107 Dirk Bellemakers - Lotto Belisol
108 Alexandr Kolobnev - Katusha
109 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick Step
110 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits
111 Simone Stortoni - Lampre-Merida
112 Jens Voigt - RadioShack Leopard
113 Vasil Kiryienka - Sky Procycling
114 Laurent Didier - RadioShack Leopard
115 Chris Anker Sørensen - Team Saxo-Tinkoff
116 Christian Meier - Orica-GreenEdge
117 Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida
118 Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team
119 Javier Moreno Bazan - Movistar Team
120 Fabian Wegmann - Garmin-Sharp
121 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano
122 Juan Manuel Garate - Blanco Pro Cycling Team
123 Danail Andonov Petrov - Caja Rural
124 Omar Fraile Matarranza - Caja Rural
125 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling
126 Alex Howes - Garmin-Sharp 0.38
127 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 0.40
128 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team
129 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi
130 José Rujano Guillen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.26
131 Kenny Elissonde - FDJ
132 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 0.00
133 Laurens Ten Dam - Blanco Pro Cycling Team 0.00
134 Fabricio Ferrari Barcelo - Caja Rural 2.31
135 Michael Albasini - Orica-GreenEdge 3.08
136 Alexandre Geniez - FDJ
137 Oliver Zaugg - Team Saxo-Tinkoff 4.31
138 Martin Kohler - BMC Racing Team
139 Amets Txurruka - Caja Rural
140 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits
141 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits
142 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff 6.12
143 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling
144 Blel Kadri - AG2R La Mondiale
145 Lawrence Warbasse - BMC Racing Team
146 Sergei Chernetckii - Katusha
147 Juraj Sagan - Cannondale Pro Cycling
148 Matteo Bono - Lampre-Merida
149 Jussi Veikkanen - FDJ
150 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff
151 Petr Ignatenko - Katusha
152 Laurent Mangel - FDJ
153 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
154 Antonio Piedra Perez - Caja Rural
155 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step
156 Stephen Cummings - BMC Racing Team
157 Olivier Kaisen - Lotto Belisol 6.57
158 Jérémy Roy - FDJ 12.05
159 Brian Bulgac - Lotto Belisol 17.48

 

Udgået
DNS Brent Bookwalter - BMC Racing Team
DNF Jelle Vanendert - Lotto Belisol
 

Samlet stilling

1 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 8.30.04
2 Angel Vicioso Arcos - Katusha
3 Peter Velits - Omega Pharma-Quick Step
4 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team
5 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team
6 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
7 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge
8 Richie Porte - Sky Procycling
9 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team
10 Tejay van Garderen - BMC Racing Team
11 Pieter Weening - Orica-GreenEdge
12 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
13 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff
14 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
15 José Herrada Lopez - Movistar Team
16 Yoann Bagot - Cofidis, Solutions Credits
17 Simon Spilak - Katusha
18 Daniele Pietropolli - Lampre-Merida 0.05
19 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
20 Jérôme Pineau - Omega Pharma-Quick Step
21 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
22 Dominik Nerz - BMC Racing Team
23 Andrew Talansky - Garmin-Sharp
24 Gorka Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
25 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
26 Andreas Klöden - RadioShack Leopard
27 Simon Clarke - Orica-GreenEdge
28 Bart De Clercq - Lotto Belisol
29 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
30 Giampaolo Caruso - Katusha
31 Damiano Cunego - Lampre-Merida
32 Wouter Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
33 Thomas Danielson - Garmin-Sharp
34 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team
35 Peter Stetina - Garmin-Sharp
36 Alberto Losada Alguacil - Katusha
37 Laurens Ten Dam - Blanco Pro Cycling Team
38 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural 0.12
39 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
41 Christophe Le Mevel - Cofidis, Solutions Credits
42 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team
43 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
44 Diego Ulissi - Lampre-Merida
45 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Cannondale Pro Cycling
46 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 0.16
47 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 0.19
48 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
49 Manuele Mori - Lampre-Merida 0.21
50 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale
51 Eduard Vorganov - Katusha
52 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits
53 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi
55 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Credits
56 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff
57 Amaël Moinard - BMC Racing Team
58 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff
59 Matthew Busche - RadioShack Leopard
60 Pieter Serry - Omega Pharma-Quick Step
61 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
62 John Gadret - AG2R La Mondiale
63 Ryder Hesjedal - Garmin-Sharp 0.28
64 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge 0.37
65 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step
66 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard 0.42
67 Paolo Longo Borghini - Cannondale Pro Cycling 0.44
68 Thibaut Pinot - FDJ
69 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team
70 Ivan Velasco Murillo - Caja Rural
71 Tanel Kangert - Astana Pro Team
72 Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida
73 Jonathan Tiernan-Locke - Sky Procycling
74 Simone Stortoni - Lampre-Merida
75 Javier Moreno Bazan - Movistar Team
76 Michel Kreder - Garmin-Sharp 1.01
77 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick Step
78 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol
79 Georg Preidler - Team Argos-Shimano 1.12
80 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.16
81 Andy Schleck - RadioShack Leopard 1.24
82 Danail Andonov Petrov - Caja Rural
83 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 1.28
84 Omar Fraile Matarranza - Caja Rural 1.45
85 Kenny Elissonde - FDJ 1.47
86 José Rujano Guillen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.19
87 Dennis Vanendert - Lotto Belisol 2.27
88 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
89 Maxime Monfort - RadioShack Leopard
90 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 2.40
91 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling
92 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.50
93 Paul Martens - Blanco Pro Cycling Team
94 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick Step
95 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Solutions Credits 2.52
96 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling
97 Patrick Gretsch - Team Argos-Shimano 3.03
98 Alexandr Kolobnev - Katusha
99 Christian Meier - Orica-GreenEdge
100 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 3.28
101 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
102 Adriano Malori - Lampre-Merida
103 Chris Anker Sørensen - Team Saxo-Tinkoff 3.32
104 Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team 3.51
105 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 4.31
106 David Tanner - Blanco Pro Cycling Team 4.58
107 Simon Geschke - Team Argos-Shimano
108 Nikita Novikov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109 Romain Bardet - AG2R La Mondiale
110 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
111 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp 5.21
112 Jens Voigt - RadioShack Leopard
113 Fabian Wegmann - Garmin-Sharp
114 Fabricio Ferrari Barcelo - Caja Rural 5.23
115 Dirk Bellemakers - Lotto Belisol 5.33
116 Alex Howes - Garmin-Sharp 5.36
117 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team 5.38
118 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 5.53
119 Alexandre Geniez - FDJ 6.00
120 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 6.30
121 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step 6.40
122 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 6.47
123 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano 7.21
124 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi
125 Juan Manuel Garate - Blanco Pro Cycling Team 7.42
126 Marcos Garcia - Caja Rural 7.44
127 Amets Txurruka - Caja Rural 7.59
128 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits 8.18
129 Sergei Chernetckii - Katusha 8.52
130 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 8.54
131 Michael Matthews - Orica-GreenEdge
132 Arthur Vichot - FDJ 9.17
133 Lars Petter Nordhaug - Blanco Pro Cycling Team
134 Thierry Hupond - Team Argos-Shimano
135 Sandy Casar - FDJ
136 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling 9.21
137 Martin Kohler - BMC Racing Team 9.29
138 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 11.10
139 Petr Ignatenko - Katusha
140 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits 11.13
141 Laurent Didier - RadioShack Leopard
142 Michael Albasini - Orica-GreenEdge 12.02
143 Egor Silin - Astana Pro Team 13.22
144 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits 13.25
145 Antonio Piedra Perez - Caja Rural 13.33
146 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano 13.45
147 Jérémy Roy - FDJ 14.45
148 Lawrence Warbasse - BMC Racing Team 15.06
149 Jussi Veikkanen - FDJ
150 Matteo Bono - Lampre-Merida
151 Stephen Cummings - BMC Racing Team
152 Oliver Zaugg - Team Saxo-Tinkoff 15.21
153 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff 17.02
154 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff
155 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 19.21
156 Juraj Sagan - Cannondale Pro Cycling 19.34
157 Laurent Mangel - FDJ
158 Olivier Kaisen - Lotto Belisol 20.19
159 Brian Bulgac - Lotto Belisol 28.38
 

Pointkonkurrencen

1 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 34
2 Angel Vicioso Arcos - Katusha 32
3 Peter Velits - Omega Pharma-Quick Step 26
4 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge 25
5 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 25
6 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 14
7 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team 12
8 Dennis Vanendert - Lotto Belisol 12
9 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team 10
10 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 10
11 Michel Kreder - Garmin-Sharp 10
12 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff 9
13 Daniele Pietropolli - Lampre-Merida 9
14 Richie Porte - Sky Procycling 8
15 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Solutions Credits 8
16 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 7
17 Pieter Weening - Orica-GreenEdge 6
18 Tejay van Garderen - BMC Racing Team 5
19 Manuele Mori - Lampre-Merida 5
20 Yoann Bagot - Cofidis, Solutions Credits 4
21 Dominik Nerz - BMC Racing Team 4
22 José Herrada Lopez - Movistar Team 3
23 Simon Spilak - Katusha 2
24 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 2
25 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 1
26 Georg Preidler - Team Argos-Shimano 1
 

Spurtkonkurrencen

1 Amets Txurruka - Caja Rural 14
2 Laurent Didier - RadioShack Leopard 9
3 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale 3
4 Adriano Malori - Lampre-Merida 2
5 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 2
6 Andy Schleck - RadioShack Leopard 1
7 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 1
8 Christian Meier - Orica-GreenEdge 1
9 Jens Voigt - RadioShack Leopard 1
10 Michael Albasini - Orica-GreenEdge 1
11 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff 1
 

Bjergkonkurrencen

1 Amets Txurruka - Caja Rural 46
2 Laurent Didier - RadioShack Leopard 23
3 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff 11
4 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural 10
5 José Herrada Lopez - Movistar Team 6
6 Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team 6
7 Adriano Malori - Lampre-Merida 4
8 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 4
9 Jens Voigt - RadioShack Leopard 4
10 Oliver Zaugg - Team Saxo-Tinkoff 4
11 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team 2
12 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff 2
13 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team 1
14 Christian Meier - Orica-GreenEdge 1
15 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 1
16 Antonio Piedra Perez - Caja Rural 1
 

Holdkonkurrencen

1 Astana Pro Team 25.30.12
2 Movistar Team
3 Orica-GreenEdge 0.05
4 Katusha
5 BMC Racing Team 0.10
6 Euskaltel-Euskadi 0.15
7 Garmin-Sharp
8 Team Saxo-Tinkoff 0.21
9 Sky Procycling
10 Lampre-Merida 0.22
11 Blanco Pro Cycling Team
12 Omega Pharma-Quick Step 0.26
13 Cofidis, Solutions Credits 0.33
14 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.38
15 RadioShack Leopard 0.45
16 Ag2R La Mondiale 0.47
17 Caja Rural 2.20
18 Cannondale Pro Cycling 3.13
19 Lotto Belisol 3.33
20 Team Argos-Shimano 4.11
21 FDJ 4.31

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?